רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
E

חוגגים 70 שנה למדינת ישראל עם 70 מדענים ישראלים

פרויקט משותף של אוניברסיטת תל-אביב וקרן Milner Global Foundation מציג רשימה של 70 חוקרים ומלומדים - כולם אזרחי ישראל - שתרמו תרומה פורצת דרך בתחומי המחקר שלהם ב-70 שנות קיומה של המדינה

השנה, 2018, מציינת מדינת ישראל 70 שנה לכינונה. בשנים הללו תרמה ישראל תרומה משמעותית ורבת-חשיבות למאמץ המשותף של האנושות: הגדלת הידע המדעי במטרה להגיע להבנה עמוקה של הטבע והחברה. בפרויקט משותף של אוניברסיטת תל-אביב וקרן Milner Global Foundation המוצג כאן בפני הקוראים ונועד לציין את הישגי המדינה, חוברה רשימה של 70 חוקרים ומלומדים - כולם אזרחי ישראל - שתרמו תרומה פורצת דרך בתחומי המחקר שלהם.

 

הרשימה הזאת בהחלט מייצגת, אולם אין היא מתיימרת להיות ממצה. היא חוצה בין כמה דורות של אנשי מדע וכוללת חוקרים ממגוון תחומים נרחב ביותר, כולל פיזיקה, מתמטיקה, מדעי החיים, מדעי המחשב ומדעי הרוח. היא כוללת חוקרים ומדענים אזרחי ישראל שזכו בכל הפרסים הבין-לאומיים המובילים כגון פרס נובל, פרס טיורינג, מדליית פילדס ופרס נבנלינה, פרס וולף, ופרס דן דויד. היא גם כוללת חוקרים הנמצאים בתחילת דרכם ושכבר ביצעו התקדמות משמעותית בתחומי מחקרם.

 

הרשימה הוכנה על-ידי המחלקה המסחרית של עיתון "הארץ" / דה מרקר בשיתוף עם אוניברסיטת תל-אביב:

מיכאל אבינרי

פרופ' אבינרי מיכאל

1

+קרא עוד

נודע בזכות מחקריו בדבר זרימת מי גשמים והשימוש בהם לגידול יבולים בסביבה שחונה, מחקרים שהובילו לשיפורים חשובים בחקלאות בישראל ומחוצה לה. בשנת 1988 הוא היה שותף לפרס בלצן לבוטניקה יישומית.

צילום: באדיבות האוניברסיטה העברית

xסגור

אבינרי שלמה

פרופ' אבינרי שלמה

2

+קרא עוד

חוקר בעל שם עולמי בתחום המחשבה המדינית והפילוסופיה הפוליטית, שחיבר מאמרים וטקסטים רבי-השפעה על מרקס, הגל, הציונות ונושאים פוליטיים אחרים. כיהן כמנכ"ל משרד החוץ בשנים 1975-1977. זכה בפרס א.מ.ת לשנת 2013.

צילום: אמיל סלמן

xסגור

אהרונוב דורית

פרופ' אהרונוב דורית

3

+קרא עוד

מדענית מחשב בעלת תרומות מכריעות בתורת החישוביות הקוונטית. בשנת 2006 היא זכתה בפרס קריל מטעם קרן וולף.

צילום: יורם אשהיים, באדיבות האוניברסיטה העברית

xסגור

אהרונוב יקיר

פרופ' אהרונוב יקיר

4

+קרא עוד

פיזיקאי בעל שם עולמי, שגילה והסביר אפקט חדש בתורת השדות הקוונטים ופיתח תיאוריות בעלות השפעה עמוקה על הפרשנות של מכניקת הקוונטים. בשנת 1998 הוא היה שותף לקבלת פרס וולף בפיזיקה.

צילום: אלון רון

xסגור

אולמן שמעון

פרופ' אולמן שמעון

5

+קרא עוד

חוקר בממשק שבין מדעי המוח ומדעי המחשב, אשר תרם תרומה פורצת דרך להתפתחות הראייה הממוחשבת. זוכה פרס א.מ.ת לשנת 2014.

צילום: אייל טואג

xסגור

אומן ישראל (רוברט)

פרופ' אומן ישראל (רוברט)

6

+קרא עוד

מתמטיקאי בעל שם עולמי בתחום תורת המשחקים, שמחקריו העמיקו את ההבנה של מצבי אימות ומצבי שיתוף פעולה. חתן פרס נובל לכלכלה לשנת 2005.

צילום: מוטי מילרוד

xסגור

אייזנשטדט שמואל נח

פרופ' אייזנשטדט שמואל נח

7

+קרא עוד

מאבות המחקר הסוציולוגי הישראלי וחוקר בעל שם עולמי. נחשב לאחד מגדולי החוקרים שהטביעו את חותמם על הסוציולוגיה העולמית בת זמננו. חתן פרס ישראל בסוציולוגיה לשנת 1973. הוא זכה בפרס בלצן לסוציולוגיה לשנת 1998.

צילום: אלכס ליבק

xסגור

אלון נוגה

פרופ' אלון נוגה

8

+קרא עוד

פיתח כלים אלגבריים, קומבינטוריים והסתברותיים, שאיפשרו פריצות דרך בתחומים שונים של המתמטיקה ושל מדעי המחשב. בשנת 2011 הוא זכה בפרס א.מ.ת.

צילום: באדיבות אוניברסיטת תל-אביב

xסגור

אליעזר דויטש דוד

פרופ' אליעזר דויטש דוד

9

+קרא עוד

אחד החלוצים בתחום החישוב הקוונטי, שפיתח את אחד האלגוריתמים הקוונטים הראשונים. הוא גם מחברם של ספרי מדע פופולארי אהודים. בשנת 1998 הוא זכה בפרס דיראק.

צילום: Lulie Tanett

xסגור

יוסף אמרי

פרופ' אמרי יוסף

10

+קרא עוד

מחלוצי הפיזיקה המזוסקופית ומחשובי החוקרים בעולם בתחום זה, הבוחן עצמים הגדולים מהאטום, אך בלתי נראים לעין הבלתי מזויינת. זכה בפרס וולף לפיזיקה לשנת 2016.

צילום: באדיבות מכון ויצמן למדע

xסגור

ארנון רות

פרופ' ארנון רות

11

+קרא עוד

תגליותיה החשובות בתחום האימונולוגיה, בשיתוף עם פרופ' מיכאל סלע, איפשרו פיתוח של מגוון חיסונים בטוחים ויעילים. בשנת 1998 זכתה בפרס וולף לרפואה יחד עם פרופ' מיכאל סלע.

צילום: תומר אפלבאום

xסגור

בקנשטיין יעקב

פרופ' בקנשטיין יעקב

12

+קרא עוד

פיזיקאי בעל השפעה רבת-חשיבות על ההבנה התיאורטית של החורים השחורים. הוא הוכיח שהם בעלי אנטרופיה וקבע את היחס בין גודלם לבין תוכן המידע שלהם. חתן פרס רוטשילד לשנת 1988, פרס ישראל לשנת 2005 ופרס וולף לפיזיקה לשנת 2012.

צילום: אמיל סלמן

xסגור

רות ברמן

פרופ' ברמן רות

13

+קרא עוד

ביצעה מחקרים פורצי דרך בתחום הבלשנות, כולל בנושאים כמו רכישת שפה, התפתחות שפה והמבנה הדקדוקי של העברית המודרנית. בשנת 2012 היא זכתה בפרס א.מ.ת.

צילום: באדיבות אוניברסיטת תל-אביב

xסגור

ברנשטיין יוסף

פרופ' ברנשטיין יוסף

14

+קרא עוד

מתמטיקאי שמחקריו סימנו אבן דרך חדשה בתורת ההצגות, תוך שהוא משלב כלים מתחומי האלגברה, האנליזה והגיאומטריה. חתן פרס ישראל במתמטיקה לשנת 2004. זכה בפרס א.מ.ת לשנת 2016.

צילום: באדיבות אוניברסיטת תל-אביב

xסגור

רות גביזון

פרופ' גביזון רות

15

+קרא עוד

פרופסור למשפטים, שתרמה תרומה חשובה לתחומים כמו זכויות האדם וההגנה על מיעוטים. מראשוני האגודה לזכויות האזרח בישראל ופעילה מרכזית בה. זכתה בפרס א.מ.ת לשנת 2003. כלת פרס ישראל בתחום המשפטים לשנת 2011.

צילום: אולבייה פיטוסי

xסגור

גולדווסר שפי

פרופ' גולדווסר שפי

16

+קרא עוד

מחקריה עסקו ביסודות מדע ההצפנה, לצד יצירת שיטות חדשות לאימות יעיל של הוכחות מתמטיות בתורת הסיבוכיות. זכתה בפרס טיורינג לשנת 2012.

צילום: באדיבות מכון ויצמן למדע

xסגור

גרינוולד עמירם

פרופ' גרינוולד עמירם

17

+קרא עוד

דמות חלוצית בתחום הדימות האופטי הפונקציונלי של פעילות המוח, שלעבודתו היו השלכות הן על שאלות יסוד במדעי המוח והן בתחום הרפואה. זכה בפרס דן דוד לשנת 2004.

צילום: באדיבות מכון ויצמן למדע

xסגור

הלפמן אלחנן

פרופ' הלפמן אלחנן

18

+קרא עוד

פרופ' לכלכלה רב-מוניטין בארץ ובעולם. חוקר מוביל בתחום הכלכלה הבין-לאומית והכלכלה הציבורית. התמחה בחקר מאזני תשלומים, מדיניות שערי חליפין, תוכניות ייצוב כלכליות וחובות חיצוניים. נמנה בין מייסדי תורת הסחר החדשה ותורת הצמיחה החדשה. זכה בפרס א.מ.ת לשנת 2002.

צילום: עופר וקנין

xסגור

דוד הראל

פרופ' הראל דוד

19

+קרא עוד

ניצב בחזית המחקר בתחום מדעי המחשב מזה כשלושה עשורים, תוך שהוא יוצר שפות גרפיות והמצאות אחרות המהוות כלים סטנדרטיים בתעשיות רבות. זכה בפרס א.מ.ת לשנת 2010.

צילום: דניאל בר און

xסגור

הררי חיים

פרופ' הררי חיים

20

+קרא עוד

תרם תרומה חשובה למודל הסטנדרטי של חלקיקים תת-אטומיים, כמו גם לקידום המחקר וההשכלה בישראל. בשנת 2001 הוא זכה במדליית הארנק של אגודת מקס פלאנק ובשנת 2004 בפרס א.מ.ת. על תרומתו לקידום החינוך המדעי במערכת החינוך. כיהן כנשיא מכון ויצמן למדע. חתן פרס ישראל במדעים מדוייקים בשנת 2008.

צילום: מוטי קמחי

xסגור

אברהם הרשקו

פרופ' הרשקו אברהם

21

+קרא עוד

חוקר ומדען בעל שם עולמי, שהסביר את המכניזם של פירוק החלבונים, מנגנון בסיסי בו התאים מפרקים וממחזרים חלבונים. בשנת 2004 היה שותף לזכייה בפרס נובל לכימיה בצוותא עם פרופ' אהרון צ'חנובר ופרופ' ארווין רוז.

צילום: גיני אנצו גוש

xסגור

ווהל יצחק

פרופ' ווהל יצחק

22

+קרא עוד

מחקריו בתחום הביולוגיה המולקולרית והאקולוגיה של צמחים הביאו לפיתוח שיטות להשבחת זנים של דגנים, ששימשו לשיפור אספקת המזון לאוכלוסיית העולם הגדלה. זוכה פרס הארווי לשנת 1978.

צילום: own work חלק מהזכויות שמורות לפי cc-by-sa

xסגור

ויגדרזון אבי

פרופ' ויגדרזון אבי

23

+קרא עוד

מתמטיקאי שתרם במחקריו תרומה יוצאת דופן בתחום הסיבוכיות החישובית. זוכה פרס נבנלינה הארבע-שנתי לשנת 1994 ופרס ע"ש קורט גדל לשנת 2009.

צילום: Ednawig Some of the rights are reserved cc-by-sa

xסגור

וילצ'ק מאיר

פרופ' וילצ'ק מאיר

24

+קרא עוד

ביוכימאי ומפתח שיטת כרומטוגרפיית הזיקה, כלי רב-עוצמה לבידוד וטיהור של מולקולות ביולוגיות חשובות. בשנת 1987 היה שותף לזכייה בפרס וולף לרפואה.

צילום: באדיבות מכון ויצמן למדע

xסגור

 ורשל אריה

פרופ' ורשל אריה

25

+קרא עוד

יחד עם פרופ' מיכאל לויט פיתח מודלים ממוחשבים להבנת מערכות כימיות מורכבות ומולקולות ביולוגיות כמו חלבונים. השניים היו שותפים לזכייה בפרס נובל לכימיה לשנת 2013 ביחד עם מרטין קרפלוס.

צילום: Tomasz A. Wesolowsk

xסגור

זוננברג נחום

פרופ' זוננברג נחום

26

+קרא עוד

ביוכימאי שנחשב לחלוץ בתחום בקרת התרגום של חלבונים, התהליך בו הקוד הגנטי מועבר לתוך החלבונים שמבצעים את רוב תפקודי התא. זוכה פרס וולף לרפואה לשנת 2014.

צילום: רן ירון

xסגור

זיו יעקב

פרופ' זיו יעקב

27

+קרא עוד

מחקריו פורצי הדרך בתחום תקשורת הנתונים הניחו תשתית תיאורטית ומעשית לדחיסת מידע, תשתית שמשמשת במערכות מחשוב מודרניות רבות. פיתח יחד עם פרופ' אברהם למפל את אלגוריתם למפל-זיו. זוכה פרס א.מ.ת לשנת 2017.

צילום: אייל ורשבסקי

xסגור

זייברג נתן

פרופ' זייברג נתן

28

+קרא עוד

פיזיקאי החוקר את תחום תורת המיתרים. פיתח תיאוריות בנושא סימטריית-על בשדה הקוונטי, המאפשרות התקדמות משמעותית בתחומים שונים של הפיזיקה והמתמטיקה. בשנת 2012 הוא היה הזוכה הראשון בפרס "Breakthrough Prize" ביסודות הפיזיקה.

צילום: באדיבות אוניברסיטת תל-אביב

xסגור

זקס ליאו

פרופ' זקס ליאו

29

+קרא עוד

מראשוני חוקרי הגנטיקה בישראל. אחד הממציאים של שיטת דיקור השפיר המשמשת לזיהוי טרום לידתי של מומים ומחלות, כמו גם של מנגנונים המבחינים בין תאים נורמאליים לסרטניים. בשנת 1980 היה שותף לזכייה בפרס וולף לרפואה. חתן פרס א.מ.ת בשנת 2002.

צילום: באדיבות מכון ויצמן למדע

xסגור

חת אילן

פרופ' חת אילן

30

+קרא עוד

מיקרוביולוג בעל גישה חדשנית וחלוצית להכלאה ולביו-קונטרול, גישה שתרמה להתפתחות החקלאות הידידותית לסביבה. הוא היה שותף לזכייה בפרס וולף לחקלאות לשנת 1998.

צילום: עופר וקנין

xסגור

עמוס טברסקי

פרופ' טברסקי עמוס

31

+קרא עוד

יחד עם שותפו מזה שנים רבות, פרופ' דניאל כהנמן, שיתפו שני החוקרים פעולה במחקר ששילב תובנות מתחום הפסיכולוגיה לתוך תחום הכלכלה ובמיוחד חקרו את תהליך קבלת ההחלטות האנושיות בתנאי חוסר ודאות. עבודתם זכתה להכרה כאשר פרופ' כהנמן זכה בפרס נובל לשנת 2002.

צילום: Ed Souza - Stanford News Service

xסגור

יונת עדה

פרופ' יונת עדה

32

+קרא עוד

ביוכימאית בעלת שם עולמי המתמחה בקריסטלוגרפיה, שמיפתה את מבנה הריבוזום - מכונות תאיות זעירות שממירות מידע גנטי לחלבונים שמבצעים את רוב תפקודי התא. זכתה בפרס נובל לכימיה בשנת 2009.

צילום: תומר אפלבאום

xסגור

יורטנר יהושע

פרופ' יורטנר יהושע

33

+קרא עוד

סלל יחד עם פרופ' רפאל לוין את הדרך להשגת מערכות מולקולריות וסילוק אנרגיה, וכן גילה תובנות נוספות רבות בכימיה תיאורטית. זכה בפרס וולף לכימיה לשנת 1988 במשותף פרופ' לוין.

צילום: יורם רשף, באדיבות אוניברסיטת תל אביב

xסגור

ירדן יוסף

פרופ' ירדן יוסף

34

+קרא עוד

ביוכימאי ומחשובי חוקרי הסרטן בישראל ובעולם. תרם תרומה משמעותית להבנת מחלת הסרטן וסלל את הדרך לשיטות טיפול חדשות. זוכה פרס א.מ.ת לשנת 2007.

צילום: באדיבות מכון ויצמן למדע

xסגור

כהנמן דניאל

פרופ' כהנמן דניאל

35

+קרא עוד

ביחד עם שותפו במשך שנים רבות, פרופ' עמוס טברסקי, קידמו השניים מחקרים פורצי דרך ששילבו תובנות מתחום הפסיכולוגיה לתוך תחום הכלכלה ובמיוחד חקרו את תהליכי קבלת ההחלטות האנושיות בתנאי חוסר ודאות. עבודתם זכתה להכרה כאשר פרופ' כהנמן זכה בפרס נובל לשנת 2002.

צילום: דודו בכר

xסגור

לויט מיכאל

פרופ' לויט מיכאל

36

+קרא עוד

יחד עם פרופ' אריה ורשל פיתח מודלים ממוחשבים להבנת מערכות כימיות מורכבות ומולקולות ביולוגיות כגון חלבונים. השניים היו שותפים לזכייה בפרס נובל לכימיה לשנת 2013 ביחד עם מרטין קרפלוס.

צילום: באדיבות מכון ויצמן למדע

xסגור

לוין רפאל

פרופ' לוין רפאל

37

+קרא עוד

סלל יחד עם פרופ' יהושע יורטנר את הדרך להשגת מערכות מולקולריות וסילוק אנרגיה, וכן גילו תובנות נוספות רבות בכימיה תיאורטית. הם זכו במשותף בפרס וולף לכימיה לשנת 1988.

צילום: באדיבות פרס א.מ.ת הנובל הישראלי

xסגור

לויצקי אלכסנדר

פרופ' לויצקי אלכסנדר

38

+קרא עוד

ביוכימאי שנודע בשל מחקריו הנוגעים לתהליכים תאיים וחלבונים. חלוץ בפיתוח מעכבים כימיים חדשניים כנגד מולקולות מזיקות הנוצרות בתאים סרטניים וממחלות אחרות. זוכה פרס וולף לרפואה לשנת 2005.

צילום: באדיבות האוניברסיטה העברית

xסגור

לורנס-נאימרק רות אלקה

פרופ' לורנס-נאימרק רות אלקה

39

+קרא עוד

מתמטיקאית וחוקרת בתחומי תורת הקשרים והטופולוגיה האלגברית, שהציגה רעיונות חדשניים בטופולוגיה ובתורת הקשרים והוכיחה כי "חבורת הצמות" הינה ליניארית.

צילום: יורם אשהיים, באדיבות האוניברסיטה העברית

xסגור

לינדנשטראוס אילון

פרופ' לינדנשטראוס אילון

40

+קרא עוד

מתמטיקאי בעל שם עולמי המוכר בשל תובנותיו העמוקות בתורת הארגודית וביישומיה לתורת המספרים. זוכה מדליית פילדס לשנת 2010 בזכות מחקריו העושים שימוש בשיקולים הסתברותיים ודינמיים לפתרון בעיות בתורת המספרים.

צילום: האקדמיה למדעים

xסגור

ליפסון מיכל

פרופ' ליפסון מיכל

41

+קרא עוד

פיזיקאית שגילתה תגליות בעלות השפעה רבה בתחום הפוטוניקה של הסיליקון, דבר שהביא לפיתוח מכשירים המשתמשים באור לצורך עיבוד מידע. בשנת 2010 זכתה בפרס בלווטניק.

צילום: jason koski

xסגור

למפל אברהם

פרופ' למפל אברהם

42

+קרא עוד

מחקריו החלוציים הניחו את התשתית לשיטות דחיסת נתונים ובהן את אלגוריתם למפל-זיו, אותו פיתח בשיתוף עם פרופ' יעקב זיו. שיטות אלה הובילו לפיתוחם של פורמטים מוכרים לתמונות כמו GIF ו-PNG. בשנת 2007 הוא זכה במדליית ריצ'רד המינג.

צילום: Rami Shlush Technion – Israel Institute of Technology

xסגור

מזר בנימין

פרופ' מזר בנימין

43

+קרא עוד

ארכיאולוג וחוקר יהדות, הנחשב לאבי הענף הישראלי של הארכיאולוגיה המקראית. תרם תרומה יוצאת דופן לחקר תרבויות המזרח התיכון ולקשר שלהן למסמכים תנכיים. זוכה פרס הארווי לשנת 1986.

צילום: בראון וורנר, האוניברסיטה העברית

xסגור

מילמן ויטלי

פרופ' מילמן ויטלי

44

+קרא עוד

מילה תפקיד משמעותי בגילוי ובפיתוח של תופעת ריכוז המידה במתמטיקה ובהשלכותיה על האנליזה האסימפטומטית הגיאומטרית. בשנת 2007 זכה בפרס א.מ.ת.

צילום: באדיבות אוניברסיטת תל-אביב

xסגור

נאמן יובל

פרופ' נאמן יובל

45

+קרא עוד

פיזיקאי תיאורטי שעבודתו סייעה להניח את היסודות למודל הקווארק של החלקיקים התת-אטומיים. כיהן כנשיא אוניברסיטת תל-אביב וכשר המדע והאנרגיה בממשלות ישראל. בשנת 1970 הוא זכה בפרס אלברט איינשטיין.

צילום: אריאל שליט

xסגור

סידר חיים

פרופ' סידר חיים

46

+קרא עוד

פענח יחד עם פרופ' אהרון רזין את מנגנון התיוג של הרצפים הגנטיים, המשפיע על האופן שבו רקמות הגוף השונות מבטאות חלקים מהמטען הגנטי בהתאם לצורך, לתנאי הסביבה ולזיכרונות הביולוגיים שהתקבלו מהדורות הקודמים. יחד עם פרופ' אהרון רזין קיבל את פרס וולף לרפואה לשנת 2008 והפרס היוקרתי ע"ש לואיזה גרוס הורוביץ, שמעניקה אוניברסיטת קולומביה.

צילום: מיכל פתאל

xסגור

סלע מיכאל

פרופ' סלע מיכאל

47

+קרא עוד

גילה תגליות חשובות בתחום האימונולוגיה, דבר שאפשר פיתוח של מגוון חיסונים בטוחים ויעילים. בשנת 1998 זכה בפרס וולף לרפואה יחד עם פרופ' רות ארנון.

צילום: באדיבות מכון ויצמן למדע

xסגור

עוזר רבין מיכאל

פרופ' עוזר רבין מיכאל

48

+קרא עוד

מתמטיקאי שמחקריו החשובים פרושים על מספר תחומי ידע, וביניהם תורת האוטומטים, חישובים לא-דטרמיניסטיים, סיבוכיות חישובית ותורת ההצפנה. בשנת 1976 היה שותף לזכייה בפרס טיורינג.

צילום: Braun Werner באדיבות האוניברסיטה העברית

xסגור

יעקב פולוצקי

פרופ' פולוצקי יעקב

49

+קרא עוד

בלשן ומזרחן שתרם תרומה יוצאת דופן לחקר השפות במזרח התיכון ונודע במיוחד בזכות החידוש שלו את השפה המצרית העתיקה. זוכה פרס הארווי לשנת 1982.

צילום: jonas, באדיבות אוניברסיטת תל-אביב

xסגור

פיאטצקי שפירו איליה

פרופ' פיאטצקי שפירו איליה

50

+קרא עוד

מתמטיקאי שהביא להתקדמות משמעותית בתחומים מתמטיים שונים, כגון תורת המספרים, תורת ההצגות וגיאומטריה אלגברית. בשנת 1990 זכה בפרס וולף במתמטיקה.

צילום: באדיבות אוניברסיטת תל אביב

xסגור

פינס אלכסנדר

פרופ' פינס אלכסנדר

51

+קרא עוד

תרם תרומה מהפכנית לספקטרוסקופיה של NMR, שיטה לבחינת שדות מגנטיים סביב גרעין האטום. זוכה פרס וולף לכימיה לשנת 1990.

צילום: paul gannsle חלק מהזכויות שמורות לפי cc-by-sa

xסגור

פינקלשטיין ישראל

פרופ' פינקלשטיין ישראל

52

+קרא עוד

אחד החוקרים המובילים בארכיאולוגיה של ארץ ישראל והלבנט. תרומתו בולטת בשחזור ההיסטוריה של ישראל בתקופת המקרא. מצטיין ביצירת קשרים בין ארכיאולוגיה למדעים המדויקים וחולל מהפכה הבנת הקשרים הללו. זכה בפרס דן דוד לשנת 2005.

צילום: ירון קמינסקי

xסגור

פירסטנברג הלל

פרופ' פירסטנברג הלל

53

+קרא עוד

תרם תרומה משמעותית לתחומים שונים במתמטיקה, כולל יישום של טכניקות מתורת ההסתברות לתחומים אחרים כמו תורת המספרים. הוא זכה בפרס וולף למתמטיקה לשנת 2006/7.

צילום: באדיבות פרס א.מ.ת הנובל הישראלי

xסגור

פנואלי אמיר

פרופ' פנואלי אמיר

54

+קרא עוד

מדען ויזם היי-טק, שביצע עבודה רבת-השפעה במדעי המחשב. השיטות התיאורטיות שפיתח מאפשרות לאמת תוכנה המפקחת על אירועים בדידים ורציפים כאחד. זוכה פרס טיורינג לשנת 1996.

צילום: באדיבות מכון ויצמן למדע

xסגור

פרידלנדר שאול

פרופ' פרידלנדר שאול

55

+קרא עוד

היסטוריון בעל שם עולמי, שערך מחקרים חשובים אודות ההיסטוריה של הנאציזם והשואה. בשנת 1983 קיבל את פרס ישראל בהיסטוריה. בשנת 1999 נבחר לעמית מקארתור ובשנת 2014 זכה בפרס דן דוד.

צילום: מוטי מילרוד

xסגור

פרל יהודה

פרופ' פרל יהודה

56

+קרא עוד

מחקריו תרמו תרומה משמעותית לתחום הבינה המלאכותית, במיוחד באמצעות פיתוח של חשבון להסתברות והיגיון סיבתי. זוכה פרס טיורינג לשנת 2011.

צילום: מיכל פתאל

xסגור

אהרון צ'חנובר

פרופ' צ'חנובר אהרון

57

+קרא עוד

חוקר ומדען בעל שם עולמי, שהסביר את המכניזם של פירוק החלבונים, מנגנון בסיסי בו התאים מפרקים וממחזרים חלבונים. בשנת 2004 היה שותף לזכייה בפרס נובל לכימיה בצוותא עם פרופ' אברהם הרשקו ופרופ' ארווין רוז.

צילום: גיני אנצו גוש

xסגור

קשדן דוד

פרופ' קשדן דוד

58

+קרא עוד

מתמטיקאי שמחקריו הביאו להתקדמות משמעותית בתורת ההצגות ובשימושים שלה באלגברה, בגיאומטריה אלגברית ובתורת המספרים. הוא זכה בפרס א.מ.ת לשנת 2016.

צילום: באדיבות האוניברסיטה העברית י-ם

xסגור

רגב אביב

פרופ' רגב אביב

59

+קרא עוד

מחקריה החדשניים עוסקים בביולוגיה החישובית, ובאופן מיוחד בייצוג המתמטי של תהליכים ביוכימיים. זכתה בפרס אוברטון לשנת 2008 ובפרס החדשנות של החברה הבין-לאומית לביולוגיה חישובית לשנת 2017.

צילום: Casey Atkins, courtesy of Broad Institute

xסגור

רובינשטיין אריאל

פרופ' רובינשטיין אריאל

60

+קרא עוד

כלכלן בעל שם עולמי. התיאוריה הכלכלית שפותחה על-ידו עוסקת בתחומים כמו תורת המשחקים, תורת המיקוח, רציונליות ומחקרים על הקשר בין כלכלה לשפה. זוכה פרס א.מ.ת לשנת 2006.

צילום: דניאל בר און

xסגור

אהרון רזין

פרופ' רזין אהרון

61

+קרא עוד

פענח יחד עם פרופ' חיים סידר את מנגנון התיוג של הרצפים הגנטיים, המשפיע על האופן שבו רקמות הגוף השונות מבטאות חלקים מהמטען הגנטי בהתאם לצורך, לתנאי הסביבה ולזיכרונות הביולוגיים שהתקבלו מהדורות הקודמים. יחד עם פרופ' חיים סידר קיבל את פרס וולף לרפואה לשנת 2008 והפרס היוקרתי ע"ש לואיזה גרוס הורוביץ, שמעניקה אוניברסיטת קולומביה.

צילום: באדיבות האוניברסיטה העברית

xסגור

שולמן דוד

פרופ' שולמן דוד

62

+קרא עוד

מחשובי החוקרים של הדתות, הספרות והתרבות בדרום הודו. מחקריו הניבו ממצאים מגוונים וחשובים בנושא השפות ומסורות התרבות והדתות בהודו. זוכה פרס א.מ.ת לשנת 2010.

צילום: יורם אשהיים, באדיבות האוניברסיטה העברית

xסגור

שולמית שחר

פרופ' שחר שולמית

63

+קרא עוד

היסטוריונית בעלת גישות חדשניות בתחום ההיסטוריה החברתית. פרסמה מחקרים פורצי דרך על תפקידם של נשים, ילדים וקשישים בתקופת ימי הביניים. זוכת פרס ישראל בהיסטוריה לשנת 2003.

צילום: אלכס ליבק

xסגור

שילה יוסף

פרופ' שילה יוסף

64

+קרא עוד

ביוכימאי שביצע מחקר מפתח על תגובות תאים לנזק שנגרם לדנ"א ויחסם למבנים של סרטן, כמו גם מחקרים על הבסיס המולקולרי של הפרעות גנטיות אנושיות. בשנת 2005 הוא זכה בפרס א.מ.ת.

צילום: אלון רון

xסגור

שכטמן דן

פרופ' שכטמן דן

65

+קרא עוד

חוקר בעל שם עולמי בתחום חקר החומרים, שגילה והביא להגדרתם של מבנה גבישי חדש, גבישים קוואזי-מחזוריים, שקודם לכן נחשבו לדבר שאינו יכול להתקיים. על תגליתו זו זכה בפרס נובל לכימיה לשנת 2011.

צילום: חגי פריד

xסגור

שלום גרשם

פרופ' שלום גרשם

66

+קרא עוד

היסטוריון ופילוסוף בעל השפעה עולמית, שביצע מחקרים מאירי עיניים על ההיסטוריה של המיסטיקה היהודית והיה מראשוני החוקרים בתחום בדרך אקדמית. זוכה פרס הארווי לשנת 1974.

צילום: באדיבות הספריה הלאומית

xסגור

שלזינגר יוסף

פרופ' שלזינגר יוסף

67

+קרא עוד

ביוכימאי וביופיזיקאי הנחשב לחלוץ בחקר העברת אותות אל תוך תאי הגוף, ומי שתרם רבות להתפתחותו המואצת של התחום. בשנת 2006 זכה בפרס דן דוד.

צילום: Yale university

xסגור

שלח שהרן

פרופ' שלח שהרן

68

+קרא עוד

ביוכימאי וביופיזיקאי הנחשב לחלוץ בחקר העברת אותות אל תוך תאי הגוף, ומי שתרם רבות להתפתחותו המואצת של התחום. בשנת 2006 זכה בפרס דן דוד.

צילום: Andrzej Roslanowski Some of the rights are reserved cc-by-sa

xסגור

שמיר עדי

פרופ' שמיר עדי

69

+קרא עוד

מחקריו פורצי הדרך בתחום הקריפטוגרפיה (תורת ההצפנה) ובסיבוכיות חישובית הובילו לתובנות חשובות בתחומים אלה וסייעו לפתח את שיטת המפתח ציבורי הנושאת את שמו (RSA). זוכה פרס טיורינג לשנת 2002.

צילום: own work חלק מהזכויות שמורות לפי cc-by-sa

xסגור

שרם עודד

פרופ' שרם עודד

70

+קרא עוד

מתמטיקאי בעל שם עולמי שנודע בזכות עבודתו בתורת השדות הקונפורמיים, תורת ההסתברות ותורת הקוונטים. בשנת 2007 זכה בפרס אוסטרובסקי.

צילום: Schmid, Renate. חלק מהזכויות שמורות לפי cc-by-sa

xסגור

הכתבות המומלצות

כתבות ראשיות באתר