המרכז לתכנון פיננסי מציג: מודל השקעות ייחודי להכנסה פסיבית

ישראל עטיה, מנכ"ל החברה, מציע מודל שכולל השקעת נדל"ן עם הון עצמי מינימלי ועם פוטנציאל השבחה גבוה

יובל ניסני, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המרכז לתכנון פיננסי מציג: מודל השקעות ייחודי להכנסה פסיבית צילום: Ibrahim Rifath
יובל ניסני, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

המושג הכנסה פסיבית מבטא את האפשרות לצרף הכנסה קבועה מהמוצר שבו משקיעים ובכך להסתמך על תזרים מזומנים נוסף, מלבד המשכורת החודשית. סקטור ההשקעות האלטרנטיביות כולל בתוכו כיום לא מעט אפיקי השקעה המציעים גם הם הכנסה פסיבית בדרכים שונות. הדוגמה הבולטת והמוכרת בהקשר זה, היא השקעה בנדל"ן.

"משקיעים רבים מבלבלים בין השקעות בנדל"ן לבין הכנסה פסיבית ורואים בהן מוצר אחד, בעוד שבפועל, השקעה בנדל"ן היא רק אחד מהתחומים שבאמצעותם ניתן ליהנות מהכנסה פסיבית", אומר ישראל עטיה, מנכ"ל המרכז לתכנון פיננסי. "למעשה, גם בענף הנדל"ן עצמו ישנן אופציות שונות מלבד מההשקעה הישירה והקלאסית, לדוגמה: השקעה בקרנות ובשותפויות חוב שבהן המשקיע ייכנס כשותף ברווחים או יקבל ריבית, שתשולם לו בצורה חודשית או שנתית. לרוב האופציה הזו ניתנת כחלק משלב גיוס חלק מההון העצמי בפרויקט הנדל"ני.

בהשקעות עם הכנסות פאסיביות קיימות תועלות רבות, משום שהמשקיע יכול ליהנות מתקבולים חודשיים או שנתיים שוטפים, ובכך להגדיל את התזרים לתא המשפחתי ולהסתמך פחות על ההכנסות מעבודה. העיקרון בהשקעה שכזו הוא שמירת הקרן, וחלוקת הרווחים או הריבית למשקיעים".

הכנסה פסיבית מתחום השכירות למגורים

המרכז לתכנון פיננסי שבראשו עומד ישראל עטיה מלווה עסקים, משפחות ויחידים ומציע ליווי הוליסטי בעולם הפיננסי ובכל הקשור להשקעות. אחד מהכלים שהוא מעמיד לרשות לקוחותיו מציע גם כן הכנסה פסיבית לטווח ארוך, אך במודל שייחודי למרכז: רכישת דירה או נכס מסחרי, בעיקר באזורי פריפריה, אשר מוצעים לשכירות ארוכת טווח.

>> לקבלת פרטים נוספים על השקעות אלטרנטיביות

"השקעה בשוק השכירות למגורים בישראל נחשבת אטרקטיבית מאוד", אומר ישראל עטיה. "על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ב-28 השנים הקרובות אוכלוסיית ישראל צפויה לגדול ב-65%, וכיום כ־27% ממשקי הבית במדינה חיים בשכירות – שיעור שהולך וגדל באופן יציב. כמו כן, הבעלות על דירה יחידה בישראל נמוך ביחס לממוצע ב־OECD ועומד על 68% בלבד. מכאן שהפוטנציאל בשוק השכירות גבוה למדי.

קרדיט: ישראל עטיה המרכז לתכנון פיננסי

"המודל שאנחנו מציעים הוא השקעה שרובה ממומנת על ידי אשראי בריבית נמוכה. מדובר בתוכנית ייחודית שבה החזר המימון יבוצע כגרייס או כבלון (החזר ריבית בלבד), וכך יכול המשקיע לבצע עסקה פיננסית בנדל"ן עם פוטנציאל תשואה גבוה. המודל מאפשר למשקיע להעמיד הון עצמי מינימלי, החל מ-100 אלף שקל בלבד. הרעיון הוא בניית תזרים גבוה כך שהחזר הריבית יהיה נמוך מהכנסות השכירות וכך - בשילוב מינוף מתאים – לאפשר גם לכסף שאינו שלך לעבוד בשבילך.

"המודל הזה משרת את התפיסה של המרכז לתכנון פיננסי, לפיה השקעה צריכה להתבצע במסגרת ראייה משפחתית רחבה, ולא תוך התמקדות בהשקעה ספציפית. כל השקעה שהלקוח מבצע צריכה להתאים ולהשתלב עם שאר מרכיבי תיק ההשקעות המשפחתי – ואותו הכלל תקף גם להשקעות בתיק עסקי. המודל שלנו מציע השקעה בהון עצמי נמוך ושילוב עם תוכנית אשראי ייחודית, כך שההכנסה נטו והתשואה יהיו גבוהות יותר מרכישה ללא העטיפה המקצועית".

לראות את כל התמונה

המודל שמציע המרכז לתכנון פיננסי הוא דוגמה אחת לאפיקי ההשקעה המרתקים שמציע היום הסקטור האלטרנטיבי. כך, ניתן כיום להשקיע בתחום ה־Peer To Peer – תחום שבו חברות מציעות הלוואות חברתיות מעולם ה־Fin-tech (טכנולוגיה פיננסית). מדובר בשירות המפוקח על ידי משרד האוצר, כחלק מחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים. "בהשקעה כזאת, כדי להפחית את הסיכון, ההשקעה מפוזרת על פני מאות מיזמים נפרדים בתחום הנדל"ן, הרכב והצריכה", מסביר עטיה.

אפשרות נוספת, שרבים מהמשקיעים לא מודעים לה, היא קבלת הכנסה פסיבית חודשית דרך שוק ההון. כיצד? על ידי השקעה הונית מראש - במניות או באגרות חוב, בפוליסות חיסכון או בקופות גמל, ועל ידי דרישה לקבל הכנסה חודשית קבועה שנקראת "אנונה", בסכומים שנקבעים על ידי המשקיע.

"כיום ישנם לא מעט אפיקים שמציעים בטוחות יפות", ממשיך עטיה. "כך למשל, חברות מסוימות מציעות מסלולי השקעה עם 100% בטוחות, הכוללות שעבוד נכסים, ערבויות וכדומה; חלק מההשקעות נהנות מנזילות גבוהה, עד כדי הזרמה חודשית של תשלומי הריבית ישירות אל חשבון הבנק של המשקיע. יתרון נוסף בעולם הזה הוא הכנסות הריבית מהפרויקט, שהמס עליהן בישראל עומד על 15% בלבד - לעומת 25% על רווחי הון. לגמלאים אף קיימות הטבות מס נוספות, שהופכות השקעה כזו למשתלמת עוד יותר".

השקעה אלטרנטיבית? רק בעזרת גוף בלתי תלוי

לאחר שהכרנו את שלל האפשרויות חשוב לזכור כי כל מכשיר השקעה, גם באפיק האלטרנטיבי, מחזיק ביתרונות ובחסרונות. ישראל עטיה מדגים, באמצעות מוצרים הנפוצים כיום בשוק: "בנקים וחברות ביטוח מציעים ללקוחותיהם מוצר שנקרא 'משכנתה הפוכה', המשווק לרוב לבני הגיל השלישי המחזיקים בנכס משלהם. למעשה מדובר על שעבוד דירת המגורים כבטוחה, שעבוד שמאפשר לקבל תמורת הנכס סכומים גבוהים – עד כ־50% מערכו לעיתים – מבלי למכור אותו.

ישראל עטיהצילום: יח"צ

"ההצעה הזו אמנם מפתה, אבל חשוב לזכור שמדובר בהלוואה לכל דבר ועניין. הלווה אינו נדרש לפרוע את ההלוואה או לשלם את התשלומים השוטפים בגינה כל עוד הוא מתגורר בנכס, אך בינתיים הסכום צובר ריביות, שיכולות להיות גבוהות מאוד – בין היתר משום שערך המשכנתא רק הולך וגדל. בסופו של דבר עשוי להצטבר סכום עצום לחובת הלווה.

"רבים מבעלי הנכסים שלוקחים משכנתה הפוכה לא מודעים למשמעויות הנלוות לכך. דוגמה זו מבהירה את חשיבותו של תכנון מגורם מקצועי נטול אינטרסים, שמבין את תנאי השוק הקיימים ואת המאפיינים והצרכים האישיים של הלקוח. כך יוכל האחרון להבין שעסקה כזו אינה פסולה, אך יש לשקול ולהבין אותה לעומק".

לכן הדבר החשוב ביותר הוא להיכנס לתחום ההשקעות האלטרנטיביות באמצעות גוף מקצועי מתחום הפיננסים, ובעיקר בלתי תלוי. בעזרתו תוכלו לבצע תכנון פיננסי הוליסטי, לצורך בניית מודל מותאם אישית בהתייחסות לכלל הכנסות המשפחה ולהגנות ביטוחיות. גוף כזה ידע למסור לכם מידע מהימן ומקיף, ולא יתייחס נקודתית רק למוצר ספציפי. כך ההשקעה תהיה חכמה והגיונית הרבה יותר.

"בהשקעות חשוב להיעזר במומחים", מבהיר עטיה. "כך למשל המרכז לתכנון פיננסי, גוף בלתי תלוי המתמחה בין היתר בתחום ההשקעות המסורתיות, שוק ההון והפיננסים, וגם בהשקעות אלטרנטיביות ונדל"ן בארץ ובחו"ל. לקוחות המרכז לתכנון פיננסי נהנים מגישה לגופים רבים ולהשקעות מגוונות, המותאמים לצרכים ולמאפיינים האישיים של כל אדם. חלק מהמודל שלנו מאפשר פיזור בהשקעות מגוונות ואף בהשקעות ללא קורלציה לשוק ההון, במטרה לייצר תשואה קונסיסטנטית בתיק הכולל".

"בסופו של דבר, אם מעוניינים בהשגת הכנסה פסיבית לטווח ארוך מומלץ לפנות לאפיקים מגוונים שמגובים בבטוחות", מסכם עטיה. "לוודא שהתיק שנבנה עבור המשקיע מגובה בנכסים ובביטחונות ומפוזר בין אפיקים שונים. בתחום ה-P2P, לדוגמה, יש חשיבות רבה בפיזור על פני לווים רבים. מומלץ לבדוק את טיב הביטחונות והשעבודים בעזרת גורם מקצועי וניטרלי, ולשלב בין אפיקים שהושפעו פחות מהתנודות שאפיינו את השוק בחודשים האחרונים בעקבות משבר הקורונה, ובעלי קורלציה נמוכה לשוק ההון".

אין לראות בנתונים הנ"ל יעוץ מס ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אחד. אין לראות בנאמר כהמלצה לכדאיות השקעה כזו או אחרת, אין תשואות עבר מעידות על תשואות שתושגנה בעתיד. כל האמור כללי ומהווה תמצית בלבד.

>> לקבלת פרטים נוספים על השקעות אלטרנטיביות

>> יש לכם כסף פנוי? היכנסו להמרכז לתכנון פיננסי 

קבלת האשראי מותנית בהגשת בקשה לחברות הרלוונטיות והעמדת האשראי לפי שיקול דעתם המוחלט ובכפוף לתנאיהם. אין לראות בכתבה  כהצעה למתן אשראי ו/או בהשקעה כלשהי. אי עמידה בפירעון הלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל. מתן האשראי ואחוז הריבית לאשראי לפי שיקול דעתה המוחלט של החברות.ט.ל.ח