טכנולוגיות נגישות |

לשמוע ולראות בעזרת הסמארטפון

טכנולוגיות חדשניות לנגישות של חברת מהלב מעניקות מענה רחב לאנשים עם מוגבלות באמצעות מכשיר הסלולר החכם

שירה גיל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שירה גיל
תוכן שיווקי

לטכנולוגיה מסייעת (Assistive Technology) פוטנציאל לחולל שינוי משמעותי בחייהם של אנשים עם מוגבלות ולאפשר להם לנהל חיים מלאים ועצמאיים. בחברת מהלב – המרכז הישראלי לנגישות בתקשורת הבינו את העניין כבר לפני יותר משני עשורים. בתחילת דרכה החברה עסקה בעיקר באביזרי נגישות לאנשים עם מוגבלות בשמיעה ובעשור האחרון הרחיבה מהלב את פעילותה ומעניקה מענה לאנשים עם מוגבלויות שונות – מוגבלות בראייה, מוגבלות פיזית ומוגבלות קוגניטיבית.

לשמוע ולראות בעזרת הסמארטפון

"אנו מספקים מענה רחב לכל נושא הנגישות. המעורבות שלנו היא לא רק בתחום הייעוץ והביצוע אלא גם ברמת התקינה ופיתוח טכנולוגיות מתקדמות", מסבירה רוית קרדי, מנכ"לית מהלב STEP-HEAR. "מהלב היא One Stop Shop לנגישות", מוסיף אוהד ברמן, מנהל חטיבת נגישות במהלב.

החברה הוותיקה אינה שוקטת על שמריה ובאמצעות חברת הבת STEP-HEAR מפתחת טכנולוגיות נגישות מתקדמות ומשווקת את המערכות ברחבי העולם. "המערכות מעניקות מענה רחב גם ברמת הצורך וגם ברמת החיבור לתשתיות. אנחנו יודעים היום להפעיל מערכות קיימות במרחב העירוני באמצעות אפליקציית
STEP-HEAR, מה שמשנה לחלוטין את חווית המשתמש", מסבירה קרדי.

מערכת שמע מבוססת Wi-Fi

לדברי ברמן, המיקוד של החברה בפיתוח טכנולוגיות בימים אלו הינו בשני תחומים מרכזיים - התחום הראשון קשור לאנשים עם מוגבלות שמיעה - "עד היום נעשה שימוש ב- 3 טכנולוגיות עיקריות להעברת קול לאנשים עם מוגבלות בשמיעה באולמות ובשטחים פתוחים – טכנולוגיית IR, לולאת השראה וטכנולוגיית RF (גלי רדיו). מהלב מובילה מהפיכה לשימוש בטכנולוגיה מבוססת Wi-Fi לשידור השמע ופרסונליזציה בחוויית השמיעה. שימוש בטכנולוגיית Wi-Fi מאפשרת להעברת השמע בלייב בהצגת תיאטרון, מופע מוזיקה או כנס, למכשיר הסלולר האישי של הצופה ושמיעה אישית במכשיר השמיעה, השתל הקוכליארי או האוזניות שברשותו. דבר שחוסך חלוקה של מקלטים כפי שהיה עד היום ומאפשר כיוון שמע אישי בהתאם לירידת השמיעה של המשתמש".

הטכנולוגיה שפיתחה החברה מתאימה לשימוש לא רק לאנשים עם מוגבלות שמיעה. כך לדוגמה לכבוד אירועי 25 שנה לרצח רבין, הציבה עיריית תל אביב בכיכר קיר זיכרון על גביו מסך גדול, עליו מוקרנים סרטונים בנושא חייו ופועלו של רבין. המבקרים מוזמנים לשמוע את הנאמר במכשיר הסלולר שלהם בלא הפרעה לסביבה, בשפות שונות.

"יתרון נוסף למערכת נעוץ בעובדה שניתן להפעיל מספר ערוצים במקביל לצרכים שונים", אומרת קרדי, כך לדוגמה סיפקה מהלב את המערכת לאולמות קולנוע בסינמה סיטי, להנגשת מספר אולמות באותו המתחם ואפשרה למשתמש לבחור – ערוץ לשמע, ערוץ לפישוט לשוני או תיאור קולי וערוצים אחרים לתרגום סימולטני לשפות שונות.

המערכות מדגם LISTEN EVERYWHERE מתוצרת חברת LISTEN TECHNOLOGY ארה"ב ו- MOBILE CONNECT מתוצרת SENNHEISER גרמניה, מותאמות לצרכי ותשתית ה-IT של הארגון.

מערכת נגישות חכמה Step-Hear

התחום השני הינו שדרוג והרחבת מערכת הנגישות החכמה STEP-HEAR. המערכת פותחה בבסיסה לטובת אנשים עם מגבלת ראיה כשלט קולי להכוונה אקטיבית. המערכת מבוססת יחידת משתמש מסוג מכשיר סלולר או שלט אישי לאנשים ללא סלולר חכם, ויחידת בסיס המותקנת בסמוך לכניסה, עמדת המודיעין או המעלית בבנק, בקניון או בסופרמרקט, ומדריכה את האדם המשתמש לגבי מיקומו, כיצד להגיע למחוז חפצו ולקבל את השירות. המערכת כוללת אפליקציה נגישה לסלולר הניתנת להורדה ללא תשלום. "המערכת מאפשרת למשתמש לתכנן את דרכו עוד לפני היציאה מהבית, לבחור את היעד ולנווט אליו בדרך הנגישה ביותר, להתחבר לתחבורה הציבורית, לרמזורים, לשערים, למעלית ולממשקים בדרך. הכוונה היא לייצר למשתמש רצף של נגישות מהרגע שהוא יוצא מהבית ועד לרגע שהוא מגיע ליעד", מסביר ברמן ומוסיף כי בעזרת בינה מלאכותית הרמקול יודע גם לנתח רעשים בסביבה וגם לתת המלצות מתי יש פחות עומס ביעד וכדאי להגיע.

לדבריו, המערכת מותאמת לערים חכמות ומאפשרת לאדם עם מוגבלות ראייה לעשות שימוש בתחבורה הציבורית בקלות - "המערכת מאפשרת לדעת היכן תחנות האוטובוס, מתי מגיעים הקווים השונים ושליחת הודעת זימון לנהג בקו הרצוי לתקשורת יעילה. המערכת משמשת אנשים עם מגבלת ראיה, אך גם אנשים עם מגבלה פיסית הזקוקים לעזרת הנהג בפתיחת הכבש באוטובוס".

"המערכת בוצעה ע"י משרד התחבורה בקווי השרון ותכנס לשימוש במקומות נוספים. בקרוב ניתן יהיה להשתמש במערכת גם ברכבת הקלה ולהנות בנוסף גם מזיהוי דלת הקרון הסמוכה ופתיחתה לטובת הנוסע", מוסיפה קרדי ומסבירה על יתרון נוסף של המערכת - "כל המידע במערכת מנוטר ובכל פעם כשהמשתמש מקבל שירות, ניתן משוב לתקינות המערכת והשירות".

המערכת שפותחה במקור עבור אנשים עם מוגבלות ראייה הוכחה כיעילה גם לאנשים עם מוגבלות פיזית, מוגבלות קוגניטיבית וקשיים אחרים בהתמצאות ושפה ועוד. המערכת מיושמת בישראל וברחבי העולם כטכנולוגיה ישראלית ייחודית מובילה לנגישות לאנשים עם מוגבלות - "המערכות שלנו, בסופו של דבר, יכולות לשמש את כולם. העובדה שטכנולוגיה שפותחה לקהל מסוים, יכולה להתאים לקהל יעד רחב יותר משפרת את התהודה שלה ומוכיחה לנו שהדרך היא נכונה", מסכמת קרדי.

למידע ופרטים נוספים