משרדי אדריכלים: הבולטים בתחום

פרויקט בנייה, בין אם לטובת מגורים או עסקים, הוא פרויקט שתוצאותיו יישארו אתכם לאורך שנים. לכן חשוב לבחור אדריכל שיבין את לב ומהות המקום שעומד להיבנות, את הניואנסים הקטנים, המשקל הנכון ביניהם לבין היסודות הגדולים ויהפוך את החלום למציאות. הכירו את משרדי האדריכלים הבולטים שכל עשייתם מוקדשת לכך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משרדי אדריכלות
משרדי אדריכלותצילום: canadastock - Shuttersock
שרית ליבנה אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שרית ליבנה אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן מקודם

רוני אלרואי: "למצוא את שביל הזהב בין אסתטיקה לנוחות"

"פרויקט אדריכלי הוא תוצאה של עבודת צוות - לקוח, אדריכל וקבלן. ניתן לזהות בברור שהפרויקטים הטובים ביותר הם הפרויקטים בהם התקיים שיתוף הפעולה הטוב ביותר בין שלוש הצלעות, המרכיב האנושי הוא בעל ההשפעה הגדולה ביותר על התוצאה הסופית", אומרת האדריכלית רוני אלרואי. "מצאתי שאדריכלות עבורי משלבת עניין במפגש אנושי עם ביטוי וחשיבה אמנותיים. התחלתי את דרכי בלימודי פסיכולוגיה וקולנוע, ואדריכלות היא השילוב ביניהם. מפגש עם לקוחות שעיצוב מעורר בהם התרגשות ועניין מהווה את נקודת המוצא היצירתית לתהליך התכנון".

רוני אלרואיצילום: עודד סמדר

משרדה של אלרואי עוסק בפרויקטים בקני מידה שונים. ייחודו של המשרד בתכנון כולל (Total design) ובירידה לפרטים. העבודה של המשרד מתאפיינת בדיון מתמיד בין אדריכלי המשרד, בתכנון מוקפד ומדויק, בחיפוש אחר ניקיון עיצובי ומחשבתי תוך התייחסות לסביבה וגישה אנושית. "מבחינתי תכנון רהיט הוא פרויקט יצירתי ומאתגר לא פחות מפרויקט ציבורי", ממשיכה אלרואי. "חיפוש שביל הזהב בין אסתטיקה ונוחות רלוונטי לכל קנה מידה. עיצוב נכון משפיע על ההתנהלות והחיים היומיומיים. ניתן למצוא נוכחות של גישה זו בכל קנה מידה בו אנו עוסקים - ממבני ציבור ועד עיצוב ריהוט".

לדברי אלרואי, העקרון המנחה אותה בעבודה הוא האיזון בין הממד הקונספטואלי לדיאלוג עם הלקוח. לדבריה, הקונספט מחבר בין הלקוח למקום וכך הופך כל פרויקט לפרויקט ייחודי. מכיוון שהתמצית בעיניה היא חיבור בין האדם לסביבה, תכנון הנוף הוא עבורה חלק בלתי נפרד מהתכנון האדריכלי. "עיצוב במובן הרחב, הוא בעיני תהליך של יצירת חיבורים יצירתיים בין דיסציפלינות שונות. באדריכלות החיבור הוא בין צרכים, סביבה ורעיונות מופשטים. את התואר השני סיימתי באוניברסיטת קולומביה. הסיבה שנסעתי ללמוד תואר שני בארה"ב היא הרצון להעמיק את הידע התאורטי. במסגרת הלימודים נדרשנו לכתוב לא מעט. גיליתי שכתיבה היא דרך מאוד טובה לחדד רעיון ומחשבה. גם היום כשאני מלמדת אדריכלות אני מציעה לתלמידים לנסח בכתב את הרעיונות שלהם. זה עוזר לדייק ולמקד את החשיבה ולהרחיב את החיבורים האפשריים".

Z House פרויקטצילום: עמית גירון

השלב הראשון בעבודתה של אלרואי על פרויקט חדש הוא השלב בו חשיבה ואינטואיציה משמשים בערבוביה. נאסף מידע מהמקום, מהלקוח ומהתכתיבים הסטטוטוריים. במקביל מתקיים במשרד דיון וסיעור מוחות. המידע עובר דרך מסננת ומטען אסתטי ואמנותי שמעצב את המידע ונותן לו תרגום תלת מימדי. "אני מאמינה באדריכלות שבה אין קדימות לדו מימד (תוכניות) על פני תלת מימד. הדברים מתרחשים סימולטנית".

התנאי ההכרחי מבחינתה של אלרואי לפרויקט טוב הוא קשר קרוב וקשוב עם הלקוח. זו הסיבה שהיא מייחסת חשיבות גדולה להקשבה ללקוח, הבנת הצרכים והעולם הפנימי שלו. "אנחנו מחפשים את הקונספט והביטוי הנכון ביותר עבור הלקוח ומלווים אותו ליווי אינטימי ואישי לכל אורך התהליך עד להשלמתו.

"יש לנו לקוחות שהם אספני אמנות, ביתם והחצר תוכננו מתוך חשיבה על מרחבי תצוגה אופטימליים. נדרש תכנון מראש של מיקום העבודות, התייחסות לתאורה טבעית ומלאכותית, גדלים, מרחקים, יחסים בין העבודות, מבטים בין החללים, שלל אספקטים שנתפרו עבורם ועבור אוסף האמנות".

כששואלים את אלרואי מה מקורות ההשראה שלה, היא מספרת שהם דינמיים ומשתנים בהתאם לתקופות שונות. "אני בוגרת לימודי אוצרות ועולם האמנות הוא מקור השראה חשוב עבורי", היא מסבירה. "אני מתחברת לעבודה של הפסל מיכאל אולמן. אני רואה קשר חזק בין המכלים שלו, שולחנות החול ובין אדריכלות. הוא מחפש את הריק ואת הסיפור שהריק מספר יותר מאשר את החומר. בדומה לאדריכלות, החומר הוא רק אמצעי ליצירת החלל. אני מוצאת עניין לאחרונה באדריכלים שעוסקים ב"ריק" כדוגמת  Aires Mateus או Campo Baeza".

SDT House פרויקטצילום: נמרוד לוי

החוט המקשר בין עבודות המשרד הוא שימוש בחומרים בסיסיים תוך חיפוש אחר בהירות צורנית. לדבריה של רוני: "בית נועד לשרת את בעליו לאורך זמן. בעיני בית טוב נותן רקע לחיים, על בית לשרוד שינויי אופנה ולהתאים את עצמו לשינויי החיים והצרכים של החיים בו".

רוני אלרואי

טלפון: 052-2437239

לאתר של רוני אלרואי >>> 

לפייסבוק של רוני אלרואי >>>

-----------------------------------------------------

האדריכל אריק חגי - אדריכלות פוליוולנטית

את ארץ הולדתו, צרפת, של האדריכל אריק חגי, ניתן להרגיש בניחוח הפרויקטים האדרכליים יוצאי הדופן שלו. חגי סיים את לימודי האדריכלות בפריז, בבית הספר לאדריכלות"Paris Villemin"  ועלה לארץ בשנת 1990. אחרי שרכש ניסיון ומוניטין במשרדי אדריכלים מובילים, פתח בשנת 2007 משרד עצמאי העוסק באדריכלות ובאדריכלות פנים בתחומים מגוונים בארץ ובחו"ל. בין הפרויקטים שלו ניתן למצוא וילות יוקרתיות, מבני מגורים משותפים, מבני תעשייה ומבני ציבור.

"תחילת פרויקט היא כמו הולדת תינוק", מספר חגי בחיוך רחב, בעוד שמבטאו מסגיר מיד את מוצאו הצרפתי. "פרויקט חדש הוא התרגשות גדולה המשלבת לימוד, חשיבה, עיצוב והשראה. לטעמי, ישנם שלושה יסודות תכנון עיקריים והכרחיים ליצירת פרויקט מוצלח, אותם אני מדמה ללידה של ממש:

האדריכל אריק חגיצילום: צילום עצמי

"ההקשר (הקונטקסט): אני מדמה את הקונטקסט ל'שלייה' של הפרויקט. הקונטקסט הוא זה שמאפשר לפרויקט להיות שלם עם עצמו ולהשתלב עם סביבתו. זהו הרחוב במקרה של פרויקט אורבני, זהו הנוף לים או לשדות, או אזור תעשייה במקרים אחרים. זהו גם האור, כיווני האוויר, הטופוגרפיה והקרקע עצמה. אלו אלמנטים שיזינו את הפרויקט, ידגישו את ההעמדה שלו מול אור השמש ויתנו לו 'לרקוד' לפי שעות היום. העמדת הפרויקט בשטח היא השלב הראשון והחשוב ביותר, אשר לוקח את כל האלמנטים של הקונטקסט בחשבון. יחד עם זאת, אני, כאדריכל הפרויקט, יכול להחליט אם אני רוצה לגרום לפרויקט לבלוט על רקע הסביבה, או להפך - לגרום לו להיות חלק ממנה ולהטמיע אותו בתוכה.

"הפרוגרמה: אותה אני מדמה למערכות החיוניות של הפרויקט. הפרוגרמה מכילה את הפונקציות הבסיסיות, המהות של הפרויקט. בתכנון של בית פרטי לדוגמה, הדבר בא לידי ביטוי בלימוד ובהתעמקות בשגרת החיים של הלקוח, בחלוקת החלל. בתכנון תעשייתי, להבדיל, מדובר בלמידה על המפעל, על המוצר, הבנת התפעול והחלוקה של המבנה התעשייתי על פי הייעודים השונים – אזור ייצור, אזור אחסנה, אזור תצוגה וכדומה. החשיבה האנליטית הזאת מאפשרת למקם את הפונקציות השונות בקרבה או במרחק זו מזו. בנוסף לכך, חשוב ליצור את אלמנט התנועה, הזרימה - של אנשים, של מכוניות או סחורה וכן את הזרימה של האוויר והזרימה בין חללים. אני יכול להחליט לחבר בין שני חללים, או להבליט חלל אחד ביחס לשני. ליצור קשר בין חללים על ידי הבלטת התנועה האופקית (באמצעות יצירת גלריה, מרפסת, פרגולה או שדרת עמודים) או התנועה האנכית, על ידי יצירת חלל כפול או פיר מעלית, וגם ליצור תנועה אלכסונית, למשל, בעזרת דרגנועים או גרם מדרגות. כל זה, במטרה להגיע לחלוקה נכונה של חללי הפרויקט.

בין הפרויקטים ניתן למצוא וילות יוקרתיות, מבני מגורים משותפים, מבני תעשייה ומבני ציבורצילום: צילום: עודד סמדר

"היצירה: -נס הלידה. זוהי העבודה העיצובית על התכניות. המטרה שלי היא ללטש את הפרויקט, ולהגיע לליבה שלו. ליצור קווים נקיים, להחליט אם אני רוצה ליצור מסגרת לחזית או לא, לפרק את המסה לגושים, ליצור משחקי אור וצל בחזיתות, להכניס את החוץ פנימה או הפוך. בשלב הזה אני עוסק בבחירת החומרים, הטקסטורות והצבעים, שואב השראה מנושא מסוים ופועל על מנת ליצור אמירה ייחודית ואווירה מיוחדת בחללים מסוימים".

כיצד תהליך העבודה שלך מול הלקוח בא לידי ביטוי?

"תהליך העבודה שלי מתחיל בבניית קונספט יחד עם הלקוח, כאשר המטרה היא לכתוב ולפתח פרוגרמה שתגדיר את הפונקציות העיקריות של הפרויקט ואת הקשר ביניהן. לאחר מכן, אני מתמקד בבחירת הרעיונות ובבנייה של ציר מחשבתי ראשי, שיוביל לסכמה פונקציונלית אשר תסייע לבחור את החומרים, הצבעים, הטקסטורות וחומרי הגמר של המבנה. את הקונספט מתרגמים לסקיצות רעיוניות ואלה מעובדות לתכניות בעזרת הדמיות תלת-ממד. אני מקפיד לשמור לאורך כל תקופת התכנון והבנייה על הקונספט הראשוני ועל הציר המחשבתי המאפיין את המבנה.

"כאדריכל, אני מתייחס לפרויקט כמכונה או רכב שצריך להיות גם אסתטי ומושך וגם פונקציונלי. לכן, אין הבדל בין פרויקט מגורים, משרדים, מסחר, תעשייה או אדריכלות פנים. כולם דורשים לימוד, התייחסות פונקציונלית מיוחדת ועיצוב - פיסול ייחודי ועכשווי".

חשוב ליצור את אלמנט התנועה, הזרימה - של אנשים, של מכוניות או סחורה וכן את הזרימה של האוויר והזרימה בין חלליםצילום: צילום: עודד סמדר

מהם הטיפים שלך לתכנון אדריכלי מוצלח?

"הטיפ הראשון הוא לפשט את הסכימה הקונסטרוקטיבית של הפרויקט על מנת לאפשר גמישות מקסימלית בתכנון. הטיפ השני מכוון ללקוח – אני ממליץ ללקוח לסמוך על האדריכל, כמי שאמון על 'ליטוש' צרכיו, דרישותיו וחלומותיו, כמו יהלום גולמי, עד שיהפכו לאבן יקרה ונוצצת".

האדריכל אריק חגי

כתובת: המצודה 8, אזור (בית אפרידר)

טלפון/ פקס: 072-2505260

נייד: 052-5832383

מייל

אתר

פייסבוק

אינסטגרם

-----------------------

דרור ברדה אדריכלים

מי שלא מגיע מעולם האדריכלות נוטה שלא לשים לב לניואנסים הקטנים, המרכיבים את החללים שעל פניהם אנו חולפים כל יום. דרושה עין מקצועית, חוש עדין ותחושה של נוכחות כדי להבין כיצד יכול עיצוב של חדר לעצב לנו את התודעה, ובכך גם את החוויה.

״יש אסתטיקה ויש לעורר רגש מסוים״, משתף דרור ברדה, אדריכל והמקים של משרד ״דרור ברדה אדריכלים״. ״ניתן לתכנן חללים בכל אופן שנבחר, אך תמיד יהיה פער בין נראות החלל לבין התחושות שהוא מעניק לשוהים בו. המשימה שלנו כאדריכלים היא להבטיח שהפער יהיה לטובה וכי החוויה שהחדר יעניק למי שנמצא בו תתכתב עם התפאורה שנמצאת סביבו״.

הגישה שמלווה את דרור ברדה בעבודותיו, המתרכזות לרוב במבנים פרטיים, שואפת ל"טוטאל דיזיין" – חיבור הוליסטי היוצר שלם הגדול מסך חלקיו.

״כשניגשים לתכנן בית, ולהגשים למישהו את החלום, צריך לבדוק שהחלום יעבוד טוב גם במציאות. עיצוב אסתטי לא תמיד יהיה פונקציונלי, ועיצוב פונקציונלי מדי עלול להוציא את הנשמה מהחלל. ישנו באלנס עדין שצריך למצוא, המבטא באופן האמיתי ביותר את היכולת ליצור חוויה ארכיטקטונית שלמה ואחידה. העבודה שלנו כאדריכלים היא ליצור את אותו באלנס״.

מנצחים על התזמורת - דרור ברדה אדריכליםצילום: אלעד גונן

לבנות את הקריירה כמו בית

את תחילת דרכו כאדריכל החל דרור בשנת 1993, כשכבר במהלך לימודיו, קטף פרסים על התחכום והייחודיות שבעיצוביו (בין השאר זכה בפרס קרן שרת לאמנים צעירים). עם תחושה נבנית ומתעצמת של שליחות הוא החל את דרכו כפרילנסר ובשנת 2000 גמלה ההחלטה בליבו והוא הקים את המשרד.

מאוחר יותר, בשנת 2004, הצטרפה אליו זוגתו לחיים הדר ברדה, המשלימה את עבודתיו כמעצבת התאורה של המשרד. "אם תכנון הבית הוא שיוצר את הסביבה ועיצוב התאורה הוא שיוצר את האווירה, השילוב של השניים הוא זה המעניק לבני הבית את החוויה. היכולת של הדר לתכנן את התאורה כך שתתמזג עם הבית בצורה מושלמת ותחמיא בדיוק לחלקים הנכונים שלו, היא זו שהופכת את הבית מעצם דומם לעצם מלא בחיים ובאופי״.

דרור והדר - "השילוב של השניים הוא זה המעניק לבני הבית את החוויה״. צילום: יעל שמר

מתחילים בתכנון

על אדריכלות איכותית להסתכל על הווה ולהשקיף על העתיד, להכין את היום אך גם להיערך למחר. אחד האתגרים המעניינים שאדריכלים מתמודדים איתם כיום, כתוצאה מטרנדים חדשים המתחלפים באבחה אחת, הוא תכנון של מבנה בעל קווים קלאסיים ועל זמניים כאחד.

״כשלקוח ניגש אלינו אנחנו צריכים קודם כל להבין אותו ואת הצרכים שלו, זו גם הסיבה בעטייה אנחנו בוחרים לעבוד עם לקוחות שיש לנו כימיה טובה איתם. ככל שהקשר שלנו עם הלקוח הדוק יותר כך אנחנו מצליחים להבין אותו טוב יותר ולהגשים את החזון שלו בצורה מדויקת יותר. הדבר דורש עבודת מחקר, הבנה של האופן בו הוא והמשפחה מתנהלים במרחב, מה חשוב להם, מה הוא סגנון העיצוב שמאפיין אותם ואיך הם מדמיינים את החיים שלהם בבית.

״כחלק מההבנה של הצרכים של הלקוח הדר ואני עוברים גם כן תהליך בסמוך ללקוח. אנחנו נדרשים לרוקן את ראשינו ולמלא אותו ברעיונות של אחרים, שמקבלים ביטוי דרך הסגנון שמאפיין אותנו״.

לנצח על התזמורת

כמו שובל של נמלים שעובדות בתיאום, כך בנייה של בית דורשת תיאום מופתי המקשר בין כל הנמלים העובדות עד להשלמת הפרויקט. כדי להצליח להגיע לתוצאה שלמה המדברת שפה אחידה, דואגים דרור והדר לפקח מקרוב על הפרויקט לכל אורכו, לתאם בין הקבלנים, הספקים, ובעלי המקצוע השונים, ולרתום את כולם לחזון משותף המעניק "טוטאל דיזיין" שמקיף את בני הבית ב-360 מעלות.

״פרויקט אדריכלי הוא מעין אירוע מתגלגל, אנחנו בונים תכניות מראש אבל חשוב גם להיות דינאמיים ולראות כיצד הדברים מתחברים בפועל. במהלך שלב הבנייה אנחנו מניחים את היסודות ורואים את הבית קורם עור וגידים. תשומת הלב בכל נקודת זמן כאן היא קריטית וחשוב להיות ערניים, לתת לעיניים לראות וללב להרגיש כדי להצליח ליצור מבנה שיהפוך בסוף ל״בית״ עבור האנשים, ולא רק למקום שבו הם גרים״.

מרעיון למציאות

בתום תקופה של כמה חודשים נכנסים הלקוחות לביתם החדש, בית משלהם, פרי יצירתם ותשוקתם, ביטוי לאהבות ולסגנונות שמעצבים את התפאורה של חייהם, ואת העתיד שהם מכינים לעצמם. הכל חלק מיצירה אחת שלשמה נרתמו מיטב המוחות והידיים כדי להעניק תחושה אמיתית של בית בו אפשר לנשום לרווחה ולהגיד ״חזרתי״.

במהלך העבודה על הפרויקט דואגים דרור והדר לעמוד לצד הלקוחות, למקד את החלום, לספק את היד המכוונת וליצור סרט נע שסופו הטוב הוא מבנה על זמני, אסתטי ומרהיב, המדבר את השפה של הלקוחות ומשתלב בסיפור חייהם.

השילוב בין הניסיון הרב של דרור בתחום התכנון כאדריכל בעל שם, יחד עם העין העדינה של הדר, יוצרים צוות מושלם המצליח ליצור חללים מלאי חיים ואופי, המעצבים את התודעה ויוצרים בלב ובמיינד חוויה אמיתית של בית.

דרור ברדה אדריכלים

טלפון משרד:  03-9230269, נייד: 052-4603322

לאתר של דרור ברדה אדריכלים >>>

לכרטיס ביקור דיגיטלי של דרור >>>

לכרטיס ביקור דיגיטלי הדר >>>