"אישה הרה עם מחלת לב יכולה כיום לחוות הריון ולידה רגילים לחלוטין״

במצבים של מחלת לב בהריון יש חשיבות גדולה למעקב צמוד ומשולב קרדיולוגי-גינקולוגי

ד”ר חזי שמואלי וד”ר שמרית יניב-סלם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צילום: shutterstock
ד”ר חזי שמואלי וד”ר שמרית יניב-סלם
תוכן מקודם

שילוב של דיסציפלינות מעולם הרפואה, החוברות לטיפול משותף במקרים של מטופלים עם מחלות מסובכות, המערבות מספר תחומי מומחיות רפואיים, הופך מקובל בעולם וגם בישראל בשנים האחרונות. 

ד”ר שמרית יניב-סלםצילום: דוברות סורוקה

בתחום מחלות הלב, הקישור האינטואיטיבי הוא למחלות בעלות השפעה ממושכת כגון יתר לחץ דם, סוכרת ורמות כולסטרול גבוהות. המחשבה על אוכלוסייה צעירה בגיל הפריון, המציבה בפנינו אתגרים חדשים, וצורך לתת מענה לסוגיות של ניהול מחלת לב,  בשילוב עם תכנון משפחה וילודה, הינה פחות מוכרת בציבור הרחב. ועדיין, מדובר במקרים שכיחים למדי.

ד”ר חזי שמואלי צילום: דוברות סורוקה

טובים השניים
בסורוקה פועלת מרפאה משולבת ייחודית למערך הקרדיולוגי והמערך הגינקולוגי לטיפול במחלות לב בהיריון. ההבנה כי מטופלת המתכננת היריון או שהינה בהיריון, יוצאת לדרך מורכבת לתקופה לא קצרה, מצריכה היערכות ממוקדת של כלל המשאבים הרלוונטיים. אוכלוסיית היעד של המרפאה הן מטופלות בגיל הפריון עם מחלת לב, אשר הינן בסיכון גבוה וזקוקות - לפי כלל ההמלצות המקצועיות הרווחות בעולם - ליעוץ טרום הריוני, ומעקב היריון בר-סיכון אינטנסיבי ומשולב של מומחים בתחום הגינקולוגיה והקרדיולוגיה.

הייעוץ במרפאה מיועד לשתי קבוצות עיקריות של מטופלות: מקרים של מחלת לב ידועה, בהם המטופלת נדרשת ליעוץ טרום הריוני ו/או מעקב היריון, וכן מטופלות עם אבחנה חדשה של מחלת לב בזמן היריון.

הצוות המטפל מורכב מרופאים בכירים אשר צברו ידע, מיומנות וניסיון רב במחלות לב בהיריון במרכזים המובילים בתחום בעולם. בנוסף, במרכז סבן למיילדות בסורוקה, שהינו בעל מספר הלידות השנתי הגבוה בארץ, קיימים מגוון מאפייני אוכלוסייה ייחודיים בתחום מומי הלב ומחלות תורשתיות שונות, המקנות לצוות המרפאה אתגרים מורכבים וידע רחב גם במקרים נדירים מעין אלה.

כיום, עד 4% מההיריונות במדינות מתקדמות כרוכים בסיבוכי היריון הקשורים במחלות לב וכלי דם. בהיריון רגיל מתרחשים שינויים פיזיולוגיים וטבעיים במערכת הלב וכלי הדם, אשר נועדו לאפשר לאישה לשאת היריון. שינויים אלה מתחילים עוד בטרימסטר הראשון, וכוללים בין השאר: עליה בנפח הדם (50%+), עליה בקצב הלב וכפועל יוצא עליה בתפוקת הלב (30-50%+). לעיתים שינויים אלו יכולים למסך תסמינים של מחלת לב קיימת או נרכשת, ולכן על הצוות המטפל להיות ער ולזהות את המשמעות עבור כל מטופלת.

נשים עם מחלות לב מולדות (בכללן מחלות שריר הלב, מחלות מסתמים, מומי לב מולדים וכו’) נמצאות בסיכון מוגבר לסיבוכי היריון, הכוללים: הפלות מוקדמות (25%-15%), מות עובר בתוך הרחם, שיעור מוגבר של לידות מוקדמות והאטה בקצב צמיחת העובר ברחם (IUGR). כמו כן, שיעור התחלואה והתמותה העוברית סביב מהלך הלידה במטופלות אלה יכול להיות גבוה עד פי 4 בהשוואה לאוכלוסייה הכללית. ועדיין, תחת מעקב וטיפול מתאימים, רובם המכריע של ההריונות והלידות בקבוצת מטופלות אלו עובר בהצלחה רבה.

חשיבות ההערכה הטרום הריונית ומעקב היריון
בנשים עם מחלות לב וכלי דם קיימות מספר בדיקות משמעותיות לביצוע טרם היריון (כגון אקו לב ומבחן מאמץ), שתוצאותיהן יאפשרו להעריך נכונה את המחלה הלבבית, ולצפות את יכולת וסיכויי המטופלת לשאת את ההיריון באופן מוצלח, שאינו מסכן הן את האם והן את העובר. ידע מוקדם אודות הסיכונים הכרוכים במחלות לב וכלי דם בזמן היריון, בשילוב עם יצירת תוכנית מעקב וטיפול אישית לכל מטופלת, הינם בעלי חשיבות מכרעת.

חלק בלתי נפרד מניהול המעקב הוא טיפול תרופתי חיוני, אשר על המטופלת לקחת באופן קבוע. מטבע הדברים, הטיפול התרופתי נוגע כמובן לאמא, אך יחד עם זאת יש לקחת בחשבון את בטיחות התרופה לעובר והצוות הרפואי, במסגרת שילוב הכוחות, מרחיב את אפיקי הייעוץ במקרה זה עבור העובר במסגרת המרפאה. 

תכנון הלידה עבור נשים עם מחלות לב
למעט מקרים בודדים, ברוב המכריע של המקרים של מטופלות עם מחלת לב ההמלצה כיום היא על לידה רגילה, כאשר ניתוח  קיסרי מומלץ מראש באינדיקציות מעטות וספציפיות. על הלידה להתבצע במרכז רפואי גדול ומנוסה עם צוות רב-מערכתי בכללו: המערך המיילדותי, המערך הקרדיולוגי, מערך ההרדמה ומחלקת הפגייה, אשר כולם מיומנים בטיפול מורכב במקרים מעין אלו. 

בשבועות הראשונים שלאחר הלידה, צוות המרפאה ילווה את המטופלת כדי לנטר את מצבה העדכני. במידת הצורך, המטופלת תמשיך מעקב לבבי מסודר ומותאם לטווח הארוך לפי מצבה.

ד”ר חזי שמואלי הוא מנהל יחידת טיפול נמרץ לב ביניים במערך הקרדיולוגי, סורוקה מרכז רפואי אוניברסיטאי מקבוצת הכללית 

ד”ר שמרית יניב-סלם היא רופאה בכירה ביחידה להיריון בסיכון במרכז סבן למיילדות, סורוקה מרכז רפואי אוניברסיטאי מקבוצת הכללית