לימודי הנדסה: התכנית הבינלאומית של המכללה האקדמית אורט בראודה

אם החלטתם ללמוד הנדסה, בטוח יש לכם סיבה טובה כמו ללמוד באורט בראודה - המכללה היחידה בארץ המציעה תכניות לימודים ייחודיות, הכוללת התמחות בתעשייה ובמוסדות מחקר נחשבים בארץ ובעולם ומקיימת תכנית לימודים בינלאומית בהנדסה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לימודי הנדסה
לימודי הנדסהצילום: Shutterstock
שרית שיר, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שרית שיר, תוכן מקודם
תוכן מקודם

הנדסה עוסקת ביישום המדע ורתימתו לצורכי האדם. ככל שהמדע והטכנולוגיה מתקדמים וככל שהכלכלה העולמית והתעשייה הגלובלית מתפתחות, הופך תפקיד המהנדסים למאתגר ומורכב יותר, והם נדרשים לעיצוב פתרונות לבעיות המוצגות ע"י התעשייה או השוק.

בעבר התמקד תפקידם של המהנדסים בתכנון לפי תקנים ותהליכים ולפיתוח יכולות אנליטיות המתבססות על מתימטיקה ומדעי הטבע. במאה ה -21  עם התפתחות המדע הבינתחומי, כלי המיחשוב המתקדמים, האינטגרציה בין יכולות טכנולוגיות מתעצמות והצורך בחדשנות טכנולוגית לקידום הכלכלה - נדרש המהנדס המודרני להיות מוביל תהליכים, מטמיע חדשנות ומנהיג הנדסי. 

לפי גישה זו חדשנות הנדסית מחייבת - לא רק ידע מדעי והנדסי, כי אם גם מיומנויות רכות ואישיות, אשר ניתנות לרכישה או לשיפור. בחדשנות גלומים יצירתיות, פתרון בעיות, חשיבה תכנונית, ראייה מערכתית ויזמות.

המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה בכרמיאל, הפועלת באישור המל"ג ובתקצובה, היא פורצת דרך באימוץ תורת החינוך למנהיגות הנדסית ומכשירה בוגרים לתארים בוגר במדעים -B.Sc ומוסמך במדעים- M.Sc

בראודה היא המכללה היחידה בארץ בישראל המציעה תוכניות לימודים ייחודיות, במסגרתן עוברים הסטודנטים התמחות בתעשייה ובמוסדות מחקר נחשבים בארץ ובעולם, וחלוצת המכללות המתוקצבות, המקיימת תכנית לימודים בינלאומית בהנדסה.

בוגרי בראודה בטקס הענקת תואר "בוגר במדעים"צילום: המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה

חינוך הנדסי בעולם טכנולוגי

המרכז לחינוך הנדסי וליזמות של בראודה מקנה לבוגריה כישורים העונים לצרכי התעשייה הישראלית. המרכז עוסק בקידום הלמידה בשיטות חדשניות וייחודיות, המלוות במחקרי מעקב. אחת השיטות היא "למידה מבוססת בעיות" PBL (Problem Based Learning), לפיה האחריות על תהליך הלמידה מועברת לסטודנטים והם מתנהלים עצמאית ומתרגלים עבודת צוות תוך התמודדות עם פתרון בעיות כאמצעי ללמידה משמעותית.

כחלק מהטמעת החדשנות גם בהוראה מוקמת במרכז מעבדת XR אשר תשמש להוראה ולמחקר. באמצעות טכנולוגיות XR והטמעתן, ניתן לחשוף סטודנטים ומרצים לעולמות ה XR ולעודד אותם לשלב את הכלים הללו בהוראה, בפרויקטים ובמחקרים יישומיים בעתיד.

יזמות, יצירתיות ועבודת צוות

המרכז לחינוך הנדסי מקיים קורסים המשלבים תכנים יזמיים, תעשייתיים ורב-תחומיים בתוכניות הלימוד ועורך אירועי יזמות, האקתונים ופרויקט רב-תחומי מעשי, המלווה ע"י מנטורים מהתעשייה. סטודנטים מכל המחלקות לומדים לתפקד בצוות בין-תחומי באופן יעיל, להגדיר אתגר, מיפרט ותכן של מערכת רב-תחומיות, לבנות אב-טיפוס – הכל בתהליך המדמה עבודה אמיתית מול לקוח.

יכולות מרשימות בהאקאתונים ובארועי יזמות

בראודה מקיימת ארועי האקתון במכללה ואף מובילה בהקאתונים ובמיזמים ברמה הארצית.
ארוע "האקתון "רפואה-הנדסה” הוקדש לפיתוח פתרונות ישימים לבעיות בבתי חולים בארץ ובעולם - אתגרים שהוצגו על ידי חמישה צוותים מבתי חולים שונים.

האקתון "מציאות מורחבת בתעשייה" (Extended Reality XR ) משך אליו מומחי XR מרחבי הארץ, אשר הנחו את המשתתפים ואף העבירו במהלך שבוע סדנאות של כלי פיתוח ב-XR .

המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה בכרמיאל זכתה במקום הראשון בתחרות ארצית שיזמו אוניברסיטת תל אביב ושנקר, למציאת פתרון להשגחה על בחינות מרחוק. להאקתון הוזמנו אנשי אקדמיה ותעשייה מכל רחבי הארץ ומבין מאות מועמדים שהגישו ועשרות קבוצות שהשתתפו בהקאתון, בראודה קצרה את המקום הראשון בזכות פתרון פשוט, יעיל וחסכוני לזיהוי ולמעקב אחר נבחנים בבחינות מקוונות שאינן ממוחשבות.

סטודנטים בהאקתון של בראודה עובדים כצוות רב-תחומי צילום: המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה


השכלה גבוהה לכל

בראודה שמה לה למטרה להנגיש את ההשכלה הגבוהה בתחומי ההנדסה והמדעים גם לצעירים שלא זכו לקבל הזדמנות חברתית, חינוכית וכלכלית שווה. באמצעות תוכניות ליווי וחונכות ייחודיות זוכים צעירים אלה להתגבר על אתגרים ולהוכיח את כישוריהם במהלך הלימודים, תוך עמידה בדרישות הגבוהות והבלתי מתפשרות שיבטיחו את מצוינותם כבוגרים.

לימודי הנדסה בעולם גלובלי

מנהיגות הנדסית בעידן הגלובליזציה דורשת יכולת לניהול קשרים מקצועיים עם עמיתים ברחבי העולם ועל רקע זה, מתקיימת במכללה תכנית לימודים בינלאומית (סמסטר אביב) הקולטת סטודנטים מחו"ל, אשר לומדים עם הסטודנטים של בראודה קורסים בהנדסה בשפה האנגלית.
תכנית זו מתפרשת על פני סמסטר לימודים, המועשר בחוויה תרבותית וחברתית. הקורסים הנלמדים בתכנית מוכרים על מוסדות אקדמיים איתם נחתם הסכם, ומקנים לסטודנטים נקודות זכות להשלמת תוארם באוניברסיטת האם.

בוגרי בראודה בטקס הענקת תואר "בוגר במדעים" b.Sc. צילום: : המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה


התמחות בתעשייה ובאקדמיה

כל הסטודנטים במכללת בראודה זוכים להשתתף בתכנית התמחות בחברות, בגופים עסקיים ובמוסדות מחקר בארץ ובחו"ל כחלק מלימודיהם במכללה. מקום ההתמחות נבחר על ידי הסטודנט, והוא מצופה לעמוד בקריטריונים גבוהים ולהביא לידי ביטוי את הכשרתו כמהנדס. 

תוכניות הלימוד בבראודה

המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה מציעה תוכניות לימוד לתואר ראשון B.Sc. ולתואר שני יישומי מוסמך במדעים M.Sc. .

תוכניות הלימודים לתואר "בוגר במדעים" (.B.Sc) 
הנדסה אופטית
הנדסת ביוטכנולוגיה
הנדסת חשמל ואלקטרוניקה
הנדסת מכונות
הנדסת מערכות מידע
מתמטיקה שימושית
הנדסת תוכנה
הנדסת תעשייה וניהול
מדעי הרפואה* ( B.SC.Med)

תוכניות הלימודים לתואר "מוסמך במדעים" (.M.Sc):
ביוטכנולוגיה
הנדסת מערכות
הנדסת תוכנה
הנדסת תעשייה וניהול
הנדסת מכונות

בקמפוס המכללה מתקיימים לימודים במסגרות חוץ-אקדמיות:
לימודים לתעודת הוראה למתמטיקה ולהנדסה.
מכינות קדם-אקדמיות.
מרכז להעשרה מדעית לתלמידי תיכון.

מכללת אורט בראודה
טלפון: 9099*
כתובת: סנונית 51, ת.ד 78, כרמיאל
לאתר המכללה >>> 
לפייסבוק של המכללה >> 


* התכנית אושרה ע"י מל"ג. ההסמכה מותנית באישור מל"ג.