האם העיר שלכם עובדת בשחור?

ארגון ה-BSA הנלחם בפיראטיות תוכנה מגלה:רשויות מקומיות רבות פועלות ללא רישיונות תוכנה חוקיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוח קוד נתונים

האם העיר שלכם עוברת על החוק? על פי מידע שהגיע לארגון ה-BSA בשנה האחרונה, רשויות מקומיות רבות משתמשות בתוכנות לא חוקיות או בהעדר רישוי מתאים. הסכנה לרשויות היא גדולה – החל מאובדן מידע ונזקים כמו פרצות אבטחה וכלה בהליכים משפטיים יקרים שידרשו מהרשויות לפצות את חברות התוכנה. כל זאת על חשבון התושבים.

את התרחבות התופעה של שימוש בתוכנות לא חוקיות ברשויות מקומיות גילו במקרה במהלך קמפיין שנערך בשנה החולפת בנציגות הישראלית של ארגון ה-BSA העולמי. הארגון שמורכב מנציגי מפתחות התוכנה הגדולות בעולם כמו מיקרוסופט, אדובי,  אוטודסק, סימנטק, ועוד, פועל על מנת לאכוף את השימוש בתוכנות חוקיות, ולהתריע בפני הסכנות הכרוכות בשימוש בתוכנות ללא רישוי.

בעקבות הקמפיין פנו עסקים רבים להסדיר את רישוי התוכנה שלהם, ללא צורך בהליכים משפטיים. עו"ד ערן גלזר ממשרד עורכי הדין ועורכי פטנטים נעמי אסיא ושות', היועצים המשפטיים של BSA ישראל, אומר כי במהלך הקמפיין הגיע מידע רב מהציבור הרחב לגבי שימוש בתוכנות לא חוקיות במקומות רבים. "הופתענו לגלות כי דווקא ברשויות מקומיות, שאמורות לעבוד בצורה מסודרת התגלתה תופעה של רישוי חסר", מסביר עו"ד גלזר. לדבריו במהלך השנה החולפת בעקבות המידע שהתקבל הגיעו חמש רשויות מקומיות גדולות להסדר כספי עם הארגון, לאחר שהתגלה כי השתמשו בתוכנות לא חוקיות. המטרה במהלך 2017 היא להגביר את הביקורות בקרב רשויות מקומיות על מנת לחשוף ולמגר תופעות נוספות של שימוש בתוכנות באופן לא חוקי.

למידע נוסף לחצו כאן >>

עו"ד גלזר אומר כי חשוב לזכור שהמטרה של הקמפיין השנה היא קודם כל לעודד את המודעות והרכישה החוקית של תוכנה. "בעקבות הקמפיין האחרון שערכנו עסקים רבים פנו לחברות התוכנה בצורה מסודרת וביקשו לבדוק את נושא הרישוי שלהם. בחלק גדול מהמקרים הדברים הוסדרו בצורה פשוטה ומהירה, מתוך הבנה ששימוש בתוכנה חוקית הוא בדיוק כמו שימוש בכל אמצעי אחר בעסק", אומר עו"ד גלזר ומוסיף: "כמו שמפעלים מסודרים לא יעזו לעולם להשתמש בחומרי גלם ממקור מפוקפק, את אותו היחס הם צריכים לגלות לתוכנות בעסק שלהם". צריך לזכור כי שימוש בתוכנות לא חוקיות, בין אם מדובר ברישיונות חסרים, או תוכנות שהורדו מהאינטרנט, הוא הפרה של זכויות היוצרים ועבירה על החוק והאחריות היא על בעלי החברות והדירקטורים שלהן.

משתפרים, אבל לאט

הפיראטיות בישראל במגמת ירידה, אך עדיין ברמה גבוהה יחסית. בכנס העולמי של הארגון שנערך בסוף אפריל באדינבורו, נחשף כי רמת הפיראטיות בישראל עומדת על כ-29%. מסתבר כי למרות כל המאמצים והקמפיינים שליש מהעסקים בישראל עדיין מעדיפים לעבוד עם תוכנות ללא רישוי, מאשר לעבוד בצורה חוקית. "מבחינת אחוזי הפיראטיות ישראל היא במקום סביר באמצע", אומרת עו"ד נעמי אסיא, היועצת המשפטית של ארגון ה-BSA בישראל. ברוסיה למשל עומד אחוז הפיראטיות על 64%, בתורכיה 58% ובאיטליה 45%. "לעומת זאת במדינות מתוקנות כמו גרמניה אחוז הפיראטיות הוא 22% בלבד", מוסיפה עו"ד אסיא.

פיראטיות תוכנה גורמת נזק ישיר לעסקים שמשתמשים בתוכנה לא חוקית, בשל החשש מאובדן מידע ותקלות. בנוסף על כך השימוש גורם לכך שהעסק חושף את עצמו לתביעות מצד חברות התוכנה, וכן תשלום פיצויים מוגדל על תקופות השימוש בתוכנות הלא חוקיות. השימוש בתוכנה לא חוקית עולה גם למדינה כסף – הפסד ממיסים על מכירות התוכנה, וגם הפסד עקיף על כך שחברות בינלאומיות לא מעוניינות לפתח פתרונות לשוק המקומי. דבר שגורר אחריו גם הפסד בפריון של המשק וגם ביצירת מקומות עבודה. על מנת לצמצם את התופעה עורך בימים אלו ה-BSA מבצע הסדרה של השימוש בתוכנות. BSA יפנה באופן יזום לארגונים בבקשה להסדיר את השימוש שלהם בתוכנות.

כחלק מהניסיון שנצבר בשנים האחרונות, במהלך הקמפיין הקרוב תעשה גם פניה לציבור הרחב לדווח על שימוש בתוכנות לא חוקיות בבתי עסק ובחברות. אפיק המידע הזה הוכיח את עצמו בעבר פעמים רבות והוביל לצעדי אכיפה כנגד אותן חברות שהמידע לגביהן נבדק ונמצא נכון.

לפרטים נוספים אודות מבצע האכיפה >>