לגמור את זה יפה

שוק הנדל"ן עבר בשנים האחרונות שינויים ותמורות, המשפיעים גם על תהליכי גמר הבנייה. מה צופה התקופה הקרובה לתחום ואילו פרמטרים נדרשים ליצירת פתרונות ייחודיים והתאמות לדרישת הלקוח?

גלי לויטה לייבוביץ
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עבודות גמר בנייה יוצרות את המעטפת של המבנה מבחינה מעשית, אסתטית ועיצובית.צילום: Shutterstock
גלי לויטה לייבוביץ
תוכן שיווקי

עבודות גמר בנייה יוצרות את המעטפת של המבנה, בין אם מדובר בגימור החיצוני או הפנימי, מבחינה מעשית, אסתטית ועיצובית. מדובר בהשלמת עבודות הבנייה, שלב מאתגר ומורכב כשמדובר ברכישת נכס נדל"ני חדש, שדרוג מבנה קיים ובמיוחד כשנדרשת התאמה לצורכי הלקוח - פרטי, מסחרי או ציבורי.

ירידה לצורך עלייה

שנת 2020 תיזכר לאורך שנים ארוכות כשנת הקורונה, סגרים ומגבלות. על פי נתוני ארגון ה-OECD, אחד הענפים שהושפעו מהסגרים שהונהגו בעקבות משבר הקורונה העולמי הוא עבודות הבנייה שאינן חיוניות, בעיקר בעקבות הקושי להשיג חומרי גלם ממדינות אחרות. לאור אלו אין זה מפתיע שעל פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בחודשים אפריל 2020 - מארס 2021 הסתיימה בנייתן של כ-47,020 דירות, ירידה של כ-4.4% בהשוואה לחודשים אפריל 2019 - מרץ 2020. המספר הגדול ביותר של דירות שבנייתן הסתיימה בתקופה זו היה במחוז המרכז, כ-26.5% מכלל הדירות, מחוז תל אביב 21.6%, מחוז דרום 14.2%, מחוז צפון 12.4% ובמחוז ירושלים 6.3%.

עוד עולה מהנתונים כי מכלל גמר הבנייה בחודשים אפריל 2020 - מארס 2021, כ-75.6% נועדו לבנייה למגורים, בעוד כ-24.4% נועד לבנייה שלא למגורים. מדובר על ירידה של 1.2% בשטח הבנייה למגורים ובירידה של 3.5% בבניית גמר של שטח שאינו מיועד למגורים.

על פי נתוני התאחדות הקבלנים לשנת 2020, נערכו 47,900 עסקאות של גמר בנייה, ירידה של 8.1% מהשנה הקודמת. אך עם זאת, תחזית ההתאחדות לשנים 2021 ו-2020 מדברת על 53,000 עסקאות ו-54,000 עסקאות בהתאמה, כלומר קיים צפי לעלייה משמעותית. עוד עולה מנתוני התאחדות הקבלנים כי מדד מחירי הדירות של הלמ"ס צפוי לעלות במהלך 2021 מעט יותר מהקצב הממוצע של החודשים האחרונים, דבר שעלול להשפיע על שיעורי ההתייקרות שאפיינו את השנים שבהן נצפו ביקושים הולכים וגדלים, אל מול היצע נמוך ובסביבת ריבית נמוכה.

חדשנות וקדמה

בשנים האחרונות השתנתה הטכנולוגיה של עבודות גמר הבנייה באופן מהותי. כמו כן, נעשה שימוש נרחב יותר ויותר ביחידות, במבנים ובחלקים טרומיים גדולים, המועברים לאתר הבנייה בצורה המוגמרת והסופית (כדוגמת לוחות קיר ולוחות גג, מתקנים סניטריים ויחידות דלתות וחלונות). גם השליטה בייצור של מספר חומרי גימור יעילים מאפשרת לצמצם תהליכים גוזלי זמן ולשפר את איכות הגימור. כמו בתחומים רבים אחרים, גם בענף עבודות הגמר השימוש בטכנולוגיות מתקדמות (למשל רישות אתרי הבנייה במצלמות נעות שיסרקו את האתר, יספקו דוח מצב וידווחו על אי התאמות, או לאפשר ללקוח להיות מעורב באופן משמעותי יותר בפרויקט על ידי צפייה בו בשידור חי) יכול לשפר את יעילות העבודה המתבצעת ולאפשר מעקב הדוק יותר אחר התקדמות תהליך העבודה, עמידה בלוחות הזמנים והתוצרים הסופיים.

עם זאת, עבודות הגמר עדיין כוללות עבודה רבה, המהווה עד 35% מכלל הוצאות העבודה של בנייניי מגורים. גם בניית בניין מסחרי דורשת משאבים רבים, תקשורת טובה ושיתוף פעולה בין אנשי המקצוע המגוונים, כמו גם בחירת מוצרי בניין המשפרים את היעילות של תהליך גמר הבנייה יכולים לסייע לחסוך בכסף, זמן ואנרגיה. עבודות גמר המאפשרות עמידות ותחזוקה נמוכה לאורך זמן מעניקות ערך מוסף ויכולות להפחית את הוצאות השימור והתחזוקה לטווח הארוך, תוך שמירה על איכות חיי הדיירים.

ישנם סוגים שונים של גימורים ויישומים, המותאמים לעבודות הגמר של בניית בית מגורים, בניין מסחרי או כל סוג אחר של פרויקט בנייה. רמות גימור שונות ובחירת החומרים משפיעות על איכות ונראות המבנה. עבודות גמר כוללות עבודות גבס, בטון ופלדה, תקרות אקוסטיות, ריצופים וחיפויים, נגרות, מסגרות, זיגוג, אלומיניום, עבודות חשמל, מיזוג אויר, אינסטלציה ועוד. הדרישות העולות של לקוחות פרטיים וחברות מסחריות יוצרות ביקוש להתאמות ומציאת פתרונות ייחודים. פעמים רבות, עבודות אלו דורשות שינוי והתאמה המבוססים על הצרכים של הלקוח וסוג הפרויקט.

מעטפת נכונה, בטיחותית ואסתטית

בחירה בחברת בנייה מקצועית ואיכותית לעבודות גמר בנייה (פנים או חוץ), יכולה להבטיח יצירת מעטפת נכונה, בטיחותית ואסתטית למבנה פרטי, ציבורי או מסחרי, לאחר בניית השלד, תוך הבטחת איכות העבודה ושלבי התקדמות הפרויקט ועמידה בלוחות הזמנים בהתאם לצורכי הלקוחות. בעת בחירת קבלן לביצוע עבודות גמר כדאי לבדוק מספר פקטורים, בהם: האם לקבלן עבודות הגמר יש רישיון בתוקף עם סיווג מתאים לסוג העבודה שיש לבצע, פוליסת ביטוח מתאימה, ניסיון ארוך טווח בביצוע פרויקטים מסוגים שונים, את האיתנות הכלכלית של חברת הבנייה והאם הוגשו תביעות כלשהן כנגדה, באיזו תדירות הוא או מי מטעמו נוכח באתר, ועוד.

חשוב לזכור שזוהי למעשה החותמת הסופית שמכתיבה גם את חזות המבנה ועיצוב כל אחד מהחללים. ישנה חשיבות ראשונה במעלה לביצוע המוקפד של עבודות הגמר, אשר מוציאות לפועל את התכנון האדריכלי, והוא שיקבע את נראות ואיכות התוצר הסופי.