תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

קהילה מודל 2017: חוזרים אל השכונות ומחזירים את חיי הקהילה התוססים

בהתאם לשינוי המתרחש בשנים האחרונות באורח החיים המערבי, גם יזמים מבינים היום את הצורך של דיירי השכונה בקהילה עוטפת ואיכות חיים, ואלו כוללים, בין היתר, חדרי כושר, מרכזי תרבות ופארקים ירוקים

עד לפני עשורים אחדים חיי הקהילה והשכונה היו חלק מחוויית המגורים, בימים בהם הלכנו לשכנים לבקש כוס חלב או שיחקנו כל אחר הצהריים במרכז השכונתי באבן, נייר ומספריים. חיי הקהילה היו ליבה הפועם של השכונה והפכו את אזור המגורים למקום מבטחנו.

בניין מבחוץ

עם השנים הלכה הקהילה והתפוררה, וזאת מסיבות שונות, החל משעות עבודה ארוכות יותר, ועד תרבות המסכים המרתקת את הילדים לבית ולמחשב. בשכונות רבות, לא מעט אנשים ניהלו עם שכניהם לא יותר מיחסי שלום-שלום במעלית, ובמציאות שבה ברוב הערים הגדולות ישנו לפחות סופר אחד שפתוח בלילה,גם לבקש חלב כבר הפסקנו. החיים האורבניים המודרניים צמצמו את חיי הקהילה החמים של פעם.

אלא שבשנים האחרונות, בדיוק כפי שאנשים החלו לחפש את הרווחה ואיכות החיים בעבודה, כך גם כשהם מגיעים הביתה. לאחר שנים של ניכור, גורמים בענף הנדל"ן מבינים את הצורך המתחדש בקהילה. למעשה, העובדה ששכונות חדשות רבות הוקמו בשנים האחרונות, יצרה אתגר כפול של יצירת קהילה שמורכבת מאנשים שמגיעים ממקומות שונים, ועל מנת לסייע בצרכים המשתנים של האוכלוסייה, היזמים מתכננים את הפרויקטים בהתאם.

סביבת חיים איכותית

רגע לפני שנמשיך ונרחיב על אופיים של הפרויקטים, ראוי להתעכב מעט על האבולוציה של חיי הקהילה. החל משנות ה-60 החלה להתפתח קהילת הפרברים, יישובי ספר הקרובים לעיר הגדולה שתוכננו לראשונה בארצות הברית ומשם הגיעו לכל העולם והפכו לחלום הבורגני הנפוץ ביותר.

בהמשך נסדקה תדמיתו המצוחצחת של הפרבר והוא הפך לשם נרדף לעיר מנומנמת ללא חיי תרבות ומרכזי מסחר. חיי הקהילה, שפעם היוו את לב ליבו הפועם של הפרבר התפוררו, והילדים שגדלו בו בגרו ועזבו לעיר הגדולה. אותם ילדים, הם כבר אנשים בוגרים ובעלי משפחות בעצמם. היום הם כבר מבינים את כוחה של הקהילה ואת המשמעות שלחינוך איכותי, אווירה כפרית ואינטימית וסביבת חיים בריאה ואקטיבית לכל המשפחה ולילדים.

ילדי הפרברים מהאייטיז כעת חוזרים אל השכונות ומחזירים לחיים את חיי הקהילה התוססים. התהליך לא נעלם מעיני היזמים, וכיום מתוכננות שכונות רבות כך שימלאו את חיי הקהילה של התושבים ויעניקו להם מוסדות תרבות ופנאי לצד פארקים וגינות. וכך, בהתאם לשינוי המתרחש בעשורים האחרונים באורח החיים המערבי, מבינים כיום - הן הרוכשים והן היזמים - את הצורך של דיירי הבית בחדרי כושר, מרכזי תרבות בילוי ופנאי, וכן בחיים קהילתיים. בניגוד לעבר, כיום כבר לא צריך להתרחק אל העיר הגדולה הסמוכה, הכל נמצא במרחק קצר.

מבט על

דוגמה לפרויקט כזה הוא "אזורים מוצא עילית"– של חברת אזורים שמשווקת בימים אלו דירות בפרויקט. הפרויקט, אשר ממוקם בין תל אביב לירושלים, כולל 271 יחידות דיור בנות ארבעה וחמישה חדרים בשטח של 139 – 145 מ"ר דירות גן, מיני-פנטהאוזים ופנטהאוזים. לכל הדירות מרפסת רחבת ידיים הפונה לנוף היפהפה של הרי ירושלים, סכר בית זית וצריחי הכנסיות של עין כרם. בנוסף, מתוכננים 16 קוטג'ים בשטח של 166 מ"ר וחצר בשטח של 50 – 150 מ"ר. השכונה מתאפיינת בבנייה נמוכה המעניקה לה אווירה כפרית ונעימה. עד כה נמכרו 80 יחידות דיור מתוך 149 יחידות ששווקו, ולאור הביקוש הרב החליטה אזורים להקדים את שלב ג' במסגרתו ישווקו עוד 72 דירות נוספות.

דרור נגל, מנכ"ל אזורים, מציין כי הפרויקט משקף שילוב נדיר בין מיקום אידיאלי, סביבה כפרית שאין כמותה ושכונה נוחה עם פיתוח סביבתי ברמה הגבוהה ביותר. "השקענו משאבים רבים בבניית הפרויקט ובתכנונו, במטרה שיתאים לא רק לאופי המיוחד של המקום שממוקם באחת מהפנינים הנסתרות והמדהימות ביותר בישראל, אלא גם לאופי של הדיירים שמחפשים את הקרבה ואת יחסי השכנות הטובה".

מצמיחים קהילה חזקה

לצד התכנון הקפדני של הדירות, שואפים באזורים להעניק לתושבי השכונה הצעירה חיי קהילה עשירים ומלאי פעילויות. כך למשל, חדר כושר, בריכה חצי אולימפית וספא עומדים לטובת התושבים. בנוסף, בימים אלו מגיע לסיומו תכנון והקמת פארק בשטח של 20 דונם במרכז השכונה. בפארק תוכננו מסלולי הליכה וריצה וכן פינות חמד לבילוי בטבע. כדי להבטיח ביטחון מלא לתושבים ולילדים, הפארק אינו פתוח למעבר כלי רכב.

בריכה במתחם

בתחום התרבות וחיי הקהילה יחל לפעול מרכז תרבותי, למען התושבים, אשר ישכון במבנה ההיסטורי "ארזה" שעבר שיחזור ושיקום לקראת הקמתו המחודשת. לצד המבנה, תשוחזר שדרת הנשיאים, אתר היסטורי בו שתלו נשיאי המדינה הראשונים עצי ארז. 

על פי נתוני אזורים, רוכשי הדירות בפרויקט הם ממעמד סוציו-אקונומי גבוה, מה שמחזק את הצורך של הקהילה במגורים יוקרתיים לצד קרבה לאזורי מסחר ובילוי, וכמובן לערים הגדולות ירושלים ותל אביב. מנתוני החברה עולה כי רבים מהרוכשים הם תושבי ערים גדולות, דוגמת ירושלים, אשר מעוניינים בחוויית מגורים אחרת, כאשר בחלק מהמקרים, לפחות אחד מבני הזוג עובד באזור תל אביב, ואילו השני מועסק באזור ירושלים.

"משפחות מחפשות כיום מערך שלם של מרכזי תרבות ופנאי לכל המשפחה, תוך התחשבות בפרטים הקטנים ביותר, כדי להצמיח קהילה חזקה ומעורבת הנהנית מחיי חברה מהנים ועשירים. דרכי הגישה למוצא מאפשרות גם למי שעובד במרכז ליהנות מהשקט הזה, מבלי לבזבז זמן רב בדרכים", מסכם נגל.