תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"השינוי המדהים ביותר הוא בביטחון העצמי של הנשים"

הניסיון להתמודד עם בעיית האבטלה הגבוהה בקרב נשים ערביות מוביל למגוון יוזמות. אחת מהן היא "תבשיל חברתי", עסק חברתי הפועל לשילוב נשים ערביות בשוק התעסוקה

האבטלה הגבוהה בקרב ערביי ישראל היא בעיה מוכרת וכואבת. כיום כבר ברור לקובעי המדיניות וגם לקברניטי התעשייה כי צמצום מספר המובטלים בקרב אוכלוסייה זו הוא הכרח כלכלי ולא רק חברתי, שיסייע לצמיחת המשק הישראלי כולו.

כשבוחנים לעומק את נתוני האבטלה במגזר הערבי רואים כי מי שסובלות בעיקר ממחסור בהזדמנויות תעסוקתיות הן נשים ערביות. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2014, שיעור ההשתתפות של נשים ערביות בכוח העבודה (בגילאים 25-64) עמד על 35% בלבד, זאת בהשוואה ל-83% בקרב נשים יהודיות באותם גילאים. שיעור הנשים הערביות שעבדו במשרה חלקית עמד על 43.9% - כאשר 61% מהן רצו לעבוד במשרה מלאה. בקרב היהודיות שיעור המועסקות במשרה חלקית עמד על 32.4% כאשר רק 22.4% מהן רצו לעבוד במשרה מלאה. ולסיכום ההשוואה העגומה הזו - נתון נוסף: משך הזמן הממוצע שלוקח לאישה ערבייה למצוא עבודה עומד על 63.2 שבועות לעומת 25 שבועות בממוצע בקרב הנשים היהודיות.

1

החסמים מהן סובלות הנשים הערביות הן רבים – זה מתחיל במבנה החברתי שהופך את רובן (עדיין) לאימהות בגיל צעיר יחסית ולאלו הנשארות בבית עם הילדים. זה נמשך עם היעדר השכלה מתאימה, קשיי הגעה למרכזי התעסוקה בשל היעדר תחבורה ציבורית ברמה מספקת במרבית הכפרים הערבים. לזה יש להוסיף את אלמנט האפליה ממנו לא ניתן להתעלם והעובדה שמעסיקים רבים עדיין מעדיפים עובדות יהודיות, לצד קושי באכיפת חוקי עבודה ומחסור במידע ממנו סובלות גם ככה אוכלוסיות מחולשות.

ביניים: הבעלים הפכו לתומכים

הקושי הזה לא נעלם מעיניהם של גורמים רבים. תכניות ממשלתיות שונות הציבו יעדים של הגברת התעסוקה בקרב אוכלוסייה זו, ובנוסף קיימים ארגונים שונים ועמותות לא מעטות הפועלים בדרכים מגוונות במטרה לסייע לנשים ערביות להשתלב בשוק התעסוקה.

אחד מהמיזמים האלו הוא העסק החברתי "תבשיל חברתי", שבו מושקעת קרן דואליס להשקעות חברתיות, הפועלת לקידום מטרות חברתיות באמצעות השקעה וליווי עסקים חברתיים בתחום הכשרה ותעסוקה של אוכלוסיות מוחלשות. "תבשיל חברתי" הוא קייטרינג מוסדי הפועל מקיבוץ גבעת חיים, במסגרתו פועלת תכנית חברתית המספקת הכשרה ותעסוקה לנשים נתמכות רווחה מהחברה הערבית והיהודית. המיזם מופעל כעסק לכל דבר כאשר ההכנסות שלו מיועדות למימון פעילותו ולפיתוח עתידי שלו.

מעיין כאהן, פרויקטור מטעם דואליס העובד עם "תבשיל חברתי", מציין כי כיום עובדות בו 17 נשים, מהן 13 ערביות, כאשר כולן לא עבדו תקופות ארוכות וחלקן אף לא עבדו מעולם. "המטרה של 'עסק חברתי', שהוקם ביולי 2014, הוא לתת לנשים האלו מסגרת תעסוקתית שתעזור להן בהמשך להשתלב במעגל התעסוקה", הוא אומר. את הסיוע באיתור הנשים שישתלבו במיזם כמו גם השמתן בעתיד, מספקת השותפה למיזם אלפנאר - חברה לתועלת הציבור המתמחה בתעסוקה בחברה הערבית.

במסגרת "תבשיל חברתי", המספק ארוחות צהרים למעונות יום, בתי אבות וצהרונים, אמורות הנשים לעבוד תקופה של כשנתיים ואחר כך לצאת לשוק העבודה, תוך סיוע ותמיכה של הצוות המקצועי של  "תבשיל חברתי". בהמשך, מציין כאהן, תקופה זו תקוצר לשנה וחצי. לדבריו, בעתיד תשתלב בפרויקט מלווה מקצועית שתסייע לנשים בהתמודדות הקשורה לעבודה משותפת של נשים ערביות ויהודיות להתמודדויות העולות בעקבות יציאתן לעבודה לאחר שנים רבות בבית.

הנשים במיזם עוברות הכשרה מקצועית ותיאורטית תוך כדי העבודה, אך כאהן מציין כי השינוי המשמעותי עבורן הוא בתחושת הערך העצמי. "קודם כל, רובן כמעט ולא דיברו עברית כשהן הגיעו, והיום הן מתקשרות בעברית בצורה טובה מאוד. יש לנו כאן נשים שבלי שום ניסיון תעסוקתי הפכו לאחראיות מחלקה. אבל השינוי המדהים ביותר הוא בביטחון העצמי שלהן. יש כאן נשים שהיית מדבר איתן והן היו מרכינות את הראש, היום הן מסתכלות בעיניים. הן צוברות ביטחון, מתחילות להאמין בעצמן וביכולת שלהן להשתלב בעבודה בשוק החופשי"

לדברי כאהן, השינוי מורגש גם בסביבתן של הנשים. "אם בעבר חלק מהבעלים העדיפו שהן יישארו בבית - היום הם רואים את היתרונות של העבודה שלהן, ולא רק היתרונות הכלכליים, ומעודדים זאת".

יש לכם מיזם חברתי? וויסקי שיבאס ריגל  משיק את "THE VENTURE" תחרות בינלאומית לאיתור מיזמים מבטיחים בעלי השפעה חברתית בעולם לשנת 2016, עם פרס בשווי מיליון דולר. לראשונה, תכלול התחרות מועמדים ישראלים וצוות שופטים ישראלי המורכב מיזמים ומאנשי עסקים בכירים. 

לפרטים נוספים על התחרות והגשת מועמדות>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#