נגישות אתרים |

ראו הוזהרתם: כך תימנעו מתביעת נגישות באינטרנט

העליתם מסמך וורד או פי-די-אף לאתר שלכם? כדאי לדעת כי הנכם עשויים להיחשף בפני תביעת נגישות בהיקף של עד מאות אלפי שקלים. אז מה עושים? פונים למומחים של המרכז הישראלי להנגשת אתרים

גיא פישקין
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא פישקין
תוכן שיווקי

אנו חיים בעידן דיגיטלי ודינמי שמשתנה ללא הכר מיום ליום, כזה שמצריך מכל אחד מאיתנו יכולות למידה והסתגלות למציאות החדשה. מדובר באתגר לא פשוט עבור רבים, קל וחומר עבור בעלי מוגבלויות אשר לעיתים נאלצים ''להישאר מאחור'' על לא עוול בכפם. על מנת לצמצם את הפערים הללו מציג ספר החוקים הישראלי מספר תקנות שנכנסו לתוקף זה מכבר, שתכליתם לפעול למתן שוויון הזדמנויות במרחב הציבורי בכלל וברשת האינטרנט בפרט.

על בסיס החזון המדובר מחויב כל אתר אינטרנט ישראלי כיום בהנגשה של מסמכים מכל סוג שהוא (וורד, פי-די-אף, אקסל, פאוור פוינט ועוד) בכפוף לתקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמת נגישות לשירות, תשע''ג – 2013). תקנות אלו נועדו לשרת בעיקר את אוכלוסיית העיוורים על מנת שתוכל להפיק מידע זהה באמצעות הרשת בהשוואה לאדם מן השורה, לרבות עיוורי צבעים ומגזרים נוספים המתמודדים עם מוגבלות כזו או אחרת.

לכך יש להוסיף את חלק ב' של תקן 5568 – קווים מנחים לנגישות תכנים באינטרנט (נגישות מסמכים דיגיטליים), שמחדד את התקן ומחייב כאמור כל אתר אליו הועלו תכנים החל מ-26 באוקטובר 2017, להנגשה מיטבית על פי הסטנדרטים הנהוגים באינטרנט.

יש למי לפנות

התקן החדש שעודכן לפני כשנה בלבד, הופך בין רגע עשרות אלפי בעלי אתרים בישראל לעבריינים על פי חוק, החשופים כאמור לקנסות ולפתיחת תיק פלילי כנגדם. אז רגע לפני שאתם תולשים שיערות ובוכים על מר גורלכם, הרשו לנו להכיר בפניכם את המרכז הישראלי להנגשת אתרים, ארגון מקצועי המתמחה במתן פתרונות הנגשה לאתרי אינטרנט.

השירות המבוקש ביותר שמספק המרכז וצפוי להפוך לפופולארי עוד יותר נעוץ כאמור בהנגשת מסמכים לאתרי אינטרנט, בו מתמחה צוות המרכז ללא דופי. ''זה ישמע אולי קלישאתי, אבל באמצעות הנגשת המסמכים שמתבצעת במרכז, אנחנו מצליחים 'לפתוח את העיניים' לעיוורים'', מכריזה ורדה אזולאי, מנהלת בכירה ומומחית נגישות במרכז המספקת שירותי תמיכה וייעוץ לחברות המובילות בישראל, כשהיא משתמשת בדימוי שנוי במחלוקת. ''אנחנו מאפשרים להם להיכנס אל תוך העולם הווירטואלי הקיים באינטרנט ולקבל את כל המידע שכולנו נגישים אליו ובדרך כלל גם מקבלים אותו כסוג של מובן מאליו''.

תסבירי
''קחו למשל עיוורי צבעים. הם חייבים שהטקסט באתר יהיה קונטרסטי מספיק על גבי הרקע, על מנת שיוכלו לקרוא אותו בבירור. עבור עיוורים ברמות שונות גם קיים צורך בתרגום נכון של תוכנות קורא המסך בהן הם משתמשים. בעזרת שירותי הנגשת המסמכים שלנו, אנו דואגים לכך שהקוד במסמך יהיה כתוב בצורה תקינה ונכונה, באופן כזה שתוכנת קורא המסך תקריא את הטקסט ללא כל שגיאה, לעומת המצב הנוכחי בו באתרים רבים מוטמעים מסמכים אותם עיוורים כלל לא יכולים להבין. לעיתים קטעים רבים במסמך ואף במסמך כולו עשויים שלא להיות קריאים עבור תוכנת קורא מסך''.

עד כמה שכיחות תביעות בטענה להיעדר הנגשת מסמכים באינטרנט?
''לא מזמן יצא לנו לעסוק בהצעת פשרה לפני הגשת תביעה כנגד אחת העיריות הגדולות בארץ בגין מסמכים לא נגישים באתר הרשות בסכום של כ-50 אלף שקלים עבור כל אחד מקבוצת התובעים. גם אם לא מדובר בסכומים גבוהים שכאלה, חשוב להבין כי כל מי שלא מנגיש מסמכים באתר אינטרנט שבבעלותו חשוף בפני תביעות משמעותיות של הפרת נגישות, שעשויות לגרום חלילה לעוגמת נפש כלכלית ואף נפשית של ממש''.

איך בכלל יודעים אם מסמך באינטרנט נגיש או לא?
''על פי רוב, ואפילו בלמעלה מ-90 אחוזים מהאתרים, המסמכים המצויים בהם אינם נגישים. אנחנו נתקלים בזה כל הזמן, שכן אם לא נעשו פעולות מקדימות מתוך מחשבה להנגיש את המסמך, סביר להניח שהוא פשוט אינו מונגש.

לאילו קהלים עיקריים אתם מספקים שירותי הנגשת מסמכים?
''אנו עובדים כתף אל כתף עם רשויות מקומיות ומועצות אזוריות ברחבי הארץ, כמו גם עבור תאגידים ממשלתיים המעלים מדי יום כמויות של קבצי מסמכים מסוגים שונים. אנחנו מספקים את השירות גם עבור חברות ציבוריות הנסחרות בבורסה לניירות ערך בתל-אביב, שנדרשות להנגיש את הדוחות הכספיים וההודעות הפיננסיות המעניינות את ציבור המשקיעים. מה שבטוח, הנגשת אתרים נוגעת כיום בכל אתר ובכל תחום, כך שרצוי להקדים תרופה למכה ולהנגיש את המסמכים בהקדם, בטרם יהיה מאוחר מדי''.

המרכז הישראלי להנגשת אתרים ,03-9153153 מעבר לאתר>>