ניהול תהליך הפיתוח - מחברים את עולם ה-BI עם עולם המעבדות

חברת סייליין (Scieline Lab Informatics) שהוקמה על-ידי צוות יוצאי תעשיית התרופות והביוטק, פיתחה מערכת מתקדמת לניהול ותיעוד תהליכי הפיתוח והייצור בעולמות הביוטכנולוגיה, הכימיה והמזון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock

ניהול ידע בעולם הפיתוח הביולוגי והכימי הוא אתגר גדול. מעבר לצורך הרגולטורי והמשפטי, הפיתוח מייצר ידע עצום שמשמש כבסיס למוצרים העתידיים של החברה. רוב חברות הפיתוח המתחילות ומחלקות הפיתוח בחברות המבוססות עדיין צוברות את רוב המידע שלהם במחברות מעבדה וקבצי מחשב. הגישה לאיי המידע האלה מאד לא קלה ומביאה לעיתים קרובות מדי לאובדן מידע קריטי.

גיא ענברצילום: פרטי

זה הרקע להקמתה של חברת סייליין (Scieline Lab Informatics) שהוקמה על-ידי צוות יוצאי תעשיית התרופות והביוטק, בראשותו של גיא ענבר, מתוך הכרת הצורך במערכת לניהול והבנת תהליך הפיתוח והייצור בהסתכלות מדעית-עסקית לעומת הסתכלות תפעולית שמקבלים ממערכות קיימות. כלומר, לראות את התהליך כולו, מקצה לקצה, ומתוך השלבים השונים שבתהליך לרדת עד לפרטים הקטנים ביותר. הרעיון היה לחבר את עולם ה- BI (business intelligence) עם עולם המעבדות ופיתוח המוצרים הכימיים והביולוגיים. למעשה, משפחת המוצרים כוללת את: Scieline for Biotech, Scieline for Specialty Chemistry, Scieline for Food Tech. כל מוצר במשפחה מותאם לסוג המוצר בו הוא תומך.

"עולם הביוטכנולוגיה הוא עולם מגוון מאד", אומר גיא ענבר. "מאחורי המוצרים החדשניים ישנם תהליכי פיתוח מורכבים מאד ואלו שונים מאד בין מוצר למוצר. תהליך הפיתוח של חיסון הוא אחר לגמרי מפיתוח של הורמוני גדילה וכדומה. כך גם תהליכי הייצור של מוצרים אלו. בהמשך הדרך יש לתרגם את התהליך שפותח לתהליך ייצור. את תהליך הייצור יש לשפר כל הזמן, להעלות תפוקות, לצמצם כשלים אפשריים וגם להפחית עלויות. כך שהמעגל של פיתוח וייצור ממשיך לאורך כל חיי המוצר.
"לכן, בבסיס מערכת המידע אותה פיתחנו יש את היכולת לשקף בצורה קלה תהליכים מאד שונים. יחד עם זאת, ישנו גם הרבה מן המשותף בפיתוח הביולוגי, התרופתי והכימי - הצורך בתיעוד מדויק של העבודה, שימוש נרחב במכשור אנליטי, שימוש בחומרים, העברת מידע ומשימות בין צוותים ומעבדות פנימיות וחציוניות ועוד", הוא מוסיף.

לבטא את תהליך הפיתוח לכל אורכו
לדברי ענבר, בעולם הפיתוח והמעבדות ישנן מערכות מידע שונות. מחברות מעבדה אלקטרוניות (Electronic Laboratory Notebooks - ELN) לתיעוד אלקטרוני חכם של עבודת המעבדה במקום באמצעות נייר, מערכות ניהול מעבדה (Laboratory Information Management Systems – LIMS), מערכות תיעוד המידע ממכשירי המעבדה ועוד. מערכות אלו פותחו מנקודת הראייה של מדען הקצה וכדי לתת מענה לצרכים התפעוליים של המעבדה. ישנן חברות ומעבדות שאלו בדיוק הכלים להם הם זקוקים. 

ביצועים של שלבים בפיתוח מוצר לדוגמהצילום: צילום מסך מתוך מערכת החברה

"הלקוחות שלנו זקוקים למערכת שתבטא את תהליך הפיתוח לכל אורכו, ממבט עסקי-מדעי, וממנו לרדת לעבודת המעבדה ומדען הקצה", הוא מדגיש. כך אפשר לראות, לנתח וללמוד מהתהליך כולו, להבין השפעות שונות, לבצע תכנון מחקר יעיל ולשתף ידע בצורה קלה ויעילה. למשל, לשאול איך השפיע שימוש בחומר גלם מסוים לעומת חומר גלם אחר, לתכנן פרמטרים שונים ולראות את השפעתם".
על לקוחות החברה נמנות חברות גלובליות מהשורה הראשונה בתחום הביוטכנולוגיה, התרופות, הכימיה והמזון כמו גם סטארט-אפים מעולמות אלו. הלקוחות מציינים לטובה את קיצור תהליך הפיתוח בחודשים והקטנת עלויות משמעותית הודות ליכולת לצמצם את מספר הניסויים הנדרשים על מנת לפתח מוצר - מייצור בתנאי מעבדה ועד לרמת ייצור תעשייתי.