תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המרוויחות הגדולות מההתחדשות העירונית: ערי הלוויין של תל אביב

מצוקת הדיור של השנים האחרונות הביאה להתפתחות מואצת של התחדשות עירונית בערים הגדולות שקרובות לתל אביב. מי המרוויחים הגדולים ולמה מדובר בהזדמנות מעולה לזוגות צעירים?

יהוד מונוסון

נראה שבשנים האחרונות אין אדם שלא שמע על פרויקט תמ"א 38 או פינוי בינוי בקרבת מגוריו. למעשה, תחום ההתחדשות העירונית צבר תאוצה כי הוא עונה על צורך כפול - שיפור פני העיר וחידוש מבנים ישנים ומוזנחים, לצד יצירת פתרונות דיור במחירים נגישים המתאימים לזוגות צעירים. אלא שאם בתחילה היה נראה שתל אביב תהיה המרוויחה העיקרית, הרי שדווקא ערי הלוויין שלה נהנות מתנופת ההתחדשות, ומאפשרות למשפחות צעירות לרכוש דירות בבניינים מתחדשים, בעלויות אטרקטיביות.

תחום ההתחדשות העירונית כולל, בין היתר, הריסה של בנייני מגורים ישנים ובניית בניינים חדשים על אותה הקרקע בסטנדרט מודרני ומתקדם, לצד שיפור תשתיות השכונה, פיתוח סביבתי רחב ועוד. דיירי השכונה או הבניין הוותיקים מקבלים בתמורה לאי הנוחות הזמנית, ובדרך כלל, העזיבה של ביתם בתקופת הבנייה, דירה ובניין משודרגים. לרוב מדובר בדירה גדולה בהרבה מהדירה הקודמת שהייתה בבעלותם, הכוללת לאחר השדרוג גם מרפסת או ממ"ד. כמו כן, במהלך תקופת השיפוץ והבנייה נושא היזם בהוצאות השכירות וההובלה עבור דיירי הבניין הוותיקים. בתמורה בונה היזם דירות נוספות וחדשות, שאותן הוא מוכר במחירים אטרקטיביים המתאימים לזוגות צעירים ומשדרגי דיור.

הוספת מבנים חדשים לאזורים בנויים תורמת להחייאת שכונות וותיקות, ליצירת גיוון באוכלוסייה, להשמשת מבנים ציבוריים מתרוקנים, לניצול נכון יותר של משאב הקרקע היקר בישראל ולשמירה על אזורים פתוחים.

מגדלים יוקרתיים

פרויקטים של התחדשות עירונית הפכו לחביבי היזמים והאדריכלים בזכות יתרונותיהם הרבים. במקום בניינים ישנים, מוזנחים ולפעמים אף מסוכנים למגורים, מקבלים מגדלי מגורים יוקרתיים עם היצע גדול בהרבה של דירות ופנייה לקהל רחב של רוכשים פוטנציאלים.

סלון

דיירים ותיקים באזורי פינוי בינוי מרוויחים, ללא כל השקעה כספית מצידם, דירה ששוויה עולה במאות אלפים ואף במיליוני שקלים,  כאשר השינוי באזור המגורים מתבטא גם בהשקעה עירונית מחודשת בתשתיות בחינוך, תרבות והווי שכונתי, לא פלא ששכונות ותיקות רבות מעוניינות להעניק ליזמים את המנדט לקדם פרויקטים של התחדשות עירונית, והרשויות המקומיות רואות בפרויקטים אלו הזדמנות לייצר פריחה מחודשת ולמשוך קהל צעיר אל מרכזי הערים באמצעות בנייה איכותית ומתקדמת בסביבה מרכזית ונגישה.

כך למשל, פרויקט יהוד גן מונוסון של חברת אזורים הממוקם ברחוב העצמאות המרכזי ביהוד, הוא דוגמה מצוינת להתחדשות עירונית כמנוף לשיפור כולל של תשתיות השכונה ואיכות חיי התושבים. . רחוב העצמאות הוותיק ממוצב כאזור מיושן עם מסעדות פועלים ותיקות ושטחי מסחר והופך במהירות לאחד הרחובות המודרניים בעיר. בנוסף משודרגות התשתיות בשכונה עם  טיילת, פארק במרחק הליכה, פיתוח הנוף ברחוב ועוד. במסגרת הפרויקט עצמו בנייני רכבת אשר נבנו ברחוב העצמאות המרכזי בעיר בשנות ה-50, הפכו לשני בניינים עם 91  דירות בנות ארבעה וחמישה חדרים הכוללות מרפסת בגודל של בין 10 ל-23 מ"ר וכמו כן דירות גן ופנטהאוז בשטח 163 מ"ר ומרפסת בגודל של 50 מ"ר. מחיר הדירות בפרויקט הוא החל מ-1.78 מיליון שקלים – מחיר אטרקטיבי במיוחד לעיר אשר קרובה כל כך לתל אביב.

כבר עכשיו, לאור ההתעניינות הערה, החלו בשיווק דירות השלב השני בפרויקט. במהלך החודש יחל אכלוס הבניין הראשון ע"י חלק מן הדיירים הותיקים מהבניין הישן וכמובן שההתרגשות בשיאה.

חדר שינה

לפרטים נוספים על פרויקט יהוד גן מונוסון>>

כל דייר יקבל דירה גדולה ב-50 מ"ר מהדירה הישנה, עם מרפסת חניה ומחסן. במקביל לאכלוס הדיירים, יחלו בעבודות התשתית לקראת בניית שלב ב' בפרויקט.

לדברי משה קורן, מנהל פיתוח עסקי והתחדשות עירונית באזורים, החברה מקפידה על ניהול של הפרויקט תוך התחשבות מקסימלית בדיירים. "אנו מודעים לכך שמדובר בתקופה שעלולה להיות מאתגרת לשני הצדדים, ולכן לכל אורך הפרויקט אנו שואפים להימנע, ככל האפשר, מפגיעה באיכות חייהם של הדיירים. אנו נותנים סיוע פרטני לתושבים שזקוקים לכך, למשל, על ידי עזרה באריזה לדיירים מבוגרים. בהקשר לכך נציין כי בפרויקט יהוד גן מונוסון חלק גדול מהדיירים עברו ישירות מהבניין הישן לבניין החדש, כך שלא היו צריכים לעבור לדירה זמנית בזמן השיפוץ".

הזדמנות לזוגות צעירים

נציין כי בניגוד לתל אביב, שם מחירי הדירות בפרויקטים של התחדשות עירונית מרקיעים שחקים אף יותר ממחירי דירות ישנות, בערים הסמוכות למטרופולין זוהי הזדמנות לקבל דירה חדשה ומרווחת במחיר נגיש. כך גם ביהוד, שם בזכות מערכת חינוך מתקדמת ומגוון פעילויות תרבותיות ומתקנים לרווחת התושבים הפכה העיר ליעד אטרקטיבי לצעירים ולפרויקטים רבים של התחדשות עירונית שמתוכננים לצאת לפועל בשנים הקרובות.  

"יש כאן בעצם בשורה לא רק לדיירים החדשים אלא לכלל תושבי השכונה, שייהנו מהפיתוח הסביבתי המתוכנן במסגרת פרויקטים של התחדשות עירונית", מסכם משה קורן, מנהל פיתוח עסקי והתחדשות עירונית בחברת אזורים. "מבחינת תמהיל הקונים אנו רואים משפחות צעירות רבות שמעוניינות במגורים במיקום מרכזי, כאשר גם ערים סמוכות כמו קריית אונו, הפכו ליקרות מדי עבורן. השילוב בין ההתפתחות הענפה למערכת החינוך הטובה של יהוד, כמו גם הנגישות לצירי התנועה, יוצרים הזדמנות למעבר לעיר במחירים סבירים ביחס לאלטרנטיבות".

לפרטים נוספים על פרויקט יהוד גן מונוסון>>