תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

השקעות נדל"ן גלובליות בעלייה: איך לא תפספסו את המגמה?

סביבת הריבית הנמוכה מדגישה את יתרונות ההשקעה בנדל"ן, ובראשם התשואה היציבה שמקבלים המשקיעים

מהשקעותיה של פרופימקס בארה"ב
יח"צ

נדל”ן, רכיב משמעותי ביותר בתיק ההשקעות, יכול להציע תזרים הכנסות יציב, הגנה בפני אינפלציה וגיוון ביחס לאפיקי השקעה אחרים בתיק ההשקעות. לדברי אלחנן רוזנהיים, מנכ"ל ומייסד פרופימקס, המתמחה בהשקעות נדל"ן בעולם מזה 22 שנה, פורטפוליו נדל”ן יעיל צריך לכלול אזורים, סקטורים ואסטרטגיות השקעה מגוונות. "בעוד שמרבית המשקיעים עדיין לוקים ב- Home Bias (“הטייה ביתית”) בהשקעות נדל”ן, הרי שהמגמה העולמית של השקעות גלובליות בנדל”ן נמצאת בעליה זה שנים.

"סביבת הריבית הנמוכה של השנים האחרונות ברוב המדינות המתועשות, הציגה מגוון אתגרים למשקיעים פרטיים ומוסדיים, לאור העובדה שההשקעות המסורתיות בשוק ההון, איגרות חוב ומניות, לא סיפקו את התשואה הרצויה כפי שסיפקו בעבר", הוא אומר. "לאור זאת, יתרונות ההשקעה בנדל”ן, כמו למשל הקורלציה הנמוכה לאפיקי השקעה אחרים והתשואה הגבוהה והיציבה יחסית, מודגשים יותר מתמיד. בנוסף, אלמנט הנכס הריאלי שבנדל”ן מקנה למשקיעים יציבות בסביבה הנוכחית, הנתונה למספר מאפיינים של אי וודאות".

לפרטים נוספים על הצטרפות לפרופימקס בהשקעות נדל"ן בעולם >>>

אומרים לא לנזילות

דיויד סוונסן, מנהל ההשקעות הראשי של אוניברסיטת ייל ואחד המשקיעים המוערכים בעולם, הבין כבר לפני שנים רבות שנזילות בהשקעות היא תכונה בלתי רצויה ממנה יש להימנע בחלק ניכר מהתיק, שכן בהתעקשות על נזילות משלמים המשקיעים מחיר כבד בדמות תשואה נמוכה יותר. תיק ההשקעות של ייל מאופיין בהשקעות Private Equity באחוזים גבוהים בהרבה מהמקובל ובהחזקת נדל”ן בשיעור של כ-20% מהתיק לאורך שנים ארוכות. 

אלחנן רוזנהיים, מנכ"ל ומייסד פרופימקס
יח"צ

"שווקים בלתי נזילים מאופיינים בחוסר יעילות היוצר הזדמנויות לזיהוי תמחור לקוי אשר עשוי להניב תשואות גבוהות ביחס לשווקים הנזילים", אומר רוזנהיים. "ויתור על נזילות בחלק גדול מתיק ההשקעות מתאים למשקיעים אשר ניחנים בתחכום, ביכולת תכנון ארוכת טווח וביכולת לעמוד איתנים במצבי לחץ בעת משברים בשוק. חשוב לזכור כי גם השקעות בלתי נזילות כגון נדל”ן טומנות בחובן אלמנטים מסוימים של נזילות לאורך חיי ההשקעה, כגון חלוקות תזרים בגין דמי שכירות על פי התכנית העסקית וחלוקות בגין מימושים".

אם בחרתם לוותר על הנזילות כדי ליהנות מתשואות גבוהות יותר, השקעה בנדל"ן היא אחת הבחירות הטובות ביותר שאתם יכולים לעשות, ממספר סיבות. 

גיוון תיק ההשקעות

הקורלציה הנמוכה של נדל”ן עם אפיקי השקעה אחרים היא סיבה חשובה להשקיע באפיק זה. משמעות מאפיין זה היא כי בהוספת נדל”ן לתיק ההשקעות ניתן להניב תשואה גבוהה יותר באותה רמת סיכון, או לחילופין, להניב אותה רמת תשואה בסיכון נמוך יותר. פיזור תיק ההשקעות באפיקים הסחירים, בין מניות ואיגרות חוב ובמדינות שונות, אינו יעיל עוד כפי שהיה בעבר. בעולם גלובלי, בו מגמות גובה הריבית ותנודות כלכליות של מדינות משפיעות מיד על מדינות אחרות, אפקט הפיזור מצטמצם מאוד ואף נמחק. אפקט הפיזור להפחתת סיכון ממשיך להתקיים באופן יעיל כל עוד המתאם בין הנכסים בתיק ההשקעות אינו מלא, עם עדיפות למתאם נמוך ואף שלילי – כמו זה הקיים, למשל, בין נכסי נדל”ן לאיגרות חוב.

עוד יתרון שבהשקעה בנדל”ן, הוא התשואה הגבוהה ויציבה יחסית לאורך מחזורי הכלכלה. בבחינה של תשואות השקעה בנדל”ן גלובלי, ניתן להבחין כי בעוד שתשואות כתוצאה משינויים בערך הנכסים נוטות להיות תנודתיות סביב מחזור השוק, הרי שהתשואה כתוצאה מהכנסה שוטפת, דמי השכירות, נעה בין 5% ל-7% והיא חלק יציב מסך התשואה.

בנוסף, היות וחוזי השכירות צמודים בדרך כלל למדד המחירים הרי שהשקעה בנדל”ן מעניקה גידור חלקי בפני אינפלציה.

כיצד להשקיע בנדל”ן?

השקעה בנדל”ן יכולה להתבצע במספר דרכים, בהן אקוויטי או חוב, השקעה סחירה או לא סחירה. השקעה ישירה בנכס נעשית בסכומים גבוהים ודורשת מהמשקיעים ידע נרחב ומשאבים לצורך בדיקות מעמיקות וניתוחים שונים. הצטרפות לגוף מומחה בהשקעות נדל”ן מאפשרת השקעה בסף כניסה נמוך יותר, כאשר בדיקות כדאיות ההשקעה בנכס נעשות על ידי הגוף המומחה. השקעה כזו רצוי לעשות באמצעות מנהל השקעות מקומי בעל ניסיון ארוך שנים והיסטוריית ביצועים מוכחת גם בעתות משבר. השקעה בקרן או באגד קרנות מקנה למשקיע גם פיזור נרחב יותר.

מנגד, השקעה במניות ואיגרות חוב של חברות נדל”ן, מקנות למשקיעים נזילות ואפשרות להשקיע בסף כניסה נמוך, אך טומנת בחובה גם תנודתיות גבוהה, בעלת מתאם גבוה לשוקי ההון. למעשה, רק החזקות ארוכות טווח ידמו החזקה של נדל”ן לא סחיר בתיק ההשקעות. לכן, משקיעים מתוחכמים יעדיפו להשקיע בנכס לא נזיל לטווח ארוך וליהנות מהפרמיה המאפיינת את סוג השקעות זה.

לדברי רוזנהיים, גופים מוסדיים גדולים מגדילים את החשיפה שלהם לנדל"ן לאורך השנים, וזאת לאור ההצלחה של ההשקעות באפיק זה. "עבור משקיעים פרטיים אין ספק שהאתגר עשוי להיות גדול יותר. לכן יש חשיבות לבחינה קפדנית של ההשקעות השונות, ושל מי שמוביל אותן. חשוב לבדוק שהגוף שמוביל את ההשקעה יודע לשמור על האינטרסים של המשקיעים בעתות גאות ושפל ופועל עם שותפים מקומיים בעלי נגישות להשקעות ייחודיות ושהוכיחו את עצמם כמנהלים הגונים הדואגים בראש ובראשונה לאינטרסים של המשקיעים שלהם". 

בימים אלה מגייסת פרופימקס הון לקרן החמישית שלה, Profimex CircleOne V. כמו בקרנות הקודמות של החברה, שפועלות בהצלחה ומניבות תשואות נאות ביותר למשקיעים, גם בקרן הנוכחית מבוצעות ההשקעות בהתאם לאסטרטגיה הדוגלת בפיזור התיק וגיוון רב תוך התמקדות באזורים בעלי מקדם צמיחה גבוה. 

לקבלת פרטים על הקרן החמישית של פרופימקס וחשיפת נתוני תשואות למשקיעים כשירים בלבד לחצו כאן >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#