כל השירותים תחת קורת גג אחת

BUILDUP, החברה המובילה לעבודות גמר מקבוצת BST, מעניקה ללקוחותיה יתרון משמעותי מובהק. "ממשק בין קבלן ראשי (BST בניה) לקבלן עבודות גמר (בילדאפ) הוא ערובה לסיום מוצלח של פרויקט, עמידה בלוחות זמנים וחיסכון עצום בכסף"

רננה מור
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משרדי עו"ד גורניצקי
רננה מור
תוכן מקודם

חברת בילדאפ היא חברה קבלנית ותיקה בתחום עבודות הגמר, בעלת סיוג קבלני ג-5, הפועלת בעיקר בענף בנייני המשרדים, בתי חולים, בתי מלון וקמפוסים. החברה נמצאת בתנופת צמיחה מאז נרכשה על ידי בסט בנייה, הזרוע המבצעת בקבוצת בסט, הבונה את מרבית בנייני המשרדים באזור המרכז. השילוב בין שני הגופים מעניק ללקוחות החברה יתרון מהותי, מעטפת הוליסטית לפרויקט והובלת הפרויקט בשיתוף פעולה ותכנון לוחות הזמנים מראש. שיתוף הפעולה המובנה בין בסט בנייה לבילדאפ משתלב היטב עם המגמה ההולכת וגוברת בתחום הבנייה, לפיה בנוסף על הביצוע, קבלן הביצוע אחראי גם על התכנון.

בשנים האחרונות ביצעה החברה פרויקטי גמר בהיקף של עשרות אלפי מטרים, בהם שטחיהם הציבוריים של מגדלי רובינשטיין בתל אביב ופארק עופר בפתח תקוה, משרד עו"ד גורניצקי, משרדי פלאפון בפארק עופר פתח תקוה, בית חולים מרב בקרית עתידים, קמפוס צ'ק פוינט באוניברסיטת תל אביב ועוד. לאחרונה זכתה בילדאפ בפרויקט הגמרים למשרדי MALAM TEAM בשטח של כ-18,000 מ"ר, במתחם אוליבקס בפתח תקוה - פרויקט אותו בונה החברה האם בסט בנייה.

לובי בית החולים מרב

אמיר מרציאנו, מנכ"ל חברת בילדאפ, הוא בעל ניסיון וותק של 20 שנה בביצוע עבודות גמר מורכבות והובלת מגוון פרויקטים בהיקפים יוצאי דופן. "הדרישות מקבלני עבודות הגמר של משרדים הן גבוהות מאוד, גם מבחינת לוחות הזמנים וגם מבחינת דרך ואופן הביצוע", אומר מרציאנו. "רמת הביצוע של קבלני עבודות גמר ישראלים גבוהה ביחס לחו"ל. עם זאת, חשוב להבין שההבדל המשמעותי בין ישראל לבין חו"ל הוא בזמן שמוקצה לתכנון. פרויקטים בארצות הברית, למשל, לרוב לוקחים בחשבון זמן תכנון יותר גדול. בישראל לוחות הזמנים הם לרוב מטורפים. המגמה כעת להעביר את התכנון לקבלן המבצע היא יתרון מבחינת קיצור לוחות הזמנים, מכיוון שהביצוע מתחיל (בעיקר הבינוי והזמנות חומרים) במקביל עם התכנון".

ההבדל טמון בשיתוף הפעולה

הממשק בין הקבלן הראשי לקבלן עבודות הגמר הוא חלק מתרשים הזרימה הקבוע בפרויקטי עבודות גמר, וממשק מקצועי בין שתי הפונקציות הכרחי לסיום מוצלח של הפרויקט ועמידה בלוחות הזמנים. "התנגשויות בין קבלן ראשי לקבלן עבודות הגמר הן בעיה מוכרת בתחום", אומר מרציאנו, "זה הופך את היתרון שלנו למשמעותי מאוד: אצלנו הממשק בין השניים מתחיל בשלב התכנון ונמשך בהלימה לאורך כל הפרויקט. שיתוף הפעולה הוא אינטרס של החברה כולה. על מנת לעמוד בלוחות הזמנים לעתים דרישת המזמין היא כי שלב עבודות הגמר יחל לפני קבלת טופס 4 לבניין וכאשר מדובר בשתי חברות שונות זה לעתים מאלץ ייצור מנגנוני הגנה וביטוחים שונים - עלות שמגולגלת לבסוף על המזמין. בקבוצת בסט זה חלק מתהליך העבודה".

אמיר מרציאנו, מנכ"ל בילדאפ.צילום: סטודיו פלורין

מרציאנו, שכניסתו לתפקיד לפני מספר חודשים היתה בעיצומם של מספר פרויקטים בביצוע בילדאפ, גייס לאחרונה לשורות החברה צוות מקצועי חדש ומנוסה, והטמיע נהלים ותהליכי עבודה חדשים שכבר מיושמים בשטח. "אני מאמין בשיטת 'ה-100%'. בתחום עבודות הגמר אנחנו חייבים לתכנן ולבצע הכל מההתחלה ועד הסוף. כל פרט קטן שלא חושבים עליו יכול לעכב את הפרויקט. הדרישות היום יותר קשוחות, חברות הפיקוח והניהול יודעות מה לדרוש והתחום כולו התמקצע משמעותית. הדרישה מצוות ניהול הביצוע היא התעמקות בכל פרט, שימוש ועבודה עם טבלאות שליטה, הכרה ושליטה בלוח הזמנים המפורט והזמנת כל חומרי הגמר בתחילת הפרויקט. אם נכוון ל-100% עלול להיות עיכוב בלו"ז סיום הפרויקט".

העלייה ברמת הדרישות מחברות עבודות גמר והציפייה למסירת פרויקט איכותי חייבו גיבוש של שיטות עבודה חדשות, הכוללות גם תהליכי בקרת איכות. "אנחנו עובדים בסביבת עבודה ממוחשבת עם תוכנת תלת–ממד, ונמצאים בתהליך הטמעת מערך בקרת איכות שנבנה בימים האלה", מסביר מרציאנו. "עם הטמעת השימוש במערכת, כל מנהל ביצוע יצויד בטאבלט, כל פתיחת תהליך ביצוע חדש תצריך אישור וחתימה של מנהל הפרויקט דרך המערכת, כולל תיעוד מהשטח. בחלוף השנים רכשנו ידע נרחב בתחום שעובר לתוכנית עבודה ממוחשבת, ומקנה למנהל הצעיר את הידע והדרך הנחוצים לביצוע, במינימום כשלים".

צופים תקלות מראש

שיטת הניהול של מרציאנו כוללת הכנת לוחות זמנים מפורטים וניהול כל הגורמים המעורבים בפרויקט, בשיתוף קבלני המזמין, היועצים ונציגות המזמין עצמו. "דרכנו המזמין יודע לאילו קבלנים הוא צריך לפנות, אילו חומרים הוא אמור להזמין ומהם לוחות הזמנים להזמנתם. אני לא משאיר את המזמין להתמודד עם הדברים האלו לבדו כי כך נגרמים עיכובים. יש לנו ידע רחב על חומרי הגמר, ואנחנו יכולים לתת overview גם על השלכות השימוש בחומרים אלה ואחרים בהמשך". בבילדאפ מתחילים כל פרויקט חדש בישיבה הכוללת דיון עם הצוות, העלאת הנקודות הקריטיות בפרויקט והצעת דרכי התמודדות איתן כדי למנוע תקלות ועיכובים בלוחות הזמנים וכשלים בביצוע. בהמשך מתקיימות ישיבות פרויקט שבועיות לכל הפחות בנוכחות צוות הפרויקט, לרבות היועצים והמזמין.

מרציאנו צופה כי בקרוב ייכנסו וישולבו טכנולוגיות רבות לתחום, למשל רישות אתרי הבנייה במצלמות נעות שיסרקו את האתר, יספקו דוח מצב וידווחו על אי התאמות. "אני סבור שדיטיגציה (Ditigation) היא השלב הבא המתבקש בתחום הגמרים. יש הרבה מקום לשלב טכנולוגיה שתעזור לנו לבצע עבודה מדויקת יותר, להיות העיניים שלנו באתר ולגלות תקלות וליקויים שלעין האנושית קשה לאתר. אנחנו בבילדאפ פתוחים מאוד לשילוב של טכנולוגיה בתהליכי העבודה וכרגע אנחנו בוחנים כמה אפשרויות, במטרה לייעל עוד יותר את העבודה שלנו".

מעבר לאתר>>