"הצמחים יודעים מה הם רוצים"

חיסכון בעלויות ובאנרגיה והכתבת עוצמת התאורה לצמחים: אלו רק חלק מהיתרונות בשימוש במערכות התאורה החכמות של חברת האניס טכנולוגיות ושותפתה גרינלייטינג, המאפשרות לחקלאים בכלל ולמגדלי קנאביס בפרט, להשיא את התפוקה בחוות הגידול והמעבדות ולייצר צמחים איכותיים לאורך זמן

נועה הראל, בשיתוף האניס טכנולוגיות וגרינלייטינג
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תאורת אוקטופוס
תאורת אוקטופוס
נועה הראל, בשיתוף האניס טכנולוגיות וגרינלייטינג
תוכן שיווקי

תאורה לחוות INDOOR לקנאביס ולמזון חייבת להיות יעילה, חסכונית ומותאמת לסוג הצמח ולתפוקות המבוקשות ממנו. "גרינלייטינג" ו"האניס טכנולוגיות" הן חלוצות ההפצה של מערכות חכמות לגידול "כחול לבן" ומתגאות בטכנולוגיה שהיא על טהרת הייצור והפיתוח המקומי. במפעל הממוקם בשדרות, וכן בבית הכלא מעשיהו המעסיק אסירים בשלבי שיקום, מייצרים גופי תאורה כחול לבן, בהתאמה אישית ולתעשיות מגוונות כמו ענף החקלאות בכלל, וגידול הקנאביס בפרט. החברה מתמחה בין היתר ביצירת תאורה לחדרים נקיים ולמעבדות הדורשות ספקטרום הארה מסוים — כלל המוצרים נבנים ומיוצרים על פי דרישת הלקוח והצרכים הספציפיים שלו. בין לקוחות החברה יש חברות רבות בתחום הפארמה והמיקרואלקטרוניקה, לצד חוות גידול לקנאביס רפואי. לשותפות בין חברת האניס טכנולוגיות וגרינלייטינג יש יתרון אדיר. לגרינלייטינג יש ניסיון של 25 שנה בתחום התאורה ולהאניס טכנולוגיות ניסיון רב שנים בתכנון וייצור מעגלים מודפסים לתאורה. בני בסן, מנכ"ל חברת גרינלייטינג, רכש כישורי יסוד כהנדסאי מכונות והוא בעל תואר ראשון בכלכלה ומינהל עסקים, ואלו הביאו אותו לתפקידי ניהול מפעל וייצור. במשך שנים למד בסן תאורה כללית, ובשנים האחרונות מיקד את העיסוק בתאורה חקלאית. בתחום זה פותחו מגוון גופי תאורה לשימושים מיוחדים, אשר מותאמים אישית ללקוחות החברה על בסיס מפרט הצרכים הייחודי, כמו גם פיתוחים הנמכרים כמוצרים בפני עצמם לחברות אחרות. בזכות הידע המעשי שנצבר בחברה לאורך עשרות שנות עבודה מצליחים גופי התאורה שמיועדים למקסם את החלל לגידול להאיר במדויק וביעילות מקסימלית.

"את הצורך לפתח תאורה חקלאית זיהינו לפני מספר שנים עקב משבר האקלים והצורך לייצר מזון לצד גידולי קנאביס, והתחלנו להעמיק בתחום. מיפינו את הצרכים הקיימים בתחום התאורה החקלאית, שאחד מהם היה פיתוח תאורה לגידולי קנאביס לחוות INDOOR, והתפתחות של חברות שהחלו לגדל קנאביס בארץ", מספר בסן. "המודל הקלאסי של חממת גידול — התלויה בתנאי מזג האוויר הטבעיים, אינו מספיק לתאורה חקלאית ובוודאי לא לגידול קנאביס, ויש יותר ויותר צורך בגידול המתקיים בחללים סגורים לאור השינויים האקלימיים". כיום, מעבר לשירות לחוות גידול קנאביס, מעניקים בחברה גם שירות תאורה לחקלאות, ובפרט גידול במכולות וגידול מזון במתקנים סגורים.

הפתרון: תאורה חכמה

על מנת לגדל קנאביס באופן רציף ולחזור על אותו פורמט של גידולים נדרשים לא רק מים, חמצן ודישון סדורים — אלא גם תאורה מדויקת. בעבר המגדלים חוו קשיים משמעותיים בהיבט זה: הצמחים התפתחו בצורה שלא תאמה את צורכי המגדל והאספקה שהוא התחייב לה, והתוצאה היתה מחסור באספקה עבור מטופלים. "בשיטתנו התוצאות שמתקבלות הן אחידות ואינן תלויות בגורמים כמו מזג אוויר, מזיקים וכדומה", אומר בסן.

MANTA - תאורה לחממות שילוב של תאורה פוטופריודית או פוטוסינטזית

היבט נוסף של הצורך שעלה הוא המעבר מתאורת הנלג HPS — לתאורת לד. תאורת HPS היא לא רק בזבזנית בהיבטי צריכת חשמל ותחזוקה. תאורת הלד, לעומתה, מבטיחה חיסכון של לפחות 40% בעלויות האנרגיה ובשילוב עם בקרה מתאימה היא יעילה לאין שיעור: "הטכנולוגיה שמאחורי מערכות התאורה מאפשרת להכתיב לצמחים את כמות התאורה המדויקת שהם צריכים, ולנתב את הספקטרומים הייעודיים להפרחה או לגידול", מעיד בסן. "אם בחווה יש 1,000 מערכות הצורכות 1,100 ואט ב-HPS ליחידה, אנחנו מספקים את אותה כמות 'לומנים' (יחידות אור). כל אחת מהמערכות צורכת רק 600–750 ואט. המשמעות היא חיסכון של 4,500 שקל ליום גידול של 1,000 מערכות. כזה הוא גוף התאורה מסוג אוקטופוס, מערכת תאורה יעילה ביותר עם ספקטרום משתנה בהתאם לצורכי המגדל ולשלב הגידול ואופיו. מדובר על מערכת מבוקרת אשר מכילה ארבעה סוגי לדים — לבן, UV ,HR ,FR. השליטה על אורכי גל מנתבת את האנרגיה לתחום שהצמח זקוק לו באותו ספקטרום ייעודי".

היעילות לא באה לידי ביטוי רק בהקטנת ההספק הנדרש, אלא גם בסינון ומקסום מיטבי של התאורה עבור כל צמח: "זה הסיפור של גידול בספקטרום משתנה — פירוק אור השמש לערכים שהצמח צריך, מה שנחוץ במיוחד בתחום הקנאביס ומשפיע משמעותית על עלויות הייצור ואחידות המוצר". כך, מציין בסן, בתקופות הראשונות של חיי הצמח יש צורך באור כחול, לעומת התקופה שלפני ההפרחה שבה נדרש אור מאוזן — כחול ואדום יחד. בסוף יש לעשות שימוש באור האדום. "אנחנו נשאל את המגדלים את השאלות הנכונות כדי למקסם את הגדילה של הצמח, מההתחלה ועד הסוף", הוא מדגיש.

לבסוף, הטכנולוגיה והמערכות שפותחו יחדיו הן בבחינת (Plug and Play (PnP: מערכות אשר "מקושרות" אחת עם השנייה ומחוברות למערכת בקרה מרכזית השולטת על כל התהליך — דישון, מים, מיזוג ותאורה. המערכות פשוטות וידידותיות להתקנה ולתחזוקה ובנויות כך שכל אגרונום יודע לטפל במערכת. ניתן לקבל את המערכות בספקטרום קבוע או משתנה, בספקטרומים לגידולים או להפרחה וכן למזון אצות וגידולים ורטיקליים למזון.

באמצעות הטכנולוגיה החכמה של גרינלייטינג והאניס טכנולוגיות יכולים המגדלים לשפר את תוצאות הגידולים, לחסוך בעלויות ולהעניק לציבור משתמשי הקנאביס הרפואי מוצר איכותי ועקבי יותר עבור צרכיהם.

052-5309047
08-89492018
מעבר לאתר

בשיתוף האניס טכנולוגיות וגרינלייטינג