קרן פרייבט אקוויטי: השקעה בתשתיות עם גידורים ייחודיים גם למקרי קיצון

הביקוש גדול, התזרים ידוע מראש, הגוף המזמין את הפרויקט הוא גוף ממשלתי או ציבורי והאו"ם מעודד את התחום. וולת'סטון-סינרג׳י מנגישה לציבור את שוק ההשקעה בתשתיות ומגבה אותו בביטחונות גם לתרחישי קיצון

גיא רונן, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חוות סולאריות
גיא רונן, תוכן מקודם
תוכן מקודם

השקעה בתשתיות היא ממנועי הצמיחה המרכזיים של כלכלות בעולם כולו, ובשנים האחרונות מדינות מבקשות להזרים אליהן יותר ויותר הון פרטי. הן עושות זאת באמצעות סבסוד, הקלות במס והעלאת תעריפים, כדי לתת תמריץ לגופים פרטיים לקחת חלק במימון של פרויקטים במדינות אלה. תחילה היו אלה מיזמי ענק כגון רכבות, כבישי אגרה ותחנות כוח. מטבע הדברים, היחידים מחוץ לממשלה שיכלו להשקיע בסדרי גודל שכאלה היו הבנקים, הגופים המוסדיים ודומיהם. אבל אז ירד המימון קומה נוספת - אל פרויקטים גדולים ובינוניים בתחומים כגון תקשורת, מים, גז ואנרגיה מתחדשת, אליהם גם הציבור יכול להצטרף במימון וליהנות מתשואה נאה להשקעה. 

הבנק העולמי אומד את הצורך בהשקעה בתשתיות עד 2040 ב-94 טריליון דולר. מכאן שזהו תחום אדיר בהיקפו, עם צימאון רב למימון חיצוני. היתרונות למשקיע הם משמעותיים: הפרויקטים מוקמים תוך התחייבות של גוף ממשלתי או ציבורי לרכוש אותם או לעשות בהם שימוש ל-12 עד 20 שנה לפחות. קבלני ההקמה עובדים ב-fixed price גם בהינתן שינויים במחירי התשומות או תקלות כאלה ואחרות. כל אלה מאפשרים תזרים ידוע וצפוי מראש לשנים קדימה. וכאשר התזרים ידוע והגוף המבצע את התפעול והניהול של הפרויקט אמין ויציב, הרי שניתן לשערך מה תהיה התשואה למשקיעים, והתנודתיות בתשואה והיכולת להפסד ההשקעה יורדות דרמטית.

גלעד קריב, שותף ומנכ"ל סינרג'י מבית וולת'סטוןצילום: יעל פרץ

"בהשקעה בתשתיות, גם ביחס להשקעות אלטרנטיביות אחרות, ישנה קורלציה נמוכה מאוד לשוק ההון", אומר גלעד קריב, שותף ומנכ"ל סינרג'י מבית וולת'סטון. לדבריו, "כדי שהשקעה מהסוג הזה תיפגע, המדינה צריכה כנראה לפשוט רגל ולא להיות מסוגלת לקנות את החשמל של עצמה, או לא לגבות את החברות הממשלתיות שקונות אותו עבורה. בכל תרחיש תשתיות חיוניות כגון מים, חשמל ותקשורת יהיו האחרונות להיפגע". 

אך מכיוון שעל הנייר קיים גם תרחיש קיצון שכזה, למשל בתשתיות בחו"ל, סינרג'י דואגת לגבות את חוזיה בפוליסות ביטוח מיוחדות. במקביל היא פועלת בשיתוף גופי הנדסה וניהול בינלאומיים, המבצעים עבורה את ניהול הפרויקטים במטרה לייצר מחזור חיים השקעתי אופטימלי ולצמצם עד כמה שניתן את סיכוני ההקמה והתפעול. 

"אנחנו מעבירים את ניהול הפרויקט לגופים שיודעים לבצע את זה בצורה מיטבית ושמוכנים להעמיד ערבויות", אומר קריב. "ניתן היום למפות כמעט את כל סוגי הריסקים ואז להחליט אם להשאיר אותם עליי, להעביר אותם לגוף מתמחה (גוף ביצוע או תפעול) או לגדר, כשבגידור הכוונה למשל למצוא את המכשיר היעיל ביותר למניעת הפסד עקב שערי מט"ח או ביטוח סיכונים פוליטיים". 

קריב מדגיש כי כל פרויקט מקבל הגנות משלו בהיבטים הטכניים, ההנדסיים והניהוליים: "זה ממש לא מוצר גנרי ואחיד, אבל המטרה תמיד זהה - לייצר את התשואה הטובה ביותר למשקיע כנגד ההון שהוא השקיע, ולגדר עבורו את הסיכונים ברמה הגבוהה ביותר לכל תרחיש קיצון אפשרי בסוג כזה של השקעה".

וולת'סטון (Wealthstone) פועלת כבר שש שנים בתחום ההשקעות האלטרנטיביות ומתמחה במימון נדל"ן וטכנולוגיות ישראליותצילום: Chuyu | Dreamstime.com

וולת'סטון (Wealthstone) פועלת כבר שש שנים בתחום ההשקעות האלטרנטיביות. היא מתמחה במימון נדל"ן בתחום ההתחדשות העירונית, בהשקעה בטכנולוגיות ישראליות בדגש על הייטק וביוטק (למשל בתחום הקנאביס הרפואי), ובאחרונה ייסדה שותפות עם סינרג'י, המתמחה בתשתיות. היא פועלת במודל של שותפויות אליהן מוצמדים פרויקטים, תוך הקפדה על האישור הרגולטורי. "אנחנו לא נכנסים לפרויקט, בטח לא משקיעים בו כספים, לפני שיש לו אישור ממשלתי, התחייבות של בנק לממן את הפרויקט ושל חברת ביטוח שתבטח את הפרויקט. אנחנו נכנסים לתמונה רק בשלבים בשלים מאוד - כשצריך כסף לבנות, או שהעסק כבר קיים ועומד לעבור השבחה", מבהיר קריב. 

השקעה בתשתיות היא הטרנד הנוכחי, אבל היא הרבה יותר מזה: מדינות מעוניינות להגדיל צמיחה, והן מבינות כי זו הדרך היעילה ביותר. יותר חשמל מאפשר התרחבות של התעשייה, תחבורה יעילה מקצרת זמנים ומאפשרת לשנע המונים – וכל אלה תורמים ליצירת מקומות עבודה ולשיפור של אורח החיים במדינות מסוימות בצורה משמעותית. כשלתקציב המדינה מצטרף הון פרטי, המשקיעים יוצאים נשכרים גם באופן של תשואה וגם עם הרגשת הערך בהשקעה בתחום כל כך חשוב ומשמעותי.

בחזרה למתחם השקעות אלטרנטיביות >>

המידע בכתבה אינו מהווה הצעה להשקעה בקרן או הזמנה לקבלת הצעות להשקעה בקרן, אינו מהווה בסיס לקבלת החלטות השקעה ואינו מהווה המלצה ו/או חוות דעת והוא אינו תחליף לשיקול דעת של משקיע פוטנציאלי. מודגש כי אין לראות באמור בכתבה זאת משום הצעה להשקעה בניירות ערך בהתאם לאמור בסעיף 15 לחוק ניירות ערך. כל התקשרות לכל שותף מוגבל תהא בהתאם לאמור בהסכם השותפות המוגבלת והתנאים הקבועים בו.