"המפתח לצמיחה ולהתחדשות הוא בשיתוף פעולה"

בריאיון עם ד"ר אפרת שפר, נשיאת פיליפס ישראל, היא מספרת על השנה המאתגרת שעברה החברה בעקבות מגפת הקורונה, על שיתופי פעולה עם חברות ישראליות ועל רתימת החדשנות הישראלית לצורך התרחבות לתחומים קליניים וטכנולוגיים חדשים

יואל צפריר
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פתרון  Intellisite Pathology של פיליפס בשת"פ עם Ibex Medical Analytics  לפתולוגיה דיגיטלית מבוססת בינה מלאכותית |
יואל צפריר
תוכן מקודם

 "השנה האחרונה הייתה מאתגרת מאוד עבור כולנו, במובן האישי והאנושי, וכך גם הייתה עבור 80 אלף עובדי פיליפס בעולם ובישראל", אומרת ד"ר אפרת שפר, נשיאת פיליפס בישראל במענה על שאלה כיצד עברה על פיליפס השנה האחרונה. "נאלצנו להיערך במהירות למעבר לעבודה מהבית ועמדנו במשימה בתוך שבוע ימים בלבד. באתרים נשארו רק העובדים החיוניים. כל זאת עשינו במקביל לעלייה חדה בדרישה לפתרונות שלנו, כגון מכשירי הנשמה, מוניטורים, מערכות לשליטה ובקרה מרחוק במחלקות טיפול נמרץ מבודדות, וגם לפתרונות המפותחים ומיוצרים בישראל, כמו מערכות ה- CT אשר מאפשרות אבחנה מבדלת בין דלקת ריאות רגילה לכזו שנגרמת כתוצאה מנגיף הקורונה. בתוך פחות מחודשיים העלינו את תפוקות הייצור, כאשר בחלק מהפתרונות הוגדל הייצור פי-ארבעה, כל זאת כדי לתמוך בלקוחות שלנו אשר עמדו בחזית המאבק בנגיף.

"העלייה התלולה בדרישה למערכות ה- CT בעקבות המאבק בנגיף דרשה מאיתנו לגייס מאות עובדים ולהרחיב את קווי הייצור במפעל הגלאים המתקדם, בקווי ההרכבות ועוד", היא מוסיפה. "פיליפס בישראל משקיעה רבות בגיוסים של כוח אדם מגוון, הכשרות והדרכות וכן בהתרחבות לתחומים קליניים וטכנולוגיים חדשים אשר מביאים לפיליפס את מיטב החדשנות הישראלית".

ד"ר אפרת שפר, נשיאת פיליפס ישראלצילום: סטודיו שלמה שהם

שת"פ עם האקו-סיסטם הישראלי
פיליפס ישראל מונה כיום מעל 1,700 עובדים אשר עוסקים במחקר, פיתוח, ייצור מתקדם, שיווק, מכירות ושירות של פתרונות רדיולוגיה, קרדיולוגיה ואונקולוגיה. זוהי צמיחה הנמשכת על פני 20 שנה מאז רכשה פיליפס את חטיבת ה- CT של אלסינט ב-2001 על 190 עובדיה. בנוסף לצמיחה האורגנית משקיעה פיליפס גם ברכישות ושיתופי פעולה בישראל. ב- 2018 רכשה פיליפס את EPD העוסקת בפיתוח פתרונות בתחום האלקטרו-פיזיולוגיה וב- 2019 נרכשה חברת Carestream העולמית, בין היתר בזכותALGOTEC , מרכז הפיתוח הישראלי שלה, על 300 המהנדסים שלו, אשר עוסקים בפיתוח פתרונות ארכוב למידע רדיולוגי.

הזכרת את הנושא של שיתופי פעולה, תוכלי להרחיב בנושא?
"כחברה גדולה אנו מבינים שאיננו יכולים לעשות את הכל בעצמנו וכי בנוסף לצמיחה האורגנית, למיזוגים ולרכישות, עלינו לשתף פעולה עם האקו-סיסטם הישראלי על כל מרכיביו, בין אם מדובר במערכת הבריאות, באקדמיה, בחברות גדולות, ברשויות וכמובן בחברות סטרט- אפ. כך למשל הקימה פיליפס ב- 2015  את  Sanara Ventures  יחד עם חברת טבע ורשות החדשנות. מדובר בפלטפורמת השקעות וחממה המטפחת חברות צעירות בתחומי הרפואה הדיגיטלית והמיכשור הרפואי, אשר עד היום הספיקה לטפח 17 חברות הזנק.
"אני גאה מאוד להוסיף, כי בחמשת החודשים האחרונים חתמה פיליפס על ארבעה שיתופי פעולה עם חברות ישראליות: בסוף שנת 2020 נחתם ההסכם עם חברת  CyberMDX הישראלית, המובילה בתחום הגנת סייבר על מכשור ורשתות מידע רפואיים. פחות מחודש לאחר מכן הכריזו פיליפס ו- InSightec  על שיתוף פעולה במטרה להרחיב את הגישה לאולטרסאונד ממוקד, מונחה MR, עבור ניתוחים נוירוכירורגים, ללא צורך בחתכים. 

Lumify של פיליפס - אולטרסאונד נייד בנקודת הטיפול לשת"פ עם DiA Imaging Analysis עבור ניתוח בדיקות אולטרסאונד באמצעות AI צילום: יח"צ פיליפס

במרץ האחרון הוכרז ההסכם עם  חברת DiA Imaging Analysis מבאר-שבע, במטרה לשפר ניתוח תוצאות בדיקות אולטרסאונד באמצעות בינה מלאכותית, ולבסוף, לפני פחות מחודש חתמו פיליפס  ו- Ibex Medical Analytics הישראלית על הסכם שיתוף פעולה המיועד להאיץ אימוץ פתרונות פתולוגיה דיגיטלית מבוססי בינה מלאכותית".

בהסתכלות קדימה האם את אופטימית? 
"אני בהחלט אופטימית. המדדים שמפרסם משרד הבריאות בכל הקשור לקורונה מאז החל מבצע החיסונים מאוד מעודדים. אני מאמינה שככל שיתרחב מבצע החיסונים העולמי נוכל לשים את המגיפה מאחורינו ול'חזור' לנורמליות חדשה.
"כמו כן הקורונה בהחלט לימדה אותנו כמה שיעורים משמעותיים. הראשון והחשוב מכולם הוא ש'כולנו רקמה אנושית אחת חיה' ושעלינו להתגייס ולפעול יחד בכל הרמות, גם המקומית וגם הגלובלית, בערבות הדדית, כדי להגן על חיינו ועל בריאותינו.
"כמו כן, נראה שבשנה האחרונה כולנו הבנו כי בריאות דיגיטלית באמת יכולה לשפר את חיינו. המגפה הנכיחה והצדיקה את הנחיצות בפתרונות טלה-רפואה ורפואה דיגיטלית, אשר הופכים את הטיפול לנגיש וזמין יותר עבור כולם. אני מעריכה כי בשנים הקרובות תחול האצה בהנגשת טיפולים, לא רק בתחום המגיפות, אלא גם בגישה לטיפול אלקטיבי ובתמיכה בחולים כרוניים המאושפזים בבית או בקהילה. אני בטוחה כי החדשנות הישראלית  תמלא תפקיד חשוב בשינויים הללו".