"ירידה במספר המטופלים המאושפזים והגברה של הטיפול הביתי, זו המגמה המתפתחת כיום בשיקום בעולם"

המרכז הרפואי לשיקום – לוינשטיין צבר מוניטין בינלאומי ומחלקות שיקומיות רבות בעולם עושות שימוש במדדים, בכלים ובידע המקצועי שפותח בו. ד"ר חגי אמיר, מנהל המרכז, מספר על החזון שכולל שיקום בקהילה והקמת חממת סטארט-אפים לטכנולוגיות שיקום

גליה היפש, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מטופל מתרגל הליכה במערכת הלוקומט - מערכת רובוטית מתקדמת
מטופל מתרגל הליכה במערכת הלוקומט - מערכת רובוטית מתקדמתצילום: טל שחר
גליה היפש, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

המוסד הרפואי לשיקום, המוכר בציבור בכינוי "בית לוינשטיין" ברעננה, שינה בשנה האחרונה את שמו: במקום בית החולים לוינשטיין הוא נקרא כעת: המרכז הרפואי לשיקום - לוינשטיין. "הסיבה לכך היא שמקום זה מעניק רפואה, וראוי שייקרא על שם מה שהוא מייצג – הפצת רפואה ולא על שם החולים שבו", מסביר ד"ר אמיר, מנהל המרכז הרפואי לשיקום - לוינשטיין, מקבוצת כללית.

המרכז הוקם לפני כ-60 שנה, לאור הצרכים של הנפגעים במלחמות ישראל שהיו זקוקים לשיקום. אך מאז פעילות השיקום שלו התרחבה מאוד. זהו המרכז היחיד והגדול בישראל המוגדר כמרכז רפואי שיקומי עצמאי. הוא מתמחה בסוגים שונים של פגיעות שלכל אחת מהן נדרשת התמקצעות בסוגי טיפולים המכוונים למנוע את סיבוכי הפגיעה הייחודית, ולהתגבר על המגבלות שגרמו. "יש לנו מחלקה לשיקום פגיעות אורתופדיות; מחלקה לשיקום חבלות מוח; מחלקה לשיקום נפגעי חוט שדרה ומשותקי גפיים; שתי מחלקות לשיקום נפגעי שבץ מוחי ולאחר ניתוחי מוח; מחלקה לשיקום ילדים ונוער ומחלקת טיפול נמרץ לשיקום הכרה; לאחרונה אף נפתחה מחלקה המתמקצעת בשיקום האונקולוגי". לאור הניסיון העצום בתחום השיקום, עיני כל העוסקים בעולם בתחום השיקום נשואות כיום למרכז הרפואי לשיקום - לוינשטיין – שבנה מדדים לקביעת ערכים שיקומיים שבהם משתמשים בכל העולם וכן מפרסם מחקרים וזכה בפרסים בינלאומיים.
במרכז עובדים כ-1,000 איש, כ-700 מתוכם עובדים בשכר, וכל השאר הם מתנדבים שרובם היו בעבר מטופלים במרכז וגמרו אומר לחזור ולהתנדב כדי לסייע למטופלים שעוברים את התהליך השיקומי שהם חוו. "הם כוח עזר אדיר", אומר ד"ר אמיר, "מכיוון שהם מבינים באמת מה עובר על המטופל".

החזון – הובלת השיקום בישראל

ד"ר אמיר מציין כי למרכז יש היסטוריה ענפה, הווה חשוב, וכעת פניו אל העתיד: "אנחנו משתמשים ורוכשים את הטכנולוגיות המתקדמות ביותר הקיימות כיום לסיוע בטיפול השיקומי. כמו כן אנו נמצאים כרגע בשלבי הקמה של חממת סטארט-אפים שיפתחו אביזרים שיקומיים מתקדמים המותאמים לצרכים השונים של מגוון המטופלים בשיקום. האביזרים שיפותחו יוכלו לשרת אוכלוסיות רבות ושונות בארץ ובעולם".

המטרה הנוספת החשובה לא פחות של המרכז היא העברת המטופל עם השלמת הטיפול האקוטי לשיקום בקהילה, שם הוא יוכל לקבל טיפול מלא, ללא צורך באשפוז.

ד"ר חגי אמירצילום: אורן יזרעאל

"תכנית השיקום בלוינשטיין מתבצעת בצורה אינטנסיבית, רב-מקצועית, כשהמטופל במרכז, במטרה לשפר את תפקודו, להתגבר על מגבלותיו כדי להביאו לעצמאות מקסימלית ולהמשך השיקום בקהילה. השיקום האידיאלי מתבצע בבית המטופל בסביבתו הטבעית. אם אין למטופל אפשרות לקבל את מכלול השירותים בקהילה, או שאין מי שיסייע בביתו בעת שהמטופל אינו מסוגל לטפל בעצמו – עליו לשהות באשפוז במרכז הרפואי. כאשר השיג המטופל את יעדי השיקום באשפוז והוא יכול לקבל טיפולים בקהילה דרך קופות החולים – זה המקום הנכון עבורו ואין צורך באשפוז. המגמה המתפתחת כיום בשיקום בעולם כולו היא ירידה במספר המטופלים המאושפזים והגברה של הטיפול הביתי. הדבר כמובן מחייב היערכות הקהילה לספק שרותי שיקום רב תחומיים".

אילו בעלי מקצוע צריכים להגיע לאדם שנמצא באשפוז שיקומי ביתי?

"מרכז הצוות הוא הרופא שיקומי, הוא קובע את התכנית השיקומית כולל יעדי השיקום וגבולות השיקום, ומבצע מעקב רפואי. יד ימינו של הרופא היא האחות השיקומית שתפקידה לעודד את החולה לפעילות, להדריך אותו ולקדם אותו בתהליך השיקום וכן להדריך את המטופל או את המטפל הראשי לביצוע טיפולים בצורה עצמאית ובטוחה. בצד הפיזיקאלי פועלים הפיזיותרפיסטים המומחים בהפעלה כדי לשפר את התפקוד באמצעות פעילות, תרגילים וטכנולוגיות מתקדמות, בקצב, בעוצמה ובמיומנות הגבוהה ביותר. בצוות נמצאות גם המרפאות בעיסוק המאפשרות למטופל להגיע לתפקוד העצמאי המקסימלי בתפקודי היומיום, ואם יש צורך הן מסייעות בהתאמת אביזרי עזר. המרפאות בעיסוק עוסקות גם בתחום השיקום הקוגניטיבי – ושיפור התפקוד המחשבתי. תפקיד קלינאיות התקשורת, בלווי המטופל בשיקום הפרעות הדיבור, השפה והבליעה. את המטופל מלווה גם פסיכולוג, שכן כל פגיעה גופנית מלווה בפגיעה נפשית/רגשית שאותה לא רואים בעין אך חשוב מאוד להתייחס ולטפל בה. וכמובן – כדי שהמטופל יידע כיצד להתמודד מול הסבך הבירוקרטי של מי מממן איזה טיפול ואילו זכויות מגיעות לו, מיפוי מעגלי התמיכה של המטופל וניצולם בצורה האופטימלית – מלווים אותו העובדים הסוציאליים. הצוות כולל גם טכנאים אורתופדיים המתאימים אביזרי שיקום שונים, במסגרת השוק הפרטי. על כל התזמורת הזו מנצח ביד רמה רופא השיקום".

כיצד אתם כמרכז משתלבים בהעברת מודל השיקום לקהילה?

"המטרה שלנו היא לא להישאר בתוך ארבע אמות של מגדל השן שנקרא לוינשטיין אלא לפרוש את כפינו החוצה מתוך הבניין אל הקהילה. חשוב לנו לשתף את הקהילה במקצועיות ובידע שנצבר בשיקום עשרות אלפי מטופלים במרכז הרפואי, וליצור מרכזי שיקום שיכולים לספק שירותים דרושים גם בקהילה. הייעוד שלנו הוא להיות בקשר עם המחוזות של כל קופות החולים, ולבנות מודל של מרכז רפואי שיקומי 'לוינשטיין בקהילה'".

מה ניתן עוד לשפר בעולם השיקום בישראל?

"לשמחתנו, יש עליה במודעות הרגולטור בצרכי השיקום, וקיימת מגמת פיתוח מחלקות שיקום בבתי חולים רבים ברחבי הארץ. לצערי, אין לנו כרגע מספיק רופאים המתמחים בשיקום כדי לאייש את כל מחלקות השיקום החדשות. אנו מדריכים, מעודדים ויוצרים את דור ההמשך של רופאי השיקום עם מתמחים מעולים המצויים וחיים בעולם הדיגיטלי, שיעמדו בחוד החנית בקידום שירותי השיקום בשנים הקרובות".

ד"ר חגי אמיר, מנהל המרכז הרפואי לשיקום - לוינשטיין, מומחה באורתופדיה, שימש האורתופד הראשי של צה"ל. בעל התמחות בשיקום. לפני כשש שנים הצטרף למרכז הרפואי כמנהל המחלקה לשיקום אורתופדי, ולפני שנה מונה למנהל המרכז כולו