תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

קרן חוב ציבורית: פריבילגיה של מעטים שנהפכה לנחלת הציבור

ארנו קפיטל פתחה בפני הציבור הרחב את האפשרות להשקיע בקרן חוב אלטרנטיבית באמצעות הקרן הציבורית ארנו נדל"ן, שנותנת מימון לפרויקטי נדל"ן בישראל

שכונת מגורים בבנייה בחולון
Boris V | Dreamstime.com

עולם ההשקעות האלטרנטיביות משתרע על פני מנעד רחב שבין הסולידי לספקולטיבי. עסקאות החוב, לעומת הפרייבט אקוויטי למשל, נמצאות בחלק התחתון של הסקאלה מבחינת רמת הסיכון. הן מתנהלות בגיבוי של ביטחונות מוחשיים, כאשר בטוחות מתחום הנדל"ן - קרקעות, מבנים או פרויקטים - הן מהנפוצות והמוכרות יותר. לכן בשונה מהשקעה במניות חברת סטארטאפ שבה פוטנציאל הרווח הוא גדול מאוד במקרה של הצלחת המיזם אך עם סיכון להפסדים משמעותיים במקרה של כישלון, בהשקעות בקרנות החוב אמנם פוטנציאל התשואה נמוך יותר אך עם גיבוי של נכס מוחשי שישמש כמקור פירעון להקטנת הנזק במקרה של כשל בהלוואה.

בשנים האחרונות עובר תחום ההשקעות האלטרנטיביות בכלל ועסקאות החוב בפרט תהפוכות גדולות: מפריווילגיה של קהל עשיר - הגופים המוסדיים והלקוחות הכשירים עתירי ההון - הפך השוק הזה גם לנחלת הציבור הרחב. זאת מתוך רצון לאפשר לרבים יותר ליהנות מתשואות אטרקטיביות גם בשנים של צניחה או תנודתיות רבה בשוק ההון, דוגמת 2008 הטראומתית. לישראל הגיע התחום לאחר פריחתו בארה"ב ובאירופה, וכיום פועלים כבר לא מעט גופים המתמחים בניהול השקעות אלטרנטיביות.

דנה סנדר
סיון פדרמן נצח

"השקעה אלטרנטיבית נחשבת טרנדית, סוג של באזוורד, אבל חשוב להדגיש שהיא מגלמת בתוכה סיכונים לא קטנים", אומרת דנה סנדר, מנכ"לית ומייסדת ארנו קפיטל, המעניקה פתרונות מימון למיזמי נדל"ן למגורים. לדבריה, "צריך לקחת בחשבון שאלה השקעות בנכסי בסיס לא סחירים, ושאחוז מהכסף מנותב כך שלא יהיה בר שימוש או נזיל ברמה יומיומית כמו מניות או אג"חים. חשוב גם להבין שחלק מההשקעות נעשה בחברות פרטיות, שיכולת הניטור או המעקב אחריהן נמוכה יותר ביחס לחברות ציבוריות המחויבות בפרסום תחת פיקוח הרשות לניירות ערך. ואחרי שאמרנו את זה, כשלוקחים את המכלול, השוק כיום משוכלל מאוד ומנותב לעולם שקוף יותר דרך פיקוח של רשויות רגולטוריות. ככלל, אני ממליצה תמיד למשקיעים להבין היטב למה הם נכנסים ומהן רמות הסיכון".

השקעה בנייר ערך לא סחיר מגובה בבטחונות נדל"ן, לפרטים נוספים >>

בנובמבר 2018, בעקבות הרפורמה הרגולטורית ולאחר תהליך ארוך של תשקיף, השיקה ארנו קפיטל קרן חוב ציבורית למימון פרויקטים נדל"ניים בישראל. באמצעות כספים שהיא מגייסת, כולל מהציבור הרחב, היא מלווה לפרויקטים ומעניקה להם פתרונות מימון בשלבי הבנייה השונים. "הבנקים הפכו יותר סלקטיביים בבחירת הפרויקטים שהם מוכנים לממן בדגש על היקפי הפרויקטים, מה שיצר תעדוף פרויקטים גדולים בעלי צריכת אשראי גבוהה, אז נוצר ואקום בנכסים הבינוניים והקטנים יותר - וכאן אנחנו נכנסנו", אומרת סנדר.

הקרן פועלת במודל שמזכיר מאוד את שיטת הליווי הבנקאית, עם סטנדרטים דומים ובכפוף לשעבודים ובטוחות כמו משכנתה ושעבודים על הנכסים, שאמורים לספק הגנות בתרחישי "יום הדין". אלא שכספי המימון מקורם באנשים פרטיים - במקום מהגופים המוסדיים או מתיק אשראי בבנק - ומניב להם תשואה.

"התהליך שעברנו היה ארוך ומפורט וממש לא טריוויאלי, עד לרמה של קרן ציבורית. התשקיף מתאר למשקיע, בין היתר, את מדיניות ההשקעה בצורה ברורה המאפשרת לכל משקיע לקרוא ולבחון היטב האם ההשקעה עונה על צרכיו ועל הסיכונים שהוא מוכן לקחת בטרם ישקיע את כספו", מבהירה סנדר. "הקרן מנהלת ממשל תאגידי כנדרש, קרי יש לנו דירקטוריון, ועדת השקעות שצריכה לאשר כל עסקה, מתפרסמים דו"חות ועושים שערוך תקופתי לנכסי הקרן. יותר מזה: לקרן יש מספר נייר ערך כך שהמשקיע רואה את הנתונים בחשבון הבנק או בתיק ההשקעות שלו. אנחנו מנסים להנגיש לו את המוצר כמו שהוא רגיל בקרנות נאמנות, במניות או באיגרות חוב".

כדי לצמצם עד כמה שניתן את רמות הסיכון וחוסר הוודאות, קרן החוב של ארנו קפיטל נותנת מימון אך ורק לפרויקטים בישראל, רובם פרויקטים של נדל"ן למגורים ולעתים גם של נדל"ן מסחרי. היא גם מממנת בהתחדשות עירונית, שם מעורבת החברה משלב קבלת היתרי הבנייה. הפיזור בנכסים בתוך הקרן הוא רב, מה שהופך את רמת הסיכון ואת פוטנציאל התשואה לאטרקטיביים במיוחד. בקרן ניתן להשקיע בסכומים של מאה אלף שקל ומעלה. היא שואפת לחלק ריבית על בסיס חצי שנתי לאחר השנה הראשונה, נהנית מהסדרה מלאה בתחום המיסוי וככלל מעניקה למשקיע שקיפות לגבי ההשקעה שלו במוצר אלטרנטיבי לא סחיר.

השקעה בנייר ערך לא סחיר מגובה בבטחונות נדל"ן, לפרטים נוספים >>

בחזרה למתחם השקעות אלטרנטיביות >>

מאמר זה נועד לתת אינפורמציה ראשונית ובסיסית בלבד בנוגע לפעילותה של ארנו נדל”ן שותפות מוגבלת, אינו מהווה “הצעה” להשקעה בקרן, ואין לפרשו כהצעה לרכישה או מכירה של ניירות ערך של הקרן או הזמנה לקבלת הצעות כאמור או “מתן ייעוץ להשקעה”. המאמר מהווה הצגה עקרונית, אינפורמטיבית ושיווקית של ההשקעה המוצעת במסגרת הצעת המדף ו/או התשקיף. המידע הכלול במאמר אינו מהווה בסיס לקבלת החלטת השקעה, אינו מהווה המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות ההשקעה ואינו בא במקום בדיקה עצמאית וייעוץ מקצועי על ידי גוף מומחה בהשקעות מורשה כדין, וכן לא תחליף לשיקול דעת של משקיע פוטנציאלי. מומלץ לעיין בתשקיף. מומלץ לכל משקיע להיוועץ ביועצים המתאימים לבחינת ההשקעה בקרן.

כתבות שאולי פיספסתם

*#