קיים צורך במחקר והוראה בתחום הקנאביס הרפואי

הדרך לפריצות דרך מדעיות בתחום הקנאביס הרפואי עוברת בהכשרת הדור הבא של החוקרים וההון האנושי שיעסקו בתחום. המכללה האקדמית עמק יזרעאל תצמיח את התחום בעזרת ההתמחות החדשנית בקנאביס רפואי שנלמדת במסגרת תואר ראשון

ד"ר נירית ברנשטיין, בשיתוף האקדמית עמק יזרעאל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מדען קנאביס
שינויים שחלו לאחרונה ברגולציה בישראל הביאו לפריצה של מאמצי מחקר ופיתוח מדעיים בתחומי הגידולצילום: Shutterstock
ד"ר נירית ברנשטיין, בשיתוף האקדמית עמק יזרעאל
תוכן שיווקי

קנאביס משמש את האדם מקדמת דנא וקיימות עדויות לגידול הצמח ולתרבותו מזה אלפי שנים. צמח הקנאביס נוצל על ידי האדם למגוון תחומים רחב ביניהם רפואה, הנאה, ייצור סיבים ופולחן. עדויות ארכיאולוגיות מצביעות שנעשה יצור סיבים מקנאביס החל מ - 26,000 שנים לפנה"ס ושימוש בצמח לרפואה במצריים כבר לפני כ- 5,000 שנים. למרות השימוש הנרחב בקנאביס לרפואה בתקופות קדומות, כמות הידע מבוסס מדע הקיים כיום מצומצמת מאוד, זאת עקב מגבלות חוקיות על מחקר, פיתוח, שימוש ומסחר בקנאביס רפואי בעשורים האחרונים.

מחקר בקנאביס רפואי פסק כמעט לחלוטין בתחילת שנות השישים, מכיוון שמרבית המדינות בעולם קבלו על עצמן את המחויבויות לאמנה הבינלאומית היחידנית לסמים מסוכנים משנת 1961 ( Single Convention on Narcotic Drugs, 1961). כתוצאה מכך, חוקרים ורופאים לא היו חופשיים לחקור את צמח הקנאביס בטכנולוגיות מתקדמות שהתפתחו מאז שנות ה- 60. מצב זה גרם לפער עצום בין הרצון הרב והמוטיבציה הגבוהה הקיימים כיום לנצל את צמח הקנאביס למטרות רפואיות, לבין חוסר הידע המדעי והרפואי לגבי קנאביס, אשר נדרש לשימוש מועיל, אמין ובטוח. המשימה של הקהילה המדעית והאקדמית כיום חייבת להיות סגירת פערי הידע בנושא קנאביס רפואי ע"י מחקר אינטנסיבי ושיטתי והכשרה.

נפתחה ההרשמה לסמסטר אביב תש"פ >> לפרטים

מהפכת רגולציה כחול-לבן

שינויים שחלו לאחרונה ברגולציה בישראל, המדינה הראשונה בעולם שיצרה מסגרת רגולטורית חוקית למחקר בקנאביס בהתאם לאמנה הבינלאומית משנת 1961, הביאו לפריצה של מאמצי מחקר ופיתוח מדעיים בארץ בתחומי הגידול, השימושים הרפואיים והטכנולוגיות הנלוות. טווח המחקרים מוכוון לפיתוח שיטות גידול אגרו-הייטק אופטימליות ומודרניות ולייצור חומר צמחי המותאם לתעשיית הפארמה המתפתחת, כמו גם לזיהוי הרכבים כימיים ספציפיים לטיפול בתחלואות שונות, לפיתוח שיטות למתן תרופות מבוססות קנאביס, ועוד. לאחרונה, הקנאביס זוהה כטיפול מבטיח למספר הולך ועולה של מצבים רפואיים. בעוד רשימת התחלואות המקובלות לטיפול בקנאביס רפואי כיום נמצאת בתהליכי הערכה ובדיקה, יש כמות לא מבוטלת של מידע התומך ביעילות של הקנאביס הרפואי לטיפול באפילפסיה, כאבים כרוניים, מחלות מוח ניווניות, טרשת נפוצה, ועוד.

האתגר העומד בפני הקהילה המחקרית והמדעית בהקשר לקנאביס רפואי הוא לבסס מערך מחקרי אינטנסיבי, תוך כדי הכשרת הדור הבא של אנשי מחקר ופיתוח במידע הקיים כיום, אף אם מידע זה מוגבל, תוך זיהוי פערי ידע. השלב הראשון להכשרת חוקרי העתיד הנו הוראת קורסים אקדמיים בנושא קנאביס רפואי, כדוגמת הקורס שאני מלמדת בנושא "פיתוח קנאביס כגידול מרפא לרפואה מודרנית" באוניברסיטה העברית, בפקולטה למדעי החקלאות המזון והתזונה, והקורס בנושא "ביולוגיה ובסיס בוטני של צמח הקנאביס הרפואי" במכללה האקדמית עמק יזרעאל, בתכנית שנפתחה השנה להתמחות ב'לימודי קנאביס רפואי' במסגרת הלימודים לתואר ראשון במכללה.

המחקר במעבדות האקדמיות מוכוון ללימוד השפעת תנאי הגידול של צמח הקנאביס על החומרים בעלי החשיבות הרפואית ומאפשר מידע פורץ-דרך בתחום מדעי-הצמח ואגרונומיה של הקנאביס והגדרת פרוטוקולים לחקלאות מדייקת ולגידול אופטימלי, מודרני ברמת אגרו-הייטק ולייצור חומר צמחי איכותי לתעשיית הפארמה המתפתחת.

אין ספק כי שימוש בטכנולוגיות מחקר מתקדמות למחקר בתחום הקנאביס הרפואי יוביל לחשיפה מהירה של ידע חדש אשר יתרום לקידום השימוש בקנאביס כאופציה יישומית לרפואה מודרנית. המפגש בין תחום אשר לגביו המידע כל כך מצומצם, לבין שיטות והבנות מדעיות מודרניות, יוביל להשגת ידע פורץ דרך, במהירות.

העולם מצוי בפתחה של תקופה חדשה ומרגשת של מחקר, פיתוח והוראה בנושא קנאביס רפואי, אשר יובילו להבנה עמוקה יותר של הצמח והשפעותיו הרפואיות ובתקווה גם ליצירת פתרונות רפואיים חדשניים.

נפתחה ההרשמה לסמסטר אביב תש"פ >> לפרטים

יזמות קנאביס > בחזרה למדור

*הכותבת היא חוקרת בכירה ומנהלת מחלקה במכון וולקני; חברה בסגל ההוראה במכללה האקדמית עמק יזרעאל בתכנית ההתמחות 'לימודי קנאביס רפואי' במסגרת לימודי תואר ראשון. ד"ר ברנשטיין מתמחה בפיתוח ממשקי גידול מבוססי מדע לקנאביס רפואי ובפיזיולוגיה של צמח הקנאביס.