השער להזנקת חדשנות טכנולוגית ישראלית לשוקי המזרח

טייוואן נמצאת בתהליך התעוררות מואץ ומעוניינת לשלב חדשנות טכנולוגית ישראלית. ביוני השנה הושקה בישראל תוכנית חדשנות ראשונה מסוגה, שמאיצה את הכניסה של חברות ישראליות לשוקי המזרח הרחוק ולפעילות באקו-סיסטם הטכנולוגי של טייוואן. ד"ר גארי גונג, מנכ"ל חברת i2i האחראית לתוכנית, מספר על היתרונות הגלומים בה לסטארט-אפים ישראלים

נדב בית הלחמי, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
נדב בית הלחמי, תוכן מקודם
תוכן מקודם

בחודש יוני השנה הושקה בישראל תוכנית חדשנות ראשונה מסוגה שמאיצה את הכניסה של חברות ישראליות לשוקי המזרח הרחוק ולפעילות באקו-סיסטם של טייוואן. התוכנית, IP2 LaunchPad, מעניקה לחברות סטארט-אפ ישראליות בסיס פעילות בטייוואן ואפשרות להקמת מרכז העסקים והחדשנות שלהן במדינה, אשר מהווה שער כניסה לשוקי המזרח. IP2 LaunchPad מקשרת את החברות הישראליות עם שותפי הפצה אסטרטגיים במזרח הרחוק, עם חברות טייוואניות אסטרטגיות מובילות מתעשיית הייצור, עם מערכות הבריאות המובילות בטייוואן, עם ארגוני מחקר ופיתוח וכן עם משקיעים.

"טייוואן נמצאת בתהליך התעוררות מואץ ומעוניינת לשלב חדשנות מכל העולם. בחרנו להשיק את התוכנית הראשונה שלנו בישראל, שמהווה מקור חדשנות טכנולוגי עולמי, ובהמשך אנו מתכננים להשיק את התוכנית במרכזי חדשנות נוספים בעולם", אומר ד"ר גארי גונג, מנכ"ל חברת innovation to Industry (i2i), חברת החדשנות הגדולה בטייוואן, המקימה ומנהלת אקו-סיסטם טכנולוגי, שתומך ומקשר בין בעלי עניין בתחום החדשנות בטייוואן.

ההכרזה על התוכנית בישראל באה בעקבות ביקוריו של ד"ר גארי גונג בישראל בשנים האחרונות, היכרותו עם תעשיית החדשנות הישראלית והחזון שהוא מתווה לשיתוף פעולה אסטרטגי. "המטרה היא להמשיך ולפתח את תעשיות החדשנות והטכנולוגיה וכן את שיתופי הפעולה בין התעשיות בישראל ובטייוואן", הוא מדגיש. "אנחנו מסייעים, תומכים ומקדמים 25 חברות סטארט-אפ ישראליות, מקשרים אותן לחברות המובילות בתעשייה ומסייעים להן להרחיב את פעילותן בטייוואן, בשוקי אסיה וכן בשווקים הגלובליים".

שיתופי פעולה גם בתקופת הקורונה

i2i, שהוקמה מתוך מוסד המחקר לתעשיית המידע הגדול ביותר בטייוואן (Institution for Information Industry אשר כולל 2,200 גופי מו"פ), הינה אחת מארבעת המוסדות המנהלים חממות בטייוואן באישור ממשלתי והחברה שמנהלת את החממות הגדולות ביותר בטייוואן - חממת התוכנה נאן-קאנג Nan-Kang וחממת התוכנה Kao-Hsiung. בעקבות היוזמה והחזון של ד"ר גארי גונג, מנכ"ל i2i, החברה החלה להפעיל השנה את התוכנית IP2 LaunchPad במרכז החדשנות Startup Terrace, אשר נתמך על-ידי מינהל החברות הקטנות והבינוניות (SMEA) של משרד הכלכלה (MOEA) בטייוואן. על השותפים בתוכנית נמנים משרד הכלכלה והמסחר בטיוואן, ארגון תעשיית ה-BIO, חברות ענק כמו אייסר, אדוואנטק וסיסקום, האוניברסיטה ללימודי רפואה בטייפה (TMU), רשת בתי חולים ואקסלרטור שואו-צ'ואן מדיקל, יצרן האלקטרוניקה Might Electronic וכן משקיעים כמו China Development Financial, Be Capital ,FORMED ועוד. חברי ההנהלה והשותפים בתוכנית מחויבים לסייע ולהאיץ את שיתופי הפעולה, גם בצל הקורונה.

טייוואן - מרכז עסקי גלובלי שאינו מושפע מהמגפה

בתקופה זו שהעולם מתמודד עם השפעות נגיף הקורונה והאטת הפעילות בשווקים רבים בעולם, טייוואן מציעה לחברות הישראליות מרכז עסקי גלובלי פעיל, אשר לא הושפע מהמגיפה והוא ממשיך לפעול במלוא המרץ. התוכנית IP2 LaunchPad שיצאה לדרך בצל המשבר העולמי החלה לפעול בישראל מחודש מרץ השנה, כאשר עשרות חברות ישראליות נסרקו ומתוכן נבחרו חברות סטארט-אפ מתחומי הרפואה הדיגיטלית, סייבר סקיוריטי ו-AIOT.

"טייוואן, אשר ממשיכה להתמודד בהצלחה עם המגפה, מהווה מרכז עסקי משמעותי ומושכת חברות מכל העולם. החברות הישראליות אשר נבחרו להשתתף בתוכנית החדשנות שלנו מקבלות הזדמנות יוצאת דופן לחשיפה לכל האקו-סיסטם", אומר רני שפרון, מנכ"ל חברת הייעוץ הישראלית Healthier Globe שמייצגת את i2i ומנהלת את פעילות IP2 LaunchPad בישראל. 

רני שפרוןצילום: שלומי ארביב

לדבריו, מאז תחילת התוכנית למעלה מ-70% מהחברות המשתתפות הציגו התקדמות משמעותית בפעילותן העסקית בטייוואן. בין החברות ניתן לציין את TENUTO MEDICAL, המאפשרת לבצע בדיקה מוקדמת וזיהוי סרטן באמצעות AI, שחתמה על הסכם עם מערכות הבריאות הגדולות בטייוואן שו-צ'ואן והאוניברסיטה ללימודי רפואה בטייפה (TMU); חברת Cybord המפתחת טכנולוגיה לזיהוי רכיבי אלקטרוניקה מזוייפים באמצעות AI, אשר ביצעה פיילוט ראשוני בהצלחה עם יצרן אלקטרוניקה ובימים אלה חותמת על הסכם יישום ושימוש; חברת RESYMMETRY, שפיתחה מערכת ישיבה מותאמת אישית ומצאה שותף מקומי לפיתוח וייצור; וחברת EZMEMS המפתחת סנסורים חכמים, שחתמה על הסכם עם חברת TOPCO Scientific, המובילה בתעשיית הסמיקונדקטורס בטייוואן.

״באמצעות התוכנית התאפשר לנו לשתף פעולה ולחשוף את הטכנולוגיה שלנו לגילוי מוקדם וסיווג מחלת הסרטן באמצעות בינה מלאכותית, עם חברות ובתי חולים מרוחקים בטייוואן, אשר לא היו בראש רשימת היעדים שלנו בשל המרחק והעלויות הנלוות ליצירת קשרים בטייוואן ושכנותיה", מציין ד״ר יאיר וייל, סמנכ״ל פיתוח בטנוטו מדיקל.

זאב אפרת, מנכ"ל Cybord, מפתחת תוכנה שמגינה על יצרנים מפני חדירה של רכיבים מזויפים בתהליך היצור, מאשר את דבריו של וייל ואומר: "טייוואן היא מרכז עולמי לייצור אלקטרוניקה איכותית. תוכנית IP2 LaunchPad יצרה תהליך של מפגשים עם יצרנים בטיוואן. הבחירה ב Cybord על-ידי יצרנים טייוואנים, שלאחר מכן נפתחה להסכם לביצוע תהליך ניסוי, העניקה לחברה את האפשרות היחידה לפרוץ לשוק חשוב למרות הקשיים הנוכחיים. ללא התוכנית לא היו נפתחות בפנינו ההזדמנויות בטייוואן".

בתוכנית IP2 LaunchPad חברות ישראליות נחשפו לתרבות הטייוואנית, לדרך בה אפשר לעשות עסקים וליכולות התעשייתיות והיצרניות שקיימות בטייוואן. מי שמעידה על כך היא אפרת שנהוד-מליחי, מנכ"ל RESYMMETRY, חברה שפיתחה מערכת ישיבה ייחודית וראשונה מסוגה בעולם להתמודדות עם תוצאות הישיבה הממושכת. "התוכנית בנתה לחברה שלנו תוכנית מותאמת אישית לצרכים הספציפיים שלה" היא מספרת. "בשלב הראשון נעשה מיפוי ותיעדוף הצרכים של החברה. מנהלי התוכנית חיפשו עבור החברה את הקשרים המתאימים לה, כגון יצרנים (לבניית שיתופי פעולה של פיתוח וייצור), בתי חולים ואוניברסיטה (לצורך ניסויים קליניים). בנוסף, נחשפנו לשיתופי הפעולה שקיימים בין ממשלות טייוואן וישראל, כולל תוכניות ייעודיות עם השקעות בילטראליות על מנת לאפשר ולקדם את שיתופי הפעולה".

"קיבלנו חשיפה לטייוואן. הזדמנות לקשר ישיר לענקים כמו אדבנטק, סטארטפים מתקדמים ובתי חולים מובילים, שבעזרתם נוכל לפרוץ למזרח אסיה", ארז למפרט, מנכ"ל PathKeeper.

מצטרפים לתוכנית החדשה לשנת 2021

תוכנית IP2 LaunchPad תפעיל בישראל לפחות שלושה מחזורי פעילות שנתיים. לאור הצלחת הפעילות של התוכנית הראשונה, i2i החלה בסקירת חברות סטארט-אפ ישראליות העוסקות בטרנספורמציה דיגיטלית בתחומי הבריאות, ההייטק ואנרגיה מתחדשת מבוססי ביג דאטה, AI , IoT ,5G וסייבר סקיוריטי, למחזור הבא אשר יחל לפעול בתחילת 2021. בתוכנית צפויות להשתתף עשר חברות הנמצאות בשלבים מתקדמים, אחרי סבב גיוס ראשוני ועם מכירות התחלתיות. החברות שיבחרו להשתתף בתוכנית יקבלו גישה לאקו-סיסטם בטייוואן, סיוע משמעותי בחדירה לשווקים במזרח אסיה ולשווקים הגלובליים, ביצוע פיילוטים, ולידציה רפואית ואף יוכלו לזכות בהשקעה.

השותפים בחבר המנהלים של התכנית - מובילי תעשיית ICT, IOT, סייבר סקיוריטי, ביו-טכנולוגיה, מוסדות מחקר, חברות הנסחרות בבורסה וקרנות הון סיכון צילום: i2i

"אנחנו מרוצים מאוד מההתקדמות של התוכנית. אנו רואים כבר הצלחות משמעותיות בקשרים העסקיים שנוצרו בין החברות הישראליות לחברות בטייוואן וצופים להכרזות משמעותיות בהמשך, כולל ביצוע השקעות בחברות סטארט-אפ ישראליות מסכם גארי גונג. יתרה מזאת, אנו מדווחים כי מאז השקת התוכנית, היקף הפעילות העסקית בין טייוואן לישראל כמעט והכפיל את עצמו. לאור ההצלחה וההישגים בזמן הקצר שאנו פועלים ולמרות משבר covid-19, אנו בוחנים אפשרויות נוספות לשיתופי פעולה עם תעשיית ההייטק והחדשנות בישראל וצופים להכריז בקרוב על השקה של פעילויות נוספות".

החברות שעומדות בקריטריונים מוזמנות כבר להגיש מועמדות לתוכנית ולשלוח מצגת אל מנהל התוכנית בישראל רני שפרון>>

הקשרים בין תעשיית ההיי-טק הישראלית לטייוואן

גב' פיי-טי הו, סמנכ"לית מינהל החברות הקטנות והבינוניות במשרד הכלכלה בטייוואן, התייחסה למספר שאלות שהצגנו לה על הקשרים העסקיים בין ישראל לטייוואן, והתייחסה לחדשנות הטכנולוגית והאקו-סיסטם של טייוואן.

פיי-טי הו צילום: עצמי

מדוע היוזמה של שיתופי פעולה ישראל-טייוואן הינה חדשנית?

"לרוב טייוואן אינה נמצאת בראש סדר העדיפות של חברות הסטארט-אפ הישראליות כאשר הן מתכננות את ההתרחבות שלהן בעולם. אך לאור השפעת ה- Covid-19, אנו מציעים מודל פעילות ייחודי לחברות הסטארט-אפ הישראליות ולתאגידים הטייוואנים. כחלק מפעילות תוכנית IP2 LaunchPad אנחנו מקיימים פעילות מקוונת וכן מפגשים מקוונים אחד על אחד. כך אנחנו פותחים חלון להיכרות הדדית והצגת האקו-סיסטם המקיף של טייוואן  ויתרונותיו לחברות הישראליות".

כיצד התעשיות בישראל ובטייוואן מרוויחות משיתוף הפעולה?

"טייוואן וישראל נמצאות במקומות שונים על גבי שרשרת הפעילות הטכנולוגית והחדשנות העולמית. הישראלים מובילים בפיתוח החדשנות, ולרוב נמצאים בתחילת השרשרת בתחום שבין 0-1. כלומר משלב הרעיון עצמו, העיצוב והפיתוח של הטכנולוגיה. טייוואן, לעומת זאת, מובילה בתחום הייצור ההמוני והקמת ארגונים בינ"ל גדולים וחזקים. השילוב של שני חלקים אלה בשרשרת הפעילות הגלובלית מהווה גורם אסטרטגי משמעותי לצמיחה והתרחבות של שתי התעשיות, הישראלית הטייוואנית. בנוסף, מיקומה האסטרטגי של טייוואן, האקו-סיסטם הטכנולוגי שלה והקשרים ההדוקים שלה עם שוקי מזרח אסיה מהווים גורם משמעותי ביכולת של החברות הישראליות וחברות נוספות מכל העולם, לפעול באזור אסיה-פסיפיק".

מה ההישגים שאת יכולה למנות לשנת 2020 ואילו הישגים את צופה לשנת 2021?

"תוכנית IP2 LaunchPad, שפועלת במרכז החדשנות startup terrace, אשר נתמך על-ידי מינהל החברות הקטנות והבינוניות במשרד הכלכלה בטייוואן, מקבלת סיוע מחבר מנהלים מקושר ופעיל בראשות מר שי-יאן, לשעבר שר במשרד הכלכלה של טייוואן, אשר נמצא בקשר ישיר עם חברות הסטארט-אפ הישראליות. השותפים בחבר המנהלים הינם מובילי תעשייה משמעותיים וידועים בתעשיות ה-ICT, IOT, סייבר סקיוריטי, וביו-טכנולוגיה, לצד נציגים ממוסדות מחקר, חברות הנסחרות בבורסה וקרנות הון סיכון. באמצעות מערכת קשרים הדוקה זו, החברות המשתתפות בתוכנית מקבלות גישה ישירה לכל הגורמים הפועלים באקו-סיסטם הטכנולוגי בטייוואן. לאחר שהתקיימו בתחילת השנה פגישות עם עשרות חברות סטארט-אפ ישראליות, נבחרו החברות לתוכנית 2020. עד כה התקיימו למעלה מ-150 פגישות, אחד על אחד, להאצת הקשרים ושיתופי הפעולה בין חברות הסטארט-אפ הישראליות לתאגידים הטייוואנים ושמונה הסכמים נחתמו בין הסטארט-אפים הישראלים לבין השותפים בתוכנית. אנו צופים כי חברות סטארט-אפ ישראליות יקימו מרכזי פעילות בטייוואן, שימנפו את הכניסה שלהן לשוקי מזרח אסיה והרחבת הפעילות בשווקים אלו. לאור הצלחת התוכנית עד כה אנו כבר סורקים חברות סטארט-אפ ישראליות בעלות פוטנציאל להשתתף בתוכנית 2021".

IP2 LaunchPad ממוקדת בהצלחת החברות הישראליות והשגת היעדים בזמן קצר:

- שער להזנקת חברות ישראליות לשוקי המזרח.

- מחויבות לסיוע והאצת שיתופי פעולה מותאמים לצרכי החברות הישראליות.

- ליווי אישי של החברות בכניסתן לפעילות בשווקי המזרח ובטייוואן.

- פלטפורמה עסקית פיזית ו-וירטואלית להמשך קידום פעילות בשווקי המזרח.

- גיבוי ומימון ממשלתי לתכנית.

- הובלת השקעות בחברות הישראליות.

ליווי עסקי, גישור על פערי תרבות

התוכנית הטייאוונית מנוהלת בשיתוף פעולה של מספר גורמים מקצועיים - חברת (innovation to Industry (i2i, חברת החדשנות הגדולה בטייוואן המקימה ומנהלת אקו-סיסטם טכנולוגי, שתומך ומקשר בין בעלי עניין בתחום החדשנות בטייוואן, חברת הייעוץ הישראלית Healthier Globe (הלת'ייר גלוב), המלווה חברות סטארט-אפ וארגונים בכניסה לשווקים הגלובליים והתפתחות בהם, ובתמיכת משרד הכלכלה הטייוואני. התוכנית מעניקה לחברות המשתתפות ליווי מקצועי, הן בהיבטים העסקיים והטכנולוגיים והן בגישור על פערי התרבות, השפה וסגנון ההתנהלות העסקית והאישית.

https://www.startupterrace.com/ip2launchpad

בחזרה למדור