"לראשונה במזרח התיכון, בהדסה: טכנולוגיה חדשנית ופורצת דרך בטיפולים אונקולוגים"

לראשונה בארץ במרכז הרפואי הדסה, פועל המאיץ הקווי ETHOS של חברת VARIAN. הטכנולוגיה החדשנית מאפשרת לערוך תוכנית טיפולי הקרנה מחודשים ומותאמים אישית למטופל האונקולוגי בכל טיפול מחדש – בהתאם למצבו ולמיקום הגידול בגופו, ובכך מקצרת משמעותית את זמן הטיפול, מגדילה את איכותו ומצמצמת את תופעות הלוואי

יובל בן משה
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרופ' פופובצרצילום: ניצן זוהר
יובל בן משה
תוכן מקודם

המרכז הרפואי הדסה החל בהפעלתו של מאיץ קווי מתקדם וחכם המתמחה בקביעת תוכנית טיפול יומית, מותאמת אישית למטופל החולה בסרטן, ועובר טיפולי קרינה. המכשיר הינו מכשיר הדגל של חברת VARIAN ולדברי הצוות במכון שרת לאונקולוגיה בהדסה, משנה לגמרי את חוקי המשחק בטיפולי רדיותרפיה.

"מזה שנים רבות עובדים ברחבי העולם כדי להתאים את טיפולי הרדיותרפיה למטופלים לאורך זמן. עד היום, כאשר מטופל היה מגיע לקבלת תוכנית טיפולים ביחידה לרדיותרפיה, הוא היה עובר בדיקת דימות- CT למטרת סימולציה, ועל בסיס בדיקה זו היינו מתאימים לו תוכנית מפורטת לסדרת טיפולים שלימה. לעתים לקראת סיום הטיפול במידת הצורך, היינו מבצעים CT נוסף ובונים לו תוכנית טיפולים חדשה", מסביר פרופ' אהרון פופובצר, מנהל מכון שרת לאונקולוגיה במרכז הרפואי הדסה.

 לדברי ד"ר מרק ויגודה, מנהל היחידה לרדיותרפיה במכון שרת לאונקולוגיה במרכז הרפואי הדסה, בתחום הקרינה יודעים שכאשר מטופל עובר טיפולי רדיותרפיה מתרחשים בגופו שינויים פיזיולוגים ואנטומים מידי יום, כגון שינוי בגודל הגידול שגדל או קטן, המטופל השמין או רזה, האיברים הפנימים זזו מעט ועוד שינויים כאלה ואחרים.

הטכנולוגיה החדשה בהדסה, ETHOS צילום: ניצן זוהר

"מאחר ולא ניתן היה להכין למטופל בכל יום תוכנית טיפולים חדשה בהתאם למצבו הפיזיולוגי, כמקובל בעולם עד כה, היינו מגדירים למטופלים טווח נוסף לאזור הטיפול, דבר שהגדיל את נפח האזור המוקרן, כדי להיות בטוחים שלא פספסנו את המטרה. בעקבות זאת אזורים בריאים לעיתים מקבלים גם הם חלק מהקרינה", מדגיש ד"ר ויגודה ומוסיף: "במכון שרת בבית החולים הדסה אנו שואפים תמיד להתקדם על בסיס עקרונות הרפואה המותאמת אישית, ובכך להגיע לתוצאות הטיפול המקסימאליות בעבור כל מטופל ומטופל. בעקבות כך הוכנס לבית החולים המכשיר המתקדם בתחום ההקרנות, הנקרא ETHOS. מדובר במכשיר חדשני ייחודי ביותר המתבסס על טכנולוגיה פורצת דרך, בעזרתה הוא יודע לייצר תוכנית קרינה חדשה לחולה בכל פעם מחדש - לפני שמבצע טיפול בקרינה".

יותר מדויק ופחות מזיק
"בעזרת הטכנולוגיה שהתווספה אל המערך שלנו, אנו מצמצמים באופן משמעותי את הנזק שעלול להיגרם באיברים הסמוכים לאזור הגידול, ומבטיחים מנה מלאה ומדויקת יותר של קרינה לגידול. המכשיר כרגע מותאם בעבור גידולים רגישים. המטרה העיקרית שלנו היא לשפר את איכות הטיפול עבור החולה והמכשיר בהחלט מאפשר לנו לעשות זאת, בעזרתו הקרינה שהינה כעת ממוקדת יותר. בכך אנו מורידים את תופעות הלוואי וכל זאת בזמן טיפול שקצר בהרבה מזמן הטיפול המקובל היום", מספר פרופ' פופוביצר. 

עמיתו, ד"ר ג'ון פלדמן, הפיזיקאי הראשי ביחידה לרדיותרפיה במכון שרת לאונקולוגיה בהדסה, מוסיף: "בטיפול רדיותרפיה המטרה היא להקרין בעזרת המאיץ הקווי את הגידול הסרטני כולו במנה הרצויה, תוך הגנה מרבית לאיברים החיוניים בגופינו. איברי הגוף שלנו דינמיים וזזים תמידית, כך לדוגמה בוקר אחד השלפוחית מלאה ויום אחרי ריקה. מילוי הרקטום והמעיים משתנים כל הזמן ומיקום המעיים גם הוא משתנה תמידית וכו'. בעקבות שינויים אלה, גם הגידול הסרטני זז בגופינו בהתאם לאיברים מסביבו. הגידול במהלך הטיפול לעתים גם משנה את נפחו וצורתו, והשאיפה היא להכירו - על גודלו ועל מיקומו בכל פעם שהמטופל מגיע לטיפולי קרינה מחדש". 

היתרונות
"הפתרון המקובל בכל מרכז רפואי בעולם וכפי שנהגנו עד כה. הוספנו שוליים לגידול שראינו ב-CT של הסימולציה, ואז הערכנו את מיקום הגידול בידיעה כי כל יום יהיה מצוי בתוך הנפח המורחב, ואליו נכוון. ואילו כיום, בזכות מכשיר ה- ETHOS, נבצע בכל יום CT חדש למטופל, בעזרתו נדע בצורה מדויקת ביותר היכן ממוקם הגידול אותו יש להקרין ביום מסוים, ומה מצב ומיקום האיברים הפנימיים הסובבים אותו. בכך נייצר תוכנית חדשה המותאמת לאותו היום ונטפל מידית. התוכנית שמספק לנו המכשיר הינה תוכנית טיפול ספציפית הנותנת את המענה הטיפולי האטרקטיבי ביותר", מציין ד"ר פדלמן.

התוכנית החדשה עוברת בכל יום אישור ובקרה של פיזיקאי ורופא והם גם מי שבונים אותה. על הפיזיקאי להגדיר את תוכנית ההקרנה, כמות הקרינה, באיזה כמות אנרגיה להיכנס ומאיזה כיוון.

"לשמחתנו אנחנו בהדסה חלוצים במכשיר זה, מדובר במכשיר ה-ETHOS הראשון בישראל ובכלל במזרח התיכון, מלבדו פועלים עוד 17 בלבד בכל העולם", מסביר ד"ר פלדמן ומפרט את טיבה של הטכנולוגיה, תוך הדגשה שהיא משמעותית ביותר בעולם טיפולי הרדיותרפיה. 
"מכשיר ה-ETHOS הינו מכשיר הדגל של חברת VARIAN. זהו מאיץ המבוסס על מכשיר קודם בשם Halcyon. מכשיר זה, שלא בדומה למאיצים קודמים של VARIAN הינו מכשיר הדומה ל-CT שלמרכזו מכניסים את המטופל. כל הרכיבים מסביבו מכוסים והמטופל איננו מוקף במכשיר גדול המסתובב סביבו כפי שקיים במאיצים אחרים. לכן המאיץ יכול להסתובב במהירויות גבוהות מן המקובל סביב המטופל, מבלי לגרום לו לאי נוחות – ובבטיחות מלאה, דבר שמקצר מאוד את זמן הטיפול, ויעיד כל אדם אשר חווה הקרנות עד כמה קריטי הקיצור של כל דקה ודקה".

 ועוד יתרונות
"בנוסף שיפרו את איכות ה-CT במאיץ בכך שהביאו אותו למצב בו ניתן לבצע עליו תוכניות תכנון טיפול. כמו כן הוסיפו למאיץ מערכת בינה מלאכותית בעזרתה המחשב לומד את דרכי סימון הגידול הסרטני והאיברים בסיכון, ומבצע את הסימון בעצמו. המחשב מסמן גם איברים סובבים שישפיעו על מיקום הגידול ובהתאם להם מבין היכן הגידול ממוקם במדויק. לרופא נותר לבדוק את הסימון ולפיזיקאי נותר לבדוק את התוכנית ולאשר אותה, ותוך עשרים דקות יש תוכנית חדשה ומאושרת לטיפול. הטיפול עצמו לוקח דקות בודדות והחולה כבר בדרכו הביתה. זה משנה בהחלט את כל חוקי המשחק בטיפולי רדיותרפיה", מסכם ד"ר פלדמן.
לדברי פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל המרכז הרפואי הדסה, הדסה התחדשה במה שנחשב בעולם למילה האחרונה בטיפולי רדיותרפיה לטובת מטופליה.

"מערכת ה-ETHOS מבוססת על בינה מלאכותית שהיא אדפטיבית, דהיינו מתאימה את עצמה לחולה תוך כדי זיהוי מלא ומדויק של נפח המטופל ומיקום הגידול אותו יש להקרין בזמן אמיתי, ללא חשש פגיעה באיברים הסובבים אותו. 

המערכת, המתקדמת מסוגה בעולם והחדשנית בכל קנה מידה, הותקנה בהדסה ומתחילה לפעול ולשרת את כל החולים הזקוקים לקרינה מדויקת נקודתית ברמה של טיפול מלא ולא רק להקלת הסימפטומים. מערכת ה-ETHOS מאוד מהירה ותאפשר טיפול בפי שניים יותר חולים מאשר באמצעי הקרינה המתקדמים הקיימים בישראל. המערכת מיועדת לטפל בעיקר בחולים ממאירים באזורים רגישים כמו ראש צוואר, ראות, וגידולים במערכת המין והשתן, ותיצור סטנדרט חדש ומתקדם שלא הכרנו קודם בטיפול מרפא קרינתי", מסביר פרופ' רוטשטיין.