תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איך לא לפספס אפשרויות השקעה טובות בעולם?

הקרן החמישית של פרופימקס כבר ביצעה לא מעט השקעות – כך שמי שנכנס אליה כעת, נהנה מפורטפוליו מגוון

שקיעה
Shutterstock

עולם ההשקעות אינו מצייד אותנו בתעודת ביטוח או כדור בדולח שיגנו עלינו במקרה של שינויים בשוק, או חלילה הפסד. הפיזור הוא הדרך הבטוחה ביותר להגן על ה-Downside ולהפחית סיכון, תוך שמירה על פוטנציאל הרווח. 

אחת הדרכים הטובות ביותר לפיזור ההשקעות היא השקעה בנדל"ן בחו"ל באמצעות קרנות אך משקיעים ישראלים מתקשים מאוד להגיע לאפשרויות השקעה טובות ברחבי העולם, מאחר שרק מעטים יודעים עליהן. בנוסף, צריך להשקיע בהן עם מנהלים מנוסים, מקצועיים, בעלי ניסיון והחשוב ביותר ישרים ונאמנים לאינטרסים של המשקיעים.

מי יודע על ההשקעות הטובות?

לדברי איציק גדרון, יו"ר ועדת ההשקעות של פרופימקס וממשקיעיה הוותיקים של החברה, "במקרים רבים, הזדמנויות ההשקעה בעסקאות נדל"ן הן עניין דיסקרטי מאוד. הזדמנויות אלו מגיעות רק למנהלי השקעות שהם בעלי קשרים בשוק בו הם פועלים, תוך התחייבות שלהם לשמור עליהן בסוד, על מנת להגן על האינטרסים של המוכר".

לדברי גדרון, שלו ניסיון של כ-25 שנים בהשקעות נדל"ן בחו"ל, בעת תהליך ניתוח והשקעה בעסקאות נדל"ן בינלאומיות, פעמים רבות יש צורך בקבלת התחייבות או בהזרמת הון מהירה להשקעה כדי להשלים אותה שכן "השוק" לא מחכה. "לכן, המשקיעים נאלצים לעיתים לקבל החלטה מהירה האם להיכנס להשקעה. חשוב לזכור שלא כל המשקיעים יכולים לבצע השקעות כאלו בזמן קצר ולכן הם עלולים לפספס השקעות אטרקטיביות בעולם".

בניין
Shutterstock

אחד הפתרונות האפשריים הוא השקעה באמצעות קרן נדל"ן. "בקרן שפועלת באופן מיטבי, אנשי המקצוע, שהם בעלי ניסיון בהשקעות אלה, קובעים אסטרטגיה, לפיה הקרן מבצעת את ההשקעות, והמשקיעים נהנים מגיוון, מהזדמנויות השקעה שאחרים לא יודעים על קיומן, וגם מ'מקום שמור' בעסקאות אלה, כשהם לא נדרשים לקבל החלטה בלחץ זמן".

עקרון המפתח: פיזור

בימים אלה מגייסת פרופימקס הון  עבור קרן הנדל"ן החמישית שלה, Profimex CircleOne V, המיועדת למשקיעים כשירים בלבד. קרן זו תפעל גם היא על פי האסטרטגיה שהנחתה את ארבע הקרנות הקודמות של החברה, והביאה אותן להצלחה. עיקרון המפתח של האסטרטגיה הזו הוא פיזור וגיוון סקטוריאלי, גיאוגרפי, מנהלי, אסטרטגי ועוד –תוך הקפדה על השקעה באזורים בעלי מנועי צמיחה חזקים, ובסקטורים שונים.

עיקרון נוסף שמנחה את פעילות הקרן הוא השקעה עם שותפיה האסטרטגיים של פרופימקס, מנהלים מקומיים שעברו סינון ובדיקה מקיפים, ואשר להם התמחות סקטוריאלית וגיאוגרפית, כמו גם ניסיון עתיר שנים.

"זו קרן שכבר החלה להשקיע, כך שלמעשה, למשקיע חדש שיצטרף עכשיו לקרן, יש הזדמנות להיכנס ולהיות שותף להשקעות שכבר נעשו", מסביר גדרון. "זאת ועוד, ישנן גם השקעות שועדת ההשקעות של פרופימקס אישרה, אך רק הקרן חשופה אליהן ומקבלת עדיפות השקעה בהן. 

להצטרפות למשקיעים שכבר הבטיחו את מקומם בקרן CircleOne V של פרופימקס – לחצו כאן >>>

השקעה של שישה ימים

בניין
Shutterstock

על ההזדמנויות יוצאות הדופן שמספקות הקרנות מספר מנכ"ל פרופימקס, אלחנן רוזנהיים: "ב-2015 פנה אלי אחד השותפים במסגרת הסכם שיתוף הפעולה בינינו - שכולל את הצגת כלל ההשקעות בהן הוא לוקח חלק – אפילו אם הוא משקיע מכספו בלבד ולא מגייס כסף ממשקיעים והציע לנו, בהתאם להסכם בינינו, להשתתף בהשקעה פרטית שהוא מבצע, לרכישת שני בנייני משרדים באנגליה. לאחד מהם הוא מצא קונה עוד לפני שביצע את ההשקעה, והאמין שגם את השני ימכור במהירות, ברווח נאה. הוא הסכים שנשתתף במחצית ההשקעה, ואנחנו החלטנו שההשקעה תהיה רק מהקרן שלנו, במסגרת המחויבות שלנו להעניק קדימות למשקיעי הקרן. 

"באותה העת, הקרן הפעילה היתה הקרן השלישית מסדרת קרנות הבית של פרופימקס, ובסופו של דבר, היה זה למעשה 'פליפ' - כבר ביום הרכישה נמכרו שני הבניינים, ב-IRR (שיעור תשואה פנימית) שנתי של מאות אחוזים (תשואה זו אינה כלולה בתחשיבים של ממוצעי תשואת החברה, כיוון שמשקיעי הקרן קיבלו תשואה על ההון שנחשבת לגבוהה גם במונחים שנתיים, עבור השקעה של שישה ימים בלבד).

"כמובן שזהו היוצא מן הכלל שאינו מעיד על הכלל, והיתה זו הזדמנות מהסוג שנקרה בדרכנו רק לעיתים רחוקות. אך מפעם לפעם, כאשר נוצרות הזדמנויות מסוג זה, אנו מתחייבים כי משקיעי קרנות פרופימקס תמיד יהיו הראשונים ליהנות מהן", אומר רוזנהיים.

אישור פה אחד

חשוב לציין שגדרון (כמו גם מנכ"ל פרופימקס, אלחנן רוזנהיים) השקיע מכספו בכל אחת מקרנות פרופימקס, כך שכאשר הוא ממליץ לאשר או שלא לאשר השקעה כלשהי, הרי שלהחלטה זו יש השפעה ישירה עליו כמשקיע. בנוסף אליו, כוללת ועדת ההשקעות של פרופימקס אנשי מקצוע מתחום ההשקעות, הכספים והמשפט, שחייבים לאשר את ההשקעה פה אחד על מנת שזו תאושר. לאחר אישור ועדת ההשקעות, למנכ"ל החברה זכות להטיל וטו על החלטת האישור – אך לא לחייב ביצוע של השקעה שלא אושרה פה אחד.

השקעתם של מקבלי ההחלטות, מערכת סינון ההשקעות - שמבוצע לאחר הסינון של מנהל ההשקעות המקומי – לצד מודל הרווחיות של פרופימקס ושותפיה שמבטיח קדימות למשקיע, יוצרים זהות אינטרסים בין החברה למשקיעים. זהות אינטרסים זו אינה מבטיחה שכל השקעה תצליח, אך היא מבטיחה שהחלטות שתתקבלנה לטובת ההשקעה תשרתנה בראש ובראשונה את טובת המשקיעים. 

לצורך ההמחשה, בכל השקעה, מנהל ההשקעה יקבל את חלקו (דמי הצלחה) רק לאחר שהמשקיע קיבל את סכום ההשקעה שלו, בתוספת התשואה המועדפת שנקבעה מראש, עבור כל שנה. כך, כל שנה שחולפת "עולה" למנהל ההשקעה עוד כסף, ומרחיקה אותו מדמי ההצלחה שהוא זכאי להם. לפיכך, ברור שלמנהל ההשקעה יש אינטרס לממש את הנכס בהקדם האפשרי ובמחיר הגבוה ביותר האפשרי (אלא אם הוא מאמין שהתזמון לא אופטימלי).

שילוב יתרונות אלה, יחד עם בדיקה פרטנית של כל הזדמנות השקעה, הוא שהופך את קרנות הבית של פרופימקס למוצר ההשקעה האופטימלי בהשקעות נדל"ן בחו"ל.

לקבלת פרטים על קרן CircleOne V של פרופימקס ונתוני תשואות החשופים למשקיעים כשירים בלבד – לחצו כאן >>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#