להזדקן בכבוד

עד שנת 2035 צפויה אוכלוסיית הזקנים לגדול בכמעט 80%, גידול שיציב בפני החברה הישראלית אתגרים רבים. עמותת "עזרת אבות" פועלת כבר 4 עשורים כדי להיטיב את מצבם ואיכות חייהם של הזקנים בחברה הישראלית

ענת יפה, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פעילויות יום במרכז להעשרה ובריאות לניצולי שואה (צילום מרים אפשטיין)
פעילויות יום במרכז להעשרה ובריאות לניצולי שואהצילום: מרים אפשטיין
ענת יפה, תוכן מקודם
תוכן מקודם

"מה הוא כבר מבין, הוא סתם זקן...", אמרות מסוג זה נשמעות לעיתים תכופות מדי. מצב הקשישים בארץ אינו במיטבו, והיחס כלפי רבים מהם מפלה ולא מכבד. לעיתים כמעט נשכחת העובדה שהיחס שהמבוגרים מקבלים כיום הוא היחס שהדור הצעיר יקבל כשיגיע לזיקנה.

לפי מחקרים של מכון מאיירס-ג'וינט ברוקדייל, עד שנת 2035 צפויה אוכלוסיית הזקנים לגדול בכמעט 80%, גידול שיציב בפני החברה הישראלית אתגר של הקמת מדיניות ושירותים חברתיים לצורכי בריאות, חברה וכלכלה. סוגיית הבדידות מהווה סוגיה חשובה בהתמודדות עם אתגרי הזיקנה.

כותרות צועקות

הכותרות אינן מחמיאות למצב הקשישים בארץ: "לא מזדקנים בכבוד, כמחצית המאושפזים בישראל הם קשישים", "אחד מכל שלושה קשישים חי בבדידות", "קשישים בישראל חיים יותר, עובדים יותר, בודדים יותר".

מתנדבים באריזת מנות למרותקי בית ושינוע מארזי קורונהצילום: מרים אפשטיין

כל זאת עוד לפני שמשבר הקורונה החל וכל הקשישים נמצאים בקבוצת סיכון ובעקבות כך הפכו למרותקי בית ומבודדים.

עמותת "עזרת אבות", אותה הקימה נעמי שרעבי ז"ל, חרטה על דגלה לתת לבני גיל הזהב את האפשרות להזדקן בכבוד – סלוגן העמותה כיום. 40 שנות ניסיון, פעילות, תמיכה ולמידה יומיומית מעמיקה של צורכי הקשישים הניבו את המרכז להעשרה ובריאות לגיל הזהב הממוקם בשדרות גולדה מאיר בירושלים, אשר ממשיך בתהליך הבנייה וההשלמה ממנו העמותה פועלת כיום.

התוכניות לטובת הזקנים בישראל

- ארוחות על גלגלים – לקשישים מרותקי בית בודדים. מנות מזינות מותאמות אישית, הנשלחות על לפתח ביתם ללא תשלום (שרובם צריכים לבחור בין מזון לתרופות/שכירות).

- מצרכי מזון בסיסי – לקשישים עצמאיים הנקלעו לבעיות כלכליות.

- פעילויות יום – לבני גיל הזהב, אשר התפנה להם זמן ומעוניינים לבלות בחברה טובה, ללמוד דברים חדשים ואף לתרום מזמנם ומניסיון חייהם. פעילות אשר מיסודה נועדה להילחם בבדידות ולתת מענה מושך ומספק (כמובן טרום קורונה: לאור ההנחיות הפעילות מושהית).

פעילות בין דורית במסגרת עם קבוצה מצרפת בה בני גיל הזהב לימדו קיפולי נייר מיוחדיםצילום: שלומית טוויזר

מאז פרוץ הקורונה, עזרת אבות עובדת מסביב לשעון לספק מזון ומצרכים ולמצוא פתרונות שינוע לכל אותם קשישים שעד כה היו עצמאיים. בנוסף לנתמכים הקבועים נרשמה עלייה חדה של נתמכים חדשים אשר רובם ניצולי שואה. עזרת אבות מאמינה שבידוד אינו מכריח בדידות. לכן, בשיתוף פעולה עם ארגונים נוספים, נשלחו בעזרת מתנדבים לפני פסח, עם כל אתגרי הסגר, אלפי ערכות מזון מותאמות לפסח בתוספת מצות ומיץ ענבים עד לפתח ביתם ללא תשלום. כל המאמצים נעשו בפרט להם, לאחר כל עברם, שלא ימצאו עצמם שוב ללא משפחה ומזון בחג. גם כעת, למרות ההקלות, הצורך עדיין קיים וגדל. אלפי מארזים של מזון ומארזי קורונה (נייר טואלט אלכוג'ל וכו') נשלחים מדי שבוע עד לפתח ביתם.

בפרט בתקופה זו, עזרת אבות גאה להיות שם בשביל כל אותם ניצולי שואה וקשישים בודדים, לתת להם את הצרכים הבסיסיים והאפשרות להזדקן בכבוד. 

דברי זקנים בנחת נשמעים

"כשאני באה לפעילות אני שוכחת מהסרטן שיש לי" (מ.ט).

"גם כשאני לא מרגישה טוב, אני בכל זאת באה, הרי ממילא בבית אני לבד בקור, לפחות בפעילות אני עם חברה טובה שמתעניינת בשלומי ובאווירה ביתית וחמה" (א.א).

"אני לא מגזימה כשאני אומרת שעזרת אבות נתנה לחמי ז"ל עוד שנתיים לחיות. מאז שהצטרף לפעילות בריאותו ומצב רוחו השתפרו לאין ערוך" (מ.ק).

"עכשיו תור הדור הצעיר להיות הגב שלנו, לעיתים הידיעה שלא נזנחנו מאחור עושה את כל ההבדל".

כעת, פעם ראשונה שנוצרה רשימת המתנה של נתמכים חדשים. אתם יכולים לקחת חלק בעשיה למענם-למעננו, אם בהתנדבות, אם בתרומה מוכרת לצורכי מס למען הפעילות או להשלמת הבניין, באתר www.ezratavot.org ובפייסבוק. שנזכה כולנו להזדקן בכבוד.

בחזרה למדור