מקצרים ומשדרגים את תהליך השיקום המוטורי

מספר הפגיעות הנוירולוגיות עולה בארץ משנה לשנה ומגדיל את הנטל על מערכת הבריאות. פתרון מהפכני שפיתחה חברת ביואקסטרים, המבוססת על טכנולוגיה רובוטית, מאפשר לימוד תנועה ושיקום מוטורי של נפגעי שבץ מוחי ופגיעות נוירולוגיות. התוצאה - טיפול יעיל יותר, חסכוני יותר ובקצב מהיר פי-שניים מהשיטות הסטנדרטיות הקיימות

אסף לבנון
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לימוד תנועה גנרי בשיטת העצמת שגיאה | צילום: תום גביש
אסף לבנון
תוכן מקודם

ליזם ניני בלומן יש ניסיון רב בהנדסת מכונות ובפיתוח, אך אם הולכים אחורה יותר בהיסטוריה שלו - מגלים שם עיסוק רב בספורט ובאימון ספורטיבי. כבר אז, במגרש הכדורסל, הבין שלימוד מתנועה מתבצע בשני אופנים בסיסיים: באופן טבעי על בסיס תרגול תנועה חופשי, או כנגד מבחן התוצאה. כדורסלן שזורק לסל שוב ושוב עד שהוא מצליח לקלוע, למעשה מלמד את הגוף שלו את התנועה הנכונה הדרושה כדי להשלים את הפעולה בצורה נכונה. פעולת הלמידה מהניסיון מתבססת על עקרון תיקון השגיאה, המיושם גם בטיפולים פיזיותרפיים. כשמטופל שנפגע צריך לתרגל תנועה, למשל להעביר ספל ממקום למקום בלי שיישפך, מסייע לו המטפל בלימוד מחדש של התנועה, כאילו הוא לומד אותה מאפס, ומתקן את השגיאות בתנועתו עד שהגוף קולט ומבצע את התנועות הנכונות.

בלומן החליט לאתגר את שיטת תיקון השגיאה ולהביא שיטה חלופית יעילה יותר. חברת ביואקסטרים רובוטיקה שיקומית אותה הקים פיתחה שיטה אוטומטית חדשנית לאימון תנועה, המבוססת על טכנולוגיה רובוטית מהפכנית. מוצר הדגל של החברה, deXtreme, המבוסס על טכנולוגיית העצמת שגיאה מוגנת פטנט, מאפשר לימוד תנועה ושיקום מוטורי של נפגעי שבץ מוחי ופגיעות נוירולוגיות, כשבשלב הראשון הוא מיועד לשיקום מוטורי של גפיים עליונות.

ניני בלומןצילום: מעיין סלע

תגובה מתקנת אוטומטית
אז איך זה עובד? "כמו שמשחקי מציאות מדומה משתקפים על גבי מסך מחשב ומי שמשחק בהם מבצע תנועות בהתאם - כך יש גם משחקים פרי פיתוחנו שנועדו לשיקום מוטורי ולתרגול תנועה", אומר בלומן. "המטופל בעל קשיי התנועה מקבל מעין קונסולת משחקים. במקום לאחוז בג'ויסטיק או בעכבר הוא אוחז בידית המחוברת לזרוע רובוטית. יש לו מסך מחשב עם מציאות וירטואלית-משחקית והוא משחק ומתרגל את התנועה כשהוא אוחז בידית הרובוטית, שמודדת ומעבירה את החיווי עבור המשחק וסביבתו ומפעילה בחזרה באופן רציף כוחות מגדילי שגיאה. טכנולוגיה רובוטית ייחודית מודדת את השגיאות המוטוריות של המטופל ומפעילה בזמן אמת כוחות שמגדילים את אותן שגיאות מוטוריות באשר הן. כוחות אלו מעוררים תגובה מתקנת אדפטיבית אוטומטית. התיקון הזה מלמד את המטופל איך להזיז את האיבר ומעורר בו את היכולת לבצע את התנועה הנכונה מהר יותר. כך גם הזיכרון התנועתי נשמר מהר יותר. התבניות המוטוריות המשופרות מוטמעות במהירות במוח וכך מגיעים לתוצאות טובות יותר מהמקובל בפיזיותרפיה. הטיפולים קצרים מאוד - כחצי שעה וההישגים מהירים: רואים אותם ברמה של ימים ושבועות בודדים. יש פה תהליך פשוט, אינטואיטיבי ואוטומטי - שעובד".

מה גורם לשיטה לעבוד בצורה יעילה יותר משיטת תיקון שגיאה?
"הפעלת כוחות מגדילי שגיאה מעוררת תגובה אדפטיבית של תיקון, שהיא בעצם תגובה אוטומטית-אינסטינקטיבית שאינה מחייבת שימוש בקוגניציה. כך מתעוררת באופן אינסטינקטיבי תגובה מיידית ונוצר תהליך עוקף ומהיר יותר. הגוף מגיב ומגיע מהר יותר לתנועה הנכונה מאשר בשיטת תיקון השגיאה. נחסכים לו תהליך הלימוד, הריכוז לצורך הלימוד, ההבנה וכדומה. יש פה בעצם האצה של התהליך הטבעי, תוך הטמעה אוטומטית ומהירה של תבניות תנועה משופרות בזמן קצר מאוד. צריך להבין שתגובה אדפטיבית מתקנת מבוססת על אינסטינקט ביו-מכני ראשוני של בני אדם ובעלי חיים, שנועד להסתגלות לשינוי בסביבת הכוחות. כל כוח חדש ושונה שמופעל עלינו מעורר תגובה אדפטיבית הפוכה, שמטרתה לשמר את המצב הקיים. ברגע שאנחנו מפעילים כוח שמגדיל את השגיאה - אנחנו מעוררים תגובה מתקנת. זה קונספט שהטמענו ברובוטיקה הייחודית של ביואקסטרים, שאף מוגן בפטנט עולמי".

deXtreme שיקום נוירולוגי לגפיים עליונות צילום: שירה וייס

נכנסים לשוק לאחר אישור ה-FDA
בלומן הקים את ביואקסטרים כשזיהה את הצורך המשמעותי בשיקום נוירולוגי אפקטיבי המאפשר לשחזר יכולות מוטוריות בנפגעים. הבעיה העיקרית בשיקום נוירולוגי, כך הוא מסביר, היא הזמן הרב שלוקח כדי לבצע שיקום משמעותי. "בשיקום נוירולוגי החזרה של המערכת הסנסור-מוטורית לתפקוד היא נגזרת של הזמן והתקופה הראשונית. מדובר בתהליך של שבועות עד חודשים במרכזי השיקום. ישראל סובלת ממחסור תשתיות וכוח אדם בשיקום והכיסוי והשירות ברחבי המדינה לא אחיד. זאת למרות שמספר הפגיעות הנוירולוגיות עולה בארץ משנה לשנה. לא רק בגלל גידול האוכלוסייה, אלא גם בגלל עלייה בכמות הנפגעים בשל מתח נפשי, הרגלי תזונה ואפילו שינויי אקלים. רואים בבירור שגיל הפגיעה בקרב נפגעי שבץ מוחי יורד משנה לשנה. כשמדובר בשיקום של אנשים שעברו תאונת דרכים ונאלצים להתמודד עם חבלות או קטיעה - תהליך השיקום הלא-נוירולוגי שהם עוברים נעשה בחלקו גם בבית, כך שמערכת כמו deXtreme יכולה להיות יעילה מאוד עבורם. זהו פתרון שמאפשר טיפול יעיל יותר עם תוצאות טובות יותר ובקצב מהיר פי-שניים מהשיטות הסטנדרטיות הקיימות. הוא גם מאפשר חיסכון כלכלי משמעותי. בעזרת deXtreme המטופל יוכל להשתחרר מוקדם יותר למשפחתו ולקהילתו. זה יפחית את העול האישי והמשפחתי עליהם וחלק ניכר מהנטל הטיפולי על מערכת הבריאות".

בעתיד מתכננת החברה לפתח מוצרים נוספים, שיסייעו לטיפול ביכולת אחיזה ומניפולציה של אצבעות, בגפיים התחתונות, ביכולת ההליכה ובשיקום יכולות שיווי משקל, עמידה ויציבה. בינתיים היא משקיעה את מירב מרצה ב-deXtreme, שכבר קיבל אישורי FDA ו-CE ונמצא בשלבי כניסה לשוק. לאחר ששלושה ניסויים קליניים כבר הסתיימו בהצלחה, שני פיילוטים נערכים כיום בישראל ובהולנד והחברה כבר מייצרת מערכות עבור הזמנות שהתקבלו מארה"ב, סין, רוסיה ומדינות באירופה. סבב גיוס המתנהל בימים אלו צפוי לאפשר לה המשך פיתוח ופריסה ברחבי העולם. 

"אנחנו אוגרים הוכחות קליניות מצטברות, שמחזקות יותר ויותר את יתרון המוצר ומוכיחות את תוצאותיו הטובות", מציין בלומן. "ניתן כבר להציג קיצור של תהליך השיקום ב-50% לעומת השיטות והטכנולוגיות הקיימות היום. מדובר בשיפור של חודשים רבים ואף שנים, כשבעזרת שיטות הטיפול הישנות אין שיקום מוחלט וחזרה שלמה לתפקוד כמעט בכל המקרים. עם deXtreme מלבד הקיצור הדרמטי של התהליך גם מתקבלות תוצאות יותר טובות משמעותית. יש פה פוטנציאל גבוה מאוד לחזרה לתפקוד של פונקציות מוטוריות שלא היו מתקבלות ללא השיטה הזאת והחידוש הזה".