תכנון פיננסי: למה כדאי לכלול השקעות אלטרנטיביות בתיק הנכסים אך גם לבחון אותן בזהירות רבה יותר

ישראל עטיה מהמרכז לתכנון פיננסי מציע זווית התבוננות אחרת על ניהול הנכסים הפיננסי של התא המשפחתי, ומסביר מה ניתן ללמוד מניסוי שערכה הרשות לניירות ערך

גיא רונן, תוכן שיווקי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זווית התבוננות אחרת על ניהול הנכסים הפיננסי של התא המשפחתיצילום: Marina Putilova | Dreamstime.com
גיא רונן, תוכן שיווקי
תוכן שיווקי

שותפויות נדל"ן יזמיות במט"ח או בשקלים, כמו גם קרנות אשראי להלוואות חברתיות P2P, הן השקעות אלטרנטיביות המתנהלות ללא קורלציה לשוק ההון, כך שהן יכולות להניב תשואה למשקיע גם בתקופות של "מסכים אדומים". אלא שיש להן סיכונים ומורכבויות משלהן, שעלולים להתברר כחמורים אף יותר.

לכן חשוב לא להיכנס לתחום ההשקעות האלטרנטיביות לבד ולוודא שהגוף שדרכו התקבלו התכנון הפיננסי וההמלצות הוא אובייקטיבי ובלתי תלוי. חשוב גם לא להסתפק במשווק הספציפי של בית ההשקעות או ביועץ ההשקעות בבנק, שגם אם ימסור מידע מהימן ומקיף, יוכל להתייחס רק למוצר הנקודתי. "יש צורך בגוף בלתי תלוי שעוסק בכל התחומים להשקעות בארץ ובחו"ל", אומר ישראל עטיה, מנכ"ל המרכז לתכנון פיננסי. עטיה מדבר על צורת הסתכלות הוליסטית, גם על ההשקעה הספציפית: לא רק מה היא נותנת כשלעצמה, אלא כיצד היא משתלבת עם שאר מרכיבי התיק המשפחתי או העסקי. הבחינה כוללת רבדים פנסיוניים - קופות גמל, השתלמות, פנסיה וביטוחי מנהלים; מרכיבים ביטוחיים - ביטוחי חיים ובריאות; החיסכון הפנוי - השקעות פרטיות בשוק ההון, השקעות פיננסיות; וליווי בהשקעות האלטרנטיביות - נדל"ן מסחרי או למגורים בקנייה ישירה, קרנות נדל"ן, הלוואות חברתיות והשקעות בסטארטאפים. 

ישראל ואלעד עטיה, המרכז לתכנון פיננסיצילום: יח"צ

"בתור פמילי אופיס אנחנו עושים בדיקה מקיפה ומבצעים התאמה אופטימלית בין הסיכונים להגנות ביחס לנכסים", מציין עטיה. "לדוגמה, אדם בעל נכסים רבים בנדל"ן או נזילים בשוק ההון, לא בטוח שצריך לשלם פרמיות גבוהות לביטוח חיים במקרה פטירה כדי שמשפחתו תשמור על רמת החיים הנוכחית. דוגמאות נוספות: לחוסך בגיל פרישה, הזכאי להטבות מיסוי כאלו ואחרות, נבצע התאמה במסלולי החיסכון כך שיוכל לשלם מס מופחת גם בשוק ההון. לחוסך ממוצע בגילאי 60-50, שיש לו גם קרנות השתלמות וקופות גמל עם צבירות לפני שנת 2008, סביר שחלק ניכר מהנכסים פטורים ממס על הרווחים. במקרה כזה אפשר להגדיל את הסיכון המנייתי בהן ולהקטין אותו בתיק ההשקעות, שבו הוא משלם 25% מהשקל הראשון". 

היתרון של גוף מקצועי הפועל במסגרת רחבה של מוצרים פיננסיים ופנסיוניים הוא ביכולת להציע את כלל המוצרים והאפיקים, כולל כאלה שאינם נגישים לבנק ולעתים אף מנוגדים לאינטרס שלו. השקעות אלטרנטיביות הן דוגמה למוצר כזה, שכן בהן לרוב הכסף יוצא לגורם חיצוני. חשוב לדאוג לפיזור נכון של הנכסים, בפרט בשנים של ירידות או ערפל בשוק ההון. לאחרונה הגופים המוסדיים האיצו השקעות במיזמי נדל"ן גדולים בארץ או מעבר לים. כיום, הודות לשינויים רגולטוריים, גם משקיעים פרטיים שאינם "לקוחות כשירים" (בעלי הכנסה או הון נזיל גבוהים במיוחד) יכולים להיות שותפים במימון פרויקטים של תשתיות או התחדשות עירונית רחבים. 

>> לקבלת פרטים נוספים על השקעות אלטרנטיביות

הטעות הנפוצה של המשקיעים בנדל"ן

יש משקיעים המפזרים את כספם בין השקעות פיננסיות לרכישת נדל"ן כהשקעה ישירה. אחת הטעויות הנפוצות היא בהתייחסות לתשואה ביחס למחיר קניית הנכס ולא לעלות העסקה הכוללת. בנדל"ן קיימות הוצאות רבות, כגון מס רכישה, עורך דין, תיווך, הצמדה למדד תשומות הבנייה במקרה של קנייה מקבלן, שיפוץ הנכס, עלויות מימון, מס שבח ועוד. "כל ההוצאות הללו מכבידות ומאמירות את עלות העסקה", מזכיר עטיה. "בעסקאות רבות הן מורידות משמעותית את התשואה, וחשוב להתייחס אליהן". 

יש קרנות שבהן המשקיע ייכנס כשותף ביזמות, וזאת באמצעות עזרה ליזם לגיוס הון - אם בחלק של ההון העצמי בעסקה ואם בחלק האשראי. המשקיע יהיה שותף ברווחים ובהפסדים. בפרויקטים כאלה חשוב לשים דגש על הביטחונות ועל הנתונים של הקבלן: תוכנית עסקית, דו"ח אפס, טיב הביטחונות והשעבודים, האינטרסים של החברה המגייסת או הלווה, הנאמן, תנאי הנאמנות וניסיונו של היזם. חשוב להבין שבדרך כלל בפרויקט יזמי, הקרן של המשקיע תחזור עם רווחים בתום תקופת הפרויקט ולאחר מכירת הנכסים – תקופה ממוצעת של שנתיים עד חמש שנים. עטיה מזכיר נקודה נוספת, שלא בהכרח אינטואיטיבית לשכירים שאינם מורגלים בהגשת דו"חות למס הכנסה: בפרויקטים כאלה יש על פי רוב חובת דיווח, עם סכנת קנסות למי שנמנע מכך. האחריות להתנהלות מול רשויות המס היא של המשקיע, ולכן מומלץ להיוועץ ביועץ מס או ברואה חשבון.

תחום נוסף בהשקעות האלטרנטיביות הוא באשראי להלוואות חברתיות. בהשקעה כזאת, כדי להפחית את הסיכון, חשוב לוודא שהתיק שנבנה עבור המשקיע מגובה בנכסים ובביטחונות ומפוזר על פני לווים רבים. חברות מסוימות מציעות מסלולי השקעה עם מאה אחוז בטוחות הכוללות שעבוד נכסים, ערבויות וכדומה. חלק מההשקעות נהנות מנזילות גבוהה, עד כדי הזרמה חודשית של תשלומי הריבית ישירות אל חשבון הבנק של המשקיע. יתרון נוסף הוא שיעור המס על הכנסות הריבית, שבישראל עומד על 15% בלבד לעומת 25% על רווחי הון. לגמלאים אף קיימות הטבות מס נוספות, דוגמת סעיף 125 לפקודת מס הכנסה, שהופכות את ההשקעה למשתלמת יותר. 

אלא שהיתרונות טומנים בחובם גם סיכונים. בשנה שעברה ביצעה הרשות לניירות ערך ניסוי מעניין: באתר השקעות פיקטיבי, שהשיקה מטעם חברת השקעות לכאורה, הופיעה תשואה של 10% עם סיכון מינימלי בפיקוח עורך דין ורואה חשבון. מאות אנשים השאירו פרטי קשר. לכן עטיה מזכיר כי חשוב לא להסתנוור ממצגי שווא ולהשקיע רק בחברות מפוקחות הפועלות על פי תנאי הרגולציה. חשוב לזכור ששורת התשואה היא לא הכול, ושיש מערך נרחב של בדיקות, שיקולים וסימני אזהרה שיש להביא בחשבון. מוטב להסתמך על גורמים מקצועיים, אמינים ובלתי תלויים, שמלווים את הלקוח במשך שנים ומכירים את כלל הצרכים הפיננסיים שלו, של העסק ושל המשפחה. 

>> יש לכם כסף פנוי? היכנסו להמרכז לתכנון פיננסי 

בחזרה למתחם השקעות אלטרנטיביות >>

אין לראות בנתונים הנ"ל ייעוץ מס ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אחד. אין לראות בנאמר כהמלצה לכדאיות השקעה כזו או אחרת, אין תשואות עבר מעידות על תשואות שתושגנה בעתיד. כל האמור כללי ומהווה תמצית בלבד. ט.ל.ח