עיצוב משרדים יוקרתי: כך הופכים חלום למציאות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עיצוב משרדים יוקרתי
עיצוב משרדים יוקרתיצילום: רגב כלף
שרית ליבנה אשכנזי ונורית פלד-קירשטיין, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שרית ליבנה אשכנזי ונורית פלד-קירשטיין, תוכן מקודם
תוכן מקודם

עיצוב מדויק ורגיש, כמו גם תכנון נכון של החללים יכולים לשדרג פלאים את סביבת העבודה. מעצבות ומעצבי פנים הפנימו כי תקשורת עם העובדים במקום אותו הם עתידים לעצב הוא כלי חשוב ואף הכרחי - כיוון שמעבר לחלוקה נכונה של החדרים, בחירת הצבעים והתאורה, חשוב לדבר עם מי שלבסוף יהיה נוכח בחללים הללו רוב הזמן - ויהנה מהתוצאות. שלומית אבירם ומלי פינץ מסבירות איך ניגשים לתהליך.

שלומית אבירם

"לתכנון נכון ומשרד מעוצב יש השפעה ישירה לא רק על יעילות העבודה, אלא גם על תחושת הרווחה של העובדים", אומרת מעצבת הפנים שלומית אבירם. "כשאני ניגשת לעצב משרד, השלב הראשון הוא חלוקת החלל, והעיקרון החשוב ביותר עבורי הוא יצירת זרימה נכונה. חשוב לי ליצור חלל בו העובדים יתנהלו ביעילות ובנוחות. כך לדוגמה, משרדיהם של בעלי תפקידים שעובדים יחד ברמה היומיומית ימוקמו בקרבה אחד לשני וחדרי הישיבות המשמשים את ההנהלה ימוקמו בקרבה למשרדי הנהלה".

שלומית אבירם: אני מאמינה שככל שהסביבה שלנו משופעת ביופי, הרמוניה ואלמנטים מעוררי השראה, נוכל לצמוח ולהגשים חלומותצילום: רונית לובצקי

מעצבת הפנים שלומית אבירם, בוגרת לימודי עיצוב ואדריכלות פנים, התאהבה בתחום בימים בהם עיצבה את ביתה הפרטי. בראשית דרכה כמעצבת פנים עסקה בעיקר בעיצוב בתים פרטיים, ובשנים האחרונות פנתה לעיצוב חללים ציבוריים ומשרדים מתוך תפיסה שלחללי העבודה בה רובנו שוהים שעות רבות ביממה, יש השפעה ישירה על איכות חיינו. "אני מאמינה שככל שהסביבה שלנו משופעת ביופי, הרמוניה ואלמנטים מעוררי השראה, נוכל לצמוח ולהגשים חלומות. שימת לב לפרטים הקטנים אינה שמורה רק לעיצוב בתים פרטיים, אלא גם למקומות העבודה בהם יש לאווירה, לנוחות ולפונקציונאליות משקל גדול בפרודוקטיביות של המנהלים והעובדים גם יחד".

"שימת לב לפרטים הקטנים אינה שמורה רק לעיצוב בתים פרטיים, אלא גם למקומות העבודה"צילום: רגב כלף

לדבריה, אין הבדל ממשי בתכנון בין משרד ל-15 עובדים (ויותר) ובין משרד קטן של עובדים בלבד, השוני הוא בעיקר בכמות המשרדים האישיים ובגודלם הפיזי. "לעיתים אני מוצאת שעיצוב משרד קטן מאתגר אף יותר מעיצוב משרד גדול", ממשיכה שלומית. "בשני המקרים נדרשת חלוקת חלל אופטימלית, גיבוש קונספט עיצובי ייחודי ויצירת חלל עבודה בעל ערך מוסף עבור עובדי המשרד. את זה אני משיגה, בין השאר, באמצעות שיחות עם העובדים על מנת לברר איתם תחילה לאיזה ריהוט הם זקוקים, גודל שולחן הכתיבה המועדף, גוונים אהובים ועד ירידה לרזולוציות של העדפות כיוון הישיבה במשרד. מכיוון שהעובדים מבלים במשרד שעות רבות חשוב לי שהוא ישקף את טעמם ואת העדפותיהם".

בנוסף, ולפי התקציב העומד לרשותה, עובדים בכירים אף מקבלים שירות עיצוב אישי בו הם מתלווים לשלומית לחנויות הריהוט על מנת לבחור יחד את הריהוט למשרדיהם האישיים. לגבי מאפיינים כלליים של המשרד כמו סוג המחיצות, אלה הן בדרך כלל החלטות שמתקבלות מול בעלי המשרד ומקדמות אג'נדות שיווקיות המשולבות בקונספט העיצובי, כגון שקיפות או דיסקרטיות ולכן אין לעובדים השפעה פרטנית עליהן.

"בעיצוב משרד אני קודם כל פותרת את הצרכים הפונקציונליים ולאחר-מכן מוצאת את הדרך למראה מעוצב ואסתטי"צילום: רגב כלף

את ההשראה לעבודותיה היצירתיות שואבת שלומית מעולמות שונים, החל מביקור בבתי קפה מעוצבים, דרך סגנונות אומנות שונים וגם מטיולים בעולם, כאשר בכל פעם התוצאה היא שונה גם אם מדובר במשרדים של חברות או ארגונים אשר ליבת העיסוק שלהם דומה.

"בעיצוב משרד אני קודם כל פותרת את הצרכים הפונקציונליים ולאחר-מכן מוצאת את הדרך למראה מעוצב ואסתטי. זהו בעצם האתגר העיצובי העיקרי - לשלב את כל הצרכים של הלקוח מבלי להתפשר על העיצוב", ממשיכה שלומית. "למזלי אנחנו נמצאים בתקופה בה המודעות לארגונומיה בשיאה ואין צורך להתפשר, נהפוך הוא. החברות המובילות מייצרות ריהוט מעוצב בו הדגש העיקרי הוא על נוחות השימוש והעדפות הלקוח הסופי, כך שניתן בקלות למצוא ריהוט משרדי המשלב את שניהם".

בעת האחרונה, בעיקר בשל "משבר הקורונה" והמעבר של רבים לעבודה מהבית, עלה הצורך לעצב פינת עבודה בבית או להסב חדר למשרד. "יש עקרונות משיקים בין עיצוב משרד לעיצוב ותכנון של פינת עבודה בבית, למרות שמדובר בחלל שעשוי להיות משותף גם לבני המשפחה. יצירת אזור מוגדר שיהיה נעים לעבוד בו והתאמה של תאורה נעימה וריהוט נוח ופונקציונאלי, הן הבסיס לכל משרד – מחוץ  לבית או בבית עצמו", מסכמת שלומית.

שלומית אבירם
טלפון: 052-8747454
כתובת: התדהר 5, A TOWER, רעננה
לאתר של שלומית אבירם >>

-------------------------------

מלי פינץ

בסופו של יום, מטרתם של בעלי עסקים, חברות וארגונים היא שהעבודה תתבצע על הצד הטוב ביותר ותניב את התפוקה המיוחלת. אם מדובר במשרדים, המטרה היא רבת פנים: גם למקסם את תפוקת העובד, וגם לגרום לו לחייך ולרצות לבוא בבוקר לחלל העבודה. גם לאפשר לו עבודה עצמונית ומרוכזת, וגם לתת לו מפגשים א-פורמליים עם קולגות להעברת מידע ידע ולאפשר תרבות ארגונית מפרה ומפתחת.

כיצד יוצרים חוויית עבודה, לימודים או פנאי מקסימלית? בעבור מי שלבו במקום הנכון, התשובה פשוטה: באמצעות מאגר בלתי נדלה של רגש שמושתת על אהבה לעיצוב, לאנשים ולחיים, אותה אהבה שבעטייה חושבת מעצבת הפנים מלי פינץ, המתמחה בעיצוב פרויקטים מסחריים וציבוריים, על כל פרט ופרט כדי שבסופו של יום, כמו גם בתחילתו, מעסיק ימצא את עובדיו מחייכים, מרוצים, חשים מוערכים, שמישהו חשב עליהם, על צרכיהם – מרמת התאורה, האקוסטיקה, הנוחות, הצבעים והאווירה.

הקסם, אותה חוויה חושית ורגשית, נמצא בכל פינה בחללים שמעצבת מלי, אם זה משרד של 50 מ"ר או של 2,000 מ"ר, ומשפיע עמוקות על השוהים בהם. בדיוק בשביל זה, מלי פינץ עובדת ויוצרת.

מלי פינץצילום: יובל חן

כשמתייחסים לעיצוב כמו לאמהות, התוצאה רבת עוצמה

בחמש שנות עצמאותה הספיקה מלי פינץ להוציא תחת ידיה עבודות מבריקות, יפהפיות ובעלות טביעת אצבע ייחודית. לימודי התואר בכלכלה ומינהל העסקים שסיימה, עוד טרם עשתה תואר בעיצוב פנים, מסייעים לה בניהול תקציבי ענק לא פחות מאשר בניהול תקציבים נמוכים יחסית, שם נדרשת יצירתיות כדי שהתוצאה הסופית תתעלה על המגבלות הכספיות. גם התואר השני באדריכלות שהתחילה השנה באוניברסיטת תל אביב יהיה בבחינת ערך מוסף לפרויקטים האיכותיים שנולדים תחת ידיה.

עבודותיה לעולם תהיינה לא שגרתיות – חללי עבודה יצירתיים ומעוררי מעוף ויצירה במקום משרדים "רגילים", בתי ספר שמחפשים שינוי פדגוגי, מוזיאון ייחודי ומרכזים קהילתיים מחברים (רשימה חלקית בהחלט).

לפני כל פרויקט עושה מלי תחקיר יסודי – אם במשרדי עבודה מדובר, היא קוראת מחקרים, בין השאר כאלה הנוגעים בפסיכולוגיה אדריכלית, משתתפת בקורסים מקצועיים ופוקדת כמעט כל תערוכה רלוונטית – כל זאת כדי לדייק בהתאמת העיצוב לערכים שהיא משרטטת עם לקוחותיה.

משרדי טייטו צילום: עוזי פורת

חקר כל תחום כולל גם בירור עומק בכל הנוגע לרצונות העובדים. כל עובד מקבל שאלון מפורט שבו הוא נשאל על הדברים הטובים הפחות טובים בשהייה במקום טרום שינויו. האם המזגן נעים להם, האם התאורה במקום העבודה מספיקה, האם התאורה באזור המנוחה חזקה מדי, האם יש מספיק מקומות אחסון ושאלות נוספות שיורדות לרזולוציות העדינות ביותר.

"השיטה שלי היא ממש לשאול את העובדים ולא להיבהל מהתשובות שלהם", מספרת מלי, שעושה שימוש בתשובותיהם לבריף שמהווה את הבסיס לתוכנית הראשונית שאותה היא מציגה להנהלה באמצעות מצגת מפורטת שמציעה כמה אפשרויות שיידונו בהמשך, בתהליך של פינג פונג. על התוכנית הנבחרת מולבשות שאר התוכניות: ריצוף, תאורה, חשמל, אינסטלציה, בינוי, הריסה, תקרה, סוגי תקרות, תאורה ומיזוג. 

אחת מאהבותיה הגדולות של מלי, שמעורבת גם בבחירה הראשונית של החלל (אם מדובר במיקום חדש למשרדים), היא טיפול בפרויקטים מאתגרים, כאלה שמתפרשים על שטח גדול, הרוס ועל פניו חסר תקווה – כמו אחד ממיזמי הדגל שהשלימה לאחרונה לחברת הייטק שבו הסבה מחסן למתחם עבודה ענק של 1,000 מ"ר שכמותו לא נראה.

משרדי טייטו צילום: עוזי פורת

בתקציב נמוך של 3,000 שקלים למטר מרובע, כשבידיה גראז' שתפקד עד אז כמרכז לוגיסטי בגובה שישה מטרים עם תריסי גלילה וגלריה מפח מרוקע – היא יצרה לעובדי חברת ההייטק, שהיו רגילים לעבוד במשרדים משעממים וסטנדרטיים, מקום עבודה מרהיב.

"הם קיבלו חוויה אחרת", היא מספרת, "והתגובות של האנשים – זה ממש משפיע עליהם ברמה התפקודית והתפוקה שלהם. הם מרגישים שהשקענו בהם ונתנו להם וואו. למשל הקמנו המון פינות, גומחות ותאים, כמו קפסולות, שאליהן הם יכולים לברוח מה-Open Space, ומשישה מטר גובה, שזה גובה מטורף, יצרנו נישות בגובה שני מטרים וחצי, כאלה שכשאת יושבת בתוכן, הן עוטפות אותך. כלומר נתנו להם פתרון למפלצת הענקית הזאת, ולמעשה נתנו להם את הבחירה, ומרחב עם בחירה זה פנטסטי לאנשי הייטק – זה מעודד יצירתיות וגמישות מחשבתית. ואת זה בעיקר אני אוהבת לעשות".

לדבריה, "העיצוב בשבילי הוא מעבר למתן מענה לצרכים משתנים. מדובר ברגשות. בעיני זאת צריכה להיות חוויה רגשית בעיקרה, כמו אמהות. אני אומרת לילדות שלי: 'אמא זה לא בשביל להכין לכם את השניצל ואת הפיתה אלא כדי לתפוס אתכן כשאתן נופלות, לתמוך בכן, ללוות אתכן. בשביל הקטע הנפשי והערכי'. כך גם בפרויקטים. הם יתפקדו, זה ברור, אבל אני מחפשת את החוויה שתהיה לאדם כשהוא עובד בחללים שלי, שמשהו יקרה לו בפנים. שיידע שיש מישהו שחשב עליו ודאג לו מתוך אהבה ואכפתיות".

מלי פינץ – תכנון ועיצוב פנים
טלפון: 054-7806845
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>