בינה מלאכותית בשירות רופא המשפחה

סטטוסקופ חדשני בשם VoqX, שפותח ע"י חברת Sanolla, הוא כלי שמאפשר להגיע לאבחנה מדויקת ללא שימוש באמצעים מורכבים וללא מיומנות קרדיולוגית גבוהה. המפתחים מסבירים כיצד הוא משדרג ומקצר את תהליך האבחון - שיכול להיעשות כבר אצל רופא הקהילה - וכיצד ניתן בעזרתו להגיע בקלות למסקנות על תפקוד הלב והריאות

אסף לבנון
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סטטוסקופ VoqX | צילום: יואב טיקו
אסף לבנון
תוכן מקודם

כשמגיע מטופל לבדיקה אצל פרופ' שמואל בנאי, מנהל המערך הקרדיולוגי באיכילוב, הוא לא נבדק רק באמצעים הסטנדרטים המוכרים. בשלב מסוים בבדיקה שולף פרופ' בנאי סטטוסקופ מסוג חדש: כזה המסוגל לזהות קולות גוף שהאוזן האנושית אינה שומעת. הבדיקה בעזרתו דומה לבדיקת סטטוסקופ רגילה ונמשכת שניות ספורות בלבד. המערכת בודקת את החולה במספר נקודות בגוף, אוספת את הנתונים ומעבדת אותם בסיוע טכנולוגיית הבינה המלאכותית. תוך מספר שניות מסיום הבדיקה היא פולטת אבחנות על המטופל, כגון קצב הלב ומחזור הנשימה, וגם הערכה על קיומה האפשרי של מחלה.

פרופ' שמואל בנאי צילום: ליאור צור

את הסטטוסקופ הזה, הקרוי VoqX, מפתחת חברת Sanolla, שפרופ' בנאי משמש כמנהלה הרפואי, תפקיד אליו הגיע לאחר שנחשף לפיתוח החדשני והתפעל ממנו. "ה-VoqX שומע קולות שגם אוזנו של הקרדיולוג המיומן ביותר לא תשמע", הוא מסביר. "הוא מזהה גם את הקולות שהאוזן כן שומעת וגם את אלו שלא ועושה אינטגרציה המאפשרת לו לזהות מצב תקין או לא תקין ובעיות ספציפיות, כמו דליפה או עצירה בשסתום הלב, ואפילו את רמת החומרה. בשלב הזה הקרדיולוג יכול להחליט מה יש לעשות ולהפנות את המטופל להמשך בירור בבית חולים. זה חוסך זמן וכסף רב. מכיוון שמיומנות ויכולות ההאזנה של רופא הקהילה מוגבלות מאוד - הנטייה שלו היא לשלוח את המטופל לבדיקות מסובכות ויקרות בבית החולים, דוגמת אולטרה-סאונד ו-CT של הלב. הכלי שאנחנו נותנים לרופא הקהילה מאפשר לו לדעת אם יש בעיה ומה מקורה, מבלי צורך לשלוח את המטופל הלאה. מדובר בשדרוג ענק. 
"בישראל מדברים הרבה על הפערים באיכות הרפואה בין מרכז לפריפריה, אבל פריפריה אינה בהכרח מיקום גיאוגרפי", הוא מוסיף. "מלבד קרדיולוג באזורים מיושבים פחות בצפון או בדרום, שאין לו את הכלים הטכנולוגיים המתקדמים ביותר, יש גם את כל רופאי המשפחה שמקבלים בקליניקה שלהם באזור המרכז וגם להם אין כלי כזה שיכול לחשוף בפניהם את בעיות החולה במעמד הבדיקה. פעמים רבות גם אין את המיומנות הטכנית הדרושה. VoqX, עם הפעלתו הפשוטה והצגת הנתונים הברורה שלו, סוגר את החלל הזה. הוא גם מאפשר למטופל שאינו גר במרכז לקבל את האבחנה בלי צורך לנסוע לבתי חולים מרוחקים. זה יתרון שיבוא לידי ביטוי במיוחד בחו"ל, במקומות כמו ארה"ב, בהם אין זה נדיר לנסוע שעתיים לבדיקת רופא מומחה".

לשמוע את כל פעילות הגוף
"פיתחנו כלי עזר שמאפשר להגיע לאבחנה מדויקת ומהירה בלי צורך להשתמש בטכנולוגיות המתקדמות שיש במחלקות הגדולות בבתי החולים ובלי צורך במיומנות קרדיולוגית גבוהה מאוד", אומר ד"ר דורון אדלר, המנכ"ל והמייסד של Sanolla. "ה-VoqX משדרג מאוד את יכולת האבחון של הרופא המטפל וחוסך למטופל טרטור רב בבתי החולים. הדרך שהמטופל יעבור עד שתגיע אבחנתו תתקצר מאוד, מכיוון שהיא תיעשה כבר אצל רופא הקהילה. גם אחות במוסד סיעודי תוכל להפעיל את המכשיר ולהגיע בקלות למסקנות על תפקוד הלב והריאות. VoqX יכול לזהות אם מדובר בבדיקת ריאות תקינה או לא ומה לא תקין: גודש נוזלי, בצקת ריאות, דלקת ריאות. הוא אפילו יכול להגיד אם מדובר בפגיעה ריאתית של קורונה או רק באסטמה. ניתן לשמוע באמצעותו את כל פעילות הגוף, כולל תנועות שלא מייצרות קול - כמו מפרקים שזזים. אולי בעתיד נוכל לשמוע אפילו סחוס משופשף ועוד אינדיקציות הבאות לידי ביטוי בסאונד. VoqX מסוגל להשמיע אפילו תזוזה של עובר בתוך הנוזל שברחם".

אם הזכרת את הקורונה, האם כבר הסתמכו על VoqX לזיהוי חולים, בתחילת המגיפה?
"כן. המכשיר מאזין לקולות, מעבד אותם ומוציא תוך שניות הערכה אם האדם חולה בקורונה ומהי חומרת המחלה. אחד האתגרים שהציב הנגיף בפנינו הוא ההבדלה בין דלקת ריאות רגילה לדלקת ריאות שנובעת מקורונה. הסתבר שאצל חולה קורונה הדלקת לא נמצאת בריאה עצמה, אלא בחלק העוטף אותה. היא לא שקטה והצלילים שלה שונים ונשמעים היטב.. בסופו של דבר המוצר ידע לזהות גם חולי אסטמה, חולי מחלת ריאות חסימתית כרונית וחולי אי-ספיקת לב. כיום ניתן לזהותם רק באמצעות בדיקה של רופא בקליניקה, או בחדר המיון. אנחנו נוכל לזהות את זה כבר ברמת רופא הקהילה ואפילו ברמת הבדיקה הביתית".

תצוגת אמת של ההתקן VoqX צילום: ד"ר סיון נוה

לקבל זיהוי רפואי קריטי בזמן
ההבנה שטכניקת ההאזנה לקולות הגוף זקוקה לריענון משמעותי היא זו שהביאה את אנשי Sanolla לפתח את VoqX. צלילי גוף האדם ששמיעים לאוזן האנושית הם חלקיים וככל שהרופא מזדקן - כך הוא שומע פחות טוב. בחברה ידעו שניתן לייצר מידע קולי רחב יותר מהנמצא כיום. "היה נראה לנו מופרך שמידע קליני חשוב כזה קיים, אבל אינו נמצא בשימוש של עולם הרפואה, למרות שהוא יעיל כל-כך וחוסך בדיקות פולשניות", מציין ד"ר אדלר. "בעבר רק נאס"א התעסקו באינפרא-סאונד ברמה מחקרית, למרות שעולם הרפואה יכול להשתמש רבות בטכנולוגיה הזאת. בעזרתה VoqX מסוגל לבדוק ולאבחן שורה ארוכה של פרמטרים: סימנים חיוניים, קצב הלב ואותות חשמליים שלו, רמת החמצן בדם, מחזור הנשימה ואופיו ואפילו טמפרטורת הגוף. המכשיר יכול להסיק מסקנות שעד היום היה צורך לבצע בדיקת אק"ג או בדיקת דם כדי להגיע אליהן. צוות אמבולנס יכול להגיע לביתו של אדם שחש תעוקה בחזה, להפעיל את המכשיר ולזהות את התקף הלב בוודאות של 90%. דלקת ריאות ניתנת לזיהוי רמה של 92%, ללא צורך בשיקוף רנטגן. רופא עם האזנת סטטוסקופ רגיל יזהה רק 50%-60% מהמקרים".

בדיקה של חשד לחולה קורונהצילום: אבלין מלכה

"החשיבות אינה רק באבחון מחלות ובעיות אלא גם באבחון מצבים בריאים", מוסיף פרופ' בנאי. "חשוב לוודא שלמרות ששומעים איוושה בלב - אין לה משמעות רפואית ואין צורך להריץ את המטופל לבדיקות נוספות בבתי חולים. בעזרת אינטליגנציה מלאכותית והרבה מאוד דוגמאות שהמערכת לומדת ממצבים בריאים ומצבים פתולוגיים של מחלה היא מסוגלת לזהות ולהפריד בין מצב תקין ללא תקין. כיום מה שאנחנו עושים באיכילוב זה לאסוף נתונים רבים על מטופלים שבאים לבדיקות מתוחכמות של הלב. אנחנו מאזינים לגופם עם VoqX ומלמדים את המערכת כיצד נשמע לב תקין ואיך נשמעים קולות לב במקרים פתולוגיים. מודלים מתמטיים של ביג דאטה מאפשרים את הלימוד ובסופו של דבר המערכת יכולה לנתח בעצמה ולתת על צג הסטטוסקופ  את רישום קולות הלב ופענוחו".

בדיקה של חולה בבית חוליםצילום: ד"ר מורן פרלמן

ד"ר אדלר: "תוצאות מערכת הבינה המלאכותית הן מצוינות, הרבה יותר טובות ממה שהערכנו כשהקמנו את החברה. אנחנו עומדים היום על דיוקים של מעל ל-90% במדגמים של מאות נבדקים. מעבר לנוחות ושאר היתרונות שהוזכרו, VoqX מאפשר זיהוי בעיות רפואיות שעד עתה היה מאתגר במיוחד לזהות. רמת הזיהוי המוקדם של מחלת לב AS, למשל, עומדת על פחות משליש. יש מחקרים הטוענים שאפילו פחות מרבע. אם לא מזהים ולא מטפלים בה בזמן - המצב הרפואי רק הולך ומחמיר והחולי של המטופל גם עולה למערכת הבריאות הרבה יותר. לכן הזיהוי המוקדם אקוטי כל כך. אם היום באמת רק 25% מאובחנים בשלבים הנדרשים ואנחנו עומדים על מעל ל-90% זיהוי - זה אומר שמיליוני אנשים ברחבי העולם יוכלו לקבל זיהוי רפואי קריטי בזמן ולהתחיל טיפול כבר בשלביה הראשונים של המחלה. זיהוי החמרה הוא מטרה חשובה. יש עשרות מיליוני חולים בעולם ואם יזהו את החמרת מצבם בזמן - הטיפול יהיה פשוט יותר. החולים יקבלו איכות חיים ומערכת הבריאות תחסוך כסף רב".

חברות ענק מתעניינות בפיתוח
VoqX עדיין לא נכנס לשימוש שוטף. המוצר נמצא בשלב אלפא, במסגרתו משתמשים בו רק מספר רופאים. אלו מאתגרים את המערכת במשך שעות עבודתם וממשיכים ללמד אותה דרך הקשבה לגוף החולים. במקרים בהם אנשי Sanolla אינם מרוצים מרמת הדיוק - הם ממשיכים ללמד ולכוונן את המערכת, כשהשאיפה היא למזער את טווח הטעות האפשרי. בשלב הבא יעבור המוצר לבטא, שאחריה ישוחרר לשוק. גורמים רפואיים שונים בעולם כבר מתעניינים בפיתוח, ביניהם חברת ענק בינ"ל, שכבר עשתה ולידציה מוצלחת ל-VoqX ומתכננת לבצע איתו פיילוט על אלפי חולים בישראל ובאירופה. "לקראת השלב הזה אנחנו עוברים לייצור המוני של מאות יחידות. הן צפויות להגיע אלינו בחודשים הקרובים ואז נוכל להמשיך הלאה, לאישורי FDA ואיחוד אירופי", מספר ד"ר אדלר. "השאיפה היא שהמוצר יגיע לשוק בסוף 2021, כשכבר יש לנו מכתבי הצהרת כוונות רכישה מגופים כמו 'נטלי' בישראל ו'רייסטר', שהיא חברה עולמית בתחום הסטטוסקופים. יש לנו קשרים עם גופים נוספים בארה"ב, אירופה, יפן וסין ואנחנו נערכים לייצור של עשרות אלפי יחידות בשנה בשלב הראשון, בקו ייצור שנקים".

להשיק גרסה ביתית
בשלב הבא, לאחר השקת VoqX, מתכננת החברה להשיק גם גרסה ביתית למוצר,  PyXy שמה. "זה מוצר שיביא רבות מיכולות הרופא הביתה", מכריז ד"ר אדלר. "כיום יש בבית לכל היותר מד-חום ומד לחץ דם. פתאום יגיע מכשיר קטן שמסוגל לעשות כעשרות בדיקות ביתיות. אין כיום אף מוצר שמביא את כל אוסף היכולות האלו לבדיקה ביתית. והכל במכשיר קטן בהרבה מסמארטפון. PyXy יוכל לזהות התקף לב ולהזמין בעצמו אמבולנס, או לחילופין להוציא לנבדק הודעה: 'אין לך התקף לב, אתה בעיצומו של התקף פאניקה'. הרופא יוכל לקבל מהמכשיר הודעת טקסט שמעדכנת שלפציינט שלו, שבדק את עצמו בבית, יש חשד לחולי כלשהו ושעליו להתערב. השקענו מאמצים רבים בפיתוח התמיכה הדיגיטלית האחורית ב-PyXy. המוצר יגיע עם אפליקציה ויכולת תקשורת למאגר הנתונים של החולה. התקשורת הדו-צדדית תאפשר להתקן בבית לקבל אינדיקציות או מידע מהעבר של החולה ובמקביל תעדכן אוטומטית את תיק החולה עם תוצאות הבדיקה שביצע בבית. השימוש במכשיר יהיה פשוט מספיק כדי שכל חולה יוכל לבצע אותן. 

"באירופה כבר מתכננים להצמיד את PyXy לצוותים רפואיים שמגיעים לבית וצריכים לבצע שם בדיקות ולקבל החלטות. בבתי אבות הוא יהיה דומיננטי גם כן. Sanolla היא החברה הישראלית היחידה שעמדה בראש מאגד שהקימה, מתוך 4,600 חברות שניגשו למכרז אירופאי בנושא קורונה ומחלות לב ריאה, וזכתה במענק של חמישה מיליון יורו. המענק הזה מאפשר לנו להביא את המוצר הביתי בשנה הבאה, אחרי רגולציה. הצפי הוא שהפיתוחים שלנו ישרתו את הרופאים והחולים כאחד, בבית ומחוצה לו. החזון הוא שמוצרי איבחון הקול שלנו יתחילו בחדר המיון, יעברו בטיפול נמרץ, יגיעו לקליניקת הרופא, לבית האבות ולכל בית".