מחפש לגייס חולי סכרת לניסוי? יש לנו כלי שעשוי לעניין אותך

חברת טריילוג מקבוצת נובולוג מובילה מזה שני עשורים את תחום השירותים הלוגיסטיים לניסויים קליניים. לאחרונה הקימה החברה את Optio - פלטפורמה אינטרנטית המתווכת בין חולים במחלות כרוניות לבין מרכזים רפואיים המשתתפים במחקר קליני של תרופות חדשניות. היא גם מקימה סביב Optio רשת שותפים עם מרכזים רפואיים המבצעים ניסויים קליניים

אסף לבנון
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צילום: Optio
אסף לבנון
תוכן מקודם

אחד האתגרים הגדולים ביותר בניהול ניסויים קליניים הוא מציאת נסיינים, כך יודע היטב כל מי שעוסק בתחום. לרוב מדובר בחברות פארמה שצריכות לבחון את מוצריהם הרפואיים החדשים בדרך לאישורי הרגולציה שניתנים על-ידי רשויות התרופות השונות. האתגר נובע מכך שישנם אמנם אנשים רבים הסובלים מאותה בעיה רפואית, שהתרופה או הטיפול החדש מתיימרים לפתור, אך רבים מהם פשוט אינם מודעים לאפשרות שהם יכולים להשתתף בניסוי קליני. בעוד קל יחסית לאתר ולהגיע לחולים המטופלים במספר מוגבל של מרכזים רפואיים המשתתפים בניסוי ולהציע להם לקחת חלק בניסוי, קשה לאתר את אלה הסובלים ממצבים רפואיים שאינם מצריכים טיפול שוטף בבית חולים, או מטופלים בבית חולים שאינו חלק מהניסוי. כאמור, הם פשוט אינם מודעים לאפשרות לנסות טיפול חדש תוך ניסוי קליני. גם כשכבר מצליחים לאתר מספר מספיק של נסיינים פוטנציאליים, מגלים בתי החולים שאין להם מספיק כוח אדם לעבור בצורה מדוקדקת על הפרופיל הרפואי של כל אחד ואחד ולבדוק אם הוא מתאים לניסוי. עקב קשיים אלו, כ-80% מהניסיונות לגבש צוות נסיינים מתאים ובזמן - נכשלים. התוצאה היא ניסויים שלוקחים זמן רב יותר ממה שתוכנן ומקפיאים את תהליך ההתקדמות של המוצר הרפואי בדרכו לשוק.

חברת טריילוג, שהיא חלק מקבוצת נובולוג, היא מזה שני עשורים החברה המובילה בישראל במתן שירותים לוגיסטיים לניסויים קליניים. בנוסף, היא מאפשרת ייבוא תרופות שעדיין אין להן אישור ישראלי, מאחסנת תרופות ומפיצה אותן בצורה מקצועית, תוך שמירה מוקפדת על שרשרת הקירור. בחברה שמו לב לבעיית הגיוס בניסויים הקליניים וכשחקרו את הנושא גילו שלא חלו בו שינויים משמעותיים במשך שנים רבות. 

"החזון של נובולוג הוא לטפל בחוסר היעילות במערכת הבריאות, והחזון שלנו, כחברה בקבוצה, מגיע ממקום של שיפור. לכן החלטנו לעשות משהו בנושא", אומר ד"ר ארמין שון, מנכ"ל טריילוג. "בסך הכל זה אינטרס של כולם: חברות הפארמה, מערכת הבריאות, תעשיית הרפואה וכמובן שגם החולים, המשוועים לתרופות ולטיפולים חדשים שיפתרו את בעיותיהם הרפואיות. הרעיון שלנו היה להפוך את תהליך גיוס הנסיינים לדיגיטלי ולהקים פלטפורמה שתגייס נסיינים בקלות".

ד"ר ארמין שוןצילום: עצמי

חולים מחפשים הזדמנויות לשפר את איכות חייהם
כך קמה Optio, פלטפורמה המאפשרת לתווך בין מטופלים הסובלים ממחלות כרוניות לבין טיפולים חדשניים בניסוי קליני דרך הרשת. הבסיס שלה הוא אתר ייעודי המרכז מידע על ניסויים קליניים להם דרושים נסיינים. הפניות לאתר הזה מופצות ברשת בעזרת קמפיינים דיגיטליים וכתבות תוכן שיווקי, עם דגש על אתר המידע הרפואי "אינפומד", השייך גם הוא לקבוצת נובולוג וזוכה לכמיליון ביקורי גולשים בחודש. כך, למשל, חולה סכרת שייכנס ל"אינופמד" כדי לקרוא על מחלתו, ייתקל במודעה המבשרת על ניסוי קליני בטיפול חדש למחלה. לאחר שילחץ על המודעה הוא יופנה לפלטפורמת Optio, שם יתבקש למלא שאלון חכם ומפורט, שיסייע להבין בדיוק רב את מצבו כחולה. בסוף השאלון יעבד האלגוריתם של Optio את הנתונים שהוכנסו וייקבע אם המשתמש מתאים להיות נסיין בניסוי הקליני. אם כן - תשלח אליו טריילוג את פרטי הקשר של קבוצת הניסוי המנהלת את התהליך, שתצרף אותו אליו. החולה ייתקל במודעות דומות גם במדיה החברתית ובחיפושי גוגל, כך שהיכולת ליידע אותו תהיה גבוהה.

רפאל גיאמיצילום: עצמי

"Optio משתמשת בכלים דיגיטליים וברשתות החברתיות כדי לשפר את תהליך הגיוס ולחבר חולים לקבוצות הניסוי המתאימות עבורם", אומר רפאל גיאמי, מנהל הפיתוח העסקי והחדשנות בטריילוג. "כך יתאפשר לחוקרים להרחיב את פריסתם הגיאוגרפית ולספק לחולים אפשרויות טיפול נוספות במוצרים רפואיים חדשניים שיגיעו לשוק רק עוד כעשור".

באילו מחלות ומצבים רפואיים מתמקדת הפלטפורמה?
גיאמי: "כרגע, זמן קצר לאחר השקת Optio, אנחנו מתמקדים בשמונה מחלות כרוניות ואוטו-אימוניות. הסיבה היא שאלו מחלות שקשה למצוא חולים נסיינים עבורן, מכיוון שאלו נמצאים מתחת לרדאר ומטופלים יותר בקהילה. במשך שנים החולים מקבלים טיפול כרוני שכיח אצל רופא המשפחה ובדרך כלל לא צריכים להגיע לבית החולים, למעט לבדיקות שגרתיות או במצב של החמרה. הם לא רואים מומחה למחלה שלהם ולכן הקשר בין מומחים שמבצעים ניסויים קליניים לחולים הוא חלש עד לא קיים. למנהלי הניסוי קשה לאתר אותם. רק אם רופא המשפחה שלהם יודע על ניסוי כזה שנערך - מצליחים לפעמים להביא לחיבור. פה נכנס הערך המוסף שלנו כמגייסים".

אתם חושבים שרבים מהמטופלים ייעתרו להשתתף בניסויים?
ד"ר שון: "אנחנו מאמינים שחולים יותר מודעים היום יותר למצבם ורוצים לקחת חלק פעיל בניסיון להביא מזור לכאבם. לפעמים הם מודעים לפרטי מחלתם עוד יותר מהרופא, כי הם קוראים עליה מידע רב ברשת. הם שואלים, מבקשים הבהרות ולא לוקחים את הדברים כמובן מאליו. המודל הפטרנליסטי של רופא האומר למטופלו  'קח את התרופה הזאת' ובזה העניין מסתיים - משתנה. חולים כרוניים מנהלים בעצמם את ענייניהם ומחפשים הזדמנויות לשפר את איכות חייהם. כשהם נתקלים בטיפולים שייתכן שיוכלו לסייע להם - הם מגיבים בחיוב. צריך לזכור שמחלה כרונית מלווה אדם כל חייו. אם לפתע אומרים לו שיש פיתוח חדש שמתיימר לפתור אותה - מתבקש שינסה אותו. ניוון שרירים, למשל, היא מחלה איומה, שכיום מנסים לרפא. אדם שסובל ממנה יסרב להצעה לנסות את הטיפול או התרופה שיבריא אותו? זה נותן לו תקווה עצומה.

צילום: Optio

"אנחנו מאמינים שניסויים קליניים הם אפשרות טיפול משמעותית עבור הסובלים ממחלות כרוניות ואוטו-אימוניות. Optio מאפשרת להם גישה למידע על ניסויים, שייתכן שיתאימו להם ויענו על צרכיהם. כך הם יוכלו לנהל טוב יותר את מחלתם, לסבול מפחות תופעות לוואי או לנסות טיפול חדש במקום טיפולים קיימים שלא הצליחו לרפאם. ב-Optio אנחנו לא משפיעים על החלטתם של החולים אם להשתתף בניסוי קליני, אלא מנסים לספק להם מידע אובייקטיבי בהתבסס על איסוף המידע אותו קיבלנו מהחולה עצמו. רק לאחר מכן, עם אישור החולה, אנחנו יוצרים קשר עם קבוצת ניהול הניסוי. התהליך נמצא בשליטתו של החולה מההתחלה ועד הסוף".
והמרכזים הרפואיים בהם נערכים הניסויים נענים להצעת שיתוף הפעולה שלכם גם כן?
גיאמי: "בהחלט, מכיוון שזה מאפשר להם להגדיל את מספר הנסיינים שהם יכולים לגייס, מה שמרחיב את שיתוף הפעולה שלהם עם חברות הפארמה ומספק להם טיפולים חדשניים להציע לחולים שלהם. זה מעגל של היזון חוזר. מה שאנחנו עושים כיום בטריילוג זה לנסות לבנות סביב Optio רשת שותפים, שתכלול שורה של מרכזים רפואיים המבצעים ניסויים קליניים. אנחנו כבר מקבלים הרבה תשובות חיוביות בנושא וזה נותן לנו תחושה שזו באמת בעיה שהקהילה הרפואית רוצה לפתור. ל-Optio שלוש שאיפות מרכזיות: לענות על צרכי החולים עם פלטפורמה המרוכזת סביבם, לענות על צרכי החוקרים עם שירות דיגיטלי ולענות על צרכי חברות הפארמה, על ידי סיוע בגיוס נסיינים".

שירותים חדשניים שחוסכים כסף למערכת הבריאות
לטריילוג יש עוד תוכניות בזירה הרפואית. לדברי ד"ר שון, "מבחינת Optio, השאיפה היא להרחיב אותו בהמשך אל מעבר לאותן שמונה מחלות כרוניות. המוצר הושק לאחרונה, הוא בשלביו הראשונים בשוק ועוד צפוי להתפתח. בהסתכלות רחבה יותר, גרעין האסטרטגיה שלנו הוא להביא כמה שיותר שירותים לבית המטופל או לקליניקות קטנות וכך לחסוך את העלויות העודפות הקשורות במתן שירותים רפואיים בבתי חולים גדולים, שזו הצורה - הלא כל כך יעילה - בה המערכת עובדת כיום. קבוצת נובולוג כבר הציגה לא מעט דוגמאות של שירותים חדשניים, שחסכו למערכת הבריאות כסף רב". 
למשל?
"אפשר לתת כדוגמה בעיה שהתעוררה במהלך מגפת הקורונה. היה אז לחץ להעביר ניסויים קליניים מבתי חולים לבתי המטופלים, כי לא רצו שמי שלא חייב להגיע לבית חולים יבוא לשם לניסוי ועל הדרך אולי יידבק בנגיף. כך שפתאום היה מין פוש של חדשנות שאיפשר להעביר את הניסויים מהמחלקות לבתי הנסיינים. ועדיין, היה צריך לייצר לכך תשתיות. בקבוצת נובולוג ידעו לתת לכך מענה דרך חברות-בנות, שיש להן אפשרות לטפל בחולים בבית ומעסיקות אחיות שמגיעות לבית החולה. הן גם ידעו לספק את התרופות בצורה מקצועית ומבוקרת לאותם בתים. בסופו של דבר הצליחה הקבוצה לתפור תוך זמן קצר מאוד שירות חדש שלא היה קיים קודם בישראל. זו גישה שמנחה אותנו בעבודתנו".

גיאמי: "אנחנו מתמקדים בנישות שוק שלא מנוהלות היטב כיום על-ידי השחקנים הקיימים ונחושים לפתח שירותים חדשניים שיספקו ערך גבוה ללקוחותינו".
ד"ר שון: "כחברה המרכזת את השירותים הרפואיים של קבוצת נובולוג בתחום הניסויים הקליניים בישראל, אנחנו מתכננים לחבר עוד שירותים לתחום ולהמשיך לפעול בסינרגיה עם שאר חברות הקבוצה. לנובולוג יש וקטור צמיחה חזק. בכל כמה חודשים מושק על-ידי אחת מ-12 החברות בה מוצר חדש, או שירות חדש, או שנעשית רכישה או שותפות של שחקנים בשוק". 

לאתר החברה
עקבו אחרינו! - Facebook | Twitter | LinkedIn