עושה את זה בדרכה שלה

עו"ד לימור אביטן, מעורכות הדין המובילות בדיני משפחה, לא הגיעה משושלת של עורכי דין או קשרים בתחום. את אימפריית עורכי הדין של בני הזוג אביטן הם הקימו בעצמם ללא פשרות וויתורים בדרך. "כשהמשרד שלנו דורג ברשימת 100 המשרדים המובילים בישראל, הבנתי בעצם שהצלחנו"

דניאל דותן
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עושה את זה בדרכה שלהצילום: אלעד אדמוני, שיער ואיפור: נועם כהן, ביגוד: בוטיק ליאת
דניאל דותן
תוכן מקודם

מילות השיר המפורסם של פרנק סינטרה "עשיתי זאת בדרכי" מבטאות אחד לאחד את המסע שעברה עו"ד לימור אביטן החל מילדותה במושב בדרום הארץ ועד לביסוס מעמדה כאחת מעורכות הדין לענייני משפחה המובילות בישראל. גם היא עשתה את מה שהאמינה שעליה לעשות, תכננה כל מסלול וצעד בדרך והחשוב ביותר – עשתה זאת בדרכה שלה. 

לפני כשלוש שנים ארזו עורכי הדין חן ולימור אביטן את תכולת ביתם שביישוב עומר בדרום הארץ ואת ששת ילדיהם ועברו לגור במרכז תל אביב. לאחר יותר מארבעה עשורים של חיים בפריפריה השקטה והרחוקה, בני משפחת אביטן המירו את השלווה והשקט לטובת החיים התוססים והדינמיים של בירת המרכז. 

"הבנתי אחרי גיל ארבעים שאני חייבת שינוי ויותר מכך, מוכרחה לחוות שינוי. הבנתי שאסור לפחד משינויים ושחיים פעם אחת ואת הקושי יש להמיר ב'אתגר'. הודעתי לבעלי: 'עוברים! תתארגן' והוא חישב איתי מסלול מחדש", אומרת עו"ד לדיני משפחה, לימור אביטן.

מה זה אומר להעתיק את המשפחה כולה מהדרום לתל אביב? 

"זה די מטורף", משיבה עו"ד אביטן, "מעבר להסתגלות למעבר ולכך שהמשרד של חן ממוקם בבאר שבע והוא יידרש לנסיעות ארוכות, מדובר בהעתקת שישה ילדים שביססו את חייהם בדרום השקט מאז שנולדו ולא מכירים חיים אחרים. הילדים היו צריכים לעבור לבתי ספר חדשים, להכיר מורים חדשים, חברים חדשים, להסתגל ל'הפצצת הגירויים' של תל אביב ולמציאות הדינמית התוססת של החיים במרכז". אילון ועומרי הילדים שלי התמודדו עם מעבר בגילאים 15ו-17 ואני גאה בהם שעשו זאת באופן מיטבי". 

"שינויים הם מעצבי אישיות. אתה עוזב למעשה את כל המוכר והידוע ומתחיל לחפש. הדבר הראשון שאתה נתקל בו הוא אתה עצמך חשוף ללא המוכר והידוע. ככל שזה קשה ומאתגר יותר אני מרגישה שאני מצליחה יותר להגיע להישגים ולתוצאות שאני שמה לעצמי למטרות. כנראה זה משהו שירשתי מהוריי -  מאחרוני המוהיקנים בישראל שעוסקים בחקלאות". עוד היא מוסיפה: "ההורים שלי חשבו שאופיע על במות היות ותמיד עסקתי במוזיקה. אני כותבת, מלחינה ושרה והם היו בטוחים שאהיה זמרת, אבל עורכת דין? ממש לא".
אך לימור כמו לימור, כבר אמרנו, עושה זאת בדרכה שלה.

מה בכל זאת לקחת מהבית?

"אני מאוד מחוברת לקרקע (לאדמה) ולאמת שלי ואני מאמינה בצדקת הדרך. אני מחוברת בבסיס קיומי לפשטות, ליציבות ולהבנה שהעבודה הקשה משתלמת. בעבודה שלי אני נטולת פשרות. אני טוטאלית ורצה למרחקים ארוכים". 

מתי הבנת שאת רוצה לעסוק במשפטים?

"הבנתי את זה בעיקר לאחר הנישואין. בעלי חן אביטן, היה כבר אז עורך דין מצליח בתחום האזרחי-מסחרי ונמשכתי מאוד מסתבר, לא רק אליו, אלא גם לתחום המשפט. כשהתקבלתי ללימודי המשפטים שלחתי לו מכתב רשמי עם אישור הקבלה ובקשה לבצע אצלו את ההתמחות". 

איך הוא הגיב?

"האמת שלא קל לחיות איתי. אני מקבלת החלטות ומבצעת אותן די מהר, מי שמכיר אותי טוב יודע את זה. חן אמר לי: 'אוקיי, התקבלת, אבל אין הנחות אצלי ואכן התמחיתי במשרדו כמתמחה מהשורה. כשצברתי די ניסיון וידע רצתי קדימה. פתחתי את המחלקה לענייני משפחה שחלמתי עליה, שהייתה חסרה לנו במשרדים, ולא עצרתי שם. המשכתי קדימה והקמתי את המשרד שלנו בתל אביב ומכאן הכל היסטוריה. חן הוא מנטור לחיים ולמקצוע והוא אהבת חיי". 

אימפריה משפטית ומשפחתית

עורכי הדין חן ולימור אביטן מנהלים כיום שני משרדי עורכי דין מובילים בבאר שבע ובתל אביב. עו"ד חן אביטן מתמחה בתחום האזרחי-מסחרי ומייצג גופים מוסדיים גדולים בישראל ועו"ד לימור אביטן בתחום דיני המשפחה. הם חולקים את שני המשרדים יחד ומנהלים צוות גדול של עורכי דין נוספים, מקצועיים ומנוסים בתחומי פעילותם.

איך משלבים בין ניהול משרדי עורכי דין מצליחים וגידול שישה ילדים?

"זה לא פשוט, אבל זה תענוג של ממש. אני שרופה על הילדים שלי והם עושים לי שמח בלב. כל אחד מהם הוא עולם ומלואו והם מאירים לי את הלב ואת הנשמה. הם גדלים ומתפתחים למציאות בה שני הוריהם עושים קריירה ואנחנו מלמדים אותם שהם צריכים להיות שותפים לדרך, לקושי ולהצלחה. המוטו אצלנו בבית הוא 'אם יש רחמים, אין תוצאות'. זה בא לידי ביטוי בדרך החינוך שלנו אותם, באתגרים שאנחנו מציבים בבית וכל אחד מהם כבר יודע בתוך ליבו שצריך לעשות משהו לנשמה ומשהו לפרנסה. הבית שלנו מאוד חם ופתוח ותמיד יש כאן בממוצע שישה ילדים ועוד שישה חברים כמעט מידי יום".

"כשלמדתי משפטים זה כמובן היה קשה ומאתגר יותר כי אני תמיד חייבת להיות בפול ג'וב,  במיוחד כשאז היו לנו כבר ארבעה ילדים קטנים ובהמשך נולדו עוד שניים. כמה ימים לאחר שילדתי את בתי הרביעית, ליה המושלמת, ניגשתי למבחני הלשכה. זו הייתה מציאות עמוסה ואינטנסיבית אבל אני לא מתחרטת על אף אחת מהחלטות שעשיתי ובזכותן הגעתי למי שאני היום".

והכל בעצמך?

"לגמרי בעצמי ובדגש על בדרכי. היום אני עורכת דין כמעט חמש עשרה שנה. הכל לבד ובתמיכת חן בעלי ואף אחד לא נתן לי כלום במתנה או פתח בפניי דלתות, ההיפך הוא הנכון. כשאת בלונדינית את צריכה תמיד להוכיח את עצמך ולכל מי שאומר 'תהיי יפה ותשתקי', אני משיבה: 'אני אהיה יפה ואדבר'".

"בעלי ואני הקמנו בשתי ידינו אימפריה, עם לקוחות המגיעים מכל רחבי הארץ לשני המשרדים, וכשדורגנו בין משרדי עורכי הדין המובילים בדאנס 100 בארץ זה סימן לנו שמה שאנחנו עושים הוא נכון. במיוחד כשהמשכנו לזכות בדירוג במשך מספר שנים רצופות".

מדוע בחרת להתמחות בדיני משפחה?

"זה היה לי ברור ומובנה באישיות שלי שזה מה שאעסוק בו. כאם אז לארבעה והיום לשישה ילדים הבנתי את ערך המשפחה ושמשפחה היא ערך עליון. קיבלתי תובנות שחיברו אותי לעשות את מה שאני עושה היום. הבנתי שיש בי עוצמות ויכולות לפתור משברים בדרכים שונות, שאני יכולה לסייע לנשים לצאת ממצבי מצוקה קשים, לבחור בחיים אחרים, לסייע לגברים להיות עם ילדיהם. ראיתי אותם בשפל, ואז פגשתי אותם כשהם בטוב ולאחר שעזרתי להם לצאת לאור וזה גרם לי 'לרקוד על מדרגות הרבנות'.

"אני אוהבת את העבודה שלי ועושה אותה מכל הלב והנשמה. הקמתי במשרד עו"ד אביטן את מחלקת דיני משפחה והכשרתי את עצמי למטרה. לקחתי כל קורס וכל השתלמות מקצועית אפשרית כדי להתמחות בתחום באופן המקיף והמעמיק שיש. מעבר לכך, שימשתי כעורכת דין מטעם הסנגוריה המשפטית למשך חמש שנים לטובת סיוע משפטי ותרומה לקהילה וכיועצת משפטית לארגון ויצו במחוז דרום. עשיתי כל דבר שאפשר כדי להשיג את מטרתי - להיות בין עורכות הדין לענייני משפחה המובילות בארץ, והיום אני שם".

לחזק נשים וגברים בנקודות חלשות בחייהם

עו"ד אביטן מודה ש"אין תיק שלא נוגע בי ואין תיק דומה לקודמו. תיק הוא לא תיק במובן העסקי, מאחורי התיק יש גבר, אישה, ילדים, משפחה. אני קשורה ללקוחות שלי ואני נצמדת אליהם, מלווה אותם, מאירה להם את הדרך ושמה להם פרוז'קטור על החשוב, מחשיכה להם את הטפל. די עם רעשי רקע, בואו נתרכז בעיקר. אני מייצגת לקוחות מכל המגזרים, חולשת על לקוחות בכל הרמות ומסייעת להם לכל אורך המאבק המשפטי. הקו המנחה שלי הוא אל תפחדו מהפחד. תהיו נאמנים לתהליך והתוצאות יגיעו". 

"לפני כמה שנים ייצגתי אישה שלאחר שסיימנו את כל ההליכים בתיק, בעלה לשעבר ניסה לרצוח אותה והיא נפגעה אנושות. לקח תקופה ארוכה עד שחזרה לעצמה. המקרה הזה זעזע אותי במיוחד וגרם לי להבין שאני חייבת להמשיך לעשות את מה שאני עושה, לחזק נשים וגברים כאחד שנמצאים בנקודות חלשות בחיים". 

מה זה אומר להיות עו"ד לענייני משפחה?

"בכל תיק בענייני משפחה אין מקרה שדומה לשני וצריך להיות נורא יצירתי וכאן אני מביאה את המקום היצירתי שלי. כבוגרת בית ספר 'רימון' למוזיקה, היצירתיות היא בתוכי ומרכיב חזק בחיים שלי ואני משלבת המון יצירתיות באסטרטגיות ובחשיבה המקצועית המשפטית. כדי להצליח בתיקים מורכבים צריך לתפור לכל תיק 'חליפה' שמתאימה לו בדיוק ואני מאמינה ש'אלוהים נמצא בפרטים הקטנים'".

כיצד תקופת הקורונה משפיעה על נושא המשפחה?

"תקופת הקורונה, ובמיוחד הבידוד והסגרים, יוצרים מתח נפשי בין בני המשפחה שנמצאים זה עם זה לאורך שעות רבות במשך היום, לעומת חיי שגרה מוכרים,  המתח הזה עלול להציף מחלוקות ישנות שהיו 'מתחת לשטיח' ולהסלים מצבים של חיכוך בין ההורים. כתוצאה מכך, אנו רואים עלייה במקרי הגירושין מאז פרוץ המגפה".  

מהו נושא הניכור ההורי?

"ניכור הורי הוא נושא מורכב ומשמעותי. מדובר במצב בו אחד הילדים במשפחה (או יותר) מפתח ניכור כלפי אחד ההורים שהתגרשו ומסרב להיות איתו בקשר, מפני שההורה השני מרחיק ומסית את הילד כנגד ההורה המנוכר. במקרים כאלו של סרבנות קשר מצד הילד, בתי המשפט יתערבו ובמקרה הצורך אף יגדילו את זמני השהות של הילד עם ההורה המנוכר במטרה לחזק מחדש את הקשר ביניהם ולהחזיר את המצב לתקינותו".  

"מצב של ניכור הורי בו אחד ההורים מסית את הילד כנגד ההורה השני, לרוב נובע מקרב גירושין קשה בין ההורים וממצב של מתח וכעס ביניהם. כך למעשה ההורה גורר את הילד למלחמה שלו בהורה השני. זה מצב לא תקין בעליל ויש לטפל בו במלוא הרצינות".

מה מעורר בך השראה?

"אני מעריצה נשים חזקות שלא ויתרו לעצמן ושעשו כברת דרך. הן השראה עבורי. התמדה  ותעוזה הן תכונות אנושיות מעוררות השראה עבורי. אני מעריצה את חן שלגמרי יצא מאזור הנוחות שלו. בכל זאת הוא על הקו באר שבע – תל אביב".

"אני אומרת תמיד ללקוחות שלי: אל תפחדו משינויים, תעשו אותם! אל תישארו במקום נוח ואומלל. כי אין צמיחה ממקום של נוחות. לעיתים אנשים קופאים מהפחד מהלא ידוע. אנשים לא עושים שינויים כי הם רוצים להישאר בסביבה 'המוכרת", אבל הם לא יודעים באמת מה מצפה להם במקום האחר, והצמיחה מגיעה תוך יציאה מאזורי הנוחות שלנו".

מה גורם לך להרגיש טוב עם עצמך?

"בעיקר הדברים הקטנים של החיים. לעשות ספורט בבוקר עם בעלי, קרואסון קינמון וחברויות טובות ומעצימות, ברור שקפה עם הילה חברה שלי וחו"ל קצר (למרות שאין כמו ישראל). נעימה לי המחשבה שחינכנו את הילדים שלנו לאהבת המולדת, הבן שלי הגדול הראל הוא יוצא יחידה מובחרת והבת שלי דניאל שמשרתת כיום ביחידה מבצעית בחיל הים".

"יש לי הרבה סיפוק מהיכולת לעזור ללקוחות שלי ולראות אותם במקום טוב ואחר מהמקום שהיו בו. להציב יעדים ולהגיע למטרה, זה עושה אותי מאושרת. כשהילדה הקטנה שלי רומי פוקחת את העיניים בבוקר, העולם מבחינתי מואר כולו".

מהם הקווים המנחים שלך בעבודה?

"ברשותך אצטט את שלמה ארצי, הוא היטיב לשיר בעניין: "אדם צריך שתהיה לו מילה, קצת מקום בעולם, אהבה לא נשכחת וקול אמיתי לתפילה ורגע מושלם כדי לתת ולקחת ולא לפחד מהפחד". זה אומר הכל. 

מה החזון שלך לעתיד?

"להמשיך לעשות את מה שאני עושה, בחדווה ובתשוקה". 

ליצירת קשר: https://www.limor-lawdivorce.co.il