נדל"ן השקעות ועבודה: דרכון פורטוגלי - לא רק למגירה

החוק שמקנה אזרחות לצאצאי המגורשים פותח בפני מיליוני ישראלים את השער לאירופה. עבור הייטקיסטים, משקיעים ואנשי עסקים ונדל"ן, מדובר בבשורה כפולה: פורטוגל הפכה ממילא לאחד היעדים המבוקשים ביבשת. למה כדאי למהר, ומהיכן מתחילים?

אלון עובד והילה קידר, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליסבון, פורטוגל.
אלון עובד והילה קידר, תוכן מקודם
תוכן מקודם

מאות אלפי ישראלים מחזיקים כיום בדרכון אירופי, והביקוש רק הולך וגובר. בישראל מבינים שאזרחות של אחת ממדינות האיחוד היא כרטיס כניסה לעולם הגלובלי, היא פותחת להם דלת לאירופה ומקנה להם – ולצאצאיהם זכויות ביבשת כולה: מרישיון עבודה והזדמנויות בקריירה, דרך מגורים ולימודים ללא עלות ועד כניסה ללא צורך באשרה למדינות רבות ברחבי העולם, כולל לארה"ב.

לאנשי עסקים, משקיעים והייטקיסטים למשל, הדרכון האירופי יכול לאפשר שדרוג משמעותי לקריירה, והוצאתו מרחיבה דרמטית את מגוון האפשרויות. הוא פותח עבור ישראלים שרוצים לעבוד בחו"ל הזדמנויות בלתי מוגבלות כמעט, כולל האופציה לגור באירופה ללא ויזת עבודה ולעשות רילוקיישן לאחת ממדינות האיחוד. אנשי העסקים נהנים גם מהקלות מהבנקים באירופה, מיתרונות ברכישת נכסים ומהטבות מס שיכולות לחסוך להם כסף.

הדרך להוצאת דרכון פורטוגלי בשתי דקותקרדיט: TheMarker Labels

מושכת את משקיעי הנדל"ן בעולם

בתחום הנדל"ן למשל, פורטוגל מושכת אליה משקיעים רבים, שמבינים כי המשבר הכלכלי ממנו סבלה עד לפני מספר שנים – יצר הזדמנות לרווחיות בזכות מחירי הנכסים הנוכחיים, שעדיין רחוקים ממימוש הפוטנציאל שלהם. זאת ועוד, בשנים האחרונות, פורטוגל נהנית מכלכלה יציבה ומפריחה תיירותית, כשמדי שנה מגיעים אליה מבקרים בשיעור כמעט כפול ממניין תושביה – וגם הם מתדלקים את שוק הנדל"ן באמצעות שכירויות לתקופות קצרות. 

צילום:

מאז 2012 עלו מחירי הנכסים בבירה ליסבון ב-35%, וגם היום הם נחשבים כדאיים וזולים ביחס למדינות אחרות. רכישת נדל"ן בערים הגדולות במדינה הפכו להשקעה פופולרית גם בקרב משקיעים ישראליים, שצפויים ליהנות מעליית הערך לצד תשואה שנתית שוטפת, הודות לביקוש הגובר לדירות מצד תושבים שרמת חייהם עולה כל הזמן וכן מצד התיירים הרבים המבקרים בה. 

ההבנה של הציבור בישראל, כי פורטוגל היא יעד אטרקטיבי להשקעה, העצימה עוד יותר את הערך של הדרכון הפורטוגלי שמקל מאוד על המשקיעים במדינה ומאפשר ליהנות מהטבות מס וחיסכון בהוצאות.

99% הצלחה באישורי הקהילה היהודית ואפס דחיות מממשלת פורטוגל. משרדי חברת פורטוגליס בארץצילום: גיל חיון

הזדמנות נדירה שיכולה להתפוגג

אלו שניסו בעבר להשיג אזרחות אירופית נתקלו לא פעם בקשיים ביורוקרטיים ובראיונות עם פקידים קונסולריים חשדנים. אלא שבניגוד להליך ההתאזרחות במדינות אחרות ביבשת, ב-2015 אישרה ממשלת פורטוגל חוק שבא לתקן את העוול של גירוש יהודי ספרד ופורטוגל, ומציע לישראלים הזדמנות נדירה לקבל אזרחות פורטוגלית בדרך שנחשבת קלה וידידותית ולא מצריכה מגורים בפורטוגל, שליטה בשפה ובתרבות או בקיאות בהיסטוריה המקומית. 

צילום:

זכאים רבים מבינים את ההזדמנות הטמונה בהוצאת הדרכון ומנצלים אותה בהמוניהם. מרביתם, לא חשבו כי יתאפשר להם להוציא דרכון אירופי בגלל מוצאם הצפון אפריקאי, הבלקני או המזרח תיכוני, ומבינים את החשיבות לחייהם וחיי ילדיהם. הם גם מבינים כי בדומה לתהליכים שעברה ספרד, אין ערובה לכך שהחוק לא ישתנה בעתיד הקרוב ופורטוגל תטיל הגבלות שיהפכו את הליך הגשת הבקשה למורכב בהרבה. יתרה מכך,  החוק שצפוי להיכנס לתוקף באירופה ב-2021, יחייב כל ישראלי שרוצה לטוס לאחת ממדינות האיחוד להגיש בקשה מוקדמת בתשלום – תהליך שייחסך ממחזיקי דרכון אירופי ורק מחזק את הצורך בו. 

איך עושים את זה

עם תיקון חוק האזרחות בפורטוגל, לא מעט עורכי דין וארגונים קטנים מיהרו לקפוץ על העגלה. רובם התייחסו להגשת הבקשות כאל עוד מקור הכנסה צדדי, אך חוסר המקצועיות והיעדר הניסיון של עבודה ממוקדת מול הרשויות בפורטוגל יצרו בעיות ביורוקרטיות והפכו הליך פשוט יחסית לסאגה מסורבלת, שתסכלה את מי שהגיש באמצעותם בקשות לאזרחות. 

פורטוגליס, החברה הראשונה שהוקמה במיקוד בלעדי על בקשות לאזרחות פורטוגלית, שינתה מאז הקמתה, את הסטנדרט שהיה קיים בתחום והפכה את התהליך למקצועי ומגובה בהרבה ידע וניסיון. החברה, הפכה מהר מאוד לאוטוריטה בתחומה, ולוקחת על עצמה את כל השלבים עד להשגת האזרחות. 

"עבור מי שמעוניין בתהליך מקצועי ונטול דאגות אני ממליץ לפנות לחברה מסודרת שזהו כל עיסוקה." עו"ד יוסי יצחק, מנכ"ל פורטוגליס.צילום: גיל חיון

פורטוגליס נהנית מפריסה של חמישה סניפים בישראל וסניף נוסף בפורטוגל, ויש לה מחלקה ייעודית לכל שלב - כך היא מבטיחה התמחות שמוכיחה את עצמה בשטח עם יותר מ- 99% הצלחה באישורי הקהילה היהודית ואפס דחיות מממשלת פורטוגל. בחברה אומרים כי עשרות עובדי החברה אינם מלווים את מגיש הבקשה, אלא עושים הכל במקומו גם באמצעות שלוחה עצמאית ובלעדית בפורטוגל, שדואגת להכיר מקרוב כל התפתחות בתחום וכל עדכון שיכול להשפיע על התהליך ומטפלת בכל נושא ושירות מול ממשלת פורטוגל. 

"אומנם, אין חובה משפטית לקבל ליווי של חברה או עורך דין ישראלי, אך טיפול מיטבי מחייב שליטה מלאה בשפה הפורטוגזית ובנבכי הביורוקרטיה של חוק האזרחות הפורטוגלי", מסביר עו"ד יוסי יצחק, מנכ"ל פורטוגליס ואחד ממקימי החברה. "התהליך כרוך במילוי מסמכים רבים ובלא מעט ביורוקרטיה, ועל הגוף המטפל לעקוב באופן הדוק אחר התהליך, לענות על כל שאלה שמתעוררת ולהוסיף או לעדכן מסמכים במידת הצורך. עבור מי שמעוניין בתהליך מקצועי ונטול דאגות אני ממליץ לפנות לחברה מסודרת שזהו כל עיסוקה", הוא מדגיש. 

ואכן, מי שפונה לחברה נהנה מבדיקת זכאות ללא תשלום, המהווה למעשה את השלב הראשון בתהליך. לאחר מכן על הלקוח להעביר מספר מסמכים בסיסיים לאישור הקהילה היהודית בפורטוגל (כמו דרכון, תעודת זהות ותעודת נישואין) – תהליך שלוקח כחודש. מרגע הגשת הבקשה הרשמית לממשלה, היא תטופל בתהליך שיסתיים בתוך שנה וחצי עד שנתיים שבסופו, יוכר המגיש כבעל אזרחות פורטוגלית לכל דבר ועניין, על כל היתרונות המתלווים לכך.

לפרטים נוספים היכנסו לאתר החברה https://portugalis.co.il