DYNOMYCO |

הפטרייה שמחזקת את הקנאביס

פטריות אנדומיקוריזה מקיימות יחסי גומלין (סימביוזה) עם צמח הקנאביס ומסייעות רבות לגידולו. DYNOMYCO הוא מוצר ייחודי המבוסס על פטריות אלו, המאפשר למגדלים לגדל צמח חזק ואיכותי יותר

אסף לבנון, בשיתוף DYNOMYCO
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צמחי קנאביס
צמחים שטופלו ב- DYNOMYCO נוטים לפתח במהירות בית שורשים גדול ויציב יותר
אסף לבנון, בשיתוף DYNOMYCO
תוכן שיווקי

לצמח הקנאביס יתרונות רבים אך הוא אינו צומח באופן אופטימלי ללא עזרה מהטבע. הקנאביס זקוק לפטריות אנדומיקוריזה כדי לקלוט את חומרי ההזנה והדישון הניתנים לו באופן יעיל. הפטרייה מקיימת סימביוזה עם הצמח, ומסייעת לו לקלוט חומרי הזנה מהקרקע, דוגמת זרחן. הסימביוזה מפרקת נוטריינטים (חומרי הזנה) שהצמח לא מסוגל לפרק ומשנעת אותם לתוך השורש שלו, שם הם זמינים עבורו. התוצאה היא פריחה טובה ומהירה יותר של הקנאביס וצמח חזק ואיכותי יותר.

"כמו אצל בני אדם — שכאשר הם אוכלים יותר טוב הם מרגישים יותר טוב, נעשים יותר בריאים ופוריים ומסוגלים לעמוד טוב יותר בלחצים — כך גם צמח הקנאביס", מסביר דן גרוצקי, מנהל חטיבת DYNOMYCO בחברת האגרו־טק Groundwork BioAg. ב-DYNOMYCO מחברים בין הקנאביס לפטריות האנדומיקוריזה בעזרת מוצר חכם אך פשוט שפיתחו: תכשיר פטריות מרוכז במיוחד, שהשימוש בו מאפשר את מימוש מלוא הפוטנציאל של הצמח הירוק.

צמחים שטופלו ב-DYNOMYCO נוטים לפתח במהירות בית שורשים גדול ויציב יותר וכך לנצל את מצע הגידול באופן מיטבי. "כך גדלים צמחים בטבע כבר 400 מיליון שנה. הם משגשגים כשהם נמצאים בסביבה טבעית המועילה להם. DYNOMYCO מחזירה את החיים לקרקע, והופכת סביבה לא מועילה מספיק לכזאת המועילה כנדרש, על ידי מתן העזרה הטבעית שבכוחן של פטריות האנדומיקוריזה לספק", מוסיף גרוצקי.

"המוצר שפיתחנו ייחודי לתחום הקנאביס המקומי והעולמי. הוא בודד, נחקר ופותח על ידי צוות חוקרים ואנשי מקצוע מומחים מתחומי הקרקע, הצמח והחקלאות", אומר גרוצקי. "DYNOMYCO מכיל 900 יחידות הדבקה לגרם, הכוללות עירוב של שני סוגי פטריות אנדומיקוריזה: Glomus intraradices ו-Glomus mosseae. השילוב הייחודי של מינים אלו הוא היעיל ביותר שנמצא בתהליך המחקר והפיתוח, תהליך שבוצע על גבי סוגים רבים של צמחי קנאביס. הפטריות למעשה מהוות את השלדה של אקו־סיסטמה בקרקע, שבריאה מאוד לצמח הקנאביס. הן יוצרות מעין קור תת־קרקעי שמתחבר לצמח, חודר לשורש ומתפרס בקרקע. למעשה, רשת המיקרובים הזאת מתחת לפני הקרקע היא מהאורגניזמים הגדולים ביותר בעולם, ומהווה בסיס תחבורתי לכל המיקרובים האחרים שבאזור השורש. כך מקבל הצמח לא רק את הנוטריינטים שלהם הוא זקוק אלא גם עזרה של אותם מיקרובים אחרים. אנחנו קוראים לזה 'ביו־פלטפורמה' — תשתית ביולוגית שהצמח יכול ליהנות ממנה".

DYNOMYCO, שהושק ב–2019, נמכר במאות חנויות בשורה ארוכה של שווקים בעולם: מארצות הברית וקנדה דרך אירופה ובריטניה, דרום אפריקה, צ'ילה ועד ישראל — ואף באתר אמזון. השימוש במוצר פשוט: מגדל הקנאביס רוכש את המוצר הגרגירי, אשר מגיע באריזות שונות, ואפילו באריזה ייחודית בצורת מקל דינמיט. הוא לוקח כפית ממנו ושם אותה מתחת לשתיל הקנאביס. כל שאר הגידול מתרחש בצורה זהה לחלוטין לדרך שבה התרחש קודם לכן. ההבדל הוא שה"בוסטר" שניתן לשתיל בראשית התהליך נותן את אותותיו לכל אורך הגידול ומאפשר תוצאה של צמח קנאביס חזק ואיכותי. "אפשר גם להשתמש בחומר בתהליך ההגמעה (מתן נוזלים) — כשלוקחים את השתיל וטובלים אותו במים. בעתיד הקרוב צפוי מוצר המיועד גם למערכות השקיה בטפטוף", מציין גרוצקי.

דן גרוצקיצילום: ספיר וידל

יש נתונים קונקרטיים על מידת הסיוע שמספק המוצר לצמח?
"DYNOMYCO נבדק בשורה של חוות גידול קנאביס בארץ ובחו"ל. בעקבות השימוש בו נצפו תוספות יבול של בין 10% ל–45% לעומת צמחי הביקורת שלא השתמשו במוצר. עוד נרשמה עלייה במשקל, בתפוקת השמנים וברמות ה-THC וה-CBD. הניסויים הוכיחו שהמוצר מספק לצמח עמידות טובה יותר מפני עקות (Stress) ואפילו מסייע לספוח פחמן לקרקע באופן תמידי — מה שטוב לו ולסביבה".

כדי להוכיח את דבריו מביא גרוצקי פידבקים שקיבל מלקוחות קיימים. "אחרי שהתחלנו להשתמש ב-DYNOMYCO — לא יכולנו לחזור אחורה", כתב מנהל חוות Quadessence בקנדה. "בזכותו אנו מקבלים שורשים חזקים ובריאים יותר, המעלים את התפוקה ואת איכותה". "הופתענו מאוד לטובה מהתוצאות שחווינו ועדיין חווים עם המוצר", כותב יון שאול, המגדל הראשי של טלקאן. "היה לנו ניסיון עבר עם מוצרים אחרים וקשה מאוד להשוות, כי התוצאות של DYNOMYCO הן משמעותית טובות יותר. גם במודל צימוח קצר ראינו תוצאות נהדרות". רועי רפאלי, מנהל מעבדת תרביות רקמה וטיפוח זנים בחברת פארמוקן: "כבר מההתחלה המוצר הראה תוצאות טובות ועבד בסינרגיה עם זני קנאביס שונים הגדלים במתקן. בשלב הגדילה של הצמחים נצפה שיפור בקצב ואיכות הצימוח ובבריאות הצמחים לאורך זמן, מה שהתבטא בפריחה מוצלחת ואיכותית יותר. כמו כן, שלב האקלום של צמחים שמקורם מתרבית רקמה היה קל ומהיר לאחר שימוש במוצר והתוצאות הסופיות היו מעולות. בהחלט מומלץ מאוד".

עליונות מדעית בשוק

Groundwork BioAg היתה מהחלוצות שזיהו את היתרונות של פטריות האנדומיקוריזה. החברה, שהוקמה ב–2014 על ידי ד"ר יוסי קופמן (מנכ"ל), דני לוי (סמנכ"ל טכנולוגיות) וגרוצקי עצמו (CGO), עוסקת בחקלאות ומייצרת מוצרי אנדומיקוריזה שונים הנמכרים בכל העולם. כשהתבררה יעילות הפטריות לקנאביס הבינו בחברה שמדובר בנתח שוק המצדיק התמקדות עד כדי פתיחת חטיבה עסקית — וכך היה. ארי סינגר מנהל את המכירות של DYNOMYCO.

"ההתמקדות בפיתוח אנדומיקוריזה לקנאביס איפשרה לנו להגיע לעליונות מדעית על פני מוצרים מתחרים בשוק. אנחנו יודעים לייצר את המדבקים בצורה היעילה והמרוכזת ביותר — גם מבחינת עלות — ולהגיע לתוספות גבוהות לרמות הקנבינואידים ביבול, משמעותית יותר מאלו של המתחרים. זו באמת גאווה כחול־לבן ואנחנו שואבים סיפוק לא רק מהצלחת המוצר אלא גם מיכולתנו למכור אותו במחיר ריאלי שאינו גבוה מדי למגדלים. אנחנו מסתכלים קדימה — בשנים הקרובות תראו מוצרי מיקוריזה משולבים עם מיקרובים נוספים, ופתיחה של ערוצי שיווק חדשים באזורי גידול קנאביס נוספים בעולם".

מעבר לאתר

בשיתוף DYNOMYCO