תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איך נראה הבית הישראלי אחרי 70 שנה של אדריכלות ועיצוב?

70 שנה של אדריכלות ועיצוב והבית הישראלי נראה טרנדי מתמיד. מה שהתחיל בפשטות ובסגפנות של שנות החמישים, עם בתים קטנים וחללים סגורים, התפתח לחלל סלון מרכזי עם הכנסת הטלוויזיה בשנות השבעים והפך לטרנדי ומעוצב עם כניסתם של האדריכלים ומעצבי הפנים בשנות התשעים. לכבוד חגיגות ה-70 למדינה, החלטנו לעצור ולבחון מהן 10 המגמות הבולטות בבית הישראלי המודרני

1. חללים פתוחים

כשבגרוש היה חור ורק סיימנו לייבש את הביצות, החשיבה לא הייתה אדריכלית אלא מעשית. הבתים הישנים סגרו אותנו בחללים מבודדים ופרטיים, המטבח היה עוד חדר עם דלת ועל חללים משותפים לא היה מה לדבר. כיום, הבנייה החדשה לא מסתפקת רק בסלון כחלל משותף אלא רוצה להוציא אותנו מהכוך ולעודד אותנו לתקשר אחד עם השני גם בחלקים אחרים בבית. "חלל פתוח נועד לטשטש את הגבולות ולעודד פתיחות ושיתוף בין הדיירים. חלל פתוח הוא גם יותר חסכוני: משמעותו פחות קירות, יותר ספייס וניצול חכם של החלוקה הפנימית. חללים פתוחים תורמים לזרימת אוויר טובה יותר ולצמצום השימוש באמצעי חימום וקירור, מה שמתכתב עם עקרונות הבנייה הפסיבית", מסביר האדריכל יובל אמיצי מ"אמיצי אדריכלים". משרדים ומוסדות רבים כבר עושים שימוש בסגנון בנייה זה וכך משיגים ניצול טוב יותר של מקום ומעודדים שיתופי פעולה בין העובדים.

 2. ריבוי חדרי שינה

בשנים הראשונות למדינה, עיצוב הפנים היה אמנם מותרות, אך מחירי הנדל"ן אפשרו קניית בית. כיום, נדמה שמחירי הנדל"ן לעולם לא יפסיקו לעלות. מי שקונה את ביתו הראשון מתקשה לעמוד בהוצאה הכלכלית ומשפחות לא יכולות להרשות לעצמן את מחירי המחיה. האפשרות לחלוק בית גדול עם אנשים מחוץ למעגל המשפחתי שלנו יכולה לגרום לנו לחשוב על ההיפים של שנות השישים אך נראה שזוהי מגמה שהולכת ומתעצמת. "עולם האדריכלות הישראלי מתאים את עצמו, עם יותר חדרי שינה וכמה חללים בתוך הבית המתפקדים בצורה אוטונומית. אלו חדרי המאסטר החדשים – חללים שיש בהם את כל מה שצריך כדי לתפקד בצורה עצמאית בתוך הבית", מסבירה האדריכלית יעל שחר מ"שחר רוזנפלד אדריכלים".

3. תאורה טבעית

מי לא היה רוצה שהשמש תלטף לו את הפנים בבוקר? הבית הישראלי התקדם זה מכבר ממנורת הפלורסנט הפונקציונאלית ומאורות צהובים. חלונות גדולים וקירות זכוכית הם הטרנד החדש שתופס תאוצה, גם כי הוא מחמיא לבית מבפנים ומבחוץ, וגם כי הוא חסכני ומבטיח שעות שמש רבות יותר. "שימוש בתאורה טבעית מקרב אותנו לעניין הולך וגדל בבנייה הפאסיבית כי הוא דורש תכנון מוקדם והבנה של מסלול השמש. בנייה  כזו מעודדת חשיבה שהיא גם אקולוגית וגם חסכונית, וזה בהחלט לתפוס שתי ציפורים במכה אחת", מסביר האדריכל יובל אמיצי מ"אמיצי אדריכלים".

ניצול תאורה בבית
עוזי פורת

4. בריכות או לא להיות

פעם, כשהיינו חושבים על בריכה בבית, הייתה צפה לנו בראש תמונה של אחוזת סלב, כזו שלעולם לא נוכל להרשות לעצמנו. "הימים בהם בריכה הייתה זורמת טוב רק בבתי עשירים פסו מן העולם וכיום גם אנשים מן השורה יכולים להציץ החוצה ולראות בריכה מהחלון. בריכות ביתיות הופכות בשנים האחרונות לבחירה מאוד פופולארית בקרב ישראלים, המאפשרת השתכשכות ספונטנית שלא מצריכה השקעה גדולה כבעבר", מסביר האדריכל ליאור רוזנפלד מ"שחר רוזנפלד אדריכלים". אם לוקחים בחשבון את הקיץ הישראלי והצורך בקירור תמידי, הטרנד הזה הולך להישאר.

בריכה בבית
שי אפשטיין

5. בנייה מחומרים טבעיים

הטרנד התעשייתי , על מתכותיו הקרות והכבדות, נכנס ויצא מהבית הישראלי בלי להשאיר הרבה עקבות. ב-2018, המגמה בבנייה הישראלית היא שימוש בחומרים וצבעים טבעיים. במקום מתכת אנחנו חוזרים ללבנים בעבודת יד, אדמה דחוסה וקורות עץ שיוצרים תחושה של חום ושכבות. "שימוש בחומרים טבעיים נותן תחושה של בית שהוא מעבר לזמן. האופן בו מזג האוויר והזמן משפיעים על המבנה הופכים אותו לחלק מין הנוף והטבע, וזה משפיע מאוד על התחושה הטובה", מסבירה מעצבת הפנים עדי קליין מסטודיו דולו. לחומרים טבעיים יתרון נוסף והוא שימוש נכון בחום ובקור המאפשר חיסכון באנרגיה בבית. הבחירה בחומרים טבעיים מתכתבת גם עם עלייתם של בתים ידידותיים לסביבה שמציגים עיצוב תרמי פסיבי, קיום מועט של חימום וקירור מלאכותיים ובידוד היפו אלרגני. "אני מאמין שהדרישה לחומרים טבעיים מגיעה מחשיבה שהיא יותר מודעת לסביבה ורצון הולך וגובר לבנות בריא. אני מאמין שהמגמה היא באופן כללי לכיוון יותר חסכוני וסביבתי", מסביר האדריכל יובל אמיצי מ"אמיצי אדריכלים".

6. מינימליזם להמונים

בעידן של התפשטות אורבנית מואצת המשאירה פחות ופחות חלל פנוי לכל אדם, לא מפתיע כי התפתחה אופנה של חזרה למינימליזם עיצובי. הצעירים הישראלים התרגלו לבתים קטנים יותר ולכן סיגלו לעצמם סגנון חיים משוחרר יותר המצריך פחות ציוד. בעקבות זאת, אחד המאפיינים החשובים ביותר בהקשר לעיצוב הבית הוא אינטגרליות מולטי-פונקציונלית, כלומר שכל חפצי הריהוט או העיצוב יתאימו בדיוק למקומם, אך במקביל יוכלו להתאים גם למקומות אחרים או לשימושים אחרים במקרה הצורך. "הרעיון מאחורי גישה זו, הוא למצוא פתרונות יצירתיים למחסור בשטח, בעזרת חומרים חכמים ויעילים המאפשרים ניצול מקום אידיאלי. דגש נוסף הוא על חומרים עמידים שניתן יהיה ליהנות מהם לאורך זמן, במקום להחליף כל כמה שנים", מסבירה מעצבת הפנים בר אילטוביץ.

7. בית בתפירה אישית

התקופה בה אנו חיים מאופיינת בחזרתה של עבודת היד למרכז הבמה. הייצור התעשייתי וההמוני – אאוט, ואילו הטאץ' האישי והגימור האינדיבידואלי – חזרו למרכז. אלו הובילו ליצירה של חללים מעוצבים ב'תפירה' אישית ומותאמת, כאלו שאין עוד כדוגמתם ושאינם משוכפלים מלקוח ללקוח.

"הבית הישראלי המודרני בולט ביצירת שילובים בלתי שגרתיים, שימוש מפתיע בחומרים והתייחסות ייחודית למרחב שלשמו הם יוצרו במטרה לברוא חלל נוח, פונקציונלי ליושביו וכזה שאין עוד כדוגמתו. כך, נוצרים  פתרונות המתחשבים בדיירי הבית, אך גם במבנהו, במיקומו ובמגבלותיו - כמו פינות עבודה, כביסה או איפור בחללים מאתגרים, קירות בעלי תפקיד כפול, פתרונות אחסון חכמים ועוד", מסבירה מעצבת הפנים עדי קליין מסטודיו דולו. 

8. המטבח שהופך לחכם

מה שהחל כחדר מבודד וסגור, צמח בשנים האחרונות לחלל מושקע ומעוצב שתופס מקום מרכזי בבית הישראלי. שינויים פונקציונאליים וטכנולוגיים רבים הפכו את היוצרות, וממטבח מיושן הוא השתדרג לחלל "חכם" המכיל מכשירי חשמל מעוצבים ומתקשרים. מיקסרים ומדיחים שעובדים מהנייד בזמן שאנחנו במשרד, קולטי אדים הכוללים מערכות בידור, תנור שהוא טלוויזיה, מקררי ענק ואפילו כיריים המבשלות על אוטומט. הטכנולוגיה הולכת ומשתלטת על המטבח והופכת את השהייה בו לחוויה.

"המטבח החכם הוא כבר לא כמה מוצרי חשמל שעומדים אחד ליד השני, אלא חלל שמתייחסים אליו כאל יחידה שלמה ומתקשר עם עצמו ואיתנו. זה נשמע עתידני אבל זה קורה כבר עכשיו. בתור חלל שאנחנו מבלים בו הרבה שעות ביממה, זה רק הגיוני שתהיה התקדמות טכנולוגית ושמוצרי החשמל יאפשרו לנו שהייה מהירה, יעילה וכיפית במטבח", מסביר אסי ארביב, מבעלי קלניטון סחר יבואנית מותג מוצרי החשמל היוקרתי "TEKA".

9. הבחוץ התעורר לחיים

תנופת הנדל"ן של השנים האחרונות, העלייה במספר דירות הגן והגג והחזרה אל מרפסות השמש, הפופולאריות של תמ"א 38 והגידול בבניית בתים צמודי קרקע הפכו את הגינה והחוץ לחלק בלתי נפרד מהבית הישראלי. המרפסות התרחבו וכיום, כשמדברים על תרבות האאוט-דור הישראלית ואבזור המרפסת או החצר, לא מדברים על פינת אוכל לבנה עם ארבעה כיסאות פלסטיק, אלא על מערכות ישיבה מעוצבות המשמשות לרביצה מפנקת ונוחה ועמידות לתנאי חוץ. "היקף ההשקעה באביזרים למרפסת ולגינה צמח בשנים האחרונות וכך גם הטכנולוגיות שמייצרות חומרים ופריטים העמידים לתנאי חוץ ומאפשרים בחירת כל סגנון מועדף", מסבירה קרן וברמן דקל מ"עילית הלבשה לבית". 

10. טפטים הם הקאמבק החם בבית

חיפויי הקיר שמלווים אותנו כבר כמה עשורים, הפכו בשנים האחרונות  לחלק בלתי נפרד מעיצוב הבית. הטפטים הם כבר לא גושי צבע על הקירות אלא חשיבה חכמה על עיצובם של חלקים שונים בבית. הטפטים יכולים למסגר את פינת התינוק כתמונת ענק, לקשט את אחד הקירות בסלון או בפינת האוכל ולעצב את חדר השינה. מגוון הטכנולוגיות מאפשר הגשמתם של חלומות עיצוביים ולכן חיפויי הקיר ממלאים בשנים האחרונות  תפקיד מרכזי בעיצוב הבית.

טפט
יח"צ

"הפשטות שבשימושם, מגוון הסגנונות והעיצובים, האפקט העצום שהם יוצרים בשינוי האווירה וההשתדרגות הניכרת בשנים האחרונות בכל הקשור לחומרים ולטכניקות הייצור, הם אלו שהופכים את חיפויי הקיר לפופולאריים  בעיצוב הבית ולחלק בלתי נפרד ממנו", מוסיפה וברמן-דקל.  

כתבות שאולי פיספסתם

*#