תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חוקי זה הרבה יותר זול

שימוש בתוכנות לא חוקיות הוא עדיין תופעה נפוצה בעסקים רבים בישראל. הארגונים שנתפסים נדרשים לשלם גם עבור הרישיון החוקי וגם לפצות את מפתחי התוכנה

פיראטיות תוכנה היא עדיין מכת מדינה כואבת במגזר העסקי בישראל. אם בעבר היו מכנים את ישראל "מדינה של דיסקט אחד", הרי שהיום הדיסקטים כבר נעלמו ממזמן, אבל עסקים רבים עדיין לא הפנימו שתוכנות דורשות תשלום רישיון מסודר בכל מצב.

ארגון ה-BSA מייצג את חברות התוכנה הגדולות בעולם בתחום פיראטיות התוכנה. בשנה האחרונה הגבירו בנציגות הישראלית את מאמצי האכיפה אל מול חברות בינוניות וגדולות בעקבות תופעה של רישוי חסר. אם בעבר ארגונים לא היו רוכשים רישיונות שימוש כלל ומשתמשים רק בעותקים לא חוקיים, הרי שכיום הם קונים מספר רישיונות מסוים אך מאפשרים למספר גבוה יותר של עובדים להשתמש בתוכנות לעומת מספר הרישיונות שנרכשו. כמובן שהעובדה שהארגון מחזיק ברישיונות חוקיים אינה פוטרת אותו כלל ואין שום הבדל מבחינת תנאי השימוש אם בארגון קיימים רישיונות חוקיים לתוכנה מסוימת. בחלק מהמקרים נתפסו ארגונים שבהם 200-300 עמדות מחשב ולעומת זאת 50-100 רישיונות שימוש חוקיים לתוכנה מסוימת בלבד. 

מקלדת עם מקש פיראטי
Dreamstime

בדוק את עצמך: האם בעסק שלך נעשה שימוש בתוכנות חוקיות? לבדיקה לחץ כאן

עו"ד נעמי אסיא המייצגת את הארגון בישראל מצביעה על כך שה-BSA לא מהסס לתבוע פיצויים בגין הזמן בו נעשו הפרות התוכנה. כך שאם עסק נתפס משתמש בתוכנה לא חוקית, הוא נדרש לשלם עבור רישיונות השימוש החסרים, וגם לפצות את ה-BSA עבור השימוש הלא חוקי בתוכנות קודם להסדרת הרישיונות בהן.

"בשורה התחתונה- שימוש בתוכנה לא חוקית לא משתלם לעסק", מסבירה עו"ד אסיא, "במשך השנים עלויות הרישוי של תוכנה ירדו משמעותית וישנם מגוון רחב של פתרונות רישוי לכל סוג וגודל של עסק, אך עסקים עדיין לוקחים סיכון ובסוף הם משלמים הרבה יותר בגלל הפיצויים על ההפרה של רישיונות השימוש". לדבריה, רק בשנה האחרונה בתי עסק וארגונים שילמו לחברות התוכנה באמצעות ארגון ה-BSA מיליוני שקלים כפיצוי על השימוש בתוכנות לא חוקיות, זאת בנוסף על התשלום עבור רכישת רישיונות השימוש החוקיים הנדרשים לצורך המשך הפעילות השגרתית בעסק. 

מלחמה בלתי פוסקת

בארגון ה- BSA העולמי נמצאות חברות כמו אדובי, מיקרוסופט, אפל, אוטודסק, IBM, אורקל, סימנטק ואחרות. בארגון פועלים גם ברמת האכיפה, וגם ברמת קידום חקיקה שמסייעת להלחם בפיראטיות תוכנה ולשמור על זכויותיהם של חברות התוכנה.

קוד אבטחה- מחשב
Dreamstime

במשך השנים פעלה הנציגות המקומית גם באופן נקודתי נגד מגזרים ספציפיים וגם באופן כללי נגד חברות מתחומים שונים. ב-BSA מציינים כדוגמא את משרדי האדריכלים שבעבר השתמשו בתוכנות תכנון בצורה "שיתופית" מבלי לשלם. פעילות משפטית נמרצת נגד המשרדים הובילה לכך שכיום אחוזי הפיראטיות שם בתוכנות נמוכים משמעותית והמודעות ליתרונות ולצורך בשימוש בתוכנות חוקיות בקרב בעלי המשרדים עלתה באופן ניכר.

הארגון לא מהסס לפעול גם נגד חברות גדולות ומוכרות. לאחרונה גילה הארגון כי ברשת "ביתילי" לעיצוב הבית עשו שימוש בעשרות עותקים של חבילות "אופיס" ללא רישיונות מתאימים במשך תקופה ארוכה. ב"ביתילי" סירבו להגיע עם ארגון BSA  לפשרה ולשלם פיצויים לחברות התוכנה על התקופה שבה ביצעו הפרות של רישיונות השימוש בתוכנות, ולאחרונה אף נאלץ הארגון להגיש תביעה על סך מאות אלפי שקלים נגד "ביתילי" ומנהליה לתשלום פיצויים לחברות התוכנה.

על "הכוונת" של הארגון גם עסקים רבים נוספים מתחומים כמו שירותים, ביטוח, פיננסים וחברות הייטק, כאשר ב-BSA משתמשים במגוון ערוצים לאיסוף וקבלת מידע על מנת לאתר חברות וארגונים הפועלים באופן פיראטי. אחד מערוצי קבלת המידע המשמעותיים הוא עובדים בארגונים. בחלק מהמקרים מדובר בעובדים שעזבו את הארגון, ובחלק בעובדים שעדיין עובדים בארגון. ב-BSA מצביעים בסיפוק על כך שהמידע שמגיע מהעובדים הוא מדויק ומפורט, ומאפשר לארגון לפעול במהירות נגד אותם ארגונים. כדי למנוע ניצול לרעה של המידע הזה, בארגון בודקים בקפידה את המידע שמגיע מעובדים באמצעות הצלבת נתונים, שימוש בחברת חקירות ובדיקות שונות שב-BSA מעדיפים לשמור לעצמם מטבע הדברים.

כדאי לזכור כי האחריות לשימוש בתוכנות לא חוקיות, בין אם מדובר במדיניות ארגונית, או בגלל עובדים שעשו זאת על דעת עצמם – היא תמיד באחריות המעסיק גם אם כלל לא היה מודע לכך. במהלך השנים נתקל ה-BSA במצבים לא מעטים בהן מחלקות בארגון התקינו תוכנות באופן עצמאי, לעיתים אפילו במחלקות מערכות המידע של הארגון וחשפו את המעסיק לתביעות ותשלום פיצויים גבוהים.

סיסמא לתוכנות במחשב
Dreamstime

עושים סדר

פעמים רבות ארגונים רוצים להסדיר את נושא הרישוי אך לא יודעים היכן להתחיל. השלב הראשון הוא מיפוי של כל התוכנות בארגון באמצעות אנשי ה-IT של הארגון, או בעזרת מומחי רישוי חיצוניים. ברוב המקרים יש צורך למפות את המשתמשים בתוכנות השונות, לבדוק את מצאי הרישוי הקיים ולהתאים אותו במידת הצורך. יש לציין כי בתהליכים כאלו ארגונים יכולים גם לחסוך כסף מכיוון שמגלים כי תוכנות מסוימות נרכשו אך לא נעשה בהן שימוש וכך נמנע הצורך לחדש את הרישיונות שלהן בעתיד.

לאחר שלב המיפוי יש להשלים את רכישת הרישיונות הקיימים. כאן מציינים ב-BSA כי בשוק היום קיימות מספר אפשרויות לרכישת תוכנות וניתן לעשות זאת באמצעות כל הגורמים המורשים להפיץ אותן.

על מנת לעודד עסקים להסדיר את תהליך הרישוי שלהם פתחו בארגון במבצע "עסק חוקי" להסדרת רישוי תוכנות שיימשך עד ה-10 ליוני. עסקים שירצו עד למועד זה לבצע תהליך של בדיקה מרצון על שימוש הארגון בתוכנות ולוודא כי הרישוי עבורן חוקי, יוכלו לעשות זאת בתקופת המבצע ללא תשלום פיצויים ובלבד שהשלימו את כל פערי הרישוי אשר יתגלו בבדיקה, על ידי נציג מורשה של חברות התוכנה הרלוואנטיות . יש לציין כי ההצעה תקפה אך ורק לעסקים שעדיין לא נמצאים בתהליכי דיון ותביעה קיימים מול ה-BSA. לדבריהם מהלכים קודמים כאלו בעבר הניבו עשרות פניות לארגון מצד ארגונים שרצו לבצע תהליך הסדרה פשוט ומהיר.

עם תום המבצע, הארגון מתכוון לפנות לעסקים שונים על בסיס מידע שכבר קיים ברשותם ולתבוע מהם פיצויים על השימוש בתוכנות לא חוקיות. כך שבהחלט משתלם לפנות לארגון כבר בימים הקרובים ולהסדיר את הנושא בעלות רכישת התוכנות בלבד ולהימנע מאי-נעימות והוצאות נוספות.

למידע נוסף אודות כללים לשימוש חוקי והסדרת רישוי, לחץ כאן

כתבות שאולי פיספסתם

*#