פורצים גבולות בתעשייה המתקדמת בעולם

עם רמת דיוק של מיליונית המילימטר, מערכות הבקרה בתעשיית השבבים ניצבות בחוד החנית של החדשנות הטכנולוגית. איתן אופנהיים, מנכ"ל "נובה", מספר על האתגרים בתהליך הבקרה הקפדני ומסביר מדוע הוא רוצה את הטובים ביותר לחברה שלו, שלא עוצרת לרגע גם בשנה האחרונה

אסף צור, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משרדי חברת נובה  צילום נופר בוגנים
אסף צור, תוכן מקודם
תוכן מקודם

צ'יפים (שבבי מחשב) עומדים בלב התשתית של עולם הטכנולוגיה - החל מחיישנים ומעבדים בכל טלפון חכם, דרך רכבים, רחפנים ומכשור רפואי, ועד מרכזי הנתונים העצומים של ענקיות הטכנולוגיה (גוגל, פייסבוק, אמזון), שמאחסנות ומעבדות כמויות אדירות של מידע. כל שבב מחשב מכיל מיליארדי טרנזיסטורים (מעגלים חשמליים), המאפשרים ביצוע פעולות חישוביות, אחסון ושליפת מידע וכל פעולה אחרת המניעה את העולם הדיגיטלי שסביבנו.

בקרה חכמה ומתקדמת

איתן אופנהייםצילום: יורם רשף

ייצור השבבים הוא תהליך מורכב הבנוי ממאות שלבים, ודורש משאבים אדירים, מומחיות וטכנולוגיה מתקדמת. כל טעות עלולה לעלות ביוקר, ולכן בקרת תהליך הייצור היא קריטית.

אחת השחקניות המובילות בשוק זה היא חברת "נובה" הישראלית, המפתחת מערכות מדידה חדשניות ורב-תחומיות. מערכות אלה משלבות אופטיקה מתקדמת עם אלגוריתמים פיזיקליים ומתמטיים פורצי דרך, ומאפשרות מדידות קפדניות של תהליכי הייצור בתעשיית המוליכים למחצה.

"הבקרה החכמה והמתקדמת שלנו מאפשרת מדידה בגדלים שהעין לא תופסת, עד לגודל של אטומים בודדים. המימדים אותם אנו מודדים שקולים ליכולת של לווין לזהות שינויים מזעריים בכפתור שמונח על גג בניין בתל אביב", אומר מנכ"ל החברה, איתן אופנהיים. "יש לנו יכולת לראות מבנים ושכבות חומר בסדר גודל של מיליונית המילימטר".

"מביאים משהו אחר לעולם ההיי-טק"

כל היכולות הללו הפכו את "נובה", שנוסדה ב-1993 ברחובות, לסיפור הצלחה בקנה מידה גלובלי והמכונות שלה מותקנות כיום אצל יצרני השבבים הגדולים בעולם. החברה נסחרת במקביל בבורסה בנאסד"ק ובת"א בה נכנסה לאחרונה למדד ת"א-35 היוקרתי. בשנה האחרונה, על אף משבר הקורונה, הציגה החברה ביצועים מרשימים ואף הכריזה על הקמת חדר נקי חדש ומשוכלל שיאפשר להרחיב את יכולות הייצור שלה.

איתן אופנהיים הצטרף לחברה ב-2010 כסמנכ"ל קבוצת העסקים הגלובליים. הוא התמנה לנשיא ומנכ"ל ב-2013. בטרם גויס ל"נובה" הוא כיהן במספר תפקידים בכירים בחברות גלובליות בענפי האלקטרוניקה והטלקום.

התחלתם בקטן והיום אתם סיפור הצלחה עולמי. איך זה קרה?

"בעזרת חדשנות טכנולוגית ומובילות בשוק המטרולוגיה, אנחנו מסייעים ליצרני השבבים לשפר את תהליכי הייצור, להגביר את תפוקת המוצרים ולקצר את זמן ההגעה לשוק", אומר אופנהיים. "תעשיית השבבים נמצאת תמיד בחזית הטכנולוגיה כאשר פיתוח הפתרונות נעשה בשיתוף עם הלקוחות וגופי אקדמיה ומחקר מובילים בעולם, במטרה לפתח פתרונות חדשניים עבור ייצור דורות השבבים המתקדמים ביותר".

"הבסיס שלנו הוא קודם כל ההון האנושי המצוין שגדל בחברה ואחראי מדי יום להבשלת תיאוריות תאורטיות ואקדמיות לכדי פתרונות מסחריים שמוטמעים אצל לקוחותינו", הוא מוסיף. "10% מהעובדים שלנו הם בעלי תואר שלישי (PhD) ו-10% נוספים הם בעלי תואר שני. בעזרת היצירתיות של האנשים המוכשרים האלה, אנחנו מביאים משהו אחר לעולם ההיי-טק ותעשיית השבבים - פתרונות מדידה מאוד מתקדמים ומדויקים שמשלבים חומרה עם תוכנה, מודלים פיזיקליים עם מתמטיים וכן פתרונות לבקרת ממדים גאומטריים וחומרים. היכולת שלנו לראות כל פרט מתבטאת גם ברמה האישית והתרבותית ובסופו של דבר, ההצלחה שלנו היא תוצר של עבודת צוות בכל הרמות. לא מדובר בעשייה יחידנית, אלא בפרויקטים שמבוססים על שיתופי פעולה. אנחנו מאמינים שכדי להצליח צריך לחלום, לקחת סיכונים, להוביל חדשנות ובסוף גם לנצח כצוות כנגד הקשיים".

השנה האחרונה הייתה לא פשוטה מהיבטים רבים. איך התמודדתם עם האתגרים שהציבה בפנינו הקורונה?

"השנה האחרונה לא הייתה קלה, אבל אנחנו המשכנו קדימה במלוא הכוח והגבנו מהר למצב החדש. גייסנו עשרות עובדים, הצלחנו לחדור ללקוחות חדשים ומערך הייצור עבד מסביב לשעון כדי לספק את הביקוש לפתרונות שלנו. במקביל, לא התפשרנו על הבריאות והביטחון של העובדים והשותפים שלנו ונערכנו לעבוד באופן ששומר על כולם. אנחנו פועלים באופן אקטיבי גם בקהילה סביבנו. במהלך כל התקופה עסקנו בסיוע לאוכלוסיות שזקוקות לכך יותר מתמיד, ואף פעלנו לתמוך במשפחות עובדים שנפגעו מהמשבר הכלכלי. יש לנו מחויבות לכך שהעובדים והשותפים שלנו יהיו בטוחים בריאותית וכלכלית, והיום זה מקבל משמעות חזקה יותר מאי פעם".

אילו עובדים אתם מחפשים?

"מילת המפתח מבחינתנו היא מולטי-דיסציפלינריות, כלומר יכולות רב-תחומיות. כדי לעשות את מה שאנחנו עושים צריך לשלב בין מגוון תחומי התמחות כגון אופטיקה, רנטגן, אלגוריתמיקה, מחשוב, פיזיקה, מודלים מתמטיים והעיקר - שילוב בין חומרה מאוד מדוייקת ותוכנה מאוד מתקדמת. אנחנו רואים את הבלתי אפשרי כנקודת פתיחה ולכן מחפשים עובדים שאתגרים מסובכים לא מפחידים אותם, אלא להיפך - יוצרים אצלם התלהבות ונחישות. האתגר שלנו - שכרוך במתן מענה לבעיות מורכבות - הוא בעצם הדלק שמניע אותנו בדרך לפתרונות חדשניים".

בחזרה למדור