חיטוי ראש: הפיתוח הישראלי לניקוי תפרחות

חברת הסטארט־אפ נובה גרין מקיבוץ מגידו מביאה בשורה לתעשיית הקנאביס ומשנה את כללי המשחק. החלה בשיווק מכשירים שנועדו לתת מענה לאחד האתגרים הגדולים בתחום הקנאביס הרפואי: חיטוי התפרחות מעובשים, פטריות וחיידקים באמצעות טכנולוגיה חדשנית, בתהליך מהיר ויעיל באתר המגדלים וללא צורך בשינוע

רננה מור, בשיתוף נובה גרין
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפיתוח
הישראלי לניקוי תפרחות
הפיתוח הישראלי לניקוי תפרחותצילום: מוזס
רננה מור, בשיתוף נובה גרין
תוכן שיווקי

אחת הבעיות שאיתן מתמודד שוק הקנאביס הרפואי בישראל ובעולם היא עובשים, פטריות וחיידקים שמצטברים על התפרחות. השיטה הנפוצה כיום לחיטוי התפרחות היא באמצעות הקרנות, אלא שלעתים התהליך דורש לא מעט זמן וכסף. מי שעשויה לפתור את הבעיה עבור תעשיית הקנאביס היא חברת הסטארט־אפ הישראלית נובה גרין, שהחלה בשיווק מכשירים ראשוניים בטכנולוגיה המבטיחה תהליך מהיר ויעיל, ללא פגיעה בחומרים הפעילים.

את היכולת החדשנית מציעה החברה מקיבוץ מגידו בתום שלוש שנות פיתוח, והיא צפויה לעניין לא מעט שחקנים בולטים מתחום הקנאביס הרפואי. לדברי מנכ"ל נובה גרין, רונן לם, כבר כעת, עם יציאת המכשירים הראשונים, יש התעניינות רבה מצד חברות וגופים בתחום. "אנחנו מרגישים שעיני העולם נשואות אלינו כבר תקופה ארוכה", אומר לם. "שוק הקנאביס מחפש פתרון לבעיה הזאת זה זמן רב, וכעת אנחנו מציעים פתרון שמבטיח יעילות וחיסכון כספי רב".

החיטוי והרגולציה

חברות הקנאביס הרפואי כפופות לרגולציה קפדנית, שנועדה להבטיח עמידה בסטנדרטים מחמירים של איכות וניקיון, בדומה לתקן המקובל שחל על תרופות. את הקנאביס הרפואי צורכים חולים שהמערכת החיסונית שלהם עלולה להיות מוחלשת, ולכן ניקוי הצמח מעובשים, פטריות וחיידקים חיוני כדי לעמוד בתנאי הרגולציה המחמירים, ובה בעת לשמור על בריאותם של המשתמשים. בשל כך יצרניות רבות עוסקות בסוגיית חיטוי התפרחות בדרך שלא תפגע באיכות החומרים הפעילים בצמח, בפרט כשהשוק מתרחב והביקוש לקנאביס איכותי עולה.

לם מסביר כי כיום החיטוי נעשה באמצעות הקרנות — "תהליך יקר שדורש לא מעט לוגיסטיקה, זמן וכסף", לדבריו. "בארץ משתמשים בהקרנת בטא ובחו"ל בעיקר בהקרנת גמא, שככל הנראה פוגעות בקנבינואידים ובטרפנים (החומר הפעיל בקנאביס). ההקרנות עלולות לפגוע בצמח, ובנוסף הן מסרבלות ומייקרות את תהליך הייצור. בישראל, למשל, ההקרנות מתבצעות במקום מסוים שהשינוע אליו נעשה בדרך כלל במשאיות משוריינות ובליווי מאבטחים שצריכים לעבור הסמכה לצורך כניסה למתקנים רגישים. התהליך הזה עולה לחברות כסף ואורך זמן רב".

הפיתוח של נובה גרין, המבוסס על cold" sterilization technology — Hydrogen Per Oxide Vapors" — מבטיח ניקוי וחיטוי תפרחות בתוך זמן קצר, ללא כל צורך בשינוע. "מדובר בפתרון אצל הלקוח on site, שמאפשר חיטוי מהיר, ירוק ופשוט של התפרחות בלחיצת כפתור, בלי לחמם את התוצרת ובלי לפגוע בחומרים הפעילים של הצמח", אומר לם. "הטכנולוגיה שפיתחנו היא game changer בעולם הקנאביס הרפואי. השוק מחפש פתרון שאיננו הקרנות — המגדלים, הרגולטור וכמובן הפציינטים עצמם, שרוצים קנאביס לא מוקרן".

החזון והפיתוח

חברת נובה גרין הוקמה כסטארט־אפ ב־2018, במטרה לפתח טכנולוגיה מתאימה לעולם הקנאביס הרפואי המתפתח. "חיפשנו את הצורך והחלטנו לבדוק אם נוכל להביא ערך לשוק הקנאביס סביב הידע שצברנו במשך שנים בפיתוח טכנולוגיית חיטוי וטיפול פני שטח למכשור רפואי", אומר לם. לם ושותפיו — אמנון לם וחן פורת, יזמי החברה, פועלים בעולמות המכשור הרפואי בתחום החיטוי והטיפול בפני השטח משנת 2012 באמצעות חברת נובה פלזמה. לדבריהם, נדרשה עבודה מאומצת במיוחד כדי להספיק ולפתח טכנולוגיה חדשה לגמרי בחלון ההזדמנויות הצר שיצר שוק הקנאביס הרפואי. "התהליך כלל עבודה מאומצת של צוות הפיתוח של נובה גרין, כולל טאלנטים מובילים בטכנולוגיה וכן מיקרוביולוגים, מהנדסים ומהנדסי מכונות מהמובילים בתחומם בישראל", אומר לם.

כיום מובילים את נובה גרין במשותף המנכ"ל רונן לם ומנהלת פיתוח עסקי ותפעול איה כהן־רוזנברג. לדבריהם, החברה זכתה לליווי ולתמיכה של היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות לאורך כל הדרך. "השילוב בין הצוות מעולה והעובדה שהרגולטור האמין בנו, והבין את החשיבות שבפיתוח הטכנולוגי לשוק הקנאביס הרפואי הישראלי והעולמי, עזר לנו מאוד", אומר לם. גם המשקיעים שמלווים את החברה סייעו לה להמשיך בפעילות רצופה לאורך התקופה ולגייס צוות מוביל, שהאיץ את הפיתוח.

"השוק רותח ושחקנים נוספים מנסים להכניס טכנולוגיות לתחום הקנאביס, כמו שימוש בגלי רדיו, קרני רנטגן, קיטור ועוד. להערכתנו, הפתרון שמביאה נובה גרין לשוק נותן מענה מדויק ושלם יותר לצורכי השוק. אנחנו מאמינים שהבשורה בתחום ניקוי תפרחות הקנאביס תצא מישראל", אומרת כהן־רוזנברג. "אנחנו מתמקדים בשוק הישראלי, האמריקאי והאירופי והמשקיעים שלנו עוזרים לנו מאוד בחדירה לשווקים האלה".

הביקוש וההיערכות

בינתיים נובה גרין חתמה על הסכמי פיילוט והסכמים מסחריים עם חברות קנדיות ואמריקאיות. גם בארץ יש כבר מספר חברות המשתמשות בטכנולוגיה. כהן־רוזנברג: "החברות שחתמו איתנו על הסכם אספקה הן בין המובילות בעולם. המטרה שלהן היא לעבור מהקרנה לטכנולוגיה שלנו. התחזית שלנו כוללת אספקה של מאות מכונות כבר בשנים הקרובות, והתחלנו להיערך לזה כבר ב–2021".

אסטרטגית השיווק של נובה גרין מציעה אספקה של מכונות חיטוי למגדלים במודל של תשלום לפי שימוש. "תפעול המכונה הוא פשוט מאוד ונעשה בלחיצת כפתור, והשירות שמעניקה החברה ללקוח יכלול תחזוקה מלאה של המכשיר על ידי נציג החברה", אומרת כהן — רוזנברג.

"הפידבקים מצוינים, ואנחנו מקבלים פניות יום־יומית של מגדלים מרחבי העולם שרוצים לאמץ את הטכנולוגיה", לם מסכם. "המכונות שלנו הן חוליה קריטית עבור המגדל. אסור לנו להיות גורם שמעכב ועוצר את שיווק התפרחות. לכן היכולת שלנו לגבות את הלקוח ולהגיב מיידית חשובה ביותר. השלמנו עכשיו סבב גיוס הון לחברה ואנו מגייסים עובדים כדי להקים תשתית תמיכה טכנית בצפון אמריקה. אנחנו רוצים לתת ללקוחות שלנו פתרון מלא ושלם".

מעבר לאתר