תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חברתי זה האקזיט החדש

"קלפטע" ו- Nailit הם עסקים מיוחדים בנוף. עסקים חברתיים המספקים מסגרות תעסוקתיות לנערות ולצעירות במצוקה, במטרה לסייע להן להשתלב מחדש בחברה.

בזמן שיזמים רבים מתכננים איך לכבוש את העולם, יזמים אחרים חושבים איך להיטיב עם העולם ולעזור לקהילה שסביבם.  

במקביל לפריחתה של ישראל כמעצמת סטארטאפים הולך ומתגבר זרם המיזמים והעסקים השיתופיים-חברתיים. עסקים אלה שואפים לרווח ומימוש כלכלי לצד עזרה וקידום חברתי אם של אוכלוסיות מוחלשות ואם של החברה כולה. עסקים אלה לא רק רווחיים לעומדים בראשם אלא רווחיים למדינה כולה שנהנית הן משורת הכנסות ומיסים שגדלות והן בגידול ההון החברתי והאנושי בדמות פריטים התורמים לחברה חזרה.

'

כ-17% מהילדים ומבני הנוער בישראל מוגדרים כילדים ובני נוער במצב מצוקה. על רקע הנתונים הקשים האלו, אין זה פלא כי קיימות יוזמות רבות של סטארטאפיסטים ויזמים חברתיים, שמטרתן לסייע לילדים ולבני נוער בסיכון ולתת להם נקודת פתיחה טובה יותר בחיים.

אחד מהעסקים החברתיים שמסייע לנערות ולצעירות בסיכון הוא Nailit. המיזם מספק שירותי מניקור "עד הבית" לארגונים הגדולים במשק ולאירועים פרטיים, כשהעובדות בו הן נערות ואימהות צעירות שעבודתן מהווה חלק חשוב מתכנית לשילובן ולהכנתן לעולם העבודה, ולחיים באופן כללי. המיזם מופעל כעסק לכל דבר כאשר ההכנסות שלו מיועדות למימון פעילותו ולפיתוח עתידי שלו.

Nailit מופעל ע"י עמותת נש"ר - נוער שואף רחוק - לקידום יזמויות עסקיות לנוער בסיכון. בנוסף קיימת שלוחה נוספת הפועלת בנתניה ולה עמדה בקניון השרון והיא אחד מהעסקים החברתיים בהם משקיעה קרן דואליס, עמותה הפועלת לקידום מטרות חברתיות באמצעות השקעה וליווי בעסקים חברתיים.

ב- Nailit, שהוקם לפני כשנתיים, מועסקות כ-20 נערות, חלקן כאמור אימהות צעירות, בגילאי 15 ועד 20. "המטרה שלנו היא שהן ישהו במסגרת של המיזם לפרק זמן שבו הן ירכשו את הכלים, הכוחות, והיכולות להשתלב בשוק העבודה. מעבר להכשרה המקצועית ולניסיון שהן רוכשות בעבודה, הליווי הצמוד של הצוות המקצועי שלנו, נותן להם כוחות להתמודד עם דברים לא קלים כמו עבודה מול לקוחות, ההתמודדות עם ביקורת, עמידה בלוחות זמנים ועוד", אומרת גלית הרמל, מנהלת עמותת נש"ר.

הרמל מציינת כי המסגרת התעסוקתית שמספק המיזם היא הרבה מעבר למקור פרנסה: "אחד הדברים שנתקלים בהם בעבודה מול בני נוער בסיכון הוא שאין להם חלומות ושאיפות. הנערות שלנו עובדות בחברות גדולות כמו טבע, אל על, קוקה קולה ועוד, ונפגשות שם עם נשים שיש להן קריירה. זה פותח בפניהן עולם אחר, גורם להן לחשוב שגם הן יכולות". לדבריה, כיום הכנסות המיזם עדיין לא מממנות את פעילותו באופן מלא, וההכנסות ממיזמים אחרים של העמותה מסייעים בכך.

כשהרמל מספרת על בוגרות המיזם, שחגג לאחרונה שנתיים, היא מתקשה להסתיר את התרגשותה. "אחד הדברים המרגשים בעסק חברתי הוא שאתה חווה הצלחות מידיות. אחת הבנות, שלא הייתה קמה בבוקר ומתקשה להגיע לעבודה, עדכנה אותנו לאחרונה שבזכות Nailit היא הצליחה לסיים את הטירונות. נערה אחרת, שהתחילה אצלנו בגיל 16, היא היום אחת הרכזות המקצועיות של הפרויקט. אנחנו רואים שינוי מטורף – גם ביכולת של הנערות להתמיד במסגרת תעסוקתית, אבל גם בערכים שלהן, בהתייחסות לסביבה".

 "אנשים רוצים לעשות טוב"

מיזם צעיר שהחל לפעול בנובמבר האחרון בירושלים, המבוסס על תפיסת עולם דומה, הוא "קלפטע" - חנות אופנה המעסיקה צעירות בסיכון מהעיר. החנות היא מיזם של קרן דואליס בשיתוף עיריית ירושלים ועמותת עלם. סמדר פורטנוי, היזמית של "קלפטע", מספרת כי החנות מציעה פריטי אופנה חדשים, עודפי אופנה ואביזרים לבית אשר נתרמו על ידי רשתות אופנה בחו"ל ובארץ, במחירים נמוכים יחסית.

פורטנוי, הפעילה בתחום האופנה כבר שנים רבות, מספרת כי הרעיון לשלב צעירות בסיכון בעבודה בחנת, נוצר מתוך מפגש שלה עם בני נוער בסיכון עוד בשלבי ההקמה של החנות. "זה היה מפגש מטלטל. פגשתי בני נוער שעייפים כבר מכל אלו שמנסים לעזור להם. פגשתי מצוקה קשה – הבנתי שיש ילדים שאין להם לאן לחזור, שאין להם אוכל. לכן ההתגייסות הרגשית שלי היא כל כך גדולה. אין סיכוי שהעסק הזה לא יצליח כי הוא הבית של האנשים האלו, התקווה לחזור למעגל החיים".

כיום מועסקות ב"קלפטע" 4 צעירות בסיכון המלוות על ידי פורטנוי וצוות מקצועי הכולל גם עובדת סוציאלית "לצד היותנו מיזם חברתי, אנחנו עסק לכל דבר. אנחנו מנסים להוות עבורן מעין עולם שמדמה את מה שמחכה להם בחוץ. מעבר לכישורים המקצועיים שהן רוכשות פה, הן נדרשות לעבודה אמיתית, לעמידה בלוחות זמנים, להתמודדות עם דרישות של בוסים".

פורטנוי מספרת כי התגובות לחנות הן יוצאות דופן. "לפעמים אני נתקלת פה בלקוחות שממש מחפשים מה לקנות, או כאלו שרוצים לבוא להתנדב. אנשים רוצים לעשות טוב, ואנחנו נותנים להם אופציה לעשות משהו חיובי".

יש לכם מיזם חברתי? חולמים להעניק משו טוב לעולם? וויסקי שיבס ריגאל משיקים את ״THE VENTURE״, תחרות בינלאומית לאיתור מיזמים מבטיחים בעלי השפעה חברתית בעולם לשנת 2016, עם פרס בשווי מיליון דולר. לראשונה, תכלול התחרות מועמדים ישראלים וצוות שופטים ישראלי המורכב מיזמים ומאנשי עסקים בכירים.

לפרטים נוספים על התחרות והגשת מועמדות>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#