חדשנות בחדשות

על מערכת רובוטית לביצוע בדיקות קורונה ומחקר חדש שחושף כיצד מנהלים בעלי רקע טכנולוגי משפרים את סיכויי ההצלחה של הארגון בימי הקורונה

יואל צפריר, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המערכת הרובוטית לבדיקות קורונה  צילום יחצ
יואל צפריר, תוכן מקודם
תוכן מקודם

מרכז המו"פ של יאסקווה בישראל השלים פיתוח של מערכת רובוטית לביצוע בדיקות קורונה

מערכת רובוטית ראשונה הותקנה במעבדה הראשית לבדיקות קורונה בצה"ל. תאפשר האצת קצב הבדיקות לכ- 2,800 בדיקות ביממה

מרכז המו"פ של חברת יאסקווה (YASKAWA) בישראל השלים פיתוח של מערכת רובוטית לביצוע בדיקות קורונה. יאסקווה פועלת בישראל כחברת בת של ענקית הרובוטיקה מיפן,YASKAWA Electric Corporation. בעקבות ביצועיה הגבוהים של המערכת, נערכת חברת הבת של יאסקווה בישראל לספק מערכות רובוטיות נוספות למעבדות בדיקות קורונה נוספות הפרוסות ברחבי הארץ.

המערכת שפותחה בישראל מבוססת זרוע רובוטית בעלת שישה צירים ורכיבים חיצוניים, המבצעים חלק מתהליך הבדיקה באופן אוטומטי וללא מגע ידי אדם. תהליך הבדיקה כולל דיגום מ- 96 מבחנות שדה בכל סבב בדיקה והכנה ל- PCR. הבדיקות מתבצעות במהירות ובדיוק ומאפשרות הגדלת תפוקת הבדיקות עד לכ- 2,800 ביממה. רובוט בדיקות הקורונה של יאסקווה מחליף את העבודה הידנית האיטית יחסית של לבורנטים, הוא מדויק ומהיר יותר, מונע טעויות אנוש ומסיר את הסיכון לעובדים של מעבדות הבדיקה, שנאלצים לבוא במגע עם הדגימות. הפעלת המערכת מתבצעת בצורה פשוטה וקלה ואינה מחייבת איש צוות מיומן, דבר המאפשר הפחתת העומס במעבדה ושחרור הצוות לביצוע משימות אחרות.

"הרובוטים החדשים לבדיקות קורונה מתמודדים עם הצורך של ישראל ושל כל מדינה אחרת בעולם להאיץ את קצב הבדיקות ולהגדיל את מספרן באופן משמעותי", אומר אריק דן, נשיא ומנכ"ל חברת הבת של יאסקווה בישראל. "המערכת הרובוטית שפיתחנו מאיצה את קצב הבדיקות בשיעור של מאות אחוזים ובאמצעותה תוכל ישראל לבצע מספר רב יותר של בדיקות ביום. זו עשויה להיות נקודת מפנה בהתמודדות עם המגפה, שכן ככל שמספר הבדיקות גדל, כך קל יותר לקבל החלטות בקנה מידה ארצי ולעצור את שרשרת ההדבקה. בנוסף לכך, המערכת הרובוטית תצמצם מאוד את הסיכון על עובדי המעבדות, שרבים מהם ברחבי העולם נדבקו במחלה במהלך כל חודשי המגפה".  

לדברי אריק דן, "לרובוט הקורונה יש פוטנציאל מסחרי בקנה מידה עולמי ולאחר מסירת המערכות הראשונות למעבדות בישראל תחל החברה לטפל בפניות של משרדי בריאות ומוסדות בריאות מכל רחבי העולם, המתעניינים במוצר". 

ישראל - שוק בעל פוטנציאל

חברת יאסקווה אלקטריק מיפן נוסדה בשנת 1915 והיא מובילה את השוק העולמי בתחומי האוטומציה, הבקרה והרובוטיקה התעשייתית. הרובוטים של יאסקווה משולבים במרבית קווי הייצור של תעשיית הרכב העולמית ביפן, אירופה, סין וארה"ב. החברה מייצרת מעל 40 אלף רובוטים בשנה למגוון רב של שימושים נוספים לרבות: אלקטרוניקה, סמיקונדקטורס, מכונות, מתכת, פלסטיקה, עץ, מזון חקלאות, שיקום רפואי ועוד. חברת הבת של יאסקווה בישראל נוסדה בשנת 1997 והיא מספקת פתרונות בקרה ורובוטיקה תעשייתית למגוון רב של תעשיות. בשנים האחרונות החלה יאסקווה להשקיע בטכנולוגיות ובחברות סטארט-אפ ישראליות באמצעות קרן הון סיכון תאגידית של החברה המתמקדת במספר תחומים: בינה מלאכותית, הדפסת תלת-מימד, שיקום רובוטי וכדומה.

יאסקווה רואה בישראל שוק טכנולוגי רב פוטנציאל למערכות הבקרה והרובוטיקה שלה, וכר נרחב להשקעות בתחומי הטכנולוגיה העילית. החברה מתכוונת להרחיב את השקעותיה בתעשיית ההיי-טק הישראלית בשנים הקרובות ולהעמיק את היצע פתרונות הרובוטים והבקרה לייצור בישראל.

מנהלים בעלי רקע טכנולוגי משפרים את סיכויי ההצלחה של הארגון בימי הקורונה

כך על-פי מחקר חדש של VMware שיוצג במהלך כנס  VMworld הווירטואלי שנפתח אתמול

שלומי אביבצילום: ניב קנטור

כנס VMworld, הכנס המרכזי של ענקית התוכנה VMware, שנפתח אתמול (29.09.20) נערך בפעם הראשונה במתכונת דיגיטלית, לאחר שבמהלך העשור הקודם הוא נערך בכל שנה בברצלונה, ספרד, ומשך אליו עשרות אלפי מנהלים בכירים ומומחים בתחומי המחשוב. כנס VMworld שם דגש מרכזי השנה על פיתוח יישומים המתאימים לעידן העבודה מרחוק והעבודה הדיגיטלית המאפשרת חיבור למכשירים מכל מקום ובכל זמן, תוך התייחסות למשבר הקורונה הגלובלי.

לקראת הכנס ערכה החברה מחקר עולמי, שמנתח את סיכויי ההצלחה של ארגונים בימי הקורונה. הסקר, שהוזמן על-ידי VMware ונעשה על-ידי חברת Vanson Bourne, כלל ראיונות עם 2,250 מנהלים ומפתחים ב-EMEA בחודשים מרץ ואפריל 2020. כל המגיבים היו מארגונים שכוללים לפחות 500 עובדים, במגזר הפרטי והציבורי.

לפי המחקר, מנכ"לים ומנהלים בכירים בעלי רקע טכנולוגי, כמו רקע בפיתוח יישומים או תוכנה, משפרים את סיכויי ההצלחה של הארגון, כך לפי שלושה רבעים (71%) מהמנהלים הבכירים באזור EMEA. המחקר תומך בהנחה שאנשי טכנולוגיה שמשתלבים בתפקידי ניהול הם בעלי ערך משמעותי לארגון שלהם. חצי מהמנהלים שענו על הסקר (50%) הדגישו שיש לכך השפעה על היעילות, 42% טענו כי הדבר מוביל לביצועים עסקיים טובים יותר, ו-40% השיבו כי הדבר מוביל לסיכוי למנף חדשנות ויותר משליש (37%) השיבו כי הדבר מוביל לשירות לקוחות טוב יותר.

השינוי הדיגיטלי, באמצעותו ארגונים מחזקים תהליכים עסקיים, קיבל תוקף במחקר כמי שמסייע למנהלים ולארגונים שלהם להסתגל לדרישות שוק הולכות ומשתנות, למודלים עסקיים חדשים ולהנעה של עובדים. במהלך מגיפת הקורונה, ארגונים ברחבי EMEA הדגישו את היתרונות של יישומים מודרניים שנועדו לחזק ביצועים ועמידות. יותר ממחצית מהמגיבים (57%) הדגישו את התפקיד של יישומים לעבודה מרחוק, ויותר משליש את היכולת שלהם להישאר מעודכנים בסביבה משתנה (39%).

יותר משלושה רבעים (80%) ממפתחי היישומים והמנהיגים הטכנולוגיים באזור EMEA מאמינים שללא הטמעה מוצלחת של יישומים אלה, ארגונים לא יהיו מסוגלים לספק חוויית לקוחה מקסימלית.

"היכולת להשיג יישומים שמספקים מידע ושירותים ללקוחות היכן ומתי שצריך, היא שיוצרת הצלחה ומניעה מעורבות מול הלקוחות", אומר שלומי אביב, מנכ"ל VMware ישראל. "מנהיגים בעלי רקע טכנולוגי עם בסיס דיגיטלי הנשען על תוכנה מהווים שילוב מנצח".

אחת החברות שהשתמשה בפתרונות VMware בתקופה מורכבת ומאתגרת זו היא צים. "צים היא אחת מחברות השינוע המובילות בתעשיית הספנות הגלובלית. במגזר שלנו, הכל סב סביב גמישות, יעילות והשירות הטוב ביותר ללקוחות. בעזרת VMware Pivotal Labs שינינו את כללי המשחק", אומר אייל בן עמרם, מנמ"ר צים. "אנו עובדים כעת כצוות אחד, עם אינטראקציה תמידית ואספקת מוצרים מהירה, לפי הערך העסקי הגבוה ביותר. אנו מסוגלים להגיב בזמן אמת לכל שאלה עסקית. בעזרת התמקדות ביישומים נוכל לשמור על המנהיגות שלנו בתעשייה, גם בשנים הבאות". 

בחזרה למדור