תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ירידה לצורך עלייה: הכירו את עקום ה-J שמאפיין את ביצועי קרנות הפרייבט אקוויטי

קו יורד ולאחר מכן עולה מאפיין את הביצועים של ההשקעות בקרנות פרייבט אקוויטי: בשלב הראשון, ההשקעות זורמות ועדיין אין תשואה, אך זו מתחילה להגיע תוך שלוש וארבע שנים בקצב מתגבר. מה צריך לדעת על השקעות פרייבט אקוויטי – ואיך הופכים אותן לכדאיות יותר

מגדלים
Shutterstock

תחום הכלכלה רווי תיאוריות, מונחים מקצועיים ומושגים שונים– כמו למשל "עקום ה-J" (J-Curve). זה אולי נשמע כמו מונח לכלכלנים בלבד, אך למעשה, משמעותו פשוטה למדי: זהו גרף המתאר תופעות שונות שבהן אנו רואים תחילה ירידה, ולאחר מכן עלייה – לנקודה הגבוהה מהנקודה ההתחלתית.

עקום ה-J מתאים במיוחד לתיאור תזרים המזומנים בקרנות השקעה פרטיות ("פרייבט אקוויטי") בתחילת הדרך התזרים שלילי, אך בהמשך הוא הופך לחיובי בקצב גובר והולך - באופן שיוצר את צורת האות ״J״.

תזרים הון שלילי שהופך לחיובי

לדברי טלי הדרי מפרופימקס, עקום ה-J, שיורד תחילה ועולה רק בהמשך, מדגים היטב את השלבים הטיפוסיים בהשקעות פרייבט אקוויטי. "ככלל, השקעות אלה מאופיינות בחוסר נזילות, בתזרים מזומנים שלילי בשלב הראשוני, ובפרקטיקה מקובלת שלא לבצע הערכות שווי לאורך חיי ההשקעה, כך שברוב שלבי ההשקעה, קשה להעריך באופן מושכל את ביצועי ההשקעה והשווי שלה. רק בעת מימוש ההשקעה, ניתן לגלות את הערך שנוסף לה. 

"אמנם בשלבים הראשונים של קרן פרייבט אקוויטי אנו רואים תזרים הון שלילי – אך חשוב לזכור כי לא מדובר בהפסד. הסיבה היא שהמשקיע מקצה כספים לקרן מהרגע הראשון של פעילותה, ואלה משמשים לביצוע ההשקעה והשקעות הון נוספות, כאשר גם אם הנכס מניב תקבולים שונים, לעתים הם משמשים להשקעה חוזרת לצורך טיוב ושיפור התשואה הצפויה בהמשך". 

כך, רק בשנה השלישית או הרביעית של ההשקעה, תזרים המזומנים הופך לחיובי, ומגיע לשיאו בשנים שלאחר מכן. פער זמן זה יוצר מעין ״בטן״ של תזרים שלילי עם כניסת המשקיעים לקרן השקעה פרטית, שאחריה חלה עלייה חדה יחסית - המתחילה לאחר הצטברות של חלוקות או מימושים של חלק מהשקעות הקרן.

כדאי גם לדעת כי בקרנות פרייבט אקוויטי מקובל לגבות דמי ניהול על סכום ההתחייבות גם לפני שמלוא הסכום הושקע, ובוודאי לפני שתזרים המזומנים הופך לחיובי. הסיבה היא שדווקא בשנים הראשונות של ההשקעה, כשהתזרים עדיין שלילי, משקיעים מנהלי הקרן עבודה ומשאבים רבים בניהולה, בין היתר בבחירה וסינון של ההשקעות, וביצוע בדיקות נאותות הכרוכות בעלויות גבוהות.

הדרי מציינת כי גם אם צורתו הכללית של הגרף המתאר את ההשקעה דומה לאות J, הרי שלכל השקעה מאפיינים שונים הקובעים את מאפייני הצורה של הגרף במקרה זה (רוחבו, גובהו ושיפועו). "מאפיינים אלה כוללים בין היתר את משך חיי ההשקעה, המבנה הפיננסי שלה, קצב הקריאות לכסף, התשואה - ובפרט השאלה אם רובה התקבל במימוש, עקב עליית ערך הנכס, או מתזרים שוטף".

לחצו כאן לפרטים נוספים על השקעה עם פרופימקס >> 

הפיזור שממתן את העקום

ולמרות מה שנאמר, חשוב לדעת כי השקעה בפרייבט אקוויטי אין משמעה בהכרח שנים של תזרים מזומנים שלילי. למעשה, משקיעים מיומנים וגופים מוסדיים מחזיקים בהשקעות משנת ״בציר״ שונה ויוצרים פורטפוליו של השקעות בשלבי התפתחות שונים – וכך הם ממצעים את התשואה ובונים תיק השקעות מפוזר ואפקטיבי. 

"בכל השקעות הנדל"ן הפרטיות, ובקרנות נדל"ן בפרט, אין לייחס חשיבות לביצועי הקרן בשלביה הראשונים, מאחר שהם לא משקפים את הביצועים האבסולוטיים של ההשקעה, אותם ניתן יהיה לבחון רק בהמשך. גם החלוקות התקופתיות בשלב הראשון אינן מהוות בהכרח אינדיקציה לביצועי ההשקעה, מאחר שברוב המקרים, התזרים מהנכסים עולה במשך חיי העסקה - בין היתר, בשל הוספת הערך לנכס", אומרת הדרי.

הדרי מדגישה שאף שכל המשקיעים בפרייבט אקוויטי ובהשקעות נדל"ן צריכים להביא בחשבון את השפעתו של עקום ה-J, הרי שניתן למתן אותה באמצעות קצב השקעות יציב, שמטרתו לייצר תיק השקעות בו לכל השקעה בציר שונה במעט. כך, בכל רגע נתון יכיל התיק השקעות בשלבים שונים של חייהן, שיקזזו זו את זו.

על חשיבות הפיזור בתיק ההשקעות כבר נכתב רבות, והוספה של פיזור בין תקופות שונות בחיי ההשקעות תמתן את עקום ה-J, תסייע לקבלת תזרים יציב, ואף תאפשר לנו לקזז הכנסות מקרנות שנמצאות בשלבים מתקדמים וסופיים של מחזור חייהן, עם תזרים שלילי בקרנות שנמצאות בשלבים ראשוניים. "מיתון עקום ה-J נועד לייצב את תזרים המזומנים השוטף, אך חשוב יותר - יסייע גם לשפר את ביצועי ההשקעה הסופיים, הודות לפיזור רחב עוד יותר של תיק ההשקעות", מסכמת הדרי.

עד כה, אסטרטגיית השקעה זו היתה שמורה לגופים מוסדיים ומשקיעים פרטיים גדולים. ואולם, משפחת קרנות ה- CircleOne של פרופימקס, העוסקת בהשקעות נדל"ן בחו"ל זה 22 שנה, מאפשרת גם למשקיעים פרטיים ליהנות מפיזור רחב, כולל השקעות משנות בציר שונות.

לפרטים נוספים לחצו כאן >>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#