גלו את הסיבה העיקרית לפופולאריות חללי העבודה בקרב העסקים הקטנים (ולא, החיסכון הכספי)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משרד
רונית מורגנשטרן
תוכן מקודם
רונית מורגנשטרן
תוכן מקודם

על הכדאיות הכלכלית של שכירת חלל עבודה במתחמי עבודה משותפים דובר רבות - החיסכון הוא משמעותי. מעבר לצורך לשכור נדל"ן משרד וחניה בעלות גדולה יותר, הרי שכול מה שקשור להוצאות המשרד – ריהוט, ניקיון ואחזקה, מחשבים, אינטרנט, מדפסות, מכשירי צילום, חדרי ישיבות, מטבח ועוד ועוד, מסופק על ידי בעלי המתחם לכול שוכר שלו. כמו כן, מחקרים מצאו שעבודה בחלל משותף מעודדת תקשורת לא פורמאלית בין העובדים ועבודת צוות, מה שמסייע לתחרותיות וליעילות בעבודה. גם היעדר ההירארכיה בין עובדי החברה ששוכרים חלל עבודה משותף, כשכולם מקבלים את אותם תנאים, פחות או יותר, מהווה יתרון.

כר פורה ליזמויות משותפות

אבל יש גם ערך מוסף חשוב נוסף שמתקבל בתרבות חללי העבודה להשכרה – הנטוורקינג. במרחב העבודה המשותף משתמשים מקצוענים מתחומים שונים, שנפגשים אחד עם השני מדי יום. המפגשים האלו יכולים להיות כר פורה לרעיונות חדשים וליזמויות משותפות. ניקח לדוגמא חלל עבודה משותף שבו עובדים מתכנת מחשבים, מעצב אתרים וסטודיו לאופנה. השלושה נפגשים מדי יום, מספרים אחד לשני על העסק שלהם, מעלים רעיונות, מתלהבים ביחד, והתוצאה – מיזם משותף של אתר אופנה באינטרנט.

גם משה פלדמן, יזם ובעלי מתחם העבודה המשותף "אופיקס" בראשון לציון, מעיד על חשיבות הנטוורקינג הטבעי שיוצר חלל העבודה המשותף: "כשאתה נמצא במשרד משלך, הדלת סגורה, אתה לבד בחדר, לא רואה כמעט אנשים. במתחם של חללי עבודה אתה פוגש כול יום אנשים אחרים, חלקם קשורים לתחום בו אתה עוסק וחלקם בכלל לא, אבל במפגשים התכופים האלה לומדים כול אחד על העסק של השני, וכבר יצאו מכאן כמה מיזמים משותפים. איפה הם היו פוגשים אחד את השני אם לא היו נפגשים באופיקס על בסיס קבוע, שומעים רעיונות ומחליטים לפעול ביחד?"

וגם הפריה הדדית לקידום העסק

ולא רק מיזמים משותפים יוצאים מחללי העבודה המשותפים; יש גם הפריה הדדית ברעיונות וסיוע הדדי. כך למשל, פרילנסר שעוסק בתוכן שיווקי, פוגש מקדם שיווק באינטרנט, או בונה אתרים, שיכולים לסייע לו בבניית אתר או דף נחיתה לטובת העסק שלו. סוכן ביטוח ששכר חלל עבודה מצא מבוטחים רבים בקרב שוכרי החללים האחרים שהביאו אליו גם את בני משפחותיהם וחבריהם. זה לא חלל עבודה משותף בחברה אחת, שבו כולם עובדי אותה חברה. במתחם של חלל עבודה משותפת יש בעלי מקצוע רבים – עורך דין שיכול לתת עצה משפטית, רואה חשבון שיכול לסייע בבעיית מס. המפגשים התכופים והשיחות היומיומיות הופכים בהכרח את השותפים לקורת הגג גם לסוג של חברים, שמוכנים לתת עצה טובה וטיפ מקצועי כשמישהו שיושב לידם, או נפגש אתם במטבח להכנת קפה משותפת, מבקש זאת. בקיצור, הנטוורקינג שמאפשר חלל העבודה המשותף של בעלי מקצוע מתחומים שונים, הוא יתרון משמעותי לכול מי שרוצה לקדם את העסק שלו.