"מרכז הלב המשולב בשערי צדק מושך אליו קרדיולוגים מהשורה הראשונה, הנותנים מענה ברמה המתקדמת ביותר"

מרכז הלב המשולב במרכז הרפואי שערי צדק, מציג מערך מקצועי ומוביל עבור מטופלי לב מרחבי הארץ והעולם. צוות רפואי מיומן, מכשור טכנולוגי מתקדם וטיפולים פורצי דרך המתבצעים בין כתלי המרכז, מהווים מקור לגאווה ברמה מקומית, לאומית ובינלאומית ומושכים פניות מכל רחבי הארץ

גיא פישקין
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר עדי בוטנרו בהדמיית לב תלת מימדית צילום: שערי צדק
גיא פישקין
תוכן מקודם

שנה רצופה באתגרים ומהמורות עברה על הקהילה הרפואית בישראל. על רקע משבר הקורונה והעומסים עמם מתמודדים בתי החולים ברחבי הארץ, נאלצו בתי החולים והמוסדות הרפואיים להתמודד לא רק מול אימת הנגיף והשלכותיו, אלא גם מול יתר המחלות ‘’השוטפות’’ המצריכות טיפול לאורך כל ימות השנה. 

פרופ' מיכאל גליקסוןצילום: שערי צדק

חרף האתגר, מי שמצליח להתמודד עם העומסים באופן מעורר השראה, הוא מרכז הלב המשולב במרכז הרפואי שערי צדק ירושלים, בו מיישרים קו לאורך השנים עם סטנדרט רפואי ראשון במעלה, שנועד לספק לחולים את הטיפול האיכותי ביותר. 

ד"ר יואב מיכוביץ'צילום: שערי צדק

המרכז המנוהל על ידי פרופ’ מיכאל גליקסון, מבכירי הקרדיולוגים ובעל שם בינלאומי, זוכה למעמד של מצטיין המספק בין כתליו שורה רחבה של טיפולים לבביים, לרבות ניתוחים, טיפולים מתקדמים בתחומי אי ספיקת הלב, הדמיות מתקדמות, טיפולים מתקדמים בהפרעות קצב, טיפולי צנתורים במסתמים, שיקום לב ועוד. אלה מתווספים להון אנושי משובח הכולל גם מערך אחים ואחיות ונותני שירות המקפידים להעניק לכל חולה את הטיפול המיטבי. 

ד"ר אריק וולקצילום: שערי צדק

יתרון משמעותי נוסף במרכז הלב בשערי צדק, טמון במחלקת אשפוז הלב היחידה הפעילה בישראל (סך כולל של 60 מיטות אשפוז קרדיולוגיות ביחד עם היחידה לטיפול נמרץ לב). היחידה לטיפול נמרץ ומחלקת האשפוז מנוהלות על ידי ד”ר אלעד אשר וד”ר אמיר אורלב, שני מומחים שהוכשרו במיוחד בתחומים אלה משך שנים בחו”ל. עובדה זו מאפשרת לצוות הרפואי הבכיר במרכז הלב להעניק טיפול כמעט בלתי מוגבל בתוך מרכז הלב עבור מרבית חולי הלב המאושפזים בבית החולים. 

ד"ר דני דבירצילום: שערי צדק

‘’מרכז רפואת הלב שערי צדק נמצא במגמת עלייה מתמדת’’, מדגיש פרופ’ גליקסון, כשהוא מיטיב לפרוס את משנתו ביחס לערך המוסף שמעניק המרכז בזירה הרפואית. ‘’זכינו לגייס בשנים האחרונות לשורות המרכז את מיטב המומחים בתחומי הלב השונים . מדהים לראות כיצד כולם מתגבשים יחד, כדי לספק לחולים טיפול ברמה הגבוהה ביותר. בהיבט זה ניכר בהחלט כי השלם אצלנו גדול משמעותית מסך חלקיו’’.

פרופ’ גליקסון מתייחס להתמודדות המרכז על רקע גלי הקורונה החוזרים ונשנים מאז חודש מרץ אשתקד: ‘’כל חולה המגיע לטיפול במרכז הלב, מקבל את תשומת הלב המדויקת הנחוצה עבורו. לאורך השנה האחרונה המשכנו לתת טיפול גם לחולי קורונה, כולל כאלה שהגיעו עם סיבוכי לב כתוצאה מהנגיף ונזקקו לצנתורים והשתלת קוצבים. לאחרונה סיימנו איסוף מידע עבור מחקר אותו יזמנו, ומטרתו להבין מה הן ההשלכות של ביצוע פעולות קרדיולוגיות פולשניות בחולי קורונה. למרות הקורונה שמאתגרת את המערכת, המרכז ממשיך לגדול בקצב מואץ. השנה למשל שילשנו  את נפח הפעילות בתחום צנתורי המסתמים והפכנו למעשה ליחידה הגדולה בישראל בתחום זה. בימים אלו אנחנו עובדים על הקמת חדר צנתורים נוסף במרכז, כמו גם על פיתוח של מעבדת מחקר חדשה’’. 

לא מפסיקים להתחדש 
יחידת הפרעות הקצב המהווה חלק משמעותי מהמרכז לרפואת הלב, זקפה לזכותה במהלך השנה החולפת שורה של טיפולים חדשניים ופורצי דרך.
‘’המרכז הרפואי שערי צדק מוביל לאורך שנים בטיפולים בהפרעות קצב לבביות”, מסביר ד’’ר יואב מיכוביץ’, מנהל היחידה להפרעות קצב. 

‘’הטיפול בהפרעות קצב איטיות, מתבצע במרכז על ידי השתלת קוצבים, בדגש על קוצבים פיזיולוגיים חדישים הכוללים אלקטרודות, המתמקמות בצורה מדויקת באזור מערכת ההולכה החשמלית  הטבעית של הלב ובכך מחקות את ההולכה הטבעית יותר מקוצבים רגילים. במקרים אחרים אנו מרבים להשתמש  גם בקוצבים זעירים המותקנים בדרך צנתורית דרך המפשעה כך שהקוצב כולו ללא אלקטרודות כלל, נמצא בתוך הלב. קוצבים כאלה פחות חשופים לזיהומים ואינם נראים כלל במבט מבחוץ. כל הקוצבים החדישים האלה הם בגדר שוברי שוויון המייעלים את הטיפול בהפרעות קצב איטיות ומבוצעים באחוזי הצלחה גבוהים במיוחד’’.

גם בנושא הפרעות הקצב המהירות, ביניהן גם פרפור עליות, מדגיש ד’’ר מיכוביץ’ את ייחודיות הטיפול המוצע למטופלים בשערי צדק. “הפרעות מהירות המלוות בדופק מהיר מטופלות כיום בצורה של צריבה (אבלציה) של האזור הלבבי על ידי חימום או קירור. לאחרונה התחלנו לבצע במרכז צריבות באמצעות מערכת ניווט מהמתקדמות בעולם מסוג EPD KODEX אשר פותחה בארץ על ידי פרופ’ שלמה בן חיים, ונמצאת רק במספר מצומצם של מוסדות רפואיים.

המערכת מספקת הסתכלות תלת-ממדית על כלל העלייה וכן על בלון ההקפאה, בו משתמשים לעיתים תכופות, כדי לצרוב את האזור הלבבי הבעייתי, ולוודא שהוא אכן אוטם היטב את ורידי הריאה. מערכת נוספת שהינה בלעדית בארץ לשערי צדק הינה ADAS - שתפקידה לחשוף אזורים בלב המלווים בצלקות שהתפתחו עם הגיל או מסיבות שונות אחרות שביניהן אוטם שריר הלב. מערכת זו הינה בגדר ‘מודיעין טוב’ המאפשר לקבל את ההחלטה המושכלת ביותר טרם הליך הצריבה’’.

בחודש אוגוסט האחרון זכה מרכז הלב לתהודה בינלאומית. זה קרה כאשר מנהל המחלקה, פרופ’ גליקסון, יחד עם ד’’ר מיכוביץ’ ורופאים ישראלים נוספים, כתבו ועדכנו  את ההנחיות החדשות של איגוד הבריאות הקרדיולוגי האירופאי (ESC) בתחום קוצבי הלב שהתפרסמו עבור אלפי קרדיולוגים בכל רחבי העולם – תעודת כבוד למרכז הרפואי שערי צדק בפרט ולרפואה הישראלית בכלל.

תחום נוסף שזוכה להצלחה במרכז הלב המשולב כולל ביצוע פרוצדורות רפואיות איכותיות תחת יחידת אי ספיקת הלב, בניהולו של פרופ’ טל חסין. ‘’הטיפול בחולי אי ספיקת לב הוא מהמאתגרים ביותר בקרדיולוגיה. יחד עם זאת, זהו אחד התחומים הדינאמיים ביותר עם התקדמות אדירה בטיפולים חדשים, תרופתיים ומכשירנים. אם בעבר חולי אי ספיקת לב שליבם כשל נחשבו כחולים ‘אבודים’ שלרפואה אין הרבה מה להציע להם והמחלה נחשבה כמעט סופנית, הרי שכיום החדשנות התרופתית והטכנולוגית מאפשרת לחולים רבים חיים טובים וארוכים. יש התקדמות אדירה בהכרה ובהכנסתן של תרופות חדשות לטיפול, כאשר רק בשנה האחרונה זכינו להכיר לפחות 3 תרופות חדשות לאי ספיקת לב. בשילוב עם התרופות גם פעולות מכשירניות מגוונות מיושמות ונבחנות כאמצעי להיטיב עם המטופלים, הן לצורך אבחון מדויק יותר של מצבם והן לצורך הטיפול’’, מסביר פרופ’ חסין.

פרופ’ חסין מתייחס לסוג הטיפולים הממוקדים שמציע מרכז הלב המשולב בשערי צדק, המספקים ‘אור בקצה המנהרה’ עבור מטופלים רבים הפוקדים אותו מדי שנה. ‘’היחידה לאי ספיקת לב בשערי צדק נמצאת בקדמת החדשנות. ‘כחלק מהתפתחות המרכז זכינו להקים בשנים האחרונות מערכת המאפשרת טיפול מיטבי באי ספיקת לב, כולל מעקב מרפאתי, אשפוז במיטות ייעודיות במחלקה ונגישות לחזית החדשנות בתחום. יש אפשרויות טיפול רבות במסגרת היחידה, הכוללות תרופות, קיצוב, צנתור, צריבות (אבלציה), טיפול במסתמים ותמיכה מכאנית. בכל אלו מעורבים מומחים המסתייעים במידע מהימן הכולל הדמיה משובחת, כך שבסופו של דבר נבחרת התכנית הטיפולית המתאימה ביותר’’.

בין ההצלחות הבולטות של היחידה לאחרונה ראוי לציין את השימוש הנרחב במשאבה חיצונית זמנית לתמיכה בלב מסוג אימפלה, וכן השתלה בתוך הלב של חיישן חדשני הנמצא עדיין בשלבי מחקר-החיישן מחובר למיקרו מחשב המסוגל לדווח על החמרה במצבם של חולי אי ספיקה. 

“כמו כן, נבחנות ומיושמות טכנולוגיות חדשות לטיפול במסתמי הלב בצנתור יחד עם טיפולים מתקדמים לעיצוב מחדש של הלב הכושל ולהקלת הלחץ העודף עליו. לכך יש לצרף 16 השתלות שהתבצעו בהצלחה ב-3 השנים האחרונות של מכשירי לב מלאכותי מסוג LVAD בליבם של חולים במצבי אי ספיקה קשים, המספקים פתרון קבע לעומת מכשירי האקמו המעניקים פתרון זמני בלבד’’, מדגיש פרופ’ חסין.

מתאימים את הטכנולוגיה לחולה
חלק מרכזי נוסף בפאזל המרכיב את המרכז הלב המשולב כולל את יחידת הצנתורים עתירת השבחים בניהולו של ד’’ר דני דביר. ביחידה פועל צוות מצנתרים מנוסים, והיא מטפלת באלפי מטופלים מדי שנה. גולת הכותרת של היחידה מקורה בשיטות המתקדמות אותן היא מיישמת בטיפול בכל סוגי החולים, לרבות תחום החסימות המלאות של כלי הדם הכליליים,  השתלות מסתם אורטאלי בצנתור (TAVI), תיקון המסתם המיטרלי והטריקוספידלי ועוד פעולות צנתוריות מורכבות שבוצעו לראשונה בישראל במרכז הרפואי שערי צדק. פעולות אלה כוללות גם ביצוע פרוצדורות צנתוריות ראשונות מסוגן בעולם, כמו גם העברת ידע בעל ערך לעמיתים בארץ ובחו’’ל במסגרת כנסים בינלאומיים. ״אנחנו ממשיכים להשתמש בחדשנות רפואית על מנת להשיג תוצאות מיטביות בחולים שלנו’’, אומר ד’’ר דביר. 

‘’רק בשנה האחרונה טיפלנו בחולים רבים, שאין עבורם אפשרות ניתוחית, בעזרת שיטות צנתוריות חדשניות לחיתוכי עלה, תוך שימוש במוצרים חדשניים רבים אחרים המושתלים ללא פתיחת חזה המטופל. שיטות אלה זכו לתהודה רבה בארץ ובעולם. צוות המרכז לומד כל הזמן כיצד לבחור את הטכנולוגיה המתאימה לחולה המסוים, ובהתאם התוצאות משמחות מאוד. אנחנו עדים כיום להישרדות של 100% מהחולים, לאחר חודש מעקב מסיום ביצוע צנתור במסתם בכ-150 החולים האחרונים שטופלו לבעיה מסתמית, כולל במטופלים רבים מעל לגיל 90. יתר על כן, אנחנו רואים חשיבות גדולה מאוד לא רק שיפור בתוחלת החיים של החולים שלנו, אלא גם בשיפור תפקודם. לשם כך, אנחנו עוקבים ביסודיות אחר המטופלים שלנו במרפאות ייעודיות וביחידת השיקום, ומוודאים כי הם ממשיכים להשתפר. כולנו נחושים להפוך כל אבן בחיפוש אחר הטכנולוגיה המתאימה לחולה המסוים, כולל הבאת טכנולוגיות ייחודיות שאינן קיימות כעת בארץ לטובת ייעול הטיפול למקסימום האפשרי’’.

מקור נוסף לגאווה במרכז הלב המשולב מתבטא באמצעות היחידה לדימות לב המציעה לקהל המטופלים שירותי הדמיה מתקדמים, הכוללים סי-טי לב, MRI לב ורפואה גרעינית. ‘’הדמיית הלב הוא תחום מורכב, מהסיבה הפשוטה שהלב מטבעו הוא איבר דינאמי. קשה מאוד לצלם גופים זזים, קל וחומר את הלב שהינו רקמה שזזה במהירות מטורפת’’, מסביר ד’’ר אריק וולק, מנהל היחידה לדימות לב במרכז הלב המשולב.  

‘’המרכז הרפואי שערי צדק מחזיק בסורקים מהשורה הראשונה בעולם לסי-טי ו-MRI לב, יחד עם תחנות עבודה ורסטיליות המאפשרות לבצע אנליזות מורכבות ולנתח כמעט כל סוג של תמונה מהלב’’, הוא מבהיר. ‘’לכך יש להוסיף צוות קרדיולוגים מובחר האמון על ביצוע האנליזות שנעזר לעיתים תכופות בעזרת תוכנות הפועלות על בסיס בינה מלאכותית (AI). תוכנות אלו מתוחכמות ביותר ומסייעות לאמת את האבחנות שלנו, וכך להשפיע בצורה טובה יותר על מתן הטיפול לחולים’’, מציין ד”ר וולק.

עוד מוסיף וולק: ‘’במרבית החולים אנחנו משתמשים בסוג של הדמיה או דימות לב כדי להוסיף מידע על המחלה, בחולים הסובלים מפרפור עליות, אוטם של הלב או לפני ביצוע פעולות מבניות. אנחנו מצליחים גם לחדור לתחומים שבעבר היו מחוץ לתחום, כמו התחום הפתולוגי, במסגרתו עורכים באופן קבוע גם בדיקות MRI לב פתולוגיות. השימוש בסורקים, בשילוב הטכניקות המתקדמות, מאפשר לנו לבחור את הטיפול או הטקטיקה הנכונה לקראת הפרוצדורה הרפואית, באמצעות תצוגה תלת ממדית ומדויקת של הטריטוריה אליה אנו אמורים להגיע, ומשכך הן מצילות חיים’’.

פרופ' טל חסין צילום: שערי צדק