"מחקרים חדשניים ופורצי דרך, רפואה מותאמת אישית, וחווית מטפל-מטופל, מובילים אותנו להצלחה"

הרופאים המובילים את מרכז לגסי הריטג' לאונקולוגיה ומכון ד"ר לארי נורטון בסורוקה, מספרים על האתגרים, החזון והשאיפה העקבית לשעוט קדימה במצוינות לטובת חולי הסרטן

אסף לבנון
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרכז לגסי הריטג' לאונקולוגיה ומכון דר לארי נורטון למחקר בסורוקהצילום: דוברות סורוקה
אסף לבנון
תוכן מקודם

פרופ' יצחק אביטל | מנהל מרכז לגסי הריטג' לאונקולוגיה ומנהל המחלקה לכירורגיה א' ומכון לארי נורטון למחקר 
התמחות: כירורגיה כללית. תחומי עיסוק: כירורגיה אונקולוגית והפטוביליארית.
החזון שלי: "בראשית להיות תמיד יותר טובים ממה שמצופה מאתנו בכול דבר. הובלת מרכז אונקולוגי בין לאומי בנגב, המעניק למטופלים טיפול מותאם אישית, מיטבי, איכותי ומקצועי מהמובילים בארץ ובעולם. תמיד לנהוג בחמלה ובהבנה ולא לשכוח לוודא שהלב נמצא במקום הנכון".

מה הופך אותך למתקדם ולמוביל בתחומך ובסורוקה? "אני מניח שזה מתחיל במסלול ההכשרה והעיסוק שעברתי. התחלתי ב-NYU, אחד מבתי הספר לרפואה הטובים בארצות הברית, ומשם אימון ולימוד בבתי חולים מהמובילים בעולם בתחום הסרטן, כמו Memorial Sloan Kettering בניו-יורק וה-National Cancer Institute במרילנד. הניסיון המחקרי הועיל לי מאוד במיוחד במחקרי פאזה ראשונה ושלישית בהובלה שלי. אני מומחה לתאי גזע סרטניים עם דגש על הביולוגיה המולקולרית של תאים אלו. אבל אין לי ספק שכדי להוביל צריך לצידך צוות איכותי ומקצועי כמו שיש לנו בסורוקה, שעובד יחד בעבודת צוות, בתאום מופתי, על ידי דיונים מולטי דיסיציפלינרים ופועל למטרה אחת הארכת החיים של מטופלנו תוך כדי שמירת איכות חייהם. מחקרים חדשניים ופורצי דרך, ובכלל זה פיתוח טיפולים חדשים, רפואה מותאמת אישית עם דגש על חווית המטפל והמטופל כמקשה אחת, עומדים לנגד עיננו ומובילים אותנו להצלחה". 

מימין: ד"ר אלכס יעקובסון, ד"ר קרן רבינוב, פרופ' יצחק אביטל, ד"ר מירי זקצר וד"ר איתי לוי צילום: רון מילר

ד"ר איתי לוי | מנהל המערך ההמטולוגי 
התמחות: המטולוגיה והמטו-אונקולוגיה.
החזון שלי: "להעניק לכל חולה את הטיפול הטוב והמתאים לו ביותר, כפי שקיים היום בעולם, ולהביא לכך שכל החולים יבריאו ויחיו באיכות חיים טובה. טיפול רפואי כולל מרכיבים רבים והחזון שלי הוא לשלב ביניהם כך שנספק את הטיפול האיכותי והמושלם ביותר עבור החולים: החל מרמת הטיפול המקצועי ועד לתנאים של הסביבה הטיפולית. חשוב שסביבת הטיפול תהיה תומכת ותציע בעת הצורך סיעוד, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ורפואה משלימה. כשמדובר במרכיב הרפואי גרידא - השאיפה היא שהטיפולים יהיו מהמובילים בקדמת הרפואה". 

מה הופך אותך למתקדם ולמוביל בתחומך ובסורוקה? "איכות הצוות העובד לצידי. יש בסורוקה כוח אדם איכותי, הפרוס על פני כל מערכות הטיפול, מהרופאים עצמם ועד לכלל המעטפת. אלו אנשים איכותיים במיוחד, מצטיינים ומעודכנים בכל הטיפולים החדשניים ביותר. הם עושים את המקסימום כדי שהחולה יקבל את הטיפולים הטובים והמתקדמים ביותר למצבו. כדי להגיע לכך אנחנו פורסים רשת גדולה של מחקרים קליניים מול חברות מובילות בעולם, המאפשרות נגישות לטיפולים מתקדמים, ומשתדלים לשמור על שיתוף פעולה מחקרי עם אוניברסיטאות. למחקר המקדם טיפולים יש שתי רגליים; הראשונה - המחקר הקליני בתרופות שכבר פותחו ועכשיו יש להביאן ליישום קליני, השנייה – מחקר בסיס המבוסס על קשר עם חוקרים באוניברסיטה ושיתופי פעולה שמקדמים את התחום. כך, דרך המחקר המעבדתי מצליחים פעמים רבות להביא טיפולים מותאמים אישית לחולים, או למצוא את התרופה המתאימה ביותר למחלה מסוימת".

ד"ר קרן רובינוב | מ"מ מנהל המערך האונקולוגי, מרכזת תחום גידולי דרכי השתן ומין
התמחות: מומחית לאונקולוגיה קלינית ורדיותרפיה, תחומי עיסוק: גידולי דרכי שתן ומין.
החזון שלי: "להמשיך ולהתקדם מבחינה מקצועית ומחקרית בתחום בו אני עוסקת, במטרה לספק את הטיפול הטוב ביותר למטופליי ותמיד להיות שם בשבילם. בתפקידי, אני רואה את עצמי מעצימה את המקום ומניעה אותו להתקדמות. כל מטופל מקבל ליווי מקצועי וצמוד משורה של אנשי מקצוע. אנחנו מצטיידים במכשור חדש ברדיותרפיה שמאפשר לתת טיפול קרינתי חדשני. יחידת המחקר במכון מפותחת מאוד ומספקת הזדמנויות ואפשרויות לביצוע טיפול מחקרי חדשני, ואני רואה בפיתוח יחידת המחקר חשיבות עליונה. חלק נוסף מהחזון שלי הוא לעשות רבות כדי להעצים את הדור הבא באונקולוגיה. זה בא לידי ביטוי בקליטת מתמחים חדשים, בניית תוכנית לימודים וקידום מחקרי ומקצועי של המתמחים שלנו".

מה הופך אותך למתקדמת ומובילה בתחומך ובסורוקה? "בשנים האחרונות ישנה התקדמות משמעותית בתחום במחקר האונקולוגי, ובפרט בתחום גידולי דרכי השתן. כל זה בא לידי ביטוי בפרסומים חדשניים בתחום, שבחלקם לקחתי חלק. לנוכח הפרסומים הללו, הנהגתי שימוש ויישום של טיפולים חדשניים, טיפולים שמשפרים את ההישרדות, את התגובה לטיפול, ואת איכות החיים עבור מטופלינו. השתתפותי הפעילה במחקרים חדשניים, והיישום של הטיפולים במטופליי, כמו גם לכל שאר מטופלי המערך האונקולוגי, מאפשרים מתן טיפול מותאם אישית ומיטבי ככל הניתן, וזה הכלי המרכזי שהופך אותי וגם את כלל הרופאים במערך למובילים בתחום".

ד"ר אלכס יעקובסון | מנהל שירות אשפוז יום אונקולוגי 
התמחות: אונקולוגיה, תחומי עיסוק: גידולי עור, סרקומה וטיפולים אימונותרפיים.
החזון שלי: "הרב קוק אמר 'כל מה שאדם מתגדל, מתגדל העולם כולו עמו'. גם אני חושב כך. החזון שלי הוא להביא מקצוענות ואיכות נטולות פשרות, במטרה להאריך את חיי המטופלים ולהעניק להם איכות חיים מיטבית. מטרתי להנגיש את השירות האונקולוגי לציבור הרחב, במיוחד בדרום הארץ, בזמן הקצר ביותר, באיכות הגבוהה ביותר וברמה בינלאומית - ותמיד לשאוף ליותר. חלק מהמקצוענות בא לידי ביטוי בהשתתפות בפורומים בינלאומיים ובהבאת חדשנות למרכז שלנו בזמן אמת. מתן טיפול חם וגילוי אכפתיות אנושית הם חלק בלתי נפרד מהתהליך מבחינתי. אני מאמין שעתיד הרפואה מותנה בעדיפות עליונה לחדשנות ולפיתוח, בהטמעה ושימוש בטכנולוגיות חדשות ומגוונות וברפואה מותאמת אישית".

מה הופך אותך למתקדם ומוביל בתחומך ובסורוקה? "הרצון להיות תמיד עם יד על הדופק בנושא החדשנות וההתפתחות, שאיפה למצוינות ולמידה ולימוד מתמידים. אני משקיע רבות בדור ההמשך של התחום שלי, מרכז סטודנטים באוניברסיטת בן גוריון ומלמד אותם. יש לנו שיתוף פעולה משמעותי עם האוניברסיטה ועבודה משותפת במעבדות קליניות שונות, שייעודן העיקרי הוא הבאת קונספטים חדשים לעולם הטיפול. אני רואה עצמי כחלק מצוות מלוכד, איכותי ואכפתי, צוות מקצועי מאוד בעל ראייה מרחבית ועתידית. אני מאמין שזה, בשילוב עם יחס וחום אנושי, עושים את ההבדל מול מרכזים רפואיים אחרים".

ד"ר מירי זקצר | מרכזת תחום המיאלומה
התמחות: המטולוגיה והמטו-אונקולוגיה.
החזון שלי: " לקדם חדשנות ולספק רפואה מותאמת אישית. אני מאמינה גדולה ברפואה כזאת, במיוחד היום כשיש מגוון רחב של תרופות שניתן להתאים לכל מטופל בצורה מדויקת יותר לצרכיו. כמות הבחירות שיש היום מאפשרת לדון עם המטופל על מצבו, להסביר לו על תופעות הלוואי השונות של הטיפולים והתרופות שביכולתו לקחת ולאפשר לו לבחור ביניהם. זה כבר לא המצב שבו הרופא קובע הכל וכך קורה, דנים על האפשרויות ומחליטים ביחד".

מה הופך אותך למתקדמת ומובילה בתחומך ובסורוקה? "הרצון שלי לעזור למטופלים. הדבר שמפעיל אותי הוא האכפתיות לחולים, והנכונות להפוך עולמות בשבילם. המטופלים יודעים שהם יקבלו ממני את הטיפול הכי טוב שקיים כרגע למחלתם. זה המניע שלי להגיע לעבודה בכל בוקר ולעשות אותה. הקירבה של סורוקה לאוניברסיטת בן גוריון מספקת לנו יתרון גדול. כך יש לנו יכולת לעבוד עם חוקרים מובילים, להתעדכן, לשאול שאלות ולדון איתם על רעיונות וטכנולוגיות מתקדמות לטיפול במחלות מהתחום שלנו. אנחנו משתתפים במחקרים מובילים ומביאים את הטכנולוגיות המובילות לטיפול במחלות".


מרכז לגסי הריטג' לאונקולוגיה בסורוקה הוא אחד ממרכזי הרפואה האונקולוגית המובילים בארץ ובעולם
מרכז לגסי הריטג' לאונקולוגיה - מרכז כוללני לטיפול ולחקר מחלת הסרטן - מחולל מהפיכה בדרום הארץ, בטיפול במחלת הסרטן. במרכז מוענקים טיפולים רב-תחומיים, באיכות הרפואית הטובה ביותר ובטכנולוגיות הרפואיות המתקדמות ביותר, זאת בשילוב תנאי הטיפול הטובים והמובילים בארץ. 

הפעילות במרכז מתבצעת באשכולות ייעודיים, בהתאם לסוג המחלה וניתן טיפול מותאם אישית בהתאם לסוג הגידול והגנטיקה של המטופל, תוך מתן דגש על חוויית המטפלים והמטופלים כאחד. במרכז כול אשכול יש צוות אחיות מנווטות אשר מקפידות על איכות הטיפול וחווית המטופל ומשפחתו.

הצוות הרפואי, הסיעודי, הפרא רפואי והאדמיניסטרטיבי במרכז, מספק שירותים מתקדמים בעזרת ציוד רפואי משוכלל ומתקדם ושיטות עבודה פורצות דרך. כל זאת לצד  ליווי המטופלים ובני משפחותיהם, באדיבות ובמקצועיות המציבים את מרכז לגסי הריטג' לאונקולוגיה ומכון ד"ר לארי נורטון בסורוקה, בשורה הראשונה עם המרכזים המובילים ברפואה האונקולוגית בארץ ובעולם.