יש כיוון: הגידולים המפתיעים באמת של שוק הקנאביס בישראל

בבורסה הישראלית נסחרות היום 20 חברות קנאביס בשווי של יותר מ-2 מיליארד שקל, וזו רק ההתחלה. נראה שהגיע הזמן להסיר את החסמים המגבילים את תעשיית הקנאביס המקומית ולתת לה לצמוח בלי הפרעה, ויפה שאיפה אחת קודם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבדת קנאביס
אי אפשר להתעלם מהמגמה העולמית, המכשירה אט-אט את הקנאביס ומגלה את סגולותיוצילום: ID 139115581 © Eric Limon | Dreamstime.com
אסף לבנון, תוכן שיווקי
תוכן שיווקי
אסף לבנון, תוכן שיווקי
תוכן שיווקי

תעשיית הקנאביס הישראלית פורחת. כן, מפתה להשתמש דווקא במונח הזה לצורך משחק המילים, אך האמת היא שגם בלעדיו תהיה זו ההגדרה הנכונה. היזמים הישראלים שבתחום צוללים אל נבכי הצמח הירוק והשנוי במחלוקת, מתמודדים עם המהמורות הרבות הניצבות מולו - בראשן נושא חוקיותו - ומתעקשים לנסות לייצר מהעלים הירוקים דולרים ירוקים לא פחות.

האתגר הוא משמעותי. אף על פי שבבורסה הישראלית נסחרות כיום 20 חברות קנאביס ששוויין המצרפי עומד על 2.3 מיליארד ש"ח (3 מיליארד בשיא, בפברואר האחרון), מלבד הקשיים המובנים התעשייה נאלצת להתמודד גם עם הטענות שמדובר בבועה. עד כה השקיע גורם מוסדי אחד בלבד בחברת קנאביס נסחרת, "הכשרה חברה לביטוח", שהשקיע 10 מיליון ש"ח ב"טוגדר". הקרן האקטיבית, שהשיגה למשקיעים את התשואה הגרועה ביותר בחודש אוקטובר, היא "סלע (4D) קנאביס", שירדה ב-13.44%. רפורמת הקנאביס, שנכנסה לתוקף, יצרה נכון לעכשיו יותר נזק מתועלת, וגרמה למחסור קשה בשוק שבעקבותיו אלפי חולים מתקשים לאתר את התרופה לה הם זקוקים.

מגמה עולמית של צמיחה

אך אי אפשר להתעלם מהמגמה העולמית, המכשירה אט-אט את הקנאביס ומגלה את סגולותיו, ומהתרגום של הגישה הזאת לרווח. הולנד תמיד היתה הדוגמה הראשונה שעולה בראש כאשר חושבים על מדינה שנירמלה את הצמח והפכה אותו למוצר פנאי לגיטימי לצריכה - ומכאן גם למנוף כלכלי המכניס למדינה כסף רב (החל במסים המתקבלים ממכירת קנאביס וכלה בענף התיירות שהתנפח הודות לתיירות קופישופס). אבל זה היה בתחילת שנות ה-70.

כיום יותר מחצי מהמדינות בארצות הברית השמרנית כבר ביטלו את מעמדו הלא-חוקי של הקנאביס - חלקן בצורה מלאה, חלקן בצורה מעלימת עין. וזה עוד מהמדינה שהדביקה לקנאביס את השם "מריחואנה" כדי שיישמע זר ומפחיד, ניהלה קמפיינים יקרים בניסיון להרתיע ממנו והפיצה תעמולה מגוחכת ושקרית לכל דבר. גם בקנדה כבר שנה וחצי שאפשר להיכנס לחנות ולקנות ג'וינט באותה הקלות שבה קונים בקבוק בירה.

כאן, למרות ההתקדמות, עדיין רחוקים מהגישה במדינות אלה. אמנם בבחירות 2019(א') הצהיר ראש הממשלה נתניהו ש"מי שבעד הצמח צריך להצביע מחל", אך זה היה רק כתגובת נגד להתחזקותו בסקרים של משה פייגלין, המצהיר בריש גלי על רצונו בלגליזציה. זו, כך נראה, עוד רחוקה מאיתנו. אך זה לא מונע מישראל לפתח תעשיית קנאביס תוססת. יש סמליות בכך שזה קורה כאן, המקום שבו לפני כחמישים שנה גילה פרופ' רפאל משולם מהאוניברסיטה העברית את החומר הפעיל THC. הגילוי של משולם שינה את התחום.

כיום גופים, חברות ואנשים פרטיים עושים מאמץ להביא את מהפכת הקנאביס הישראלית השנייה. וממש כמו החברה הישראלית המגוונת כל כך, גם כאן אין מודל יחיד ואחיד של איש תעשייה. בבוחשים בקנאביס תמצאו מנהלים עם חליפות שמחפשים שורת רווח, מדענים עם חלוקים העמלים על פריצת דרך רפואית, סטלנים שהפכו את הפלז'ר לביזנס ואפילו אנשים שרואים את הנגשת הקנאביס לחולים הזקוקים לו כשליחות חייהם ותורמים את רוב זמנם כדי לסייע בכך.

הישראלים העוסקים בתחום מקווים שכפי שישראל ביססה את מעמדה כסטארט־אפ ניישן טכנולוגי, כך היא תהפוך גם לסטארט-אפ ניישן בתחום הקנאביס הרפואי ואף תצמיח חברות של מיליארדים. אם שאיפה זו תתממש, הצפי הוא שההכנסות למדינה ממסים יהיו בין 4-1 מיליארד ש"ח בשנה. "תעשיית הקנאביס הישראלית יכולה להגיע להיקפים של תעשיית הפארמה בישראל", אמר ל-TheMarker ד"ר תמיר גדו, המנכ"ל והבעלים המשותף ב-BOL ("שאיפה לחיים"), והצהיר שאין סיבה שישראל לא תחזיק 20%-15% מהשוק העולמי.

יתרונה של ישראל בתחום לא יהיה בגידול עצמו, שכן אותו ניתן יהיה לבצע בצורה משוכללת יותר בארצות הברית או בצורה זולה יותר באפריקה. גם כאן, כמו שקורה בסטארט-אפ ניישן שלנו, היתרון הוא בראש, בגניוס הישראלי, שיודע להפגין יצירתיות, לא לקחת דברים כמובנים מאליהם, לשבור מוסכמות, להפעיל מרפקים ולפרוץ קדימה.

"אנחנו עושים את הפיתוח שלנו בישראל, עובדים כאן, מרוויחים מהידע שיש כאן, ממנפים את התעשייה המקומית למוצרים שלנו - אבל מוכרים אותם באנגליה", אמר לנו מנכ"ל של חברה המפתחת מוצרי CBD הניתנים לרכישה בכל בית מרקחת אירופי אך אסורים לשיווק בישראל. "לפתח את המוצרים האלה בישראל זה חוקי, אבל להכניס אותם לארץ הופך אותי למבריח סמים". נראה שהגיע הזמן להסיר את החסמים האלה ולתת לתעשיית הקנאביס הישראלית לצמוח בלי הפרעה. ויפה שאיפה אחת קודם.

יזמות קנאביס > בחזרה למדור

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא: