תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איגוד התעשייה הקיבוצית: הישגים ואתגרים

לרגל חגיגות 70 שנה למדינה, אופיר ליבשטיין, מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית, מספר על ההישגים והאתגרים בשנים האחרונות בתחום

איגוד התעשייה הקיבוצית מייצג, מסייע ומקדם את התעשייה הקיבוצית המהווה את התשתית הכלכלית העיקרית של הקיבוצים. האיגוד הוקם בשנת 1962, הוא ארגון גג בבעלות התאחדות התעשיינים והתנועה הקיבוצית ומייצג למעלה מ-250 מפעלי תעשייה בקיבוצים, מושבים שיתופיים ומפעלים אזוריים, הפרושים על פני כל הארץ מרביתם באזורי הפריפריה.

התעשייה הקיבוצית ממוקדת בעיקר בענפי התעשייה המסורתית, בפיתוח מואץ של היצוא, בחדשנות וברמה ניהולית גבוהה. איגוד התעשייה הקיבוצית מטפל באינטרסים המשותפים למפעלי התעשייה הקיבוצית, ומייצגם במוסדות הציבוריים ובקרב גורמי משק וכלכלה שונים. איגוד התעשייה הקיבוצית מעורב בתהליכים כלכליים בארץ הנוגעים לתעשייה ותומך בתהליכי צמיחה והתחדשות.

אופיר ליבשטיין, מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית, אומר: "היקף הפעילות הוא מעל ל- 40 מיליארד שקלים בשנה. התעשייה הקיבוצית צומחת, כאשר חלק גדול מהצמיחה בעיקר בחו"ל ברכישה והקמה של מפעלים והתרחבותם. 9 מיליארד שקלים מסף היקף הפעילות מנותב למפעלים בחו"ל. המפעלים הקיבוציים מהווים מעל 9% מהתעשייה המסורתית בישראל. מדובר בפעילות של ייצור מסורתי שמהווה מקורות הכנסה משמעותיים לקיבוצים".

אופיר ליבשטיין
יח"צ

מהו התפקיד העיקרי של איגוד התעשייה הקיבוצית?

"התפקיד שלנו לייצג, להנגיש ולחבר את המפעלים הקיבוציים למוסדות המדינה בארץ ובחו"ל ולהזדמנויות עסקיות".

4 תחומי פעילות עיקריים של האיגוד

"אנו פועלים בארבעה תחומים עיקריים", אומר ליבשטיין.

"תחום היוזמה והחדשות: העבודה נעשית מול המפעלים הקיבוציים וגם מול הקיבוצים עצמם. מול המפעלים הקיבוציים: תפקיד האיגוד לעודד את המפעלים לעבור מהתעשייה המסורתית לתעשייה חכמה. לגשת לתכניות סיוע של המדינה, של המדען הראשי ושל הרשות לחדשנות, ולעשות מכינות למו"פ, תכניות מו"פ וכד'. המטרה היא לעבור מהתעשייה המסורתית למהפכת התעשייה הרביעית.

אחת המשימות המרכזיות שלנו ברמת התעשייה עצמה, היא להטמיע טכנולוגיות וחברות סטארט אפ שמגיעות מתחום תעשייה חכמה לתוך המפעלים, ע"מ שהמפעל יוכל לעבוד ביעילות ובאיכות גבוהה בהרבה. חלק מהאתגרים שלנו נובעים ממחסור בכוח אדם מקצועי והשאיפה היא שאם נהפוך את המפעלים עצמם לחכמים יותר עם מערכות מחשוב מתקדמות ורובוטיקה, חלק מבעיית כוח האדם תיפתר. אני באופן אישי מאמין שככל שהמפעלים יהיו יעילים וחכמים נחזיר את היתרון היחסי שלנו". אומר ליבשטיין.

"ברמת הקיבוצים, אנחנו עובדים ב-3 מישורים: מעודדים את הקיבוצים יחד עם ארגונים כלכליים קיבוציים להקים מרכזי יוזמה וחדשנות בקיבוצים על מנת להנביט יוזמות אחרות ולספק לבני הקיבוץ מקום בו יוכלו לפתח את היוזמות שלהם, כאשר הקיבוצים מהווים את זרוע ההשקעות. יש מרכזי יוזמה כאלו שכבר הוקמו כגון רביבים, החממה בקיבוץ ניר עם שהוקמה ע"י עמותת Southup  לדוגמה.

החלק השני ברמת הקיבוצים הוא ה'משתלה'. זוהי קרן השקעות של התעשייה הקיבוצית יחד עם התנועה הקיבוצית ואנו במטרה לעודד קיבוצים להשקיע בחברות טכנולוגיות ובקיבוצים עצמם. לייצר מקום מפגש של סטארט אפים עם קיבוצים, תוך מתן הלוואות בסיכון נמוך עבור הקיבוץ.

"החלק השלישי עוסק בהזדמנויות עסקיות של חברות בשלות ומפעלים במרכז שאין להם דור המשך או שרוצים בקיבוץ כשותף משמעותי, ואנו עושים להם את החיבור. הקיבוצים יצאו מהמשבר הקיבוצי ורוצים להשקיע ולהקים עסקים בקיבוצים ולייצר בארץ. הקמת מנוע צמיחה בפריפריה זו ציונות אמיתית, לייצר בארץ ולהתחרות במדינות הזרות.

תחום המשאב האנושי: מדורת השבט. אנשים בקיבוצים אוהבים להיפגש, לשתף ולחלוק באתגרים המשותפים הקיימים. אנו מייצרים מפגשי מדורת שבט של מנכ"לים בפורום של החברות הגדולות הבינלאומיות של התעשייה הקיבוציות. וכן עורכים עבורם קורסים והכשרות לקידום.

התחום הבינלאומי פיתוח עסקי ותכניות סיוע: איגוד התעשייה הקיבוצית מייצר הזדמנויות של פיתוח עסקי בינלאומי והזדמנויות עסקיות כגון: רכישה של מפעלים והקמה של מפעלים בינלאומיים. בנוסף, אנו מעודדים שימוש יעיל בתכניות הסיוע של המדינה לצורך ייצוא ולצורך פיתוח בינלאומי משותף".

נושא הרגולציה: בשיתוף עם התאחדות התעשיינים, אנו מסייעים למפעלים הקיבוציים בכל הקשור לרגולציה - רישוי עסקים, כיבוי אש, איכות הסביבה, ואתגרים יומיומיים ברגולציה מול המדינה וכיצד לפתור אותם".

מהו אירוע האגריטך שאתם שותפים בהובלתו?

"מדובר באירוע משמעותי עם שותפים מובילים בעמותת אגריטך, כאשר השנה תתקיים תערוכה בינלאומית הגדולה ביותר בישראל ב- 5-8 במאי בגני התערוכה. מעל 50 משלחות של שרים מכל העולם יגיעו לתערוכה ומאות מציגים בתחומי החקלאות והמים. התערוכה מתקיימת בשיתוף עם משרד החקלאות, איגוד עובדי המים ומכון הייצוא, וזוהי תערוכת הדגל שלנו שתהווה שער כניסה לחקלאות המתקדמת בישראל. התפישה שלי היא שככל שנעשה טוב לעולם, העולם יכיר במדינת ישראל ובאיכויותיה. בנוסף, אני דוחף להקמת מרכז קבע של אגריטך במקווה ישראל שירכז את כל עבר, הווה ועתיד החקלאות הישראלית. אליו יגיעו בשאיפה, משלחות מכל העולם ויחשפו לטכנולוגיות המקדמות שלנו בתחום החליבה, חממות, גידולי שדה ועוד ועוד".

כתבות שאולי פיספסתם

*#