תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מחקר, התאמה ופיזור: השקעה אלטרנטיבית חכמה מתחילה בהבנת הסיכונים

בדומה להשקעות אחרות בשוק ההון, חשוב לדעת כיצד להשקיע במוצרים אלטרנטיביים בצורה חכמה ויעילה ולקחת בחשבון את הסיכונים. שמוליק בן אריה, מנהל השקעות ראשי לשוק המקומי בפיוניר ניהול הון, מסביר איך עושים את זה

גרף מטבעות ועצים
Shutterstock

כשהמגבלות והסגרים בעקבות הקורונה הכו בעוצמה בשווקים ברחבי העולם, המשקיעים בשוק ההון ראו מולם מסכים אדומים. כך הפכה תקופת הקורונה לשעתן של ההשקעות האלטרנטיביות – השקעות שמציעות לשים את הכסף באפיקים מחוץ לשוק ההון, שלחלקן מתאם נמוך לאפיקי ההשקעה המסורתיים (מניות ואג"ח).

"ישנם דברים רבים שמשקיעים יכולים לקבל בשוק ההשקעות האלטרנטיביות, שיהיה להם קשה לקבל בשוק ההון", אומר שמוליק בן אריה, מנהל השקעות ראשי לשוק הישראלי בפיוניר ניהול הון, שמתמחה בניהול השקעות בארץ ובעולם. "דוגמה בולטת היא ענף ההייטק. למשקיע הממוצע קשה מאוד, למשל, להיחשף לעולם הסטארט-אפים דרך שוק ההון, וזה פספוס גדול למי שחי ב"סטארט-אפ ניישן". זה נכון גם לגבי תחום התשתיות וגם לגבי פרויקטים נדל"ניים בחו"ל. מדובר באפיקים שניתן ליהנות באמצעותם מתשואה נוספת ולהיחשף למוצרים שלא זמינים דרך שוק ההון".

הפריחה המשמעותית של תחום ההשקעות האלטרנטיביות הביאה עמה גם מגוון עצום של אפשרויות. עם זאת, חשוב לזכור שהאפיק האטרקטיבי הזה מתאים בדרך כלל רק למשקיעים עם סכומי כסף משמעותיים הפנויים להשקעה ועם טווח השקעה ארוך והרבה סבלנות באשר למועד מימושה. כמו כן אפיק זה מחייב משנה זהירות ותשומת לב לאותיות הקטנות על מנת לבצע השקעה מחושבת ואחראית.

למידע נוסף על שירותי השקעות אלטרנטיביות לחצו כאן

"כמנהל השקעות, אני לחלוטין בעד השקעות אלטרנטיביות, אבל צריך לעשות את זה נכון", מסביר בן אריה. "כשמשקיע קונה מוצר עם 7% תשואה, בטח ובטח בשוק שבו הריבית כמעט אפסית, הוא חייב להבין שזה מגיע עם סיכון מסוים. הדרך לבחור במוצר המתאים, כזה שיהיה אמין, איכותי, יספק תשואה עודפת וגם יתאים למשקיע מבחינת נתוניו האישיים, עוברת דרך מומחה השקעות אחראי ונטול פניות. כאן בדיוק נכנסת לתמונה העבודה שלנו בפיוניר ניהול הון: אנחנו נמצאים תמיד באותו צד של השולחן עם הלקוח ומסייעים לו לבחור את המוצר הכי נכון עבורו להשקעה. זה מתאפשר בזכות העובדה שאנחנו לא מתוגמלים על הבחירה במוצר כזה או אחר מצד היצרן".

מחקר, התאמה ופיזור נכון

שמוליק בן אריה
עומר קפלן

כדי לגשת בצורה נכונה להשקעה אלטרנטיבית, על המשקיעים לראות בה השקעה ככל האחרות ולהכין "שיעורי בית", ממש כשם שכל השקעה במדד או במניה בשוק ההון דורשים - כדי להבין איך והיכן כדאי להשקיע.

"הבחירה במוצר להשקעה היא החלטה משמעותית בפני עצמה", אומר בן אריה. "עם מבחר האפשרויות הגדול שמוצע כיום בשוק, קשה לדעת איזה מכשיר טוב יותר ואיזה פחות, בטח כשמדובר במשקיע פרטי. לכן ההחלטה צריכה להתקבל אחרי ביצוע מחקר וניתוח מקצועי של ההשקעות האלה. פיוניר מבצעת את המחקר הזה עבור הלקוחות שלה כחלק ממעטפת השירותים הכוללת שאנחנו מספקים להם, במטרה להציע את המוצרים הטובים ביותר שקיימים היום בשוק.

"אנחנו מקבלים המון הצעות לבחינת מוצרי השקעה אלטרנטיביים שונים, ובודקים כל אחד מהם כדי לראות אם הוא מתאים לתפיסת ההשקעות שלנו. לאחר הסינון הראשוני אנחנו עורכים בדיקה מקצועית של המוצר      ובוחנים אותו מכל הכיוונים: את איכות החוב, איך חוזרת ההשקעה אל הלקוח, מה ההיסטוריה של הגוף שמציע את המוצר ושל המנהל, מהן הבטוחות שקיימות במקרה של חדלות פירעון או משבר, מבצעים אנליזות הנוגעות לנתונים כמו תשואה צפויה, שווי הפרויקט ועוד.

אפיון הלקוח - צרכיו, אופיו, רגישותו לסיכון וציפיותיו – הוא שלב נוסף בתהליך, שיאפשר צמצום ואף מניעת חוסר התאמה בינו לבין אופי ההשקעה. "צריך לזכור שברוב המקרים מדובר בהשקעה בעלת נזילות מוגבלת, כלומר הכסף לא זמין באופן מיידי ובדרך כלל סגור לכמה שנים. בנוסף, רוב המכשירים דורשים סכומי מינימום גבוהים יחסית", מציין בן אריה. "לכן האפיק הזה מתאים בעיקר למשקיעים אמידים, עם אורך רוח ואופק השקעה לטווח ארוך – שלא זקוקים לכסף בטווח הקרוב.

"דבר נוסף שחשוב לדעת הוא שאנחנו דואגים להתאים את המוצרים למאפייניו של המשקיע ולמאפייני תיק ההשקעות שלו. כך למשל, אם המשקיע חשוף מאוד לנדל"ן – לא נציע לו מוצר בתחום הזה אלא מוצר מסקטור אחר. כל זה דורש עבודת מחקר מקיפה ומדוקדקת, ניסיון רב והבנה מעמיקה, אך בסופו של דבר, זו הדרך שבזכותה אנו יכולים לבנות ללקוחות שלנו תיק השקעות אלטרנטיבי מפוזר ומותאם אישית".

לצד אלו, חשוב לדאוג גם לפיזור נכון וחכם של ההשקעות. העיקרון פשוט – ככל שהפיזור גדל, כך הסיכון קטן. "למוצרים אלטרנטיביים שונים יש רמות סיכון שונות, שבדרך כלל לא נראים לעין למשקיע הממוצע", אומר בן אריה. "השקעות אלה לא מתנהלות כ-mark to market, כלומר אין להן 'תג מחיר' יומי כמו אגרות חוב, לדוגמה. כדי להתגבר על הסיכון הזה חשוב, בין היתר, לשמור על פיזור נכון של ההשקעה, ולכן הפניה של 100% מתיק הנכסים למוצרים אלטרנטיביים בלבד היא אסטרטגיה שגויה, בעינינו. המצב הנכון הוא השקעות אלטרנטיביות שמהוות עד כ-30% מההון הכולל של המשקיע".

"יותר מזה: גם אותם 30% צריכים להיות מפוזרים - בין מוצרים, בין תת-אפיקים, בין רמות סיכון, בין אזורים גיאוגרפיים ועוד. יש לכך חשיבות רבה, שכן הפיזור הוא אמצעי יעיל להפחתת הסיכון שבהשקעה. בסופו של דבר, משקיע שבוחר להעשיר את תיק ההשקעות שלו בהשקעות אלטרנטיביות ומפזר את הסיכונים בצורה הנכונה לו יוכל ליהנות מתשואה טובה יותר".

למידע נוסף על שירותי השקעות אלטרנטיביות לחצו כאן

האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ/שיווק השקעות אישי המתחשב בצרכים של כל משקיע ומשקיע. אין לכותב ו/או לפיוניר עניין אישי באמור במאמר זה.  

כתבות שאולי פיספסתם

*#