"ניתוח עם רובוט, מבטל את מגבלת הזוויות של השיטה הלפרוסקופית והיד האנושית"

הגינקולוגיה האונקולוגית מציבה אתגרים כירורגיים להסרת גידולים באיברים של מערכת הרבייה הנשית. אל מול אתגרים אלה, ניצבות חדשנות טכנולוגית ומומחיות רפואית וכירורגית, לטובת בריאות האישה ואיכות חייה. על כירורגיה גינקו-אונקולוגית, עם פרופ' עמי פישמן, מומחה בגינקולוגיה ומיילדות וגינקולוגיה אונקולוגית, מהמרכז לכירורגיה רובוטית בהרצליה מדיקל סנטר

ענת יפה
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרופ׳ פישמן בעמדת ההפעלה (קונסולה) של הרובוטצילום: פרטי
ענת יפה
תוכן מקודם

תחום הגינקולוגיה האונקולוגית מציע גישה משולבת לאבחון וטיפול כירורגי של מחלות סרטן באיברי הרבייה של נשים. אלה כוללים בין השאר את: סרטן הרחם, סרטן צוואר הרחם, סרטן השחלות והחצוצרות.

"הגינקולוגיה האונקולוגית היא תת מקצוע בגינקולוגיה. רופא שעוסק בתחום זה עשה את ההתמחות הרגילה בגינקולוגיה, מיילדות ופוריות, והשלים התמחות-על נוספת בתחום הגינקו-אונקולוגי", מסביר פרופ' עמי פישמן, מי ששימש עד לאחרונה ובמשך שני עשורים כמנהל האגף למיילדות וגינקולוגיה במרכז רפואי מאיר. כיום הוא סגן מנהל מרכז רפואי רבין ומנהל המערך לבטיחות, איכות וניהול סיכונים בבית החולים, כל זאת בנוסף להיותו חלק מצוות המנתחים המוביל במרכז לכירורגיה רובוטית בהרצליה מדיקל סנטר.

פרופ' עמי פישמןצילום: רמי זרנגר

באלו בעיות מטפל התחום הגינקו-אונקולוגי?
"בתחום זה אנחנו מטפלים בכל המחלות הממאירות של איברי המין של האישה: רחם, צוואר הרחם, שחלות, חצוצרות, עריה ונרתיק", מסביר פרופ' פישמן.

במקרים בהם יש צורך בכריתת רחם למשל, מהן האפשרויות העומדות בפני האישה ובפני הכירורג המטפל בה?
"קיימות מספר שיטות ניתוחיות לכריתת רחם: 
* כריתה בגישה נרתיקית - כריתת רחם דרך הנרתיק שמומלצת בעיקר במקרים של צניחת הרחם ובתנאי שהרחם אינו מאד גדול.
* כריתה בגישה פתוחה – בחירה בשיטה זו מתקיימת בדרך כלל במקרים בהם לא ניתן לבצע את כריתת הרחם דרך הנרתיק או בלפרוסקופיה. בשיטה זו מבצעים חתך אורכי או רוחבי בדופן הבטן, בהתאם לסיבת הניתוח, לשם הוצאת הרחם. 
* כריתה בגישה זעיר-פולשנית - לשיטה הזו יש עדיפות מבחינת המטופלות והמנתחים, במצבים בהם היא מתאימה. בניתוח בשיטה זו עושים מספר חתכים זעירים של 5-15 מ"מ בדופן הבטן (אזור הטבור והבטן התחתונה). דרך הפתחים האלה מחדירים את המצלמה המשדרת תמונה של אזור הניתוח למסך חיצוני בו צופים המנתחים. דרך החתכים מחדירים גם את המכשור הניתוחי באמצעותו מבצעים את כריתת הרחם שברוב המקרים נשלף מהאגן דרך הנרתיק.
* כריתת רחם באמצעות רובוט – למעשה גם כאן מדובר בגישה זעיר-פולשנית, אבל המצלמה ומכשור הניתוח מחוברים לזרועות של הרובוט. הפעלת הזרועות של הרובוט מבוצעת מרחוק על ידי המנתח שיושב בעמדת הפעלה ושולט על תנועת הזרועות והמכשור הכירורגי שמחובר אליהן בקצה שנמצא בתוך הבטן". 

ניתוחים בעזרת רובוט הפכו שכיחים בשנים האחרונות. מה היתרון שלהם?
"לזרועות של הרובוט יש תכונות 'חצי אנושיות' והמנתח שמפעיל מרחוק את פעילות הזרועות מביא לידי ביטוי את התכונות האלה לטובת המנותחת. הרובוט מאפשר פעולה עדינה ומדויקת מאד ובזוויות שבניתוח זעיר-פולשני לפרוסקופי רגיל, אנחנו לא מסוגלים לעשות. ראוי לציין שחלק גדול מהניתוחים בתחום של הגינקולוגיה האונקולוגית, הפכו בעשור האחרון להיות ניתוחים זעיר-פולשניים, בשפת העם: לפרוסקופיה. הכירורגיה הרובוטית לקחה את היכולות של הכירורגים צעד קדימה, מכיוון שבלפרוסקופיה יש למנתחים מגבלה ביכולת הנעת המכשור בתוך חלל הבטן והאגן. הרובוט דה וינצ'י, מבטל את המגבלה הזו, מאפשר תנועה בזוויות מאתגרות וגמישות, שלא ניתן לבצע בשיטה הלפרוסקופית הרגילה. תכנון המבנה והתכונות של הרובוט מבטלים את מגבלות התנועה והזוויות של כף היד האנושית בניתוח שמבוצע בלפרוסקופיה רגילה". 

פרופ' פישמן מציין יתרון נוסף חשוב לעבודת הכירורג עם הרובוט, והוא היכולת של הרובוט לבלום זעזועים: "כך שכל תנועה של המפעיל – הכירורג, מתורגמת לתנועה מעודנת עם גמישות מצוינת".

ומדוע זה חשוב?
"הדבר חשוב מכיוון שבמהלך הניתוח הגינקו-אונקולוגי נדרשת פעולה עדינה של כריתת בלוטות הלימפה באגן שממוקמות בסמיכות לכלי הדם הגדולים באגן. היכולות שהרובוט מקנה למנתח מאפשרות לבצע את הכריתה הזו בצורה הטובה והמדויקת ביותר, עם הקטנת הסיכון לפגיעה בכלי הדם ולאברים הסמוכים. יתרון נוסף שאמנם נמצא גם בחלק מהמכשור הלפרוסקופי, טמון ביכולת לזהות את בלוטות הלימפה שנקראות בלוטות הזקיף. זיהוי בלוטת הזקיף וכריתתה מהווה חלק אינטגראלי מהרבה פרוצדורות בתחום הגינקולוגיה האונקולוגית. אגב, ולא פחות חשוב, תכונות אלה של הרובוט, מאפשרות להשלים ניתוחים זעיר פולשניים בנשים שמנות מאד, שבהן יש לנו מגבלה לבצע לפרוסקופיה בשיטה הרגילה".

מהן הממאירויות השכיחות ביותר בישראל בתחום הגינקו אונקולוגי?
"בישראל המחלות היותר שכיחות בקבוצה זו הן סרטן רירית הרחם וסרטן השחלה. ישראל דומה בשכיחויות אלו למדינות מערב אירופה. שיעור ההיארעות של סרטן צוואר הרחם נמוך יותר בישראל בהשוואה למדינות אחרות".

לאן להערכתך מוליכה אותנו החדשנות הטכנולוגית בשנים הבאות בתחום הגינקו אונקולוגי?
"הקדמה והחדשנות הטכנולוגית תוביל לכך שנוכל בעתיד למזער את הניתוחים עוד יותר. נוכל להפחית את מספר הכניסות / נקבים שאנחנו עושים כיום בניתוחים זעיר-פולשניים. יעד נוסף אליו מתקדמת הכירורגיה הוא להפחתת הרדיקליות של הניתוחים הגינקו-אונקולוגיים. אם בעבר היינו עושים ניתוחים מאוד נרחבים ורדיקליים, היום בזכות הטכנולוגיה שמאפשרת זיהוי בלוטת הזקיף, אנחנו מסוגלים לעשות ניתוחים פחות רדיקליים וכך מפחיתים את שיעור הסיבוכים הפוטנציאליים ומקצרים את משך ההחלמה אחרי הניתוח", מסכם פרופ' פישמן.