"מרכז דוידוף לוקח חלק במחקרים בינלאומיים מובילים לתרופות חדשות לסרטן"

שלושה אונקולוגים מבטיחים ממרכז דוידוף לטיפול בסרטן בבילינסון, מדברים על הבחירה במקצוע האונקולוגיה, הקשרים הבינלאומיים עם מרכזי סרטן מובילים, על הרצון להצטיין ולהוביל ועל השינויים שהם מבקשים לחולל בעתיד

ענת יפה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מימין: ד"ר גלי פרל, ד"ר אלונה זר קוך וד"ר דניאל גולדשטיין
מימין: ד"ר גלי פרל, ד"ר אלונה זר קוך וד"ר דניאל גולדשטיין צילום: שלומי יוסף
ענת יפה
תוכן שיווקי

ד"ר אלונה זר קוך (44), אונקולוגית, התמחות בגידולי בית חזה וסרקומות
לימודי רפואה: אוניברסיטת תל-אביב.
מדוע אונקולוגיה? "תמיד היה לי ברור שאהיה רופאה. אני בת לשני רופאים, ולקראת סוף הלימודים ובמהלך הסטאז', הבנתי שהבחירה בהתמחות לא פחות חשובה מהבחירה להיות רופאה. בסטאז' שמתי לב שהמטופלים שהכי מעניינים ומעסיקים אותי הם המטופלים האונקולוגים, אולי בגלל המורכבות הרפואית והרגשית שכרוכות במחלת הסרטן. כשהגעתי להתנסות במחלקה אונקולוגית הבנתי שזה המקצוע שמאפשר כל מה שחיפשתי ברפואה: לנווט את הטיפול במטופל לאורך זמן, בין צמתי החלטה וצוותים רפואיים שונים שהמטופל פוגש בדרך, ולנסות להוציא אותו בשלום".

מה חדש בתחומך בבילינסון? "הטיפול בסרטן ריאה עובר מהפכה משמעותית בעשור האחרון ומציג שתי אסטרטגיות חדשות: הטיפול הביולוגי, ותחום האימונותרפיה (השימוש במערכת החיסון לחיסול תאי סרטן) - שהביאו לשיפור ניכר בתוחלת ובאיכות החיים של מטופלים. יש לנו במרכז דוידוף את הזכות לקחת חלק במחקרים המובילים בתחום, ולהנגיש למטופלים תרופות חדשות או תרופות לתתי סוגים נדירים של סרטן ריאה. בשנה האחרונה התחלנו להפעיל ביחידה לגידולי בית חזה, מרפאה רב-תחומית לסרטן ריאה, המקבצת את אנשי המקצוע הרלבנטיים ואנחנו מוצאים שמעבר לכך שהחולים מקבלים מעטפת טיפולית מקיפה יותר, נוחה, מופחתת בירוקרטיה ומהירה, המרפאה גם משפרת את התפקוד שלנו, ואת תהליך קבלת ההחלטות. אני מניחה שהגישה הזאת, והניסיון ליצור מעטפת כמה שיותר כוללנית, הביאו לכך שזכינו השנה בפרס של האיגוד הבינלאומי לסרטן ריאה (IASLC) – Lung Cancer Care Team Award. אני מאד גאה בצוות שלנו".

השינוי שמבקשת לחולל בעתיד: "בזכות הטיפולים היעילים, המטופלים חיים היום שנים ארוכות עם מחלה פעילה. יש צורך בניטור ללא הפרעה לשגרת חייהם. השנה הפעלנו ביחידה פיילוט של ביקורים וירטואליים בווידאו שחוסכים למטופלים ביקורים פיזיים. הפן השני קשור למחקרים בתחום ביומרקרים (סמנים מזהים) בסרטן ריאה. אמנם הטיפול האונקולוגי התקדם אבל עדיין יש מטופלים שמקבלים טיפול ורק אחרי חודשיים-שלושה מתברר שהטיפול לא יעיל. השאיפה היא להרחיב את מאגר הדגימות ואת שיתופי הפעולה המחקריים עם בתי חולים אחרים בארץ ובחו"ל ועם מוסדות אקדמיים".

ד"ר גלי פרל (43), אונקולוגית, התמחות בגידולים של מערכת העיכול
לימודי רפואה: האוניברסיטה העברית.
מדוע אונקולוגיה? "את דרכי התחלתי ברפואה פנימית. לאחר השנה הראשונה של ההתמחות הבנתי שאני מחפשת גם מעקב וקשר ארוך טווח עם החולה ומשפחתו. חיפשתי מקצוע שייתן לי שילוב של אתגר רפואי בטיפול בחולה מורכב יחד עם קשר בינאישי חם וארוך עם המטופל. מדובר בתחום מרתק ומאתגר שמתפתח במהירות, ישנם חידושים טיפוליים ואפשרויות טיפול נוספות שמתווספות לנו לארסנל הטיפולים".

מה חדש בתחומך בבילינסון? "בשנה האחרונה אני עובדת על פרויקט ייחודי לבית החולים בילינסון על הזרקת כימותרפיה ישירות לעורק הכבד. מדובר על פרויקט בשיתוף המחלקה הכירורגית. הטיפול, למרות שקיים כבר מספר שנים בעולם, הינו חדש בארץ ונותן סיכוי לחולים עם גרורות לא נתיחות בכבד להפוך לנתיחים ובכך להוביל לעיתים לריפוי".
השינוי שמבקשת לחולל בעתיד: "החולה ומשפחתו נתונים במצוקה אישית קשה מרגע אבחון המחלה. כדי להקל על המצוקה ולשפר את איכות הטיפול בחולה הייתי מקדמת מודל של מרכזים רפואיים ייעודיים לתחום הסרטן שנותנים מענה לצרכי החולה מבחינה רפואית, נפשית, סוציאלית ובירוקרטית".

רפואה מותאמת אישית: "התחום של גידולי מערכת העיכול התקדם מאד בשנים האחרונות מבחינת רפואה מותאמת אישית. כיום ישנן בדיקות ריצוף גנטיות מתקדמות שעוזרות לנו לזהות אתרי מטרה שניתנים לטיפול. ניתן היום להתאים טיפול על פי פרופיל מולקולרי, לעיתים ללא כימותרפיה כלל".

סרטן ורפואה מרחוק: בעידן של ריחוק חברתי, רפואה מרחוק היא פתרון נוח ויעיל, אך אין תחליף לקשר הבינאישי והישיר עם החולים. מתגעגעת לחיבוק החם עם החולה ומשפחתו, ברגעים קשים וברגעים טובים".

ד"ר דניאל גולדשטיין (41), מומחה באונקולוגיה וברפואה פנימית
לימודי רפואה: אוניברסיטת Leeds, אנגליה, בית חולים מונטיפיורי, ארה"ב, אוניברסיטת Emory, ארה״ב.

מדוע אונקולוגיה? "אונקולוג נדרש להיות בקיא ברפואה פנימית, להתעדכן במאמרים, אך גם להיות בעל יכולת תקשורתית, יכולת הכלה גבוהה, חמלה ותמיכה וליווי של המטופל. להיות אונקולוג טוב אומר שאתה מכיר את הגורמים הביו- פסיכו- סוציאליים המשפיעים על המטופל בזמן המחלה. מדובר במקצוע קשה מאוד, שמתפתח בקצב מהיר, ועל כן אנו נדרשים ללמוד כל הזמן ולפתח את הכישורים שלנו".

מה ה"אני מאמין" שלך כאונקולוג? "לצד ההתקדמות במדע ובדרכי הטיפול בסרטן, חשוב להמשיך להתמקד בכישורים הבסיסיים של הרפואה – תקשורת, רפואה כללית ואתיקה. לפעמים צריך לשקול האם להמליץ על טיפול שגורם להרבה תופעות לוואי, כשיודעים מראש שהסיכוי להגיב לטיפול נמוך והציפייה היא רק להאריך את החיים לתקופה קצרה. אני מאוד מתחבר לציטוט של ד"ר וויליאם אוסלר: "הרופא הטוב מטפל במחלה. הרופא המעולה מטפל בחולה שיש לו את המחלה".

רפואה מותאמת אישית: "כששוקלים בדיקות וטיפולים, אנחנו אמורים לשקול פרטים נוספים שמתאימים לחולה הספציפי: גיל, מצב כללי, מחלות אחרות, מצב סוציאלי ועוד. בשנים האחרונות יש לנו יותר ידע על גנטיקה ברפואה, שמעניק רובד נוסף. לצערנו, רוב הטיפולים הגנטיים עדיין לא מרפאים את הסרטן, אלא רק מאריכים את החיים. אני מקווה שבשנים הבאות תהיה התקדמות משמעותית בתחום".