Bit2C |

"זה דור שנולד בדיוק בזמן להרוויח מהביטקוין"

כ-150 אלף ישראלים סוחרים במטבעות קריפטו. אלי בז'רנו, מנכ"ל ומייסד שותף של Bit2C, בורסת הקריפטו הישראלית, מספר מי הם ואיך הם משפיעים על ההורים שלהם, על המוסדות הפיננסיים הוותיקים ועל הרגולטורים

מירית משיח
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מייסדי Bit2C
מימין: הדר מקדסי, רון צרפתי ואלי בז'רנוצילום: תומר גולן
מירית משיח
תוכן שיווקי

בשנת 2011 אלי בז'רנו היה מנהל QA בחברת הייטק מצליחה, עם תחביב שנסוב סביב שוק ההון והשקעה במניות. אבל אז חבר סקרן ביקש ממנו להבין יותר לעומק מה זה הביטקוין הזה שכולם מדברים עליו. "בהתחלה הייתי חשדן למדי, אבל בזכות כמה חברים עקשניים - בראשם הדר מקדסי, שהפך לשותף שלי להקמת Bit2C - הבנתי שכנראה מדובר בתחום שעשוי לנטרל את התלות שלנו בצדדים שלישיים בכל מה שקשור לכסף ולהשקעות שלנו. בנקודה זו נולדה החברה".  

אלי החליט לצאת מאזור הנוחות בהייטק ולהקים את פלטפורמת המסחר הראשונה בישראל, המעניקה שירותים לעשרות אלפי ישראלים המשקיעים בביטקוין ובמטבעות קריפטו אחרים. "בשלב הראשון החלטנו להקים אתר שמספק ידע ותובנות על התחום, משום שהאמנו ביכולת של הישראלים להבין במהירות כיצד לפעול בעולם החדשני הזה.  בתוך זמן קצר, הבנו שמה שאותם ישראלים מחפשים הוא פלטפורמה שתאפשר להם לממש את העניין שלהם בתחום. מכאן נולד הצורך ב-Bit2C, שבה כל אחד יכול לקנות ולמכור ביטקוין ומטבעות דיגיטליים ואף לשמור אותם אצלנו בפלטפורמה. הדר מקדסי, אחד המפתחים הטובים והמנוסים בתחום בארץ, ניהל את בניית פלטפורמת המסחר ופיתוחה, ואני הייתי אחראי על האפיון, ה-QA, הפיתוח העסקי והרגולציה".  

 Bit2C היא בורסה למטבעות דיגיטליים, אחת מעשר בורסות הקריפטו הוותיקות בעולם והיחידה מסוגה בישראל. החברה מנהלת פלטפורמה המצטיינת בטכנולוגיה חדשנית שפותחה כולה על ידי החברה ומותאמת ללקוחות ישראלים, וכוללת מנוע מסחר מתקדם, מערכת מסחר מאובטחת ומבוקרת ותשתית תפעולית ורגולטורית מלאה. מאז הקמתה בתחילת 2013, בוצעו באמצעותה עסקאות בשווי של יותר ממיליארד שקלים במגוון מטבעות בלוקצ'יין, ומנהליה הפכו לדמויות מפתח בתחום בישראל.  

סומכים על פרוטוקול ממוחשב

מסקר עולמי שנערך ב-2020 על ידי statista.com עלה כי כ-4.9% מהמשיבים הישראלים בטווח הגילים 18-64 העידו כי הם מחזיקים או החזיקו בעבר במטבעות קריפטו. לדברי בז'רנו, בקרב כ-150 אלף ישראלים המנהלים מסחר פעיל במטבעות אלה, הגיל הממוצע של הסוחרים הוא 36 ורובם המכריע – הם גברים (84%).  

"מאז סוף 2020 אנו עדים לעלייה מטאורית בקרב הלקוחות שלנו בישראל, כולל בנפח המסחר, במספר העסקאות ובהיקפן, וכמובן גידול עצום במספר הלקוחות החדשים. הסיבות לזינוק הזה רבות, אולם יש שלוש מכריעות: הראשונה היא הקורונה, שגרמה להרבה מאוד משקיעים צעירים לחפש עוגן כלכלי בחוסר הוודאות האישי, הבריאותי והכלכלי. הביטקוין מעניק את תחושת הביטחון לדור הצעיר משום שהם סומכים יותר על פרוטוקולים ממוחשבים ואמינים מאשר על הגופים הפיננסיים הוותיקים כמו הבנקים, שנגועים באינטרסים זרים בעיניהם. הסיבה השנייה היא הכניסה המשמעותית של שחקנים בינלאומיים מובילים לתחום, כמו טסלה, פייפאל וג'י.פי מורגן, שמעניקה למשקיעים מעין חותמת איכות. והשלישית, היא התשואה חסרת התקדים ממנה נהנים המשקיעים, בייחוד בסביבת ריבית האפס שבה שורר העולם בעשור האחרון". 

בז'רנו מספר על מספר לא מבוטל של עובדים שהוצאו לחל"ת ובחרו להשקיע את הפיצויים ואת המענקים בביטקוין, שסיפק תשואה של כ-670% בחודשים מרץ-דצמבר 2020. "אני חושב שהמשפט שמגדיר הכי טוב את המשקיעים בביטקוין הוא: 'זהו דור שנולד מאוחר מדי לגלות את הארץ, מוקדם מדי לחקור את החלל אבל פה בדיוק בזמן לקנות ביטקוין'. המשקיע הישראלי הטיפוסי בקריפטו הוא צעיר, עוסק בתחומי ההייטק השונים, שמעדיף לבטוח בפרוטוקול מבוזר שהוא קוד פתוח לכל, מאשר לסמוך על קרן הפנסיה או על מנהל הבנק שלו. ההשקעה הזו מאפשרת להם לנטרל את ההשפעה של הענקים הפיננסיים על חייהם ולשלוט בעתידם. התשואות של השנה החולפת, בד בבד עם ההבנה שמדובר במהפכה טכנולוגית ופיננסית כאחד, מובילות את החברים ובני המשפחה המבוגרים יותר של אותם משקיעים לחקור בעצמם את התחום, ולגבש מדיניות השקעה סולידית לפיה הם רוכשים כל חודש מטבעות בסכום קבוע ומייצרים לעצמם 'סל ביצים' יציב".  

הופכים את הלקוחות לשותפים

בשנת 2020 הורה הפדרל ריזרב להיערך למתן שירותי מסחר ומשמורת (קסטודיאן) ללקוחות הסוחרים בביטקוין ובמטבעות קריפטו אחרים. בכך ניתנה האות להקמת פלטפורמות מסחר חדשות ולצמיחה של הוותיקות והמוסדרות מבחינה רגולטורית, הדומות לפלטפורמה של Bit2C, ואף להנפקה מוצלחת בנאסד"ק של בורסת הקריפטו האמריקאית הגדולה, קוינבייס.  

 בשנה החולפת Bit2C השלימה בהצלחה גיוס הון של כ-1.3 מיליון שקל מכ-470 משקיעים, שרובם הגדול הם לקוחות ותיקים של החברה. "גיוס ההמונים היווה מבחינתנו הגשמה של החזון שלנו כמנהלים וכחברה. הוא אפשר לנו להפוך את הלקוחות שלנו ממשקיעים בקריפטו לשותפים שלנו, לאחר שהוכחנו את העליונות הטכנולוגית והמצוינות שלנו. אני מאמין כי הרגולטורים בישראל יפתחו את הדלת להתפתחויות הרבות בתחום. אנו מסמנים לעצמנו שני כיוונים להתפתחות עתידית: הראשון הוא הנפקה של החברה בבורסה, שתאפשר לציבור הרחב להיות בעלים בחברה, להרוויח מצמיחתה ואף להשפיע באופן משמעותי על הפלטפורמה שלנו, והשני הוא שיתופי פעולה עם גופים פיננסיים גדולים.

"אני מאמין שלא ירחק היום שבו נוכל להחליט להשקיע את הפנסיה או את החסכונות שלנו בביטקוין במקום במסלולים הוותיקים והמסורתיים. התפקיד שלנו ב-Bit2C הוא להמשיך ולעשות כל שביכולתנו על מנת להנגיש את המסחר וההשקעה במטבעות הדיגיטליים המבוזרים לכל הישראלים, באשר הם".  

לאתר של bit2c >>