"המרכז הגדול והמתקדם ביותר בישראל לטיפול בסרטן, יפתח בשערי צדק בירושלים"

אל המרכז האונקולוגי הרב-תחומי, המוקם בימים אלו במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים, יוצקים יחד עם יסודות הבטון, גם ערכים של חדשנות טכנולוגית, רפואה אישית ודאגה לפרטים. פרופ' ניר פלד המנהל החדש של המערך האונקולוגי מוביל את כל יתרונות המערך הקיים ומוסיף אליהם את ניסיונו העשיר

אסף לבנון
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרופ' ניר פלדצילום: דוברות שערי צדק
אסף לבנון
תוכן מקודם

"להנגיש למטופלים את הטיפול המתאים להם ביותר תחת קורת גג אחת, תוך הקפדה על מעטפת של יחס אנושי ורגיש"- זהו, החזון של פרופ' ניר פלד, מנהל האגף למחלות הסרטן והמערך האונקולוגי במרכז הרפואי שערי צדק שבירושלים.

פרופ' פלד נכנס לתפקידו לפני כחודשיים, בעיצומה של תקופת תנופה בפעילות שערי צדק, בכלל, והמערך האונקולוגי בפרט. שערי צדק הכפיל את פעילותו בשנים האחרונות ובמסגרת העצמתו, מוקם בימים אלו מרכז אונקולוגי רב-תחומי שצפוי להיפתח בעוד כשנה. כששואלים את פרופ' פלד על יתרונותיו של המרכז החדש הוא מונה רבים כאלו, החל מהעיצוב הייחודי; "קונספט של זרימה בחללים פתוחים, הוא ייראה ממש כמו מוזיאון", ועד לטכנולוגיות ולטיפולים החדשניים ביותר שיוצעו בו.

"נציע את כל מגוון הטיפולים שניתן לעלות על הדעת, החל מטיפולים בסיסיים, דרך  טיפולים ביולוגים, אימונולוגיים, תומכים וקרינתיים. אלו האחרונים יכללו רדיוכירורגיה, קרינות מדויקות לכל איברי הגוף, קרינה כלל-גופית וקרינות למטרות ריפוי. טיפולי קרינה  אלו יאפשרו מתן מענה מלא לכלל הנכנסים בשערינו. הכל מהכל ובמקום אחד", מסביר פרופ' פלד.

בנוסף, פועלים בשערי צדק להרחיב את המענה השירותי בכל תחומי האונקולוגיה, וקולטים רופאים בכירים בכל תחומי הסרטן. הקמנו יחידה לרפואה מותאמת אישית שהיא חוד החנית באונקולוגיה ובטיפול בחולי הסרטן, המשלבת שימוש בכל טכנולוגיות הריצוף הגנומי. היחידה עובדת על הנגשת טיפולים ייחודיים לכל חולה בהתאם לפרופיל המחלה שלו ולפרופילו האישי. עוד יופעל מרכז רוח במודל "מגי-סנטר" , שמטרתו להרחיב, להנגיש ולאפשר חוויה בלתי רפואית בצורה א-פורמלית. מטופלים יגיעו אליו כדי להתייעץ אחד עם השני, לפגוש את הדומים להם ולקבל שירותים לרווחת החולה ומשפחתו. נפעיל יחידה לרפואה משלימה לאיזון תופעות הלוואי של הטיפולים ולשיפור התמודדות החולה עם הסרטן. המערך יעסוק גם בהנגשת שירותי קנאביס רפואי, איזוני כאב ובכלל בכל הדרוש לטיפול בחולה אונקולוגי".

המרכז האונקולוגי הרב-תחומי החדשצילום: הדמייה: רובינשטיין עפר אדריכלים ו-FARROW

במה, בפועל, יהיה שונה טיפול בחולה סרטן בשערי צדק לעומת הטיפול בבית חולים אחר בארץ?
"המטרה שלנו היא להציע מענה כוללני, תחת קורת גג אחת, כך שהמטופלים יזכו למעטפת טיפולית מקצועית ביותר, לצד ליווי ותמיכה, מרגע האבחון, ועד ההחלמה. בנוסף, הדגש שלנו הוא על הנגשת טיפולים חדשניים בכל תחומי הסרטן, עוד כשחלק מהטכנולוגיות עדיין לא מיושמות במרכזים רפואיים אחרים. נקלוט מטופלים בכל המרחבים טרם אבחנת הסרטן, ונסייע בהליך בירור מהיר תוך תמיכה של כלל המערכים של בית החולים. יתבצעו הבדיקות המולקולריות הרחבות ביותר שקיימות כיום, תוך שימוש בטכנולוגיה שתאפשר מתן תשובות תוך תוך ימים ספורים בלבד. כבר בחודשים הקרובים תוכנס מערכת ריצוף גנומית הראשונה מסוגה בארץ שתתבצע במחלקת הפתולוגיה של בית החולים - המהווה אחת החוליות החשובות ביותר בשרשרת. כמובן שנשים דגש על נושא השירות האישי והמיטבי. המקום החדש יהיה בדיוק בגודל המתאים: לא גדול מדי ולא קטן מדי. הוא יאפשר שירות מקצועי ביותר תוך איזון המשמר אינטימיות בין הצוות למטופלים. אני שואף שהמטופלים ירגישו שהם הגיעו הביתה. שהממשק בין המטפל למטופל יהיה מרגיע ושאינו מאיים. מפגש שתמיד מוצא את המקום לתקווה החל בפרטים הקטנים ועד הגדולים. זאת ועוד, אמנות הבשורה המרה אינה זרה לנו, ואף זוכה לטיפוח. זה אפשרי אך ורק בתנאים בהם כולם נינוחים, אמינים ושקופים. תקוותי היא לגדל דור של אנשי צוות שיהיה אמפטי, מקצועי ואנושי".

לזכר טליה
מקום נוסף בו ברור לפרופ' פלד שיש צורך ביחס אישי ומיוחד, הוא הטיפול בסרטן השד בקרב צעירות. "מרכז טליה" של שערי צדק, מספק בדיוק את הפן האישי. המרכז אשר הוקם לזכרה של טליה בליליוס, מתרכז בשיפור השירות לאוכלוסיית הנשים הצעירות הסובלות מסרטן השד. "לסרטן שד בקרב נשים צעירות יש צרכים ייחודיים", מסביר פרופ' פלד. "חלק גדול מהמקרים הוא תוצאה של נשאות גנומית המובילה לשכיחות יתר לסרטן השד. בנוסף, לצעירות יש צרכים ייחודיים. דוגמה טובה לכך היא נושא הפוריות. ברור שכשמגיעה אישה בת 60 עם סרטן שד, אין צורך לגעת בסוגיית הפוריות. אבל  לאותה המחלה בגיל 30 - כמובן שכן. לצעירות ההתמודדות הפסיכולוגית קשה הרבה יותר, ולהחלטות הטיפול יש משמעות שונה במצבי משפחה שונים. מהסיבות הללו הטיפול בצעירות דורש מיומנות אחרת, ותשומת לב עם דגשים אחרים, הבאים לידי ביטוי במרכז טליה. המעטפת במרכז רחבה מאד והליווי הפסיכולוגי הדוק יותר. המטופלות מלוות עוד מרגע האבחון, דרך הגעתן אלינו לטיפולים קדם-ניתוחיים, ועד מהלך הטיפולים - אותם הן עוברות עם צוות ייעודי. המטופלת מלווה באונקולוגיות שמתמחות בסרטן השד, באחות מתאמת, בפסיכולוגית ובעובדת סוציאלית. הכול במטרה שהאישה תצלח את הטיפולים בצורה מיטבית, תשמר את שגרת חייה ואפילו תצליח לשמר את עבודתה היומיומית".

דברים שרואים מכאן
פרופ' ניר פלד, הוא בוגר לימודי רפואה בטכניון במסגרת עתודה. את שירותו הצבאי חצה כרופא ביחידות עילית שונות . הוא מומחה לרפואה פנימית, רפואת ריאות ואונקולוגיה. לפני שהגיע לנהל את המחלקה האונקולוגית בשערי צדק, ניהל את יחידת סרטן הריאה במרכז הרפואי רבין – בלינסון ואת המערך האונקולוגי בביה"ח סורוקה. תת ההתמחות שלו היא בסרטן הריאה, נתון המסתדר היטב עם העובדה שבשערי צדק, יש את אחת מיחידות הריאה הגדולות והפעילות ביותר בישראל.

"ההנגשה של הטיפולים הסיסטמיים ויכולת מתן מענה לכל אחד מתתי-הסוגים של סרטן הריאה נותן יתרון מובהק לשערי צדק על פני החלופות", הוא אומר. "אנחנו נותנים מענה שמסייע עוד באבחון המוקדם, בטיפול סיסטמי ומהיר. תוך זמן קצר נוכל לשלב את טיפולי הקרינה, שקריטיים לחולים אלו. פרופ' פלד הינו ממובילי תחום סרטן הריאה בעולם, הינו חבר בוועד המנהל של הארגון הבינלאומי לסרטן הריאה ועד לאחרונה אף היה  יו"ר תחום סרטן הריאה באיגוד האירופאי למחלות ריאה. פרופ' פלד סמוך שבעזרת רשת הקשרים הענפה אשר פיתח לאורך השנים, יגיעו לשערי צדק מיטב המחקרים הקליניים וטיפולים ייחודיים רבים. ואכן, במרכז מתקיימות תוכניות הנגשה רחבות  לתרופות נדירות במטרה לשפר את כלל השירות לחולי הסרטן. בתחום הזה הפך שערי צדק מבית חולים עירוני למרכז רפרנט ארצי שנותן מענה לחולים בכל רחבי הארץ.

האם בכל תחום טיפולי הדגש שלך הוא על חדשנות טכנולוגית?
"אכן. שערי צדק מצטיין ביכולת הטמעה מהירה מאוד של טכנולוגיות. זה האופי של בית החולים וכדאי לנצל זאת. אנחנו בדרך להפוך את המקום למרכז אחד גדול, צומת שמושך אליו טכנולוגיות חדשות להטמעה מהירה מאוד. יש לנו את אנשי המקצוע שיכולים לכך. יחידת הכאב האונקולוגי והטיפול התומך שלנו מובלת על ידי פרופ' נתן צ'רני, שהוא ממובילי תחום הרפואה התומכת בכל אירופה. ביחידתו הוא מנהל מספר רופאים המתמחים בתחום רפואת הכאב וצוות אחיות ייעודי, מומחיות גם הן לתחום. חשוב לציין בהקשר של יחידת הכאב האונקולוגי, את העובדה שהיא מספקת גם צוות ליווי רוחני הפעיל בקרב כל המטופלים הנכנסים בשערי המכון, זאת בנוסף לכל המערך הפסיכולוגי והסוציאלי הקיים. כך יכולים מטופלים הזקוקים לליווי רוחני לצורך התמודדות עם המחלה לקבלו. לא מדובר באספקטים דתיים, אפשר לומר שזה מעין סוג של קואצ'ינג. הרבה מטופלים רואים בסרטן כאירוע מכונן שמשנה להם את תפיסת החיים. חלק מהמטופלים רואים במחלה הזדמנות להגשמה עצמית, חלק מהם מרגישים שהם זקוקים להכוונה. הליווי הרוחני מסייע להם לעבד את כל תהליך משמעות החיים, הגשמה בחיים ומימוש של כל מה שבעל משמעות בעיניהם. הצוות שלנו העוסק בכך עבר הכשרה מסודרת ופועל כבר כמה שנים טובות".

ניכר שאתה מחשיב ומדגיש מאד את הטיפול האישי.
"חולים הם פרטניים. סרטן יכול לבוא במקומות ובצורות אחרות, ולהשפיע שונה על כל אחד ואחת. יש סרטן, יש סרטן גרורתי, יש סרטן שכבר מקבל טיפול ונהדף לעומת סרטן שהטיפול בו לא מצליח ויש גם רמות כאב שמשתנות ממטופל למטופל. ההשפעה הנפשית של המחלה על החולה אינדיווידואלית גם כן. אנחנו מבינים שהכול יחסי וכמטפלים המפתח שלנו הוא אמפטיה לסיטואציה בה נמצא המטופל. המטרה היא לתת את המירב מכל אחד מאנשי המחלקה לכל אחד מהמטופלים. כך נוהגים אצלנו מבכירי הרופאים ועד אחרון העובדים. לכל אחד מאנשי הצוות יש את התרומה הסגולית שלו שאותה אני מנסה לאתר, להעצים ולחזק וכך לתת כנפיים לכולם. הגישה שמנחה אותי אישית היא שאני לא מנהל אנשים, אני עובד איתם", מסכם פרופ' פלד.

פרופ' ניר פלד
גיל: 53.
מצב משפחתי: נשוי ואב לשלושה.
מקום מגורים: הוד השרון.
לימודים: עתודאי, לימודי רפואה בטכניון.
שירות צבאי: בחיל הרפואה, גדוד 890. רופא שייטת 13 בחיל הים.
התמחות: רפואה פנימית, רפואת ריאות, אונקולוגיה.
מוטו מקצועי: עשה את הטוב ביותר והנכון ביותר.
תחביבים: ריצה, רכיבה על אופניים, עבודות ריתוך.

יחידת המחקרים למציאת טיפול מיטבי לחולי סרטן בשערי צדק
מטרה: יישום והנגשה של מחקרים קליניים. מציאת מחקרים וטיפולים מבטיחים שעדיין לא זמינים במסגרת סל הבריאות הישראלי והנגשתם לכלל הציבור באמצעות מחקרים קליניים.
רציונל: מירב פריצות הדרך בתחום האונקולוגיה נולדו ביחידות למחקרים קליניים. כך יזכו מטופלי שערי צדק, לטיפולים חדשניים יותר ולליווי בינלאומי בכל שלבי מחלתם.
עבודה: היחידה מפעילה בשערי צדק מעבדה מזה מספר שנים. בעבודתה מאותרות מולקולות חדשות ומיושמות בעבודה מחקרית בארץ ובעולם.

היחידה לרפואה משלימה בשערי צדק
מטרה: לספק את כל קשת הטיפולים הקיימים ברפואה אלטרנטיבית ומשלימה.
רציונל: לא שכיח ששירותים כאלו קיימים בבתי חולים ויש צורך בהנגשתם כמכלול תחת גג אחד, כך שחולי סרטן יקבלו גישה אליהם ויוציאו מהם את המיטב.
עבודה: המחלקה מנוהלת על ידי מומחה לרפואה משלימה ופנימית. הסגל נעזר במתנדבים של המרכז לסיוע הוליסטי ע"ש יורי שטרן. ניתנים טיפולים שעברו ולידציה ברמה מקובלת, כגון פיזיותרפיה, רפלקסולוגיה, דיקור ושיאצו וכן טיפולי ריפוי בעיסוק לשימור התפקוד והפחתת נזקים קוגניטיביים ונזקים נוספים הידועים כנלווים למחלת הסרטן או לטיפול בה.